Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
εσύ μπορεις να ρωτησεις τον συζηγο που ειναι στο εξωτερικο τωρα να μας πεις σιγουρα τι γινετε?
Επαναλαμβάνω...οι ελληνικές κάρτες δε γίνονται δεκτές στο εξωτερικό,μεχρι και τούτη την ώρα που σας γράφω,για καμια συναλλαγή.Δεν μπορειτε να βγαλετε χρηματα απο ΑΤΜ ουτε να πληρωσετε οτιδηποτε με πιστωτική.Όποιος ταξιδέψει αυτές τις μέρες πρεπει να εχει μετρητά μαζι του αλλιως προς το παρόν είναι ξεκρέμαστος.

Γιατι οχι βεβαια? Σε όλο τον κοσμο υπαρχουν dual currency atm's. Απο το Λονδινο ως το Χονγκ Κονγκ. Σε αναζήτηση φαινεται οτι ειχε εγκαινιασει η σιτι ενα στο Βουκουρεστι, εκλεισε?
Δε γνώριζα ότι υπήρχε στο Βουκουρέστι,θα το ψάξω ευχαριστώ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Φιλοι μου,επαναλαμβανω...αν κουβαλατε μετρητα,καρτες,εγγραφα κλπ...τα βαζετε σε εσωτερικα τσαντακια που τα πουλανε σε ολα τα αεροδρομια....για να μην εχετε και αλλα προβληματα.
 

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
καλα βρισκεις...αλλα μονη και με παιδι και πρωτη φορα στη Ρώμη νομιζω ειπες χωρις γκρουπ ..μημπως θα ηθελε λιγο οργανωση? ξερεις απο αεροδρομιο πως θα πας στο ξενοδοχειο σου?..σε πια περιοχή να κλεισεις ξενοδοχειο ωστε να ειναι ευκολη η προσβαση στα σημεια ενδιαφερόντος...τι αξιζει να επισκεφτεις σε 3 μερες που θα εχεις στη διαθεση σου....?..τελος παντων εσυ ξερεις καλλίτερα....κανε οπως καταλαβαινεις αν νιωθεις ανασφάλεια μην πας...αν εισαι οπως διχνει .."της τελευταις στιγμης και .οτι γινει.." πήγαινε ! παντως μεσα στη επομενη βδομαδα καμμια καταστροφη δεν προκειτε να συμβει.. Εγω παντως οχι μονο δεν θα ακυρωσω ταξιδι αλλα εκλεισα και αλλο μολις τωρα! και τα χρηματα τα πηραν απο την καρτα μου αμεσως ..το ξερω γιατι έρχεται ειδοποιηση..
Είχα κάνει προγραμμα και είχα καταλήξει σε ξενοδοχεία. Οσο για το να κουβαλάς όλα τα μετρητα και έγγραφα,απλά υπάρχει ο φόβος ότι το ξέρουν και γίνεσαι στόχος. Τέλος πάντων, τα λεφτά που θα χάσω δεν είναι πολλά,απλά σκεφτόμουν μήπως δεν πρέπει να το αφήσω,δεδομένου ότι με απαιτητικές δουλειες,3μικρα παιδια και καθόλου babysitting αντε να το ξανααποφασίσω
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Επαναλαμβάνω...οι ελληνικές κάρτες δε γίνονται δεκτές στο εξωτερικό,μεχρι και τούτη την ώρα που σας γράφω,για καμια συναλλαγή.Δεν μπορειτε να βγαλετε χρηματα απο ΑΤΜ ουτε να πληρωσετε οτιδηποτε με πιστωτική.Όποιος ταξιδέψει αυτές τις μέρες πρεπει να εχει μετρητά μαζι του αλλιως προς το παρόν είναι ξεκρέμαστος.



Δε γνώριζα ότι υπήρχε στο Βουκουρέστι,θα το ψάξω ευχαριστώ!
Κωνσταντινουπολη καρτες yok!ουτε στα μαγαζια ουτε για χρημα απο ΑΤΜ...sorry!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
η φιλη σου η τραπεζικος μαλλον πρεπει να αλλαξει δουλεια!... και εδω χρησιμοποιεις καρτες ..Κανονικότατα..!.για αγορες -πληρωμες..δλδ ρε παιδια ελεος!!! μετρητα παιρνεις εως 60 ευρώ μονο!
Πιστωτικές κάρτες ελληνικών τραπεζών, εκδοθείσες στην Ελλάδα, δεν γίνονται δεκτές για καμμία ηλεκτρονική συναλλαγή.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πιστωτικές κάρτες ελληνικών τραπεζών, εκδοθείσες στην Ελλάδα, δεν γίνονται δεκτές για καμμία ηλεκτρονική συναλλαγή.
Το καταλάβαμε..!..:).! Ομως ρε παιδια τοσα χρονια ερχομαι στη Κων/πολη πρωτη φορα οι Τουρκοι ξερουν ποιον εχουμε πρωθυπουργό!... :) κοντα στο Μαρια και μπατζανάκη ..εβαλαν και το Αλεξης Τσιπρας..παρακαλώ :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.196
Το καταλάβαμε..!..:).! Ομως ρε παιδια τοσα χρονια ερχομαι στη Κων/πολη πρωτη φορα οι Τουρκοι ξερουν ποιον εχουμε πρωθυπουργό!... :) κοντα στο Μαρια και μπατζανάκη ..εβαλαν και το Αλεξης Τσιπρας..παρακαλώ :)
Είδες δημοσιότητα έστω και αρνητική:D.Πάντως στο τσάκ σε προλάβαμε να μην πάς μόνον με τις κάρτες όπως νόμιζες ότι ισχύουν;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Φιλοι μου,επαναλαμβανω...αν κουβαλατε μετρητα,καρτες,εγγραφα κλπ...τα βαζετε σε εσωτερικα τσαντακια που τα πουλανε σε ολα τα αεροδρομια....για να μην εχετε και αλλα προβληματα.
Δεν ξέρω αυτά τα τσαντάκια, αλλά ένας άλλος τρόπος είναι να πάρετε λεπτά γελεκάκια που έχουν πολλές τσέπες, κλείνουν με φερμουάρ, εφαρμόζονται στο σώμα σας κατάσαρκα ακόμα μέσα από το πουκάμισο αν αισθάνεστε ανασφάλεια. Παλιά που δεν υπήρχαν οι κάρτες με μετρητά ταξιδεύαμε, λίγη προσοχή χρειάζεται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom