Ικαρία Ικαρία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Με μόνο 4 μέρες στη διάθεση σου, δυστυχώς πρέπει να αποκλείσεις τους Φούρνους, γιατί συνυπολογίζεις και τη ταλαιπωρία.
Η Ικαρία δεν είναι και το πιο εύκολο νησί για μετακινήσεις...Κάθε άλλο.
Εγώ αν είχα 4 μέρες στη διάθεση μου θα κοιτούσα να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται.
Ευτυχώς έχεις και τέσσερις νύχτες...Πολύ σημαντικό!
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Με μόνο 4 μέρες στη διάθεση σου, δυστυχώς πρέπει να αποκλείσεις τους Φούρνους, γιατί συνυπολογίζεις και τη ταλαιπωρία.
Η Ικαρία δεν είναι και το πιο εύκολο νησί για μετακινήσεις...Κάθε άλλο.
Εγώ αν είχα 4 μέρες στη διάθεση μου θα κοιτούσα να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται.
Ευτυχώς έχεις και τέσσερις νύχτες...Πολύ σημαντικό!
Μάαααλιστα λοιπόν....άρα θα αναγκαστώ να ξαναπάω Ικαρία για να δω τους Φούρνους!!!!!!!!!!!! Βρήκα δικαιολογία! Όσο για αυτές τις 4 ημέρες και νύχτες δεν πρόκειται να αφήσω τρύπα ξετρύπωτη που λέμε και μεις οι χαλκιδικίωτες! Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τίποτα! Όλοι ευκαιρία ψάχνουμε να ξαναπάμε.
Μόνο που εγώ όταν ξαναπάω, θα είναι χωρίς επιστροφή!!
Τώρα,δεδομένου ότι θα μείνεις στο Κάμπο, είναι ένα πολύ κομβικό σημείο για εξορμήσεις και για να προλάβεις να δεις αρκετά! Θεωρώ δεδομένα μέρη όπως Νας,Αρμενιστής,Χριστός Ραχών (για βράδυ),οινοποιείο Αφιανέ, Μεσακτή, που είναι κοντά σου,Σεϋχέλλες που είναι μοναδική εμπειρία, και ότι μπορείς από πανηγύρι που θα παίζει εκείνες τις μέρες...Κάτι προλαβαίνεις!
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Τίποτα! Όλοι ευκαιρία ψάχνουμε να ξαναπάμε.
Μόνο που εγώ όταν ξαναπάω, θα είναι χωρίς επιστροφή!!
Τώρα,δεδομένου ότι θα μείνεις στο Κάμπο, είναι ένα πολύ κομβικό σημείο για εξορμήσεις και για να προλάβεις να δεις αρκετά! Θεωρώ δεδομένα μέρη όπως Νας,Αρμενιστής,Χριστός Ραχών (για βράδυ),οινοποιείο Αφιανέ, Μεσακτή, που είναι κοντά σου,Σεϋχέλλες που είναι μοναδική εμπειρία, και ότι μπορείς από πανηγύρι που θα παίζει εκείνες τις μέρες...Κάτι προλαβαίνεις!
Εαν είναι όπως το έχω στο μυαλό μ το νησί μάλλον και γω για μόνιμα θα ξαναπάω! Πάνω κάτω και γω αυτά εχω σημειώσει να επισκεφθώ με εξαίρεση το οινοποιείο Αφιανέ το οποίο δν είχα κατά νου αλλά τώρα που μου αποκαλύφθηκε δεν θα το αφήσω εκτός!ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εκπληκτική εμπειρία η επίσκεψη στο οινοποιείο, όπου βλέπεις πως φτιάχνεται και φυλάσσεται το παραδοσιακό Ικαριώτικο κρασί!
Φυσικά στο τέλος ψωνίζεις και τα απαραίτητα μπουκαλάκια για το καλό!
Ίσως το καλύτερο λευκό που έχω πιει στη ζωή μου..
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολύ δύσκολο να πας αυθημερόν Φούρνους και να γυρίσεις. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει τρόπος.
Αυτό που μπορείς να τσεκάρεις και ισχύει από φέτος, είναι τα δρομολόγια του Δωδεκάνησος pride. Ξεκινά από Σάμο και πάει στα Δωδεκάνησα. ΑΛΛΑ, στην επιστροφή πάει Φούρνους, Ικαρία (δεν είμαι σίγουρος με ποια σειρά) και μετά επιστρέφει Σάμο. Οπότε ρίξε μια ματιά μήπως σε βολεύει κάποιος συνδυασμός.

Μπορεί πχ. να έχεις πάει Φούρνους, και να σε βολέψει να το πάρεις να γυρίσεις Ικαρία. Λίγο ταρζανιά ακούγεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Πολύ δύσκολο να πας αυθημερόν Φούρνους και να γυρίσεις. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει τρόπος.
Αυτό που μπορείς να τσεκάρεις και ισχύει από φέτος, είναι τα δρομολόγια του Δωδεκάνησος pride. Ξεκινά από Σάμο και πάει στα Δωδεκάνησα. ΑΛΛΑ, στην επιστροφή πάει Φούρνους, Ικαρία (δεν είμαι σίγουρος με ποια σειρά) και μετά επιστρέφει Σάμο. Οπότε ρίξε μια ματιά μήπως σε βολεύει κάποιος συνδυασμός.

Μπορεί πχ. να έχεις πάει Φούρνους, και να σε βολέψει να το πάρεις να γυρίσεις Ικαρία. Λίγο ταρζανιά ακούγεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου . Βέβαια λίγο ταλαιπωρία μου κάνει όλο το σκηνικό...θα το αφήσω για επόμενη φορά...έτσι κ αλλιώς η Ικαρία είναι χαλάρωση , ηρεμία και καλοπέραση! Ας απολαύσω την μόνο Ικαρία λοιπόν! Τυχόν εξτρά συμβουλές γαστριμαργικής φύσεως ευπρόσδεκτες ....ως κοιλιόδουλο πλάσμα θα τις εκτιμούσα!!!!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Sourtouko όπως είπαν και οι υπόλοιποι, δυστυχώς, 4 μέρες είναι ελάχιστες για Ικαρία...Μπορεί να φαίνεται μικρό νησί, αλλά δεν είναι...Αμάξι θες οπωσδήποτε.
Κάμπο που μένω κι εγώ όταν πάω, είναι βολικό χωριό, συνδέει Εύδηλο και Αρμενιστή. Φαντάσου όμως ότι π.χ. η απόσταση Κάμπος - Ράχες είναι γύρω στο 30λεπτο.. Φούρνους για μένα δεν αξίζουν και τόσο, άστο καλύτερα για άλλη φορά.
Στα αξιοθέατα βάλε και μια επίσκεψη στη μονή Θεοκτίστης, που είναι σαν τεράστιοι ογκόλιθοι να στερεώνονται στον αέρα, φοβερό τοπίο...
Φαγητό στις Ναϊάδες στον Να, στον Αρμενιστή στο Ζεύκιν, πήγαινε και σε κανένα πανηγύρι (καλύτερα στο Καραβόσταμο εκεί που θα είσαι) και μια χαρά..Και μια και ρωτάς για τα πανηγύρια, επειδή μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει τις αποστάσεις (το λέω καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθώ), ο δρόμος για το Καρκινάγρι είναι τουλάχιστον χάλια ενώ ο Ξυλοσύρτης από τον Κάμπο απέχει γύρω στη 1 ώρα και βάλε..
Το λέω όχι για να αποθαρρύνω κάποιους αλλά για να ξέρουν τι τους περιμένει: η Ικαρία έχει δυστυχώς αποστάσεις και για να τη δει κάποιος καλά θέλει σίγουρα μια βδομάδα.
 
Last edited:

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Sourtouko όπως είπαν και οι υπόλοιποι, δυστυχώς, 4 μέρες είναι ελάχιστες για Ικαρία...Μπορεί να φαίνεται μικρό νησί, αλλά δεν είναι...Αμάξι θες οπωσδήποτε.
Κάμπο που μένω κι εγώ όταν πάω, είναι βολικό χωριό, συνδέει Εύδηλο και Αρμενιστή. Φαντάσου όμως ότι π.χ. η απόσταση Κάμπος - Ράχες είναι γύρω στο 30λεπτο.. Φούρνους για μένα δεν αξίζουν και τόσο, άστο καλύτερα για άλλη φορά.
Στα αξιοθέατα βάλε και μια επίσκεψη στη μονή Θεοκτίστης, που είναι σαν τεράστιοι ογκόλιθοι να στερεώνονται στον αέρα, φοβερό τοπίο...
Φαγητό στις Ναϊάδες στον Να, στον Αρμενιστή στο Ζεύκιν, πήγαινε και σε κανένα πανηγύρι (καλύτερα στο Καραβόσταμο εκεί που θα είσαι) και μια χαρά..Και μια και ρωτάς για τα πανηγύρια, επειδή μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει τις αποστάσεις (το λέω καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθώ), ο δρόμος για το Καρκινάγρι είναι τουλάχιστον χάλια ενώ ο Ξυλοσύρτης από τον Κάμπο απέχει γύρω στη 1 ώρα και βάλε..
Το λέω όχι για να αποθαρρύνω κάποιους αλλά για να ξέρουν τι τους περιμένει: η Ικαρία έχει δυστυχώς αποστάσεις και για να τη δει κάποιος καλά θέλει σίγουρα μια βδομάδα.
Το ξερω πως ειναι πολυ λιγες οι μερες....αλλα τουλαχιστον μια μικρη γευση θα την παρω! Πριν ακομη παω ξερω πως θα ξαναπαω σιγουρα!!!! Ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σου!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Sourtouko όπως είπαν και οι υπόλοιποι, δυστυχώς, 4 μέρες είναι ελάχιστες για Ικαρία...Μπορεί να φαίνεται μικρό νησί, αλλά δεν είναι...Αμάξι θες οπωσδήποτε.
Κάμπο που μένω κι εγώ όταν πάω, είναι βολικό χωριό, συνδέει Εύδηλο και Αρμενιστή. Φαντάσου όμως ότι π.χ. η απόσταση Κάμπος - Ράχες είναι γύρω στο 30λεπτο.. Φούρνους για μένα δεν αξίζουν και τόσο, άστο καλύτερα για άλλη φορά.
Στα αξιοθέατα βάλε και μια επίσκεψη στη μονή Θεοκτίστης, που είναι σαν τεράστιοι ογκόλιθοι να στερεώνονται στον αέρα, φοβερό τοπίο...
Φαγητό στις Ναϊάδες στον Να, στον Αρμενιστή στο Ζεύκιν, πήγαινε και σε κανένα πανηγύρι (καλύτερα στο Καραβόσταμο εκεί που θα είσαι) και μια χαρά..Και μια και ρωτάς για τα πανηγύρια, επειδή μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει τις αποστάσεις (το λέω καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθώ), ο δρόμος για το Καρκινάγρι είναι τουλάχιστον χάλια ενώ ο Ξυλοσύρτης από τον Κάμπο απέχει γύρω στη 1 ώρα και βάλε..
Το λέω όχι για να αποθαρρύνω κάποιους αλλά για να ξέρουν τι τους περιμένει: η Ικαρία έχει δυστυχώς αποστάσεις και για να τη δει κάποιος καλά θέλει σίγουρα μια βδομάδα.
Εγώ θα πάω 27 Ιουλίου με 2 Αυγούστου. Πόσα πανηγύρια προλαβαίνω να δω και αν έχει 2-3 την ίδια μέρα ποια με προτείνεις??
:3476:
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Τι γίνεται τώρα με τις τελευταίες εξελίξεις, στην Ελλαδα? Χθες ελεγαν σε πρωινη εκπομπη ότι εχουν έλλειψη καυσιμων στο νησί. Πιστευετε πως δεν είναι η καταλληλη στιγμη να επισκεφτει ένας τουρίστας το νησι τουλαχιστον τον μηνα αυτο ή να το ρισκάρει και ότι είναι να γίνει ας γίνει?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τι γίνεται τώρα με τις τελευταίες εξελίξεις, στην Ελλαδα? Χθες ελεγαν σε πρωινη εκπομπη ότι εχουν έλλειψη καυσιμων στο νησί. Πιστευετε πως δεν είναι η καταλληλη στιγμη να επισκεφτει ένας τουρίστας το νησι τουλαχιστον τον μηνα αυτο ή να το ρισκάρει και ότι είναι να γίνει ας γίνει?
Μην ακούς τι λένε οι τηλεοράσεις. Γιατί λένε πολλά που δεν ισχύουν. Καλύτερα μίλα με κάποιον εκεί.
Πάντως η Σάμος δίπλα είναι. Και είμαστε τίγκα στα καύσιμα! :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom