Capital Controls και ταξίδια

Nefeli4

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
H κόρη μου μπόρεσε σήμερα να βγάλει με κάρτα Πειραιώς από τη Deutsche bank 60 ευρώ στη Γερμανία, είχε προσπαθήσει και σε άλλη τράπεζα και δεν της έβγαζε χρήματα! γενικά σήμερα μόνο μπόρεσαν να βγάλουν χρήματα τα παιδιά...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Σας ενημερώνουμε ότι δεν είναι δυνατές οι ακόλουθες συναλλαγές:
  • • Εκτέλεση εμβάσματος στο εξωτερικό
  • • Έκδοση Virtual Prepaid Mastercard
  • • Αλλαγή Oρίων Xρεωστικών Kαρτών
  • • Φόρτιση Προπληρωμένων Καρτών
  • • Χρηματιστηριακές συναλλαγές στο Χρηματιστήριο Αθηνών
  • • Χρηματιστηριακές συναλλαγές στα Διεθνή Χρηματιστήρια
  • • Εκτέλεση εμβάσματος στο εσωτερικό σε ξένο νόμισμα
  • • Πρόωρη εξόφληση προθεσμιακής κατάθεσης
  • • Άνοιγμα νέας προθεσμιακής κατάθεσης

Έφη η Εθνική Τράπεζα όταν μπαίνεις στο e-banking...
+Αγορές/πωλήσεις αμοιβαίων κεφαλαίων(εσωτερικού/εξωτερικού),αν ενδιαφέρει κάποιους.Η δυνατότητα είναι απενεργοποιημένη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Yπάρχει πιθανότητα κρατήσεις που έχουν γίνει στο booking με εγγύηση πιστωτική κάρτα να ακυρωθούν; Αν δηλαδή το ξενοδοχείο προσπαθήσει να κάνει προέγγριση..
Μπορω με κάποιο τρόπο να κάνω αναζήτηση ξενοδοχείων στο booking που δεν απαιτούν κάρτα για την κράτηση;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Μας αρέσει δεν μας αρέσει με κλειστές τράπεζες δεν υπάρχει κανονική λειτουργία επιχειρήσεων/οικονομίας.Το εμπόριο/υπηρεσίες τον τελευταίο αιώνα τουλάχιστον(με αυξανόμενο ρυθμό τις τελευταίες δεκαετίες) είναι εξαρτώμενο από τις τράπεζες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Yπάρχει πιθανότητα κρατήσεις που έχουν γίνει στο booking με εγγύηση πιστωτική κάρτα να ακυρωθούν; Αν δηλαδή το ξενοδοχείο προσπαθήσει να κάνει προέγγριση..
Μπορω με κάποιο τρόπο να κάνω αναζήτηση ξενοδοχείων στο booking που δεν απαιτούν κάρτα για την κράτηση;
Μηπως,καλυτερα να τους ρωτησεις...τηλεφωνα για Αθηνα,απο το σαιτ:
Grigoriou Lampraki 5 (2nd and 3rd floor)
Glyfada Αθήνα
GR 16674, Ελλάδα

Τηλέφωνο: +30 210-8984460-480 (ώρες γραφείου)

Fax: +30 210-8984400-401
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μηπως,καλυτερα να τους ρωτησεις...τηλεφωνα για Αθηνα,απο το σαιτ:
Grigoriou Lampraki 5 (2nd and 3rd floor)
Glyfada Αθήνα
GR 16674, Ελλάδα

Τηλέφωνο: +30 210-8984460-480 (ώρες γραφείου)

Fax: +30 210-8984400-401
Θα ρωτήσω αλλά φαντάζομαι πως είναι περισσότερο θέμα ξενοδοχείου παρά του Booking..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θα ρωτήσω αλλά φαντάζομαι πως είναι περισσότερο θέμα ξενοδοχείου παρά του Booking..
Μπορεις να τους ρωτησεις,ακομη και πως μπορεις να βρεις,στο σαιτ, τα ξενοδοχεια που δεν χρειαζονται καρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Yπάρχει πιθανότητα κρατήσεις που έχουν γίνει στο booking με εγγύηση πιστωτική κάρτα να ακυρωθούν; Αν δηλαδή το ξενοδοχείο προσπαθήσει να κάνει προέγγριση..
Ας το δούμε κι αλλιώς: εξασφαλίζεις δωρεάν ακύρωση σε μη ακυρώσιμα ξενοδοχεία. Και να θέλουν να σε χρεώσουν για μη εμφάνιση, είναι αδύνατον...:D
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Χμμ μου φαίνεται λίγο επισφαλής η κράτηση τώρα με πιστωτική, ουσιαστικά ο ξενοδόχος δεν έχει εγγύηση. Εκτός αν δεν κάνει προέγκριση. Εγώ θα επικοινωνούσα με το ξενοδοχείο πάντως, και ταυτόχρονα θα έψαχνα ξενοδοχείο που δεν ζητά πιστωτική. Για αυτό το τελευταίο δεν έχω δει να υπάρχει φίλτρο στην αναζήτηση στο booking. Επίσης υπ'όψιν ότι κάποια ξενοδοχεία μπορεί μεν να μη ζητάνε πιστωτική, αλλά ίσως να ζητήσουν προκαταβολή με έμβασμα (που πάλι δεν γίνεται τώρα). Αυτό συνήθως το γράφει στους όρους κάτω κάτω.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Πάντως σήμερα μου ήρθε ακυρωτικό mail απο Booking για κράτηση που είχα κάνει πριν τον Απρίλιο για Ιούλιο...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ας το δούμε κι αλλιώς: εξασφαλίζεις δωρεάν ακύρωση σε μη ακυρώσιμα ξενοδοχεία. Και να θέλουν να σε χρεώσουν για μη εμφάνιση, είναι αδύνατον...:D
Αυτό θα ήταν κάτι αλλά έχω κλείσει με δωρεάν ακύρωση!
Χμμ μου φαίνεται λίγο επισφαλής η κράτηση τώρα με πιστωτική, ουσιαστικά ο ξενοδόχος δεν έχει εγγύηση. Εκτός αν δεν κάνει προέγκριση. Εγώ θα επικοινωνούσα με το ξενοδοχείο πάντως, και ταυτόχρονα θα έψαχνα ξενοδοχείο που δεν ζητά πιστωτική. Για αυτό το τελευταίο δεν έχω δει να υπάρχει φίλτρο στην αναζήτηση στο booking. Επίσης υπ'όψιν ότι κάποια ξενοδοχεία μπορεί μεν να μη ζητάνε πιστωτική, αλλά ίσως να ζητήσουν προκαταβολή με έμβασμα (που πάλι δεν γίνεται τώρα). Αυτό συνήθως το γράφει στους όρους κάτω κάτω.
Μπορεις να τους ρωτησεις,ακομη και πως μπορεις να βρεις,στο σαιτ, τα ξενοδοχεια που δεν χρειαζονται καρτα.
Σε 3 βδομάδες πάμε στην Πόλη. Ελπίζω να μη δοκιμάσουν προέγκριση τελευταία στιγμή και ακυρώσουν την κράτηση λίγο πριν πάμε. Με το ξενοδοχείο δεν επικοινωνώ γιατί μπορεί να μην ασχοληθούν ενώ αν ρωτήσω μπορεί να ακυρώσουν.. Απλά ψάχνω και μια κράτηση που δεν θέλει κάρτα, και δεν έχω βρει κάτι ως τώρα. Με το booking θα επικοινωνήσω μετά το δημοψήφισμα..
Πάντως σήμερα μου ήρθε ακυρωτικό mail απο Booking για κράτηση που είχα κάνει πριν τον Απρίλιο για Ιούλιο...
Ωχ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom