Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Aν δεν χειροτερεύσουν τα πράγματα (και αναγκαστούμε να ακυρώσουμε το ταξίδι) θα πάρουμε μετρητά μαζί. Είχα κρατήσει κάποια μετρητά για να πληρώσω την πιστωτική κάρτα και τώρα που ξέσπασε όλο αυτό θα τα κρατήσω. Ελπίζω αν πληρώσω μόνο την ελάχιστη καταβολή να μην βάλουν τόκους (λόγω των κλειστών τραπεζών).. Ξέρει κανείς;
Δεν ακούσθηκε κάτι για αυτό.Και εγώ λέω να το εφαρμόσω(μετά από χρόνια που πλήρωνα όλο το ποσό) και θα το δούμε στην πράξη.Πόσο να είναι ο τόκος για ένα μήνα και για μερικά εκατοστάρικα;Βαριέμαι να υπολογίσω....

οταν εκανα κρατηση παντως ειχε επιλογη τον τροπο πληρωμης και ειχα βαλει μετρητα, γιατι περυσι ειχα ενα θεματακι στην μαλαισια οπου μου ειχαν στειλει mail μια μερα πριν οτι δεν δεχοταν την καρτα μου , δε ξερω για ποιον λογο, και ψαχνομουν να βγαλω απο ατμ και κει δυσκολευτηκα αλλα τα καταφερα . φαινεται οτι για καποιον λογο γινονται ολα αφου φετος αποφασισαμε να πληρωσουμε μετρητα . ευτυχως τα κλεισαμε πριν τις εξελιξεις
Στην φετεινή κράτηση δεν έβαλες κάρτα σαν εγγύηση;Μόνον με την επιλογή μετρητά στον τρόπο πληρωμής το δέχθηκε;

Για Ελλάδα σήμερα (με δύο διαφορετικές κάρτες) συγγενικό μου πρόσωπο προσπάθησε να κάνει αγορές. Και με τις δύο είχε κάνει πριν ανάληψη μετρητών. Η μία δεν έγινε δεκτή και η άλλη έγινε. Της εθνικής απορρίφθηκε. Και η υπάλληλος είπε ότι έχει ξανασυμβεί το ίδιο αυτές τις μέρες με κάρτες Εθνικής, να μην γίνονται δεκτές....

Το ίδιο έπαθε προχτές γνωστή μου, που τυγχάνει να βρισκόταν και πίσω μου στο ΑΤΜ.Όλοι τραβήξαμε κανονικά ενώ αυτή που είχε ήδη κάνει την ίδια μέρα αγορές με την ίδια κάρτα (της Α αυτή τη φορά) δεν μπόρεσε να τραβήξει.
Μύλος δηλαδή...Δεν υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση..Εξαρτάται από την τράπεζα ίσως..Και να πείς ότι είναι πολλές...τέσσερις μείνανε όλες και όλες....
 
Last edited by a moderator:

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Στην φετεινή κράτηση δεν έβαλες κάρτα σαν εγγύηση;Μόνον με την επιλογή μετρητά στον τρόπο πληρωμής το δέχθηκε;
οχι βεβαια , η κρατηση εγινε με καρτα απλα ειχε και επιλογη στη συνεχεια με ποιο τροπο θα γινει η πληρωμη, εβαλα μετρητα , ελπιζω να επικοινωνησω μαζι τους μονο απο κοντα για checκ in
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δεν ακούσθηκε κάτι για αυτό.Και εγώ λέω να το εφαρμόσω(μετά από χρόνια που πλήρωνα όλο το ποσό) και θα το δούμε στην πράξη.Πόσο να είναι ο τόκος για ένα μήνα και για μερικά εκατοστάρικα;Βαριέμαι να υπολογίσω....
Πριν 2 μήνες πάντως είχα ένα χρέος στην κάρτα 5 ολόκληρα ευρώ και άρχισαν να με παίρνουν τηλέφωνο! Τους είπα ότι δε τα υπολόγισα καλά στην προηγούμενη πληρωμή και θα τα βάλω τον επόμενο μήνα..
Τον επόμενο μήνα για 5 ευρώ χρέος έβαλαν τόκο 3μιση ευρώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
οχι βεβαια , η κρατηση εγινε με καρτα απλα ειχε και επιλογη στη συνεχεια με ποιο τροπο θα γινει η πληρωμη, εβαλα μετρητα , ελπιζω να επικοινωνησω μαζι τους μονο απο κοντα για checκ in
Η επιλογή πληρωμής με μετρητά δεν υπάρχει πάντα.Μόνον αν το ξενοδοχείο την δέχεται υπάρχει.Η εγγύηση για την κράτηση είναι η κάρτα.Συνήθως τα ξενοδοχείο προ-εγκρίνουν την κάρτα για να δούν αν ισχύει και να έχουν εγγύηση αν δεν εμφανισθεί ο πελάτης.΄Εχει τύχει αρκετές φορές να με πάρουν τηλ. για να επιβεβαιώσουν τον τριψήφιο κωδικό CVC γιατί δεν πέρασε στην κράτηση.Πιθανόν κάποιες φορές να μην το κάνουν αν δεν πιέζονται από πληρότητα.Εύχομαι να μην χρειασθεί και να πάνε όλα καλά.

Πριν 2 μήνες πάντως είχα ένα χρέος στην κάρτα 5 ολόκληρα ευρώ και άρχισαν να με παίρνουν τηλέφωνο! Τους είπα ότι δε τα υπολόγισα καλά στην προηγούμενη πληρωμή και θα τα βάλω τον επόμενο μήνα..
Τον επόμενο μήνα για 5 ευρώ χρέος έβαλαν τόκο 3μιση ευρώ!
Αν κάλυψες την ελάχιστη πληρωμή γιατί να αντιδράσουν έτσι;Δεν μπορώ να το εξηγήσω;Μήπως ήταν μόνον τόκοι;Δέν ξέρω,απλά υποθέτω.
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αν κάλυψες την ελάχιστη πληρωμή γιατί να αντιδράσουν έτσι;Δεν μπορώ να το εξηγήσω;Μήπως ήταν μόνον τόκοι;Δέν ξέρω,απλά υποθέτω.
Είχα χρέος 5 ευρώ και η ελαχιστη καταβολή λογικά θα ήταν όλο το ποσό.. Δεν έβαλα όμως τίποτα εκείνο τον μήνα.. Τώρα που χρωστάω ένα χιλιάρικο θα βάλω σίγουρα την ελάχιστη καταβολή..
Αν ταξιδέψω θα είναι σε 3 βδομάδες, ας ελπίσουμε ότι ως τότε θα ανοίξουν οι συναλλαγές στο εξωτερικό έστω και με κάποιο χαμηλό όριο..
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αυτό μου έλειπε τώρα να πάω και να μην βρω ούτε ξενοδοχείο.Εγώ το εκλεισα πριν 2 εβδομάδες από ταξιδιωτικό γραφείο.Δεν θα με ενημέρωναν?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Για Ελλάδα σήμερα (με δύο διαφορετικές κάρτες) συγγενικό μου πρόσωπο προσπάθησε να κάνει αγορές. Και με τις δύο είχε κάνει πριν ανάληψη μετρητών. Η μία δεν έγινε δεκτή και η άλλη έγινε. Της εθνικής απορρίφθηκε. Και η υπάλληλος είπε ότι έχει ξανασυμβεί το ίδιο αυτές τις μέρες με κάρτες Εθνικής, να μην γίνονται δεκτές....

Το ίδιο έπαθε προχτές γνωστή μου, που τυγχάνει να βρισκόταν και πίσω μου στο ΑΤΜ.Όλοι τραβήξαμε κανονικά ενώ αυτή που είχε ήδη κάνει την ίδια μέρα αγορές με την ίδια κάρτα (της Α αυτή τη φορά) δεν μπόρεσε να τραβήξει.
Σήμερα έκανα ανάληψη μετρητών με κάρτα EUROBANK και αργότερα τη χρησιμοποίησα σε κατάστημα ως χρεωστική κανονικά. (Ανάληψη 50 ευρώ, αγορά 21 ευρώ.)
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Συγνώμη που το βάζω εδώ, δεν ήξερα που να το βάλω. Λέτε να μας σώσει ο Άγγλος;

https://www.indiegogo.com/greek-bailout-fund.html#/story
Ο Άγγλος έχει γίνει φίρμα σε όλα τα ξένα δίκτυα!απλά εμείς στη δημοσιογραφία είπαμε..Πακιστάν! ο καημένος φέτα που θα χει να ταχυδρομήσει..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Αυτό μου έλειπε τώρα να πάω και να μην βρω ούτε ξενοδοχείο.Εγώ το εκλεισα πριν 2 εβδομάδες από ταξιδιωτικό γραφείο.Δεν θα με ενημέρωναν?
Πλήρωσες στο ταξιδιωτικό φαντάζομαι.Ελπίζω να πρόλαβε το ταξιδιωτικό να έστειλε τα χρήματα.Η να έχει καλή φήμη και να του κάνει πίστωση το ξενοδοχείο.Αν είναι Ελληνικό θα έχει και αυτό μια δυσκολία να στείλει τα χρήματα τώρα.Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε μαζί τους για να σε καλύψουν όσο μπορούν.Voucher σου δώσανε ήδη φαντάζομαι.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ναι το voucher μου το έδωσε την ίδια μέρα που εκλεισα το ξενοδοχείο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ναι το voucher μου το έδωσε την ίδια μέρα που εκλεισα το ξενοδοχείο.
Τότε το μόνο που μένει είναι να επικοινωνήσεις ξανά με το πρακτορείο πρίν φύγεις για να διαβεβαιώσουν(αν μπορούν) ότι όλα είναι εντάξει.Δεν θα έλεγα να επικοινωνήσεις προκαταβολικά με το ξενοδοχείο για να μην "σκαλίσεις" τα πράγματα και τους βάλεις να ψάχνονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom