Capital Controls και ταξίδια

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Αρα...υπαρχει προβλημα!!Μονο,οσοι ειχαν κλεισει χωρις ακυρωση(δηλ.εχουν ηδη πληρωσει) μπορουν να πανε...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
@done ακυρωτικό mail από το booking για ποιό λόγο;
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
Dear ,

We are sorry to inform you that your preauthorized payment of EUR... for reservation .....on 17.07.2015 - 19.07.2015 cannot not be processed. If you wish to proceed with the booking you need to:

Ensure you have enough funds in your credit card account.
Or,
Contact your card-issuing bank to make sure the reason for decline is resolved.
Or,
Use an alternative card to proceed with the preauthorized payment.

Please do this within 10 days from the receipt of this notification, or your booking will be automatically cancelled by the system.
 

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
μη μας λες τετοια @done , ελπιζω να μην μου ρθει ακυρωτικό και σε μενα.
ρωτησες αν μπορεις να πληρωσεις μετρητα ? (αν εχεις βεβαια ) .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
μη μας λες τετοια @done , ελπιζω να μην μου ρθει ακυρωτικό και σε μενα.
ρωτησες αν μπορεις να πληρωσεις μετρητα ? (αν εχεις βεβαια ) .
Τα μετρητά είναι εναλλακτικός τρόπος πληρωμής πάντα.
Η κάρτα όμως είναι η εγγύηση.Και για αυτό τα ξενοδοχεία κάνουν προέγκριση μερικές μέρες πρίν.Για να είναι σίγουρα ότι κάπου θα χρεώσουν την μη εμφάνιση(αν γίνει).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δεν ξέρω τι γίνεται καν εντός Ελλάδας. Γνωστή προχθές χρησιμοποίησε την χρεωστική της για αγορές(μετά προσπάθησε με την ίδια βέβαια να τραβήξει λεφτά από ΑΤΜ και δεν τα κατάφερε-μάλλον γιατί είχε ήδη χρησιμοποιήσει την κάρτα την ίδια μέρα), ενώ άλλοι έλεγαν ότι δεν γίνεται. Αν δηλαδή θες να ταξιδέψεις εντός Ελλάδας η χρεωστική χρησιμοποιείται κανονικά ή όχι;
Μάλλον το σύστημα βλέπει την χρεωστική σαν ανάληψη.΄Ετσι ή θα τραβήξεις τα 60 ή θα κάνεις αγορές μέχρι 60.Αυτό καταλαβαίνω εγώ.Αλλά από την άλλη με την χρεωστική ουσιαστικά μεταφέρονται χρήματα από λογαριασμό σε λογαριασμό.Και αυτό επιτρέπεται.Μήπως ήταν μεμονωμένη περίπτωση;Για Ελλάδα μιλάς έτσι δεν είναι;
 
Last edited:

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
μη μας λες τετοια @done , ελπιζω να μην μου ρθει ακυρωτικό και σε μενα.
ρωτησες αν μπορεις να πληρωσεις μετρητα ? (αν εχεις βεβαια ) .
έχω 10 ημέρες για να επικοινωνήσω μαζί τους. θα δω τι γίνεται από βδομάδα, αλλιως κατευθειαν με το ξενοδοχείο και ελπίζω να δείξουν κατανόηση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
@echo2011 αφού πας στην Πόλη έχε υπόψη σου αυτό:
Aν δεν χειροτερεύσουν τα πράγματα (και αναγκαστούμε να ακυρώσουμε το ταξίδι) θα πάρουμε μετρητά μαζί. Είχα κρατήσει κάποια μετρητά για να πληρώσω την πιστωτική κάρτα και τώρα που ξέσπασε όλο αυτό θα τα κρατήσω. Ελπίζω αν πληρώσω μόνο την ελάχιστη καταβολή να μην βάλουν τόκους (λόγω των κλειστών τραπεζών).. Ξέρει κανείς;
 

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Τα μετρητά είναι εναλλακτικός τρόπος πληρωμής πάντα.
Η κάρτα όμως είναι η εγγύηση.Και για αυτό τα ξενοδοχεία κάνουν προέγκριση μερικές μέρες πρίν.Για να είναι σίγουρα ότι κάπου θα χρεώσουν την μη εμφάνιση(αν γίνει).

οταν εκανα κρατηση παντως ειχε επιλογη τον τροπο πληρωμης και ειχα βαλει μετρητα, γιατι περυσι ειχα ενα θεματακι στην μαλαισια οπου μου ειχαν στειλει mail μια μερα πριν οτι δεν δεχοταν την καρτα μου , δε ξερω για ποιον λογο, και ψαχνομουν να βγαλω απο ατμ και κει δυσκολευτηκα αλλα τα καταφερα . φαινεται οτι για καποιον λογο γινονται ολα αφου φετος αποφασισαμε να πληρωσουμε μετρητα . ευτυχως τα κλεισαμε πριν τις εξελιξεις
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πάντως σύμφωνα με ότι λέει εδώ τα 60 Ευρώ ανάληψη ισχύουν κανονικά στο εξωτερικό.

http://www.naftemporiki.gr/finance/...ta-aitimata-sunallagon-koinonikou-sumferontos

Και το επιβεβαίωσαν παραπάνω για διάφορες χώρες(Αυστρία,Γερμανία κτλ).

Και φυσικά δεν υπάρχει φόβος ότι εκεί κάποια στιγμή θα μείνουν από λεφτά τα ΑΤΜ όπως θα γίνει εδώ:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Μάλλον το σύστημα βλέπει την χρεωστική σαν ανάληψη.΄Ετσι ή θα τραβήξεις τα 60 ή θα κάνεις αγορές μέχρι 60.Αυτό καταλαβαίνω εγώ.Αλλά από την άλλη με την χρεωστική ουσιαστικά μεταφέρονται χρήματα από λογαριασμό σε λογαριασμό.Και αυτό επιτρέπεται.Μήπως ήταν μεμονωμένη περίπτωση;Για Ελλάδα μιλάς έτσι δεν είναι;

Για Ελλάδα σήμερα (με δύο διαφορετικές κάρτες) συγγενικό μου πρόσωπο προσπάθησε να κάνει αγορές. Και με τις δύο είχε κάνει πριν ανάληψη μετρητών. Η μία δεν έγινε δεκτή και η άλλη έγινε. Της εθνικής απορρίφθηκε. Και η υπάλληλος είπε ότι έχει ξανασυμβεί το ίδιο αυτές τις μέρες με κάρτες Εθνικής, να μην γίνονται δεκτές....

Το ίδιο έπαθε προχτές γνωστή μου, που τυγχάνει να βρισκόταν και πίσω μου στο ΑΤΜ.Όλοι τραβήξαμε κανονικά ενώ αυτή που είχε ήδη κάνει την ίδια μέρα αγορές με την ίδια κάρτα (της Α αυτή τη φορά) δεν μπόρεσε να τραβήξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom