Capital Controls και ταξίδια

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Επιβεβαιώνεται η χρήση πιστωτικής κάρτας στο εξωτερικο; Κι αν κατά τη διάρκεια της απουσίας μου αλλάξει αυτό; Θα πάρω και λεφτά να έχω τελικά και θεός σχωρέστα ταξίδια για το μέλλον.
Υ.Γ. Αφού άνοιξα το θέμα με τη μεγαλύτερη δημοφιλία, δεν ξέρω για πόσο καιρό, να ανοίξουμε και ένα για το τι ταξίδια ακυρώσαμε.....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Το είδα και εγώ και θα το έβαζα.Λογικό φαίνεται.Κάπου διάβασα ότι χρειάζονται 24-30 μήνες για να φτάσουμε μέχρι τις κατασχέσεις.Πάντως είναι κάπως ανησυχητικό που δεν πληρώθηκε το ΔΝΤ.Ακόμη και η Αργεντινή το πλήρωσε και δεν πλήρωσε άλλους(ομολογιούχους κτλ).
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Έχουν ανοίξει οι χρεώσεις στο εξωτερικό με Ελληνικές πιστωτικές κάρτες (μέσω paypal/direct/whatever).

Απο ότι λέει και το παρακάτω άρθρο, ισχύει το ίδιο και για όσους είναι στο εξωτερικό.
http://news247.gr/eidiseis/koinonia...artwn-sto-ekswteriko-dinei-h-tte.3555796.html

Δοκίμασα dyndns μέσω paypal και μια άλλη υπηρεσία με απευθείας χρέωση και έπαιξαν και οι δύο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Μπάχαλο.
Οι visa της Α δεν περνάνε.
Με visa πειραιώς πέρασα μεγάλα ποσά χωρίς πρόβλημα (dyndns,digitalocean).

Ανοργάνωτοι και στο capital control ρε παιδί μου :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μπάχαλο.
Οι visa της Α δεν περνάνε.
Με visa πειραιώς πέρασα μεγάλα ποσά χωρίς πρόβλημα (dyndns,digitalocean).
Μάλιστα. Θα πάρω ό,τι εχω και δεν έχω από κάρτες. Αν με κλέψουν, να με συνδράμετε με ένα πιάτο φαγάκι αμα τη επιστροφή...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Εναλλακτικά, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια απο εδώ.
Φήμες αναφέρουν οτι στο αεροπλάνο θα υπάρχει κατήχηση απο τον Μπάμπη.

Αλλά αν ήμουν στην θέση σου, στον πανπαν θα πήγαινα. Θα πίναμε και τους κράσους μας, όλα χαλαρά.
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Απο πιστωτικη εθνικης τραπεζας(VISA) τιποτα. Παιδια ενημερωστε αν καταφερετε κατι.Επισης ακουω για Paypal, αν και εχω λογαριασμο, για να χρησιμοποιήσω την πιστωτικη πρeπει να το κανω υποχρεωτικα μεσω Paypal?
Ειμαι στο εξωτερικο μονιμα, φοιτητης, και δεν μπορω να σηκωσω φραγκιο με τις ελληνικες καρτες (για το 60αρι μιλαω).

Εχω κανει το λαθος να κλεισω για LA τελη Αυγουστου και δεν ξερω τι μελει γενεσθε με τις κρατησεις του Booking.com που εχω κανει (εδω και βδομαδες).Αν καποιος εχει ιδεα ας απαντησει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εναλλακτικά, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια απο εδώ.
Φήμες αναφέρουν οτι στο αεροπλάνο θα υπάρχει κατήχηση απο τον Μπάμπη.

.
Θεός! Τα εισιτήρια είναι ακυρώσιμα. Ακυρώνω το εισιτήριο επιστροφής και χρεώνω τον ΣΚΑΙ και τους φιλελέδες. Έτσι, για την αλητεία.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Απο πιστωτικη εθνικης τραπεζας(VISA) τιποτα. Παιδια ενημερωστε αν καταφερετε κατι.Επισης ακουω για Paypal, αν και εχω λογαριασμο, για να χρησιμοποιήσω την πιστωτικη πρeπει να το κανω υποχρεωτικα μεσω Paypal?
Ειμαι στο εξωτερικο μονιμα, φοιτητης, και δεν μπορω να σηκωσω φραγκιο με τις ελληνικες καρτες (για το 60αρι μιλαω).

Εχω κανει το λαθος να κλεισω για LA τελη Αυγουστου και δεν ξερω τι μελει γενεσθε με τις κρατησεις του Booking.com που εχω κανει (εδω και βδομαδες).Αν καποιος εχει ιδεα ας απαντησει.
Επικοινωνησε με την ελληνικη πρεσβεια/προξενειο της πολης σου,να μαθεις τι μπορει να γινει.Το ξενοδοχειο ποτε το εκλεισες;με δωρεαν ακυρωση;η χωρις ακυρωση;
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Με δωρεαν ακυρωση που να ξερα πριν 3-4 βδομαδες. Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον να μην με αφηνουν να τραβηξω το εξηνταρι (δεν λεω για παραπανω). Και επισης πωε ειναι δυνατον καποιες πιστωτικες καρτες να λειτουργουν και καποιες να μην λειτουργουν. Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom