Capital Controls και ταξίδια

ikand

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τι γίνεται με τις prepaid cards; Έχει δοκιμάσει κανείς να τις χρησιμοποιήσει;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το μετρό δεν είναι δωρεάν για το αεροδρόμιο (έφη υπάλληλος του μετρό που τον ρώτησα).
Μόλις επέστρεψα Θεσσαλονίκη από Αθήνα αεροπορικώς. Είναι δωρεάν το μετρο για αεροδρομιο όπως και τα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς. Αυτό βέβαια μόνο για Αθήνα ισχύει, στο δικό μας ΟΑΣΘ πληρώνεις κανονικά
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μια ερωτηση δεν ξερω αν εχει αναφερθει.Ποιο ειναι το ποσο σε μετρητα που μπορεις να βγαλεις στο εξωτερικο αυτη τη στιγμη.Φανταζομαι θα βαλαν καποιο οριο.Προκειται να ταξιδεψω την προσεχη Δευτερα και ειμαι σε "αναμμενα καρβουνα".Αν δεν ειχα πληρωσει τα εισιτηρια δεν θα το σκεφτομουν αλλα ελπιζω μεχρι τελευταια στιγμη να το κατεφερω αυτο το κατα τα φαινομενα τελευταιο ταξιδι.(η απαισιοδοξη αποψη μου εχω και αλλες πιο αισιοδοξες)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μια ερωτηση δεν ξερω αν εχει αναφερθει.Ποιο ειναι το ποσο σε μετρητα που μπορεις να βγαλεις στο εξωτερικο αυτη τη στιγμη.Φανταζομαι θα βαλαν καποιο οριο.Προκειται να ταξιδεψω την προσεχη Δευτερα και ειμαι σε "αναμμενα καρβουνα".Αν δεν ειχα πληρωσει τα εισιτηρια δεν θα το σκεφτομουν αλλα ελπιζω μεχρι τελευταια στιγμη να το κατεφερω αυτο το κατα τα φαινομενα τελευταιο ταξιδι.(η απαισιοδοξη αποψη μου εχω και αλλες πιο αισιοδοξες)
Το όριο για τις Βαλκανικές χώρες ήταν και νομίζω είναι γιατί δε διάβασα να άλλαξε κάτι επ'αυτού 10.000ευρώ.Πέραν του ποσού αυτού κατάσχονται εκτός αν σε καλές εποχές τουλάχιστον τα δήλωνες και πλήρωνες τον ανάλογο φόρο.Φαντάζομαι δε μιλάμε για μεγαλύτερο ποσό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Μια ερωτηση δεν ξερω αν εχει αναφερθει.Ποιο ειναι το ποσο σε μετρητα που μπορεις να βγαλεις στο εξωτερικο αυτη τη στιγμη.Φανταζομαι θα βαλαν καποιο οριο.Προκειται να ταξιδεψω την προσεχη Δευτερα και ειμαι σε "αναμμενα καρβουνα".Αν δεν ειχα πληρωσει τα εισιτηρια δεν θα το σκεφτομουν αλλα ελπιζω μεχρι τελευταια στιγμη να το κατεφερω αυτο το κατα τα φαινομενα τελευταιο ταξιδι.(η απαισιοδοξη αποψη μου εχω και αλλες πιο αισιοδοξες)
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο.Το πιο πιθανό είναι να μην επιτρέπεται καθόλου ανάληψη.Στην αρχή μιλούσαν για μικρό όριο.

Εδώ πάντως η @villi λέει ότι δεν μπόρεσε να βγάλει χρήματα.


http://www.travelstories.gr/community/threads/Και-τωρα-φιλοι-μου-εμεις-που-εχουμε-κλεισει-για-τις-διακοπες-μας-στο-εξωτερικο-τι-κανουμε.52194/page-2
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο.Το πιο πιθανό είναι να μην επιτρέπεται καθόλου ανάληψη.Στην αρχή μιλούσαν για μικρό όριο.

Εδώ πάντως η @willi λέει ότι δεν μπόρεσε να βγάλει χρήματα.


http://www.travelstories.gr/community/threads/Και-τωρα-φιλοι-μου-εμεις-που-εχουμε-κλεισει-για-τις-διακοπες-μας-στο-εξωτερικο-τι-κανουμε.52194/page-2
Σε μετρητά αναφέρεται αν κατάλαβα σωστα,δηλαδή να τα έχει στο πορτοφόλι του.
Είπαμε κάρτες γιοκ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μέχρι στιγμής δεν μπορείς να κάνεις καμιά συναλλαγη με ελληνική κάρτα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σε μετρητά αναφέρεται αν κατάλαβα σωστα,δηλαδή να τα έχει στο πορτοφόλι του.
Είπαμε κάρτες γιοκ!
Ναι σε μετρητα αναφερομαι.Ας πουμε οτι θα προσπαθησω να εχω οσα ακριβως χρειαζομαι,κατι που γενικως αποφευγω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Σε μετρητά αναφέρεται αν κατάλαβα σωστα,δηλαδή να τα έχει στο πορτοφόλι του.
Είπαμε κάρτες γιοκ!
Μπερδεύτηκα καθώς είπε να βγάλεις και νόμιζα ότι εννοούσε με κάρτα(ανάληψη).

Το όριο των μετρητών(ή επιταγών) που μπορούσες να έχεις μαζί σου και χωρίς να τά δηλώσεις είναι( ; ) 10.000 Ευρώ και ισχύει για όλες τις χώρες της ΕΕ.Δεν αναφέρθηκε τίποτα για αυτό ότι άλλαξε.Αλλά από την άλλη δεν θα ήταν παράλογο να ισχύει ακόμη και να μην μπορείς να κάνεις ανάληψη με κάρτα μερικά εκατοστάρικα;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μπερδεύτηκα καθώς είπε να βγάλεις και νόμιζα ότι εννοούσε με κάρτα(ανάληψη).

Το όριο των μετρητών(ή επιταγών) που μπορούσες να έχεις μαζί σου και χωρίς να τά δηλώσεις είναι( ; ) 10.000 Ευρώ και ισχύει για όλες τις χώρες της ΕΕ.Δεν αναφέρθηκε τίποτα για αυτό ότι άλλαξε.Αλλά από την άλλη δεν θα ήταν παράλογο να ισχύει ακόμη και να μην μπορείς να κάνεις ανάληψη με κάρτα μερικά εκατοστάρικα;
Σκέψου ότι υπάρχει κόσμος στην Ελλάδα και όχι λίγος που έχει βγάλει όλα τα χρήματα του από την τράπεζα,τα'χει σε στρώματα,ντουλάπες κλπ.Αυτά δεν μπορεί πια να τα ελέγξει το κράτος,λογικό τι να κάνει να ψάξει τα σπίτια;Αυτό που κοιτάει να ελέγξει αυτή τη στιγμή είναι η ρευστότητα των τραπεζών.Αυτά που έχεις σπίτι σου μπορείς να τα διαθέσεις όπως θες.Το θέμα είναι πότε θα ξαναπάρεις από την τράπεζα και πόσα;
Από κει και πέρα ένα τηλέφωνο στο τελωνείο ή στην αστυνομία για ενημέρωση εφ'όσον είμαστε σε έκτακτες συνθήκες νομίζω επιβάλλεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.175
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom