Capital Controls και ταξίδια

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Σήμερα έκανα ανάληψη μετρητών με κάρτα EUROBANK και αργότερα τη χρησιμοποίησα σε κατάστημα ως χρεωστική κανονικά. (Ανάληψη 50 ευρώ, αγορά 21 ευρώ.)

Ναι η δεύτερη κάρτα που αναφέρω ότι έγινε δεκτή για αγορές ενώ είχε προηγηθεί ανάληψη ήταν της EUROBANK. Επίσης έχω ακούσει δύο διαφορετικές κάρτες της Άλφα, μία να γίνεται δεκτή για αγορές ενώ έχει γίνει και ανάληψη, ενώ η άλλη να απορρίπτεται.:shock:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ναι η δεύτερη κάρτα που αναφέρω ότι έγινε δεκτή για αγορές ενώ είχε προηγηθεί ανάληψη ήταν της EUROBANK. Επίσης έχω ακούσει δύο διαφορετικές κάρτες της Άλφα, μία να γίνεται δεκτή για αγορές ενώ έχει γίνει και ανάληψη, ενώ η άλλη να απορρίπτεται.:shock:
Από την ίδια επιχείρηση άραγε η μία έγινε δεκτή και ή άλλη όχι;Μήπως είναι διαφορετική επιχείρηση που δεν δέχεται πλέον κάθε μορφής κάρτες;Πολλές άρχισαν να το κάνουν με το σκεπτικό ότι δεν έχει νόημα τα λεφτά να μεταφερθούν στον λογαριασμό τους και μετά να κουρευθούν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Για την Άλφα δεν ξέρω αν ήταν η ίδια επιχείρηση. Για την περίπτωση με το συγγενικό μου πρόσωπο(επειδή ήμουν μπροστά), σε υποκατάστημα μεγάλης αλυσίδας προσπάθησε να αγοράσει αρχικά με χρεωστική Εθνικής(απορρίφθηκε και μας είπαν ότι έχουν απορριφθεί και άλλες της Εθνικής ατόμων που είπαν πως είχε προηγηθεί ανάληψη την ίδια μέρα) και μετά προσπάθησε με χρεωστική EUROBANK , η οποία έγινε δεκτή,παρόλο που και με αυτήν είχε προηγηθεί ανάληψη χρημάτων την ίδια μέρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για την Άλφα δεν ξέρω αν ήταν η ίδια επιχείρηση. Για την περίπτωση με το συγγενικό μου πρόσωπο(επειδή ήμουν μπροστά), σε υποκατάστημα μεγάλης αλυσίδας προσπάθησε να αγοράσει αρχικά με χρεωστική Εθνικής(απορρίφθηκε και μας είπαν ότι έχουν απορριφθεί και άλλες της Εθνικής ατόμων που είπαν πως είχε προηγηθεί ανάληψη την ίδια μέρα) και μετά προσπάθησε με χρεωστική EUROBANK , η οποία έγινε δεκτή,παρόλο που και με αυτήν είχε προηγηθεί ανάληψη χρημάτων την ίδια μέρα.
Ισως δεν υπάρχουν κανόνες ή εξαρτάται και από τα συστήματα των τραπεζών.Φιλικό μου πρόσωπο(όχι συνταξιούχος) έβγαλε σήμερα κάρτα από ΠΕΙΡΑΙΩΣ(άνοιξε κάποια καταστήματα για εξυπηρέτηση πελατών-έκδοση καρτών και κωδικοί web για όσους δεν είχαν- όχι συνταξιούχων όπως και η ΑΛΦΑ).
Του έβαλαν κατευθείαν στην σύμβαση όριο ανάληψης 60 Ευρώ και αγορές 600 Ευρώ,όχι αρθροιστικά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κλαίω (διπλής)
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω ανάληψη στο εξωτερικό από προπληρωμένη κάρτα?
Επίσης έχουμε νεότερα, για το αν έχει μπει όριο με πόσα μετρητα μπορούμε να ξεκινήσουμε από Ελλάδα?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
μπορώ να κάνω ανάληψη στο εξωτερικό από προπληρωμένη κάρτα?
Διαβασες,οτι εχουν γραψει οι παραπανω;παντως,στο κειμενο παρακατω,λεει οτι μπορεις να κανεις αναληψη μεχρι 60 ευρω,στο εξωτερικο.Εγω,παντως δεν θα βασιζομουν...παρε μετρητα...
Δες και νεες οδηγιες και ειδικα το 8.
http://www.lifo.gr/now/economy/70090
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Ποιο είναι Ελληνικό και μπορεί να δεχτεί τις κάρτες μας για κράτηση ξενοδοχείου στο εξωτερικό?
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πιο είναι Ελληνικό και μπορεί να δεχτεί τις κάρτες μας για κράτηση ξενοδοχείου στο εξωτερικό?
Ελληνικά είναι πολλά(petas,air-tickets,viva κτλ) αλλά το θέμα είναι ότι τα περισσότερα είναι ενδιάμεσα(και νομίζω δουλεύουν με την πλατφόρμα του booking).΄Οποτε απλά διαβιβάζουν την κράτηση στα ξενοδοχεία και η χρέωση/εξόφληση γίνεται από τα ξενοδοχεία(ξένες εταιρείες άρα υπάρχει πρόβλημα).Πιθανόν κάποια από αυτά(τα sites που ανέφερα) να έχουν θυγατρικές εταιρείες στο εξωτερικό και να φροντίζουν οι πληρωμές να γίνονται από εκεί.Καλύτερα να μιλήσεις μαζί τους και να βεβαιωθείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom