Ταξιδιωτικα γραφεια

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Θελοντας να οργανωσω το καλοκαιρινο οικογενειακο μας ταξιδι, μιλησα με καμια δεκαρια γραφεια σε Αθηνα και Θεσσαλονικη. Πολυ γνωστα και καποια λιγοτερο γνωστα. Αφου σηκωσαν τα τηλεφωνα με τα χιλια ζορια, εκανα τις ερωτησεις μου, αλλα απαντησεις δεν πηρα. Μου κρατησαν το τηλεφωνο μου και το ονομα για να με καλεσουν για να μιλησουμε. 8 στα 10 δεν με καλεσαν ποτε. Παλι τηλεφωνα εγω και παλι υποσχεσεις οτι θα με παρουνε...και παλι τιποτα. Καλα ξερουνε απο επαγγελματισμο οι ανθρωποι; Που να μην ημασταν και σε οικονομικη κριση δηλαδη, θα με ειχανε βρισει. Και μιλαμε για πακετο στο εξωτερικο (τουλαχιστον μιας εβδομαδας) 5 ατομων (2 ενηλικες και 3 παιδια, εκ των οποιων μου ειπανε οτι τα δυο θα χρεωθουνε ως ενηλικες).
Τι να πω...το λιγοτερο με νευριασαν.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Μισο να καταλάβω...εσύ δλδ τους πηρες τηλεφωνο για να πατε ταξιδι του χρονου το καλοκαιρι? ή για να πατε τωρα..
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Όχι για το επομενο, τωρα θελω να παω.
Σαν να μην θελουνε πελατες.
Όταν μου απαντούσανε με τα χιλια ζορια και μου ελεγαν ότι θα με παρουνε τηλεφωνο, τους ελεγα ότι το ιδιο μου ειπανε και εχθες και τιποτα. Επεμεναν ότι θα με παρουνε τηλεφωνο διοτι εχουνε κοσμο στο γραφειο και δεν μπορουνε να μου μιλησουνε ανετα. Και ρωτουσα απλα και συγκεκριμενα πραγματα για να κλεισω εκδρομη. Τους μιλουσα και πολύ ευγενικα, δεν ακουγομουνα σπαστικος δηλαδή για να θελουνε να με αποφυγουνε.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όχι για το επομενο, τωρα θελω να παω.
Σαν να μην θελουνε πελατες.
Όταν μου απαντούσανε με τα χιλια ζορια και μου ελεγαν ότι θα με παρουνε τηλεφωνο, τους ελεγα ότι το ιδιο μου ειπανε και εχθες και τιποτα. Επεμεναν ότι θα με παρουνε τηλεφωνο διοτι εχουνε κοσμο στο γραφειο και δεν μπορουνε να μου μιλησουνε ανετα. Και ρωτουσα απλα και συγκεκριμενα πραγματα για να κλεισω εκδρομη. Τους μιλουσα και πολύ ευγενικα, δεν ακουγομουνα σπαστικος δηλαδή για να θελουνε να με αποφυγουνε.
Αν θες οποσδηποτε να δωσεις τα λεφτα σου σε πρακτορειο καλυτερα να πας απο κει. Οχι σε 10 βεβαια, διαλεξε 3. Θα αναγκαστουν να σου δωσουν τις πληροφοριες που θελεις.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Ε οχι κ να τους παρακαλατε για να πατε μαζι τους εκδρομη. Μην τρελαθουμε κιολας. Αν το πρόορισμος που επιλεξατε δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολος κ μιλάει κάποιος από εσάς αγγλικά, τοτε στειλετε τους στον αγυριστο κ πηγαίνετε μονοί σας.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Όχι για το επομενο, τωρα θελω να παω.
Σαν να μην θελουνε πελατες.
Όταν μου απαντούσανε με τα χιλια ζορια και μου ελεγαν ότι θα με παρουνε τηλεφωνο, τους ελεγα ότι το ιδιο μου ειπανε και εχθες και τιποτα. Επεμεναν ότι θα με παρουνε τηλεφωνο διοτι εχουνε κοσμο στο γραφειο και δεν μπορουνε να μου μιλησουνε ανετα. Και ρωτουσα απλα και συγκεκριμενα πραγματα για να κλεισω εκδρομη. Τους μιλουσα και πολύ ευγενικα, δεν ακουγομουνα σπαστικος δηλαδή για να θελουνε να με αποφυγουνε.
Σχεδόν ολοι εχουν πολύ δουλεια τωρα, για αυτο δεν ασχολούνται με καποιον που θα παρει τηλεφωνο αυτοι δεν ξερουν οτι εσυ σοβαρα θες να πας διακοπές εδω και τωρα.! Αλλα αν θες να πας καπου, πιο καλό προγραμμα θα κανεις απο εδω μεσα.. παρα με το τουριστικο γραφειο....Σε καθε περιπτωση το τουριστικο γραφειο συμφέρει μονο σε last minute αποφαση για διακοπες μονο γιατι τα αεροπορικά εισιτηρια ειναι ακριβά αν θες να τα βγαλεις στην τελευταια στιγμη
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
depy μενω 350 χιλιόμετρα μακρια από την Θεσσαλονικη και 500 από Αθηνα, δυσκολο να ξεκινησω για να τους ρωτησω αν εχει συμμετοχες αρκετες καποιο ταξιδι για να κανω τον προγραμματισμο μου.

Τriplover και Vegerazos εχω κανει ταξίδια μονος μου και με μεγαλη επιτυχια, όμως για τον γυρο Ιταλιας που ενδιαφερόμουνα νομιζω με βολευει το γκρουπ καθως θα εχω και τα 3 παιδακια μου.

Υ.Γ. Επιτελους τα καταφερα και εβγαλα ακρη με ένα γραφειο και σε λιγο ανεβαίνουμε στο πλοιο για Ανκονα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αντε μπράβο. με το το καλό. όταν γυρίσεις να μας γράψεις εντυπώσεις.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Δεν σας εγραψα που πηγαμε.
Λοιπον φτασαμε Ανκονα, μετα πηγαμε Βενετια.
Απο εκει ειδαμε την Παδοβα και στον δρομο για Μιλανο επισκεφτηκαμε την λιμνη Γκαρντα και το μεσαιωνικο χωριουδακι Lazise οπως επισης και την Βερονα.
Μετα Μιλανο και στην συνεχεια Φλωρεντια.
Φυσικα Ρωμη, στην συνεχεια Ναπολι και Πομπηια και τελος Μπαρι για να παρουμε το καραβι της επιστροφης.

Παω τωρα στο αλλο νημα για τα Χριστουγεννα, αρχισα τον προγραμματισμο για τις γιορτες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ολοι οι επαγγελματικοι κλαδοι εχουν προβληματα αυτον τον καιρο...αλλα το παρακατω αρθρο,αναφερεται στην αδυναμια των ελλ.ταξιδιωτικων γραφειων να κλεισουν εισιτηρια με αυτες τις εταιριες.Το παραδειγμα τους αναμενεται να το ακολουθησουν και αλλες....

Εκτός BSP Ελλάδας 29 αεροπορικές εταιρείες
http://traveldailynews.gr/news/article/60250
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom