Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Τα μπραβο αξιζουν σχεδον αποκλειστικα στα Argo rooms αφου αυτοι ηταν οι μονοι που μπορουσαν να σε χρεωσουν. Η booking.com δεν παιρνει προμηθεια απο τις ακυρωσεις οποτε δεν εχει κανενα λογο να χρεωσει ακυρωτικα. Αν αξιζει ενα μπραβο ειναι για το εξυπηρετικο customer service της αλλα στην περιπτωση σου αυτος που εχασε για να μην χασεις εσυ (και πιστεψε με δεν ειναι μονο τα δικα σου 50€ ) ειναι τα Argo rooms.
Ισως να έχεις δίκιο ότι ο χαμένος είναι τα Argo rooms και μόνο... αλλά το εκτίμησα πολύ και στην τελική δεν θα βγει χαμένος..γιατί μόλις θα μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω (κάθε χρόνο πάμε στην Μηλίνα γιατί μας αρέσει πολύ) μόνο στο συγκεκριμένο κατάλυμα θα πάω και δεν θα ψάξω τίποτε άλλο και όσο μπορώ θα στείλω και άλλους.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Dear Paraskevi
Thank you for your letter. I am happy to inform you that we are holding your reservation. Please let us know when we can charge the given card.
Best regards,
Cservák Gergő
Reservation Agent

Danubius Hotels Budapesti Központi Szobafoglalás
:)
η κρατηση εγινε πριν το κλεισιμο των τραπεζων με μη επιστρεψιμη τιμη..εγινε χωρις επιτυχια προσπαθεια αναληψης απο το ξενοδοχειο αυτη την εβδομαδα. Τους εστειλα μνμ να μην ακυρωσουν την κρατηση εξηγώντας την κατασταση και το δεχτηκαν!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τελικά βρε παιδιά, μπορούμε στο εξωτερικό ως τουρίστες να χρησιμοποιήσουμε τη πιστωτική μας (ελληνική πιστωτική) για αγορές/πληρωμές ξενοδοχείων κλπ ή όχι? Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι δε καταλαβαίνω τι γίνεται.. Έχω πελαγώσει.. Τον άλλο μήνα φεύγω Λονδίνο μια βδομάδα, το ξενοδοχείο είναι να πληρωθεί εκεί (δωρεάν ακύρωση, αλλά ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΩ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΩ) θα χρειαστώ συνάλλαγμα και δεν έχω αρκετά μετρητά αυτή τη στιγμή για να αλλάξω αν δεν γίνεται να περνάνε πιστωτικές έξω.. Δε βασίζομαι στο "θα δούμε" ως τότε.. Τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν, αλλά ίσως προς το χειρότερο.. Κανείς δε ξέρει..

Μπορεί να μας πει κάποιος που είτε μόλις γύρισε ή είναι εξωτερικό αυτή τη στιγμή τι συμβαίνει με κάρτες?

Ουφ.. Ένα χρόνο το ετοίμαζα αυτό το ταξίδι @@@@

Υ.Γ. Α, και μη μου πει κανείς το γνωστό "εδώ ο κόσμος χάνεται".. γιατί ελπίζω ότι στη μικρή μας κοινότητα να βρω κατανόηση
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το αν θα γίνεται δεκτή η ελληνική πιστωτική κάρτα ή όχι είναι συνδυασμός αρκετών παραγόντων όπως μου εξήγησε φίλος Ρουμάνος τραπεζικός.Αφενός πρέπει να έχει απελευθερώσει η τράπεζα την χρήση τους και να έχει θέσει και το όριο,ενδεχεται να είναι το ίδιο με πριν αλλά μπορεί και όχι.Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί να μην γίνονται δεκτές όλες οι ελληνικές πιστωτικές κάρτες.Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι της Eurobank μέχρι και σήμερα το πρωί γίνεται δεκτή.Επίσης κάθε χώρα,ακόμη και κάθε κατάστημα μπορεί να πράξει διαφορετικώς.Δηλαδή ενώ η ελληνική τράπεζα έχει απελευθερώσει την χρήση της έχει το δικαίωμα να μην την κάνει δεκτή.Όπως και να έχει πάντως πρέπει να έχεις υπομονή αυτή τη στιγμή διότι οι πολιτικές εξελίξεις τρέχουν και ένα είναι το σίγουρο ότι αυτά που γράφουμε τώρα δεν θα ισχύουν αύριο πόσο μάλλον σε ένα μήνα.Το αν θα ακυρώσεις ή όχι είναι προσωπική σου επιλογή αλλά το βέβαιο είναι ότι κανείς αυτή τη στιγμή ούτε καν ο ίδιος ο Πρωθυπουργός δε μπορεί να απαντήσει με ασφάλεια στο ερωτημά σου!Υπομονή!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Δυστυχώς σου έλαχε σε μια απο τις δυσκολότερες στιγμές της χώρας το ταξίδι σου ... παρόλα αυτά αν έχεις τη θέληση μπορείς να βρείς λύσεις ... Αν δεν έχεις μετρητά και δεν μπορείς η δεν είσαι σίγουρη για τις κάρτες έξω τότε είναι πολύ δύσκολο να το πραγματοποιήσεις...πιθανολογώ ότι μέχρι τον άλλο μήνα θα έχει τελειώσει ότι είναι να γίνει..
Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά ...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη συμπαράσταση.. Τι να πω βρε παιδιά, εγώ είμαι φύσει αισιόδοξος άνθρωπος και με πολύ πείσμα, αλλά πολλές φορές η πραγματικότητα με ξεπερνάει..

Άντε να δούμε..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σημερα το πρωί βγαλαμε λιρες!! Απο ΑΤΜ στη Κων/λη....με καρτες απο διαφορες τραπεζες ελληνικες τραπεζεςγιατι ειμαστε μεγαλη παρεα...οπως θυμάστε την περασμενη Τεταρτη που ηρθαμε δεν μπορουσαμε να βγαλουμε...βεβαια ζητησαμε 150Τλ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σημερα το πρωί βγαλαμε λιρες!! Απο ΑΤΜ στη Κων/λη....με καρτες απο διαφορες τραπεζες ελληνικες τραπεζεςγιατι ειμαστε μεγαλη παρεα...οπως θυμάστε την περασμενη Τεταρτη που ηρθαμε δεν μπορουσαμε να βγαλουμε...βεβαια ζητησαμε 150Τλ
Eυχαριστούμε για την ενημέρωση @Vegerazaros ! Θα είμαστε εκεί στις 23/7. Μέχρι πόσες λίρες ανά κάρτα καταφέρατε να βγάλετε;
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Τελικά βρε παιδιά, μπορούμε στο εξωτερικό ως τουρίστες να χρησιμοποιήσουμε τη πιστωτική μας (ελληνική πιστωτική) για αγορές/πληρωμές ξενοδοχείων κλπ ή όχι? Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι δε καταλαβαίνω τι γίνεται.. Έχω πελαγώσει.. Τον άλλο μήνα φεύγω Λονδίνο μια βδομάδα, το ξενοδοχείο είναι να πληρωθεί εκεί (δωρεάν ακύρωση, αλλά ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΩ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΩ) θα χρειαστώ συνάλλαγμα και δεν έχω αρκετά μετρητά αυτή τη στιγμή για να αλλάξω αν δεν γίνεται να περνάνε πιστωτικές έξω.. Δε βασίζομαι στο "θα δούμε" ως τότε.. Τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν, αλλά ίσως προς το χειρότερο.. Κανείς δε ξέρει..

Μπορεί να μας πει κάποιος που είτε μόλις γύρισε ή είναι εξωτερικό αυτή τη στιγμή τι συμβαίνει με κάρτες?

Ουφ.. Ένα χρόνο το ετοίμαζα αυτό το ταξίδι @@@@

Υ.Γ. Α, και μη μου πει κανείς το γνωστό "εδώ ο κόσμος χάνεται".. γιατί ελπίζω ότι στη μικρή μας κοινότητα να βρω κατανόηση
Φανταζομαι οτι μεσα στην εβδομαδα η ολη κατασταση θα καταλήξει είτε θετικά(Μακάρι) είτε αρνητικά(αλίμονο μας).Οπότε Υπομονή από όλους μας για λιγο ακόμη...
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Στο winbank της Πειραιώς αναφέρει για τις πιστωτικές :

Σας ενημερώνουμε ότι οι συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιηθούν μέσω πιστωτικής κάρτας είναι οι ακόλουθες:
• Αγορές/πληρωμές στο εσωτερικό (μέσα στα πλαίσια του πιστωτικού σας ορίου)
• Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς και ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εντός Ελλάδας με ημερήσιο όριο €60
Αγορές στο εξωτερικό με φυσική παρουσία κάρτας (μέσα στα πλαίσια του πιστωτικού σας ορίου)
Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ του εξωτερικού
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom