Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Το ποσο ηταν πανω απο 60 ευρω?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Όσοι έχουν ήδη κλείσει ταξίδι στο εξωτερικό (ή και στο εσωτερικό) για το καλοκαίρι θα έλεγα να το πραγματοποιήσουν και να μην φοβηθούν, καθώς είναι εξαιρετικά αμφίβολο το πότε θα αρθούν οι περιορισμοί κεφαλαίων. Πράγμα που σημαίνει ότι κανείς δεν ξέρει πότε θα μπορέσουμε να ξανακανονίσουμε κάποιο ταξίδι με σχετική ευκολία. Επίσης θα είναι ευεργετικό και για την ψυχολογία. ;)
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
852
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Εγώ που έχω κλείσει εδώ και καιρό Λονδίνο για Πρωτοχρονιά τι κάνω; Τα εισιτήρια είναι πληρωμένα, το ξενοδοχείο με δικαίωμα ακύρωσης. Δεν θέλω να σκέφτομαι το γεγονός ότι η λίρα θα φτάσει στο θεό! :klaps:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσοι έχουν ήδη κλείσει ταξίδι στο εξωτερικό (ή και στο εσωτερικό) για το καλοκαίρι θα έλεγα να το πραγματοποιήσουν και να μην φοβηθούν, καθώς είναι εξαιρετικά αμφίβολο το πότε θα αρθούν οι περιορισμοί κεφαλαίων. Πράγμα που σημαίνει ότι κανείς δεν ξέρει πότε θα μπορέσουμε να ξανακανονίσουμε κάποιο ταξίδι με σχετική ευκολία. Επίσης θα είναι ευεργετικό και για την ψυχολογία. ;)
Αυτό είναι όντως μια λογική. Από την άλλη, επειδή παίζει πια τα μετρητά ευρώ-ανάλογα με τις εξελίξεις- να καταλήξουν να έχουν την αξία χρυσού, μάλλον είναι σώφρον να τα κρατησει κανείς, ειδικά αν έχει λίγα, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Προσωπικά πια δεν ξοδεύω τίποτε, ούτε ένα φράγκο, έχουμε και συγγενείς.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.432
Likes
7.808
Αρτι αφιχθεισα απο χωρα εκτος Ευρωπης (εγω να παω καπου και να ΜΗΝ διαλυθει το συμπαν δεν υπαρχει περιπτωση...) και δεχθηκαν κανονικα ελληνικη πιστωτικη καρτα χωρις περιορισμο ποσου.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αυτό είναι όντως μια λογική. Από την άλλη, επειδή παίζει πια τα μετρητά ευρώ-ανάλογα με τις εξελίξεις- να καταλήξουν να έχουν την αξία χρυσού, μάλλον είναι σώφρον να τα κρατησει κανείς, ειδικά αν έχει λίγα, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Προσωπικά πια δεν ξοδεύω τίποτε, ούτε ένα φράγκο, έχουμε και συγγενείς.
Εγώ πάντως δεν θα κλειστώ στο κουκούλι μου. Ήδη το πρωί της Πέμπτης έκανα βόλτα στο κέντρο της Αθήνας για χαζοψώνια και καφεδάκι, ενώ το μεσημέρι πήρα τον μικρό και πήγαμε για μπέργκερ. Απόψε θα βγούμε οικογενειακώς έξω με φίλους και γενικά θα προσπαθήσω να συνεχίσω τη ζωή μου με σύνεση αλλά με αισιοδοξία και το κεφάλι ψηλά. Νομίζω πως αυτό θα είναι κι ένα μάθημα ζωής για τον γιο μου. Στις δυσκολίες δεν πτοούμαστε και κοιτάμε μπροστά! Εξάλλου όπως λέει κι ο λαός "η φτώχεια θέλει καλοπέραση".
Σχετικά με το θέμα τον ταξιδιών: εγώ το προγραμματισμένο μου ταξίδι στην Πολωνία θα το πραγματοποιήσω. Σε δυο βδομάδες θα είμαι εκεί! Βλέποντας βέβαια τη ρευστότητα που επικρατούσε τις τελευταίες μέρες φρόντισα να τακτοποιήσω τις πληρωμές (για ξενοδοχεία κλπ) εγκαίρως καθώς και να έχω προνοήσει για τα μετρητά που θα χρειαστώ. Το πράγμα φώναζε από μακριά, οπότε πιστεύω πως κάθε σώφρων ταξιδιώτης θα έπρεπε να προνοήσει και να οργανωθεί. Η αλήθεια είναι πως είμαι υπέρ το δέον οργανωτική αλλά αυτό με έχει βοηθήσει και με έχει ξελασπώσει από κάτι τέτοιες απρόοπτες καταστάσεις.
Πιστεύω πως με ψυχραιμία κι ευελιξία θα μπορέσουν να πραγματοποιήσουν το ταξίδι τους όσοι έχουν ήδη κανονίσει να φύγουν μες στο καλοκαίρι. Για αργότερα εγώ προσωπικά θα το πάγωνα μέχρι να αρχίσει να ισορροπεί κάπως η κατάσταση. Ας πούμε, έχω κλείσει εισιτήρια για Πράγα για τον Μάρτη του '16 αλλά δεν πρόκειται να προχωρήσω σε κάποια άλλη κράτηση μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Το πολύ πολύ να χάσω τα εισιτήρια.
Εν ολίγοις για τα άμεσα σχέδια θα πω τολμήστε τα, για τα μεσο-μακροπρόθεσμα τηρώ στάση αναμονής.
 
Last edited:

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Είχα κλείσει δωμάτιο από το booking στην Μηλίνα του Πηλίου για να πάω 7 και 8/7 για ένα τριημεράκι (τόσο μπορούμε δυστυχώς). Η ημερομηνία της δωρεάν ακύρωσης πέρασε από τις 23/6. Προσπαθώντας να σκεφτούμε τι θα κάνουμε, όντας σε μεγάλο δίλημμα αν θα είναι φρόνιμο να πάμε (σαν τρελοί το θέλαμε και γω και ο άνδρας μου- αλλά μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα είχαμε 2 μέρες υποχρεωτική αργία από τον εργοδότη μας λόγω της αναδουλειάς και τρομάξαμε για τα περαιτέρω ) ή όχι πέρασε η εβδομάδα και εχθές Παρασκευή έστειλα ακυρωτικό mail στην booking η οποία και απάντησε άμεσα ότι ακυρώθηκε η κράτηση και τα ακυρωτικά είναι 50,00€ (η μία νύχτα) όπως ακριβώς ίσχυε όταν έγινε η κράτηση. Στην συνέχεια τους έστειλα ένα mail γράφοντας ότι λόγω των τρεχουσών πολιτικών εξελίξεων δυστυχώς το ακυρώνω και ότι θα πρέπει και σεις να κατανοήσετε την σοβαρότητα των στιγμών που διανύει η χώρα και να μην χρεώνεται ακυρωτικά για το χρονικό διάστημα αυτό κλπ κλπ.
ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥΣ σήμερα επικοινώνησαν με τον σύζυγό μου τηλεφωνικά και του ανακοίνωσαν ότι δεν θα υπάρξουν ακυρωτικά και η ακύρωση γίνεται δωρεάν. Εστειλαν και mail που λέει το ίδιο και ότι επικοινώνησαν και με το κατάλυμα και ότι και αυτοί (επίσης προς τιμήν τους -Argo rooms-ενοικιαζόμενα δωμάτια στην Μηλίνα) δέχτηκαν να μην υπάρξουν ακυρωτικά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
έχω την αίσθηση ότι ακόμη και αν ήθελαν να εισπράξουν ακυρωτικά δεν θα μπορούσαν.
Αφού οι κάρτες μας δεν γίνονται πλέον δεκτές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
έχω την αίσθηση ότι ακόμη και αν ήθελαν να εισπράξουν ακυρωτικά δεν θα μπορούσαν.
Αφού οι κάρτες μας δεν γίνονται πλέον δεκτές.
Ισως δεν πρόσεξες ότι αφορούσε Ελλάδα( Πήλιο) η κράτηση.Η χρέωση των ακυρωτικών θα γινόταν από Ελληνική επιχείρηση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Είχα κλείσει δωμάτιο από το booking στην Μηλίνα του Πηλίου για να πάω 7 και 8/7 για ένα τριημεράκι (τόσο μπορούμε δυστυχώς). Η ημερομηνία της δωρεάν ακύρωσης πέρασε από τις 23/6. Προσπαθώντας να σκεφτούμε τι θα κάνουμε, όντας σε μεγάλο δίλημμα αν θα είναι φρόνιμο να πάμε (σαν τρελοί το θέλαμε και γω και ο άνδρας μου- αλλά μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα είχαμε 2 μέρες υποχρεωτική αργία από τον εργοδότη μας λόγω της αναδουλειάς και τρομάξαμε για τα περαιτέρω ) ή όχι πέρασε η εβδομάδα και εχθές Παρασκευή έστειλα ακυρωτικό mail στην booking η οποία και απάντησε άμεσα ότι ακυρώθηκε η κράτηση και τα ακυρωτικά είναι 50,00€ (η μία νύχτα) όπως ακριβώς ίσχυε όταν έγινε η κράτηση. Στην συνέχεια τους έστειλα ένα mail γράφοντας ότι λόγω των τρεχουσών πολιτικών εξελίξεων δυστυχώς το ακυρώνω και ότι θα πρέπει και σεις να κατανοήσετε την σοβαρότητα των στιγμών που διανύει η χώρα και να μην χρεώνεται ακυρωτικά για το χρονικό διάστημα αυτό κλπ κλπ.
ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥΣ σήμερα επικοινώνησαν με τον σύζυγό μου τηλεφωνικά και του ανακοίνωσαν ότι δεν θα υπάρξουν ακυρωτικά και η ακύρωση γίνεται δωρεάν. Εστειλαν και mail που λέει το ίδιο και ότι επικοινώνησαν και με το κατάλυμα και ότι και αυτοί (επίσης προς τιμήν τους -Argo rooms-ενοικιαζόμενα δωμάτια στην Μηλίνα) δέχτηκαν να μην υπάρξουν ακυρωτικά.
Τα μπραβο αξιζουν σχεδον αποκλειστικα στα Argo rooms αφου αυτοι ηταν οι μονοι που μπορουσαν να σε χρεωσουν. Η booking.com δεν παιρνει προμηθεια απο τις ακυρωσεις οποτε δεν εχει κανενα λογο να χρεωσει ακυρωτικα. Αν αξιζει ενα μπραβο ειναι για το εξυπηρετικο customer service της αλλα στην περιπτωση σου αυτος που εχασε για να μην χασεις εσυ (και πιστεψε με δεν ειναι μονο τα δικα σου 50€ ) ειναι τα Argo rooms.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom