Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Σκέψου ότι υπάρχει κόσμος στην Ελλάδα και όχι λίγος που έχει βγάλει όλα τα χρήματα του από την τράπεζα,τα'χει σε στρώματα,ντουλάπες κλπ.Αυτά δεν μπορεί πια να τα ελέγξει το κράτος,λογικό τι να κάνει να ψάξει τα σπίτια;Αυτό που κοιτάει να ελέγξει αυτή τη στιγμή είναι η ρευστότητα των τραπεζών.Αυτά που έχεις σπίτι σου μπορείς να τα διαθέσεις όπως θες.Το θέμα είναι πότε θα ξαναπάρεις από την τράπεζα και πόσα;
Από κει και πέρα ένα τηλέφωνο στο τελωνείο ή στην αστυνομία για ενημέρωση εφ'όσον είμαστε σε έκτακτες συνθήκες νομίζω επιβάλλεται.
Νομίζω ότι το τελωνείο είναι το αρμόδιο.Οι αφίσες στο Βενιζέλος που προειδοποιούσαν ότι πρέπει να τα δηλώσεις αν είναι πάνω από 10.000 είναι στις αφίξεις και στον χώρο του τελωνείου(αριστερά όπως βγαίνεις μετά την παραλαβή των αποσκευών).
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μετά από 4 χρόνια που προσπαθούσαμε να πάμε στην Πράγα και τα καταφέραμε έγινε χαμός κύριου.Θα τα ακυρωνα όλα αλλά θα χάσω τα λεφτα από ξενοδοχεία και πτήσεις.Το μόνο καλό είναι ότι δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες.Τώρα τι διακοπές θα είναι αυτές δεν ξέρω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Μετά από 4 χρόνια που προσπαθούσαμε να πάμε στην Πράγα και τα καταφέραμε έγινε χαμός κύριου.Θα τα ακυρωνα όλα αλλά θα χάσω τα λεφτα από ξενοδοχεία και πτήσεις.Το μόνο καλό είναι ότι δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες.Τώρα τι διακοπές θα είναι αυτές δεν ξέρω.
Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι δέμα χαρακτήρα(πολλοί θέλουν να είναι όλα τακτοποιημένα για να ευχαριστηθούν κάτι).Αλλά σε καμμιά περίπτωση να μην κάνεις πίσω.Και εδώ να είσαι θα "τρώγεσαι".' Ασε ότι θα χάσεις τα λεφτά σου αν δεν πάς.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
...Τώρα τι διακοπές θα είναι αυτές δεν ξέρω.
Η αληθεια,ειναι οτι εχει χαλασει σε ολους η διαθεση...και οι του "ναι"και του "οχι"
και οι διακοπες που εχουν προγραμματιστει,δεν εχουν την ιδια γλυκα....ποτε πας;;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Μετά από 4 χρόνια που προσπαθούσαμε να πάμε στην Πράγα και τα καταφέραμε έγινε χαμός κύριου.Θα τα ακυρωνα όλα αλλά θα χάσω τα λεφτα από ξενοδοχεία και πτήσεις.Το μόνο καλό είναι ότι δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες.Τώρα τι διακοπές θα είναι αυτές δεν ξέρω.
Μην ασχολείσαι καθόλου και καλά να περάσεις και να το ευχαριστηθείς.
Όλους μας έχει ρίξει όλα αυτά που ζούμε, όμως όσο μπορείς, μη τους κάνεις τη χάρη να σου χαλάσουν το όνειρο, αυτό μόνο μας έμεινε γιά να μας κρατά όρθιους.
Είναι κρίμα να χαλάσεις σχέδια τεσσάρων χρόνων και όπως λέει ο @fotast και εδώ να μείνεις, θα ''τρώγεσαι''.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Κυριακή πετάμε.Ξέρω και εγώ με το μίσος που μας έχουν μπορεί να μην μας δέχονται στο εξωτερικό:lol::lol:.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πάω να ψηφισω;).ΑΣΕ που θα μας περάσουν τρελό ελέγχω μην βγάζουμε με βαλίτσες τα λεφτα:D.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κυριακή πετάμε.Ξέρω και εγώ με το μίσος που μας έχουν μπορεί να μην μας δέχονται στο εξωτερικό:lol::lol:.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πάω να ψηφισω;).ΑΣΕ που θα μας περάσουν τρελό ελέγχω μην βγάζουμε με βαλίτσες τα λεφτα:D.
Για όλα υπάρχουν λύσεις..Να μην μιλάτε καθόλου Ελληνικά..:D

ΥΓ:Που φθάσαμε..Να είμαστε ύποπτοι ότι βγάζουμε λεφτά στην Τσεχία:(
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Κάποτε λέγαν αλβανός τουρίστας και γελούσαν.Τώρα θα λένε Έλληνας τουρίστας και θα φτιάχνουν καινούργιο συκώτι από τα γέλια.Εδώ πάει και το ψωμάκι δεν έχει η κοιλουλαμας μνα.... Θέλει ή πτσ... μας.
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Κυριακή πετάμε.Ξέρω και εγώ με το μίσος που μας έχουν μπορεί να μην μας δέχονται στο εξωτερικό:lol::lol:.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πάω να ψηφισω;).ΑΣΕ που θα μας περάσουν τρελό ελέγχω μην βγάζουμε με βαλίτσες τα λεφτα:D.
Μίσος μας έχουν;Όχι ρε παιδιά,μην ακούτε τηλεοράσεις.Πρώτους μάγκες μας έχουν στο εξωτερικό γιατί όλοι βάζουν τον εαυτό τους στη θέση μας "τι θα κάναμε εμείς αν μας είχαν τόσα χρόνια έτσι". Ειδικά βόρεια Γερμανία,Πολωνία μας έχουν θεούς και είναι με μας.

Κάνε το ταξίδι μόνο και μόνο να κόψεις κίνηση :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom