Περί διαβατηρίου το ερώτημα

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Δεν ξέρω. Απλώς, ρώτησα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί. Αφού, όμως, το επιβεβαιώνεις, δεν υπάρχει πρόβλημα και, άρα, η esta είναι εντελώς περιττή.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν ξέρω. Απλώς, ρώτησα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί. Αφού, όμως, το επιβεβαιώνεις, δεν υπάρχει πρόβλημα και, άρα, η esta είναι εντελώς περιττή.
Ακριβώς...
Γι αυτό και ..επιμένω.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ποια ακριβως ειναι η λάθος πληροφορηση?? :shock: Ότι δεν χρειαζεται το παλιο διαβατηριο αν βγάλεις ESTA? Τέλος παντων δεν το συνεχιζω αλλο ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Απλώς προς αποφυγή παρεξηγήσεων, κι εγώ είχα βγάλει US visa πριν μπει η Ελλάδα στο visa waiver program. Κι επίσης χρειάστηκα να αλλάξω διαβατήριο (οταν υποχρεωθήκαμε να αλλάξουμε ολοι) κρατώντας όμως το παλιό απο τη στιγμή που είχε τη US Visa που λήγει το 2016.

Το αποτελέσμα αυτου; Όταν πετάω για Αμερική, είμαι με 2 διαβατήρια: 1 για να βάλει τη σφραγίδα εισόδου το immigration Και το άλλο για να δείξω τη US B1/B2 visa.

Οσον αφορά το ESTA, όπως λέει και το site:
"Select this option if:
You are a citizen or eligible national of a Visa Waiver Program country.
You are currently not in possession of a visitor's visa. (...)

Επομένως κάποιος που έχει ισχύουσα US Visa, δε χρειάζεται να μπει στη διαδικάσια να δωσει $14 και να βγάλει την ESTA εκτός και αν πραγματικά δε θέλει να κουβαλάει 2 διαβατήρια μαζί του. Από την άλλη όμως ουσιαστικά μια φορα το δείχνεις το παλιό διαβατήριο, μονο κατα την είσοδο στις ΗΠΑ.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα! Για να μην ανοίγω νέο topic, είπα να χρησιμοποιήσω αυτό ! Έχω την εξής απορία. Αν κάποιος έχει διαβατήριο που λήγει 2/16 και θέλει να ταξιδέψεις στις ΗΠΑ 11/15 για 15 μέρες, είναι οκ; Χρειάζεται να έχει ισχύ 6 μηνών; Επίσης, αν έχει ήδη προηγηθεί ταξίδι στις ΗΠΑ τον Μάρτιο του 2015, με esta, αυτή εξακολουθεί να ισχύει χωρίς κάποια ανανέωση; Θα το δουν αρνητικά το ότι πραγματοποιούνται 2 ταξίδια τόσο κοντά το ένα με το άλλο; Παιδιά ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Έχω την εξής απορία.
εδω,ισως σου λυθουν καποιες αποριες...βασικα,λεει οτι αρκει να μην ληγει,οταν εισαι εκει...και για την εστα οτι μπορεις να την ενημερωσεις αλλα δεν επιβαλλεται...οπως και να υπαρχει και καποιο χρονικο διαστημα,οχι τοσο συντομο, που να μην δειχνει,οτι θελεις να μεινεις εκει...δες το και συ....
http://athens.usembassy.gov/vwp-greece.html
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η esta δεν χρειαζεται ανανέωση παρά μόνο αν αλλάξει απάντηση στις ερωτήσεις "ναι-όχι". Λήγει σε 2 χρόνια (και νωρίτερα μονο αν λήξει εντωμεταξύ το διαβατήριο). Ταξίδεψα 2 φορές με την ιδια esta και το ειχα ψάξει και έλεγαν πως αρκει να μην λήγει η esta κατά την άφιξη.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Ευχαριστώ πολύ !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom