Ικαρία Ικαρία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.784
Μην ακούς τι λένε οι τηλεοράσεις. Γιατί λένε πολλά που δεν ισχύουν. Καλύτερα μίλα με κάποιον εκεί.
Πάντως η Σάμος δίπλα είναι. Και είμαστε τίγκα στα καύσιμα! :bleh:
Κι ομως ισχυει... Φιλη μου που μενει εκει μου ειπε οτι οντως εχουν ελλειψη καυσιμων...τα δε σουπερ μαρκετ ανεβασαν και τις τιμες των προιοντων...
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Βρε μανία με την Σάμο. Δεν γίνεται να ακυρώσω στο παρα πέντε γιατί τα έχω κανονίσει και ταξιδεύω απόψε.θα πάμε και ο θεός βοηθός... Όσον αφορά την Σάμο είναι πανέμορφη δεν αντιλέγω.Βρέθηκα εκεί πέρσι τον Οκτώβρη για λίγες μόνο ώρες και πρόλαβα να δω επιφανειακά Βαθυ, Πυθαγόρειο,Παναγία Σπηλιανή,Κόκκαρι,Μανολάτες και άλλα δύο μοναστήρια.Θα πάω κάποτε γιατί μου άρεσε πολύ αλλα προς το παρών έχει σειρά η Ικαρία.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
ευχαριστώ για το λινκ. Δυστυχώς δεν έχει κάποιο πανηγύρι 12 με 17:(
Εχει στην Αρεθουσα στις 17 Ιουλιου,της αγιας Μαρινας αλλα υπαρχει πιθανοτητα να μην πραγματοποιηθει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μια βοήθεια από το κοινό μιας που δεν προλαβαίνω να διαβάσω, για Ικαρία που είναι καλύτερα να μείνει κάποιος;
Μιλάω για διαμονή 7-8 ημερών και θα υπάρξει και ενοικίαση αμαξιού.

Επίσης αν έχει να προτείνει κάποιος και κάποιο δωμάτιο με κουζίνα, ευπρόσδεκτο!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν θες να μείνεις παραλιακά επέλεξε κάπου από Να μέχρι Καραβόσταμο, με έμφαση σε Αρμενιστή, Μεσακτή ή Εύδηλο. Αλλιώς στον Χριστό Ραχών που γίνεται κι ο χαβαλές τα βράδια.
Εγώ είχα μείνει στο στούντιο της Κίρκης. Μην φανταστείς τίποτα πολυτέλειες, όμως είχε φανταστική βεράντα ακριβώς πάνω στη θάλασσα. Βουτούσα από κει κι έβγαινα κατευθείαν στην παραλία.
Έλα σου βρήκα και σάιτ: http://visitikaria.gr/gr/μείνε/δωμάτια-διαμερίσματα-στούντιος/kirki-rooms#.VbuoV_ntmko

Έχει και δωμάτια, αλλά εγώ μιλάω για τα δυο αυτόνομα στούντιο που βρίσκονται ακριβώς πάνω απ' τα βραχάκια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αν θες να μείνεις παραλιακά επέλεξε κάπου από Να μέχρι Καραβόσταμο, με έμφαση σε Αρμενιστή, Μεσακτή ή Εύδηλο. Αλλιώς στον Χριστό Ραχών που γίνεται κι ο χαβαλές τα βράδια.
Εγώ είχα μείνει στο στούντιο της Κίρκης. Μην φανταστείς τίποτα πολυτέλειες, όμως είχε φανταστική βεράντα ακριβώς πάνω στη θάλασσα. Βουτούσα από κει κι έβγαινα κατευθείαν στην παραλία.
Έλα σου βρήκα και σάιτ: http://visitikaria.gr/gr/μείνε/δωμάτια-διαμερίσματα-στούντιος/kirki-rooms#.VbuoV_ntmko

Έχει και δωμάτια, αλλά εγώ μιλάω για τα δυο αυτόνομα στούντιο που βρίσκονται ακριβώς πάνω απ' τα βραχάκια.
Η παραλία εκεί τι λέει; Έχουμε και απαιτήσεις για ρηχή παραλία γενικά! Και επεισης εκει δεν πιάνουνοι βοριάδες? ή η παραλία δίπλα, το Λιβάδι, δεν την πιάνει;
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν υπάρχουν ρηχές παραλίες στο νησί. Ούτε και πολύ ζεστές...
Εγώ, σου λέω, βουτούσα απ' τα βραχάκια και κολυμπώντας έβγαινα στην παραλία που είναι γαμάτη, καθαρή, αμμουδερή κι έτσι ;). Βέβαια ο καλός μου που είναι βουνίσιος, φόρτωνε τα πράγματα και πήγαινε στην παραλία είτε με τ' αμάξι είτε με τα πόδια (στο τσακίρ κέφι :D).
Πάντως στην Ικαρία δεν πας για τις παραλίες. Αυτές που αξίζουν δεν είναι παραπάνω από 3-4. Και γενικά εκεί το κολύμπι θέλει πολλή προσοχή. Υπάρχει το εξής παράδοξο: μπορεί να έχει κυματάρες χωρίς να φυσάει, ενώ όταν φυσάει μπορεί να βλέπεις τη θάλασσα ήρεμη, αλλά τα ρεύματα να είναι τόσο δυνατά που ακόμα κι αν κολυμπάς 3-4 μέτρα απ' την ακτή να δυσκολεύεσαι να βγεις έξω. Για παιδάκια δηλαδή δεν τη συνιστώ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το γράφω εδώ σαν update τύπου. Επειδή με έχουν ρωτήσει αρκετοί για αυθημερόν εκδρομές από Σάμο για τα γύρω νησιά.

Πλέον με το Dodekanissos Pride υπάρχει η δυνατότητα να πας αυθημερόν Ικαρία, αλλά και Φούρνους. Φεύγεις το πρωί από Πυθαγόρειο και γυρνάς το απόγευμα. Δεν ισχύει για κάθε μέρα, αλλά για λεπτομέρειες όποιος θέλει μπορεί να επισκεφτεί το site τους.
Εννοείται πως αυτές οι εκδρομές ισχύουν μέχρι το τέλος της σεζόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom