Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
http://www.iefimerida.gr/news/21483...ntai-yper-toy-dnt-oi-pliromes-amerikanon-tour

Οπότε οι tour operators δεν πληρωνουν καθολου και ολα καλα.
Είναι δικαιολογία των tour operators η ισχύει πραγματικά η δυνατότητα κατάσχεσης/μπλοκαρίσματος;Και μόνον για την Αμερική που έχει έδρα το ΔΝΤ;Τότε αλλοίμονο για όλες τις Ελληνικές εταιρείες που πουλούν στο εξωτερικό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Όπως καταλαβαίνετε, τα capital controls ήρθαν για να μείνουν για καιρό. Δε γίνεται να μιλάμε για προγραμματισμό ταξιδιών με αυτή η κατάσταση...
 

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Μια ερωτηση δεν ξερω αν εχει αναφερθει.Ποιο ειναι το ποσο σε μετρητα που μπορεις να βγαλεις στο εξωτερικο αυτη τη στιγμη.Φανταζομαι θα βαλαν καποιο οριο.Προκειται να ταξιδεψω την προσεχη Δευτερα και ειμαι σε "αναμμενα καρβουνα".Αν δεν ειχα πληρωσει τα εισιτηρια δεν θα το σκεφτομουν αλλα ελπιζω μεχρι τελευταια στιγμη να το κατεφερω αυτο το κατα τα φαινομενα τελευταιο ταξιδι.(η απαισιοδοξη αποψη μου εχω και αλλες πιο αισιοδοξες)
Συγγνώμη που απαντάω σε εσένα, αλλά δεδομένου ότι ταξιδεύω Παρασκευή για Ρώμη νιώθω εγγυτητα. Τα ξενοδοχεία πώς τα κλείνεις;Χθες που έκανα έρευνα υπάρχουν ξενοδοχεία που κλείνεις χωρίς πιστωτική, μόνο με το όνομα αλλά στους όρους λεν οτι η ακύρωση χρεώνεται. Τι σημαινει αυτό πρακτικά; Καποια άλλα δε που ζηταν κάρτα αλλα για τυπικους λογους υποτίθεται και πληρώνεις εκεί τι λένε;Μπορείτε να με διαφωτίσετε να ξέρω γενικά;Και επίσης, επειδή κολλησα με το ταξίδι αυτό και το παιδάκι μου ακόμη περισσότερο, ποια είναι η καλύερη περιοχή να μείνεις Ρώμη;Τέρμινι ή Πράτι ή αλλόυ;Εστω, όταν τα ξανακαταφέρουμε να το οργανώσουμε με περισσότερη τύχη....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@fotast Η είδηση υπάρχει σε όλα τα site οπότε για αξιόπιστη μου ακούγεται. Από αυτά που διαβάζω αφορά μόνο τους Αμερικάνους tour operator.
Αντιλαμβάνεται ομως ότι και από άλλες χώρες θα γίνουν ακυρώσεις αν και στις περισσότερες περιπτώσεις οι μεγάλοι tour operator έχουν προπληρωμένο τα φετινά πακετα.
@GTS Οποίος έχει μετρητά ταξιδεύει και πρόγραμματιζει . Οι υπόλοιποι Μένουμε Ελλάδα και αναλόγως της κατάστασης εξορμουμε εντός της χώρας.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Κάτι ειπώθηκε και για τα μετρητά που μπορεί να έχει κανείς μαζί του όταν φεύγει από Ελλάδα. Θα τεθεί περιορισμός αλλά δεν ξέρουμε ακόμα για ποιο ποσό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Συγγνώμη που απαντάω σε εσένα, αλλά δεδομένου ότι ταξιδεύω Παρασκευή για Ρώμη νιώθω εγγυτητα. Τα ξενοδοχεία πώς τα κλείνεις;Χθες που έκανα έρευνα υπάρχουν ξενοδοχεία που κλείνεις χωρίς πιστωτική, μόνο με το όνομα αλλά στους όρους λεν οτι η ακύρωση χρεώνεται. Τι σημαινει αυτό πρακτικά; Καποια άλλα δε που ζηταν κάρτα αλλα για τυπικους λογους υποτίθεται και πληρώνεις εκεί τι λένε;Μπορείτε να με διαφωτίσετε να ξέρω γενικά;Και επίσης, επειδή κολλησα με το ταξίδι αυτό και το παιδάκι μου ακόμη περισσότερο, ποια είναι η καλύερη περιοχή να μείνεις Ρώμη;Τέρμινι ή Πράτι ή αλλόυ;Εστω, όταν τα ξανακαταφέρουμε να το οργανώσουμε με περισσότερη τύχη....
Ρωτάς πολλά πράγματα σε άσχετο θέμα.Δεν τα ρωτάς το καθένα ξεχωριστά στο σωστό θέμα για να πάρεις απαντήσεις;Και έτσι για αρχή θα φύγεις την Παρασκευή(μεθαύριο) ή θα φύγεις προσεχώς;Στο ίδιο μήνυμα λές και τα δύο....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Συγγνώμη που απαντάω σε εσένα, αλλά δεδομένου ότι ταξιδεύω Παρασκευή για Ρώμη νιώθω εγγυτητα. Τα ξενοδοχεία πώς τα κλείνεις;Χθες που έκανα έρευνα υπάρχουν ξενοδοχεία που κλείνεις χωρίς πιστωτική, μόνο με το όνομα αλλά στους όρους λεν οτι η ακύρωση χρεώνεται. Τι σημαινει αυτό πρακτικά; Καποια άλλα δε που ζηταν κάρτα αλλα για τυπικους λογους υποτίθεται και πληρώνεις εκεί τι λένε;Μπορείτε να με διαφωτίσετε να ξέρω γενικά;Και επίσης, επειδή κολλησα με το ταξίδι αυτό και το παιδάκι μου ακόμη περισσότερο, ποια είναι η καλύερη περιοχή να μείνεις Ρώμη;Τέρμινι ή Πράτι ή αλλόυ;Εστω, όταν τα ξανακαταφέρουμε να το οργανώσουμε με περισσότερη τύχη....
Απο τη στιγμη που μπορεις να κλεισεις το ξενοδοχειο χωρις καρτα πως γινεται να σε χρεωσουν την ακυρωση?Μηπως σου ζηταν να καταθεσεις καποια προκαταβολη που εννοειται οτι χανεται?Οσες φορες εκανα κρατηση μονο με το ονομα δεν εδωσα καθολου καρτα μονο με τη φωτοτυπια της κρατησης πηγα.Στην θεση σου θα κοιτουσα τη διαθεσιμοτητα των ξενοδοχειων πριν φυγω και θα τα εκλεινα επιτοπου αν δεν αλλαξει κατι μεχρι τοτε.Παλι καλα Ρωμη ειναι κοντα οτι και να γινει θα βρεις την ακρη εγω παω Λατινικη Αμερικη,πρωτα ο Θεος που λενε,για καμια εικοσαρια μερες.Με φανταζομαι να κυκλοφορω στο Ριο με τις τσεπες γεματες μετρητα και αγχωνομαι.Τεσπα κατι θα γινει για να δουμε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Όπως καταλαβαίνετε, τα capital controls ήρθαν για να μείνουν για καιρό. Δε γίνεται να μιλάμε για προγραμματισμό ταξιδιών με αυτή η κατάσταση...
Καλά εννοείται, εδώ σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε με τα ταξίδια εντός Ελλάδας και αν θα τα πραγματοποιήσουμε....σε στάση αναμονής είμαστε οι περισσότεροι....

Αν και όσο και να αγαπώ τα ταξίδια, σκέφτομαι ότι με την κατάσταση που βρίσκονται πολλοί συνάνθρωποι μας, αν είναι να κόψω τα ταξίδια, είναι μικρή θυσία σε σχέση με άλλες θυσίες ανθρώπων που δεν έχουν ούτε τα βασικά...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
α ρε προβληματα πο χει ο κοσμος..με τσεπες γεματες μετρητα θα την βρεις την ακρη φιλε,μην κλαιγεσαι..Και ναι,εξω μας αγαπανε και μας νοιαζονται,περισσοτερο απο αρκετους ντοπιους θα ελεγα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλά εννοείται, εδώ σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε με τα ταξίδια εντός Ελλάδας και αν θα τα πραγματοποιήσουμε....σε στάση αναμονής είμαστε οι περισσότεροι....

Αν και όσο και να αγαπώ τα ταξίδια, σκέφτομαι ότι με την κατάσταση που βρίσκονται πολλοί συνάνθρωποι μας, αν είναι να κόψω τα ταξίδια, είναι μικρή θυσία σε σχέση με άλλες θυσίες ανθρώπων που δεν έχουν ούτε τα βασικά...

α ρε προβληματα πο χει ο κοσμος..με τσεπες γεματες μετρητα θα την βρεις την ακρη φιλε,μην κλαιγεσαι..Και ναι,εξω μας αγαπανε και μας νοιαζονται,περισσοτερο απο αρκετους ντοπιους θα ελεγα.
Εννοειται οτι γινονται με βαρδια καρδια τα ταξιδια και με τη διαθεση στο ναδιρ και μονο επειδη εχουν κανονιστει και προπληρωθει σε μεγαλο βαθμο.Διαφορετικα απλα ΔΕΝ...
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αν μπορει παντως να ακυρωθει καποιο ταξιδι, καλο θα ηταν να γινει γιατι ναι μεν θα χαθουν καποια χρηματα αλλα πρεπει να σκεφτουμε και τα επιπλεον χρηματα που θα πρεπει να ξοδεψουμε εκει για μετακινησεις, φαγητο κλπ. εξοδα. Και εγω εχω κλεισει για τον Ιουλιο στα Χανια, αλλα το ξενοδοχειο ηταν με δωρεαν ακυρωση το οποιο και ακυρωσα λογω της καταστασης και η χασουρα θα ειναι τα 50 ευρω του εισητηριου. Προτιμοτερο νομιζω απο το να παω τελικα και να ξοδεψω αλλα τουλαχιστον 500 με 600 για μια βδομαδα.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Εγώ πάλι(να πω και τον δικό μου τον πόνο μιας και αυτέ τις μέρες όλοι μπορούμε) αν και έτρεχα σε τράπεζες μέχρι την παρασκευή για να ρυθμίσω τα των καρτών σε περίπτωση κλοπής..τσουπ!το ίδιο βράδυ γίνεται η ανακοίνωση για τα capital controls. Φεύγω και σε δύο εβδομάδες οπότε είμαι σε αναμονή. Δεν ακυρώνεις εύκολα ένα πληρωμένο ταξίδι υπερατλαντικό μεν, απ'την αλλη δε, δεν κυκλοφορείς με μετρητά για τις ανάγκες ενός μήνα σε χώρες όπως Ζιμπάμπουε και Νότιος Αφρική! θα το βάλω σε σχετικό παλιότερο θέμα που άνοιξα αλλά κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom