Capital Controls και ταξίδια

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σήμερα σε άλλο μαγαζί έγινε δεκτή η χρεωστική της Εθνικής του ίδιου προσώπου, που είχε απορριφθεί στο πολυκατάστημα....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Βρίσκομαι στη Ρωσία. Από τη Δευτέρα οι τράπεζες δεν μου δίνουν καθόλου χρήματα και για τις δύο χρεωστικές που έχω ούτε γίνονται δεκτές σε συναλλαγές σε αντίθεση με την πιστωτική Βίζα που γίνεται δεκτή παντού.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Βρίσκομαι στη Ρωσία. Από τη Δευτέρα οι τράπεζες δεν μου δίνουν καθόλου χρήματα και για τις δύο χρεωστικές που έχω ούτε γίνονται δεκτές σε συναλλαγές σε αντίθεση με την πιστωτική Βίζα που γίνεται δεκτή παντού.
Δημο..sos!!φερε πισω ρουβλια...θα χρειαστουν!
ΥΓ.να περνας καλα!και βγαλε πολεεες φωτογραφιες!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Δυστυχώς οι εξελίξεις είναι πλέον ντόμινο.
Αεροπορικές εταιρείες ξένες δεν πουλούν πλέον εισιτήρια μέσω Ελληνικών ταξιδιωτικών πρακτορείων.Προφανώς τα πρακτορεία και να θέλανε δεν μπορούν να τις πληρώσουν λόγω capital controls.

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=720152

Σε άλλα sites ο αριθμός των εταιρειών είναι μικρότερος αλλά νομίζω ότι έχει λίγη σημασία καθώς αργά ή γρήγορα θα φθάσουμε σε ολοκληρωτικό αποκλεισμό αν δεν υπάρξουν θετικές εξελίξεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Την επομενη Τριτη ...ελπιζω...ταξιδευω για Βραζιλια.Ρωτησα σημερα στην Πειραιως και η χρεωστικη μου καρτα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για αναληψεις απο τα εκει ΑΤΜ.Τι να κανω ...καλα που δεν εχω να νταραβεριζομαι με ξενοδοχεια ...θα παω στο κεντρο της Αθηνας να κανω συναλλαγμα και θα παω στο Ριο με μετρητα.Αν ξερει κανεις κανενα ανταλλακτηριο στο κεντρο που να μην χρεωνει μεγαλη προμηθεια ..ας το πει.Η φιλη μου που μενει στο Ριο αλλαξε ρεαλ σε ευρω και της κρατησαν προμηθεια 18 ευρω!!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Στα 1000 ευρω καθορίζεται πλεον το οριο συναλλαγματος που μπορεί να πάρει κάποιος μαζί του στο εξωτερικό.

http://www.iefimerida.gr/news/216192/kleistes-oi-trapezes-kai-ti-deytera-epipleon-120-eyro-stoys-syntaxioyhoys-ayti-tin
Ισότιμο των 1000 Ευρώ για ταξίδια εκτός Ευρώπης;

1000 Ευρώ και για Ευρώπη;

Το Ευρώ θεωρείται πλέον συνάλλαγμα;

Κάτι απορίες που έχω.....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σας προτρέπω μέχρι να βγουν οι οριστικές αποφάσεις να μην μεταφέρετε εδώ οποιαδήποτε πληροφορία διαβάζετε σε sites και μάλιστα σε sites μειωμένης αξιοπιστίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom