Αυστρία Ιταλία Ουγγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Οδικώς Ελλάδα – Σκόπια – Σερβία – Ουγγαρία – Αυστρία – Γερμανία (λίγο) – Ιταλία – Ελλάδα

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Αυτό το ίδιο το ζήσαμε περσι τέλη Αυγούστου γυρνώντας από Ανδριανούπολη όπου είχαμε πάει για ενα 2ημερο μεσοβδόμαδα. Είμασταν 2 με 2.5 ώρες στα σύνορα απο Τουρκία Ελλάδα σε ουρές ατέλειωτες λόγω του Τούρκων που επιστρέφαν στην Γερμανία μετά τις διακοπές τους. Είχαμε φύγει απο Ανδριανούπολη γύρω στις 12 το μεσημέρι γιατί στις 4,15 φεύγαμε με το πλοίο απο Αλεξανδρούπολη για Σαμοθράκη (για ενα ακόμη τριημεράκι)και υπολογίζαμε ότι γύρω στις 2 θα είμασταν Αλεξανδρούπολη. Χαχαχα.... δεν φανταζόμασταν τι μας περίμενε....Μετά από την ταλαιπώρια και το άγχος προλαβαίνουμε δεν προλαβαίνουμε το πλοίο και αφού στις 3 περίπου περάσαμε και τα ελληνικά σύνορα (τόσες ωρες μες τον ήλιο δε) το αυτοκίνητο έγινε ιπτάμενο..... προκειμένου να προλάβουμε...
Οπότε συμπέρασμα.. τέλη Αυγουστου δεν θα πρέπει να κινείστε στην κατεύθυνση απο Τουρκία προς Γερμανία γιατί δεν ξέρετε τι σας περιμένει... Η απορία που έχω είναι όταν πηγαίνουν προς την Τουρκία πάλι το ίδιο συμβαίνει? και πότε γίνεται αυτό? αρχές Αυγούστου?
Ακριβως το ιδιο μεχρι το Νις...εκει ως δια μαγειας ο δρομος αδειαζει !!! το εβλεπα αλλα δε το πιστευα, τοσο μα τοσο αυτοκινητο και ολοι μαζι κολλημενοι...αλλα και κατι αυτοκινηταρες!!! που να δεις τι γινεται στα βενζιναδικα !!! κακη επιλογη το ταξιδι απο 20-25 Ιουλιου και μετα...ανεβαινοντας για Βουδαπεστη 20/7 στα συνορα Σερβιας-Ουγγαριας ειχε ουρα χιλιομετρων με κατευθυνση προς Σερβια!!!

μηπωε η επιλογη Κροατιας - Σλοβενιας ειναι καλυτερη τελικα?

αυτο το mytracks εχει τιποτα χρεωση?
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
κατι ασχετο αλλα σε οδικά ταξίδια στο Εξωτερικό περνω ελαχιστα μετρητα και να εισαι τωρα στην μεση απο ενα τετοιο οδικο χωρις να μπορεις να χρησιμοποιήσεις τις καρτες εμεινες στο πουθενα με την κατασταση την σημερινη στις τραπεζες
Τρομακτικό και μόνο που το σκέφτομαι.Τον Φεβρουάριο ειμασταν Κωνσταντινούπολη,φτάσαμε αργά το βράδυ,change πουθενά.Βγαλαμε λεφτά με κάρτα.Φαντασου το όριο να ήταν 60€...
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραία ιστορία... Περιμένουμε τα επόμενα... Καλά πώς το κατάφερες το παρακάτω? Τα φώτα σου σε παρακαλώ.

"Τελευταία στιγμή βρήκαμε πολύ φτηνό εισιτήριο Πρίντιζι-Ηγουμενίστα (95€ 2 άτομα και αυτοκίνητο κατάστρωμα) και έτσι αποφασίσαμε η επιστροφή να γίνει από"

Ενδιαφέρομαι να περάσω τον Αυγουστο Ιταλία όσο πιό οικονομικά γίνεται.
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
αυτο το mytracks εχει τιποτα χρεωση?
Οχι ειναι εντελώς δωρεάν

Τρομακτικό και μόνο που το σκέφτομαι.Τον Φεβρουάριο ειμασταν Κωνσταντινούπολη,φτάσαμε αργά το βράδυ,change πουθενά.Βγαλαμε λεφτά με κάρτα.Φαντασου το όριο να ήταν 60€...
Το να σου κάτσει τέτοια στραβή ειναι 1/100000000
Αμα σε θέλει .....

Πολύ ωραία ιστορία... Περιμένουμε τα επόμενα... Καλά πώς το κατάφερες το παρακάτω? Τα φώτα σου σε παρακαλώ.

"Τελευταία στιγμή βρήκαμε πολύ φτηνό εισιτήριο Πρίντιζι-Ηγουμενίστα (95€ 2 άτομα και αυτοκίνητο κατάστρωμα) και έτσι αποφασίσαμε η επιστροφή να γίνει από"

Ενδιαφέρομαι να περάσω τον Αυγουστο Ιταλία όσο πιό οικονομικά γίνεται.
Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.
Λοιπών Ιταλία-Πριντιζι θεωρείται σεζόν ως 15/8 μετα θεωρείται εκτός σεζον και τα ρίχνουν αρκετά. Οπότε πριν τον δεκαπενταύγουστο μην ελπίζεις.
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
ΒουδαπέστηΒιέννη 17-08-2014


Χιλιόμετρα : 255

Χρόνος : 4 ώρες 10 λεπτά (οδήγηση)

Κόστος διοδίων : 16€ (βινιέτα) Αυστρία

Νόμισμα : Ευρώ



Ξημέρωσε Κυριακή στη Βουδαπέστη και λέγαμε, αυτοκινήτου θέλοντος, να την δούμε πρωί. Το αυτοκίνητο όμως είχε άλλη βούληση και για κανα 15-20λεπτο δεν έλεγε να πάρει μπροστά. Στη ρεσεψιόν μου είπε ότι υπήρχε ένα 24ωρο συνεργείο αλλα αντε συνεννοήσου στα ελάχιστα αγγλικά που ξέρουν.

Αφού τελικά πήρε μπρος το αμάξι αποφασίσαμε να συνεχίσουμε Βιέννη και Δευτέρα πρωί πρωί στην αντιπροσωπεία για έλεγχο. Ως τότε θα το πάμε με 80-90χλμ τελική και με 3000 στροφές. Αυτό σημαίνει για μια διαδρομή 2.30 ώρες κάναμε τελικά 4.10!
1.JPG


Το άγχος μου εμένα ήταν τα επόμενα σύνορα, ακόμα και αν μου είχαν πει ότι δεν έχει (λόγο ευρωπαϊκής ένωσης). Τελικά όντος τα σύνορα ήταν ……. 2 πινακίδες και την σημαία της ευρωπαϊκής ένωσης!!! Εεεεε αυτά είναι ….. ΕΥΡΩΠΗ!
2.jpeg


Εδώ πρέπει να έχουμε κολλημένη στο τζάμι μας την βινιέτα αξίας 16€ για 10 μέρες (υπάρχουν και για περισσότερες μέρες με άλλη τιμή)
4.jpg


Και για τους μερακλήδες το gps-tablet μου εν δραση
3.jpg


Σύντομα (για τα δεδομένα μας) φτάσαμε στο ξενοδοχείο στην Βιέννη στο EuropahausWienHotelhttp://europahauswien.at/en Είναι ενα τεράστιο κτήμα με 4-5 ξενοδοχειακές μονάδες.
5.jpeg

Το δωμάτιο ήταν συμπαθητικό σχετικά παλιό μέσα και αρκετά απλό (έχει τηλεόραση 7 ιντσών θολωτή!!! Ναι αυτές τις παμπάλαιες…) Κόστιζε 48€ και περιλάμβανε πρωινό. Ο περιβάλλον χώρος ήταν καταπληκτικός… πραγματικά εξοχή.
6.jpg
7.jpg


Νωρίς το απόγευμα την κάναμε για εξερεύνηση. Η πόλη Βιέννη είναι γραφική σε κάθε σημείο της. Όπου και να μείνεις είναι ωραία. Πρέπει να σας πω ότι η πόλη είναι τεράστια και ακόμα μεγαλύτερη η περιφέρειά της. Αν δε συγκρίνουμε μόνο πρωτεύουσες νομίζω ότι πάει τσιφ για πρωτιά. Έχει παντού ποδηλατοδρόμους σε όλη την πόλη. Αν ενοικιάσεις ένα ποδήλατο μπορείς πραγματικά να γυρίσεις όλη την πόλη. Αξίζει.
8.jpeg

Και αυτή έχει τον Δούναβη στην μέση και φυσικά τον έχει αξιοποιήσει.

9.jpeg


Παρκάραμε εξω από το Stadpark(ένα μεγάλο πάρκο στο κέντρο) και περπατήσαμε μέχρι την Stephansplatz οπου είναι η «ομόνοια» της Βιέννης και δεσπόζει ο ναός του Αγ. Στεφάνου. Πολύ όμορφη διαδρομή για πεζοπορία. Περιπλανηθήκαμε στα γραφικά και αρχοντικά στενοσόκακα μέχρι που βαρεθήκαμε.
10.jpg
11.JPG


Ταξίδι χωρίς απρόοπτα δεν λέει οπότε …….

12.JPG


Ευτυχώς ήταν απόλυτα λειτουργικό απλά απέκτησα ένα μόνιμο wallpaper

Ώρα για φαϊ.

13.jpeg


Πήγαμε στο …. Μια τύπου ταβέρνα που είχε αρκετούς ντόπιους. Το μαγαζί αρκετά «Αυστριακό» και την απαιτούμενη λίγδα στα τζάμια που καταλαβαίνεις ότι κάτι καλο μαγειρεύει ο μάστορας. Παραγγείλαμε μια ποικιλία κρεάτων και 2 μπύρες.
14.jpg
15.jpg

Τελικά έφερε ότι σωστά φανταστήκατε … σνίτσελ, λουκάνικα, χοιρινά κομμάτια κλπ κλπ κλπ. Πολύ καλο φαγητό. Άξιζε η επίσκεψη και τα 25€ που δώσαμε (πήραμε και 2 μπύρες ακόμα).
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Ωραίο ταξίδι φιλέ Κώστα.Το αυτοκίνητο σας έβγαλε την ψυχή αλλά τελικά μου φαινεται ότι άξιζε τον κοπο
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ωραίο ταξίδι φιλέ Κώστα.Το αυτοκίνητο σας έβγαλε την ψυχή αλλά τελικά μου φαινεται ότι άξιζε τον κοπο
Αν δεν γίνει κάτι πραγματικά ανεπανόρθωτο, ένα ταξίδι πάντα αξίζει.
Να ακόμα και εδώ. Αν δεν ειχαν γίνει όλα αυτά δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον η ιστορία μου.
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Βιέννη 18-08-2014


Πρωί πρωί αφήσαμε το ξενοδοχείο, φορτώσαμε το αυτοκίνητο και τσιφ στην αντιπροσωπεία για check http://www.porscheliesing.at/
1.jpeg

Πάμε λοιπόν στον γκισέ άμεσης εξυπηρέτησης!!! Φυσικά όλοι θα σκεφτήκατε… εδώ είναι Ευρώπη!!! οπότε και τα Αγγλικά ειναι must που λένε και στο χωρίο μου. Αμ δε. Πραγματικά ιδρώσαμε να συνεννοηθούμε στα αγγλικά ότι θέλουμε να μας κάνει ένα γενικό έλεγχο, να δει τι ήταν οι βλάβες που έγραψε ο εγκέφαλος και αν μπορεί να βρει γιατί σταμάταγε το αυτοκίνητο. Ο τυπάς μας λεει οκ αλλά ελάτε να σας απαντήσουμε το μεσημέρι! (η ώρα ήταν ακόμα 8 το πρωί) ως καταλάβατε εδώ δεν είναι Ελλάδα να σου πει ο μάστορας «ρε αφού βιάζεσε και ταξιδεύεις κάτσε να πιάσουμε τωρα» (πχ όπως έγινε στον Βόλο).

- Ρωτάω πόσο παει το μαλλί?

- Κανα 30-40€ αν είναι μόνο έλεγχος και όχι επισκευή

- Οκ τα λέμε μεσημέρι

-Μισό λεπτό. Αφού δεν σας δίνουμε αυτοκίνητο αντικατάστασης πάρτε 4 εισιτήρια για το μετρό να κάνετε καμία βόλτα. (το μετρό ήταν δίπλα, ευτυχώς)
6.jpeg

7.jpg

Η Βιέννη δεν έχει ακριβώς Μετρό αλλα ηλεκτρικό σαν και εμάς (δηλαδή δεν είναι υπόγειος)

2 στάσεις μακριά ήταν το πάρκο Schoenbrunn Palace Park οπου εκεί ήταν τα θερινά ανάκτορα της πριγκίπισσάς Σίσσης http://www.schoenbrunn.at/.
2.jpeg

Εξαιρετικής λεπτομέρειας και αισθητικής κήποι που αξίζει τον κόπο να δαπανήσεις 2-3 ώρες (σε χαλαρούς ρυθμούς) για να περιηγηθείς. Εκεί είναι και ενας από τους πιο διάσημους ζωολογικούς κήπος της Ευρώπης τον Hietzing zoohttp://www.zoovienna.at/.

4.jpeg

Επίσης περιλαμβάνει ένα τεράστιο θερμοκήπιο για την κάλυψη των αναγκών του κήπου.
3.JPG

Μια διαφοροποίηση που έχουν συγκριτικά με τα δικά μας πάρκα είναι ότι στα δικά μας πετάνε περιστέρια και στα δικά τους … κοράκια!!! Παντού κοράκια.
5.jpeg

Με τα πολλά πήγε 13:30 και δεν κρατιόμασταν να επιστρέψουμε στην αντιπροσωπεία για να μας δώσει το οκ να φύγουμε.


Ο τυπάς που κοτσομίλαγε τα Αγγλικά είχε πελάτη και μας είπε να περιμένουμε λίγο… μετά από 1 ώρα!!! Τελικά μας εξυπηρέτησε οποτε και μας πληροφόρησε για τα προβλήματα που βρήκα.

Μας λέει:

- Βρήκαμε ένα διαπιστωμένο πρόβλημα και υπάρχουν και άλλα προβλήματα που δεν ξέρουμε ακομα και πρεπει να μείνει κι άλλο το αυτοκίνητο για έλεγχο!!!

- Το διαπιστωμένο πρόβλημα είναι ότι έχει χαλαρώσει ο ιμάντας χρονισμού!! (σοβαρότατο πρόβλημα στα όρια της καταστροφής του κινητήρα το οποίο προέκυψε προφανώς μετα το τελευταίο σέρβις που του έκανα πριν φυγω για το ταξίδι και μου αλλάξαν και ιμάντα – θυμηθειται τις αρχικές μου οδηγίες – μην κάνετε μεγάλο σέρβις πριν το ταξίδι!!)

- Εχουμε βρει ότι πιθανών να υπάρχουν και άλλα προβλήματα αλλα για να τα βρούμε πρέπει να μας αφήσετε να ελέγξουμε κι άλλο το αυτοκίνητο

- Πόση ώρα δηλαδή?

- 3 μέρες!!!!!!

- ………εμ …. Μμμμ….. Εεεε…… Λοιπών επειδή έχω ήδη προπληρώσει τα υπόλοιπα ξενοδοχεία μπορώ να ακυρώσω το σημερινό. Μέχρι αύριο θα είναι έτοιμος ο ιμάντας?

- Ναι αλλα καλό είναι να μας το αφήσετε να το ελέγξουμε.

- Κοίτα φίλε σε 3 μέρας θα είμαι Ιταλία οπότε φτιάξε μόνο τον ιμάντα και τα υπόλοιπα ο Θεος βοηθός. Αν μου σφίξεις το ιμάντα θα σταματήσουν τα προβλήματα?

- Ναι

- Οπότε σφίξε το ιμάντα. Πότε να έρθω?

- Αύριο το μεσημέρι!!!!!!!

- Κατσε ρε φίλε να τον σφίξεις θελω όχι να τον αλλάξεις.

- Ναι .. αύριο το μεσημέρι.


Έτσι μπήκαμε γρήγορα γρήγορα στο booking να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο κάπου εκει κοντά. Τελικά βρήκαμε και κλείσαμε ένα δωμάτιο στο StarInnHotel http://starinnhotels.com/en

8.jpg


Το ξενοδοχείο αυτό κόστιζε 49€ χωρίς πρωινό και χωρίς φυσικά παρκινγκ. Στην άκρη του ξενοδοχείου είχε και ένα σούπερ μαρκετ. Το δωμάτιο ήταν απλά καταπληκτικό.
9.jpg
10.jpg
11.jpg


Γλυκό, σύγχρονο και πεντακάθαρο. Το παράθυρο είχε μια όμορφη θέα και έβλεπε ένα παραπόταμο.

12.jpg
13.JPG


Την υπόλοιπη μέρα, σχεδόν, την περάσαμε στο δωμάτιο που τόσο μας άρεσε και ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ξεκουραστούμε από την συσσωρευμένη κόπωση.

Μια μικρή βόλτα το βράδυ στους γύρω δρόμους ήταν τελικά η επιλογή μας

14.jpeg


Για φαγητό την βγάλαμε με πράγματα του μάρκετ και το βράδυ με 2 πίτσες που αγοράσαμε από ένα Τούρκο ο οποίος φυσικά δεν ήξερε αγγλικά. (αν θέλετε φάτε σωστή πίτσα … μάθετε γερμανικά. Εμείς πήραμε τελικά 2 πίτσες … με … αυγά!!-μάπα)

15.jpeg
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολλή ταλαιπωρία, βρε Κώστα.
Ελπίζω να μην σας έτυχε κάτι άλλο στραβό.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Συγχαρητήρια για την "επαγγελματική" οργάνωσή σου. Αν δεν σ' ενδιέφερε το περιβάλλον αλλά να φτάσεις Βιέννη (για δουλειά: προορισμός Φρανκφούρτη), που θα ξεκουραζόσουν για κανένα εξάωρο; Ευχαριστώ :)
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Πολλή ταλαιπωρία, βρε Κώστα.
Ελπίζω να μην σας έτυχε κάτι άλλο στραβό.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
..... εεε όπως και να το κάνεις κάθε ταξίδι έχει και τα απρόοπτα του και το δικό μου ... δεν τελείωσε ακόμα!!!!

Συγχαρητήρια για την "επαγγελματική" οργάνωσή σου. Αν δεν σ' ενδιέφερε το περιβάλλον αλλά να φτάσεις Βιέννη (για δουλειά: προορισμός Φρανκφούρτη), που θα ξεκουραζόσουν για κανένα εξάωρο; Ευχαριστώ :)
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Το star inn hotel που έμεινα ήταν εξαιρετικό σε πολύ καλή τιμή και δίπλα στο μετρό. Νομίζω οτι θα το επέλεγα ξανα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom