Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Κούβα καταναλώνω νορμάλ μέχρι στιγμής με την πιστωτική της Εθνικής και της Alpha Bank στα πλαίσια του ορίου μου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στο winbank της Πειραιώς αναφέρει για τις πιστωτικές :

Σας ενημερώνουμε ότι οι συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιηθούν μέσω πιστωτικής κάρτας είναι οι ακόλουθες:
• Αγορές/πληρωμές στο εσωτερικό (μέσα στα πλαίσια του πιστωτικού σας ορίου)
• Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς και ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εντός Ελλάδας με ημερήσιο όριο €60
Αγορές στο εξωτερικό με φυσική παρουσία κάρτας (μέσα στα πλαίσια του πιστωτικού σας ορίου)
Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ του εξωτερικού
Μπαχαλο! Ουτε και αυτοι ξερουν τι γινεται. Βγαλαμε χρηματα απο Πειραιως χτες... στη Κων/λη
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Τα προαναφερθέντα για το winbank της Πειραιώς ισχύουν μόνο για τις πιστωτικές κάρτες.
Όσον αφορά τις χρεωστικές της Πειραιώς:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα όρια των χρεωστικών καρτών διαμορφώνονται ως εξής:
ΟΡΙΑ ΣΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 29/06/2015*
-Αναλήψεις από ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς: 60€**
-Αναλήψεις από ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εντός Ελλάδας (ΔΙΑΣ): 60€**
-Αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού & Αγορές εντός και εκτός Ελλάδας:
Α)ΑΓΟΡΕΣ: ισχύει το όριο που υπήρχε για αγορές εσωτερικού και εξωτερικού***
Β)ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ: το όριο έχει μηδενιστεί για αναλήψεις εξωτερικού.

* ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ για την Τραπεζική αργία βραχείας διάρκειας
** Τα 60€ είναι ημερήσιο όριο και ισχύει συνολικά. Δε λειτουργεί αθροιστικά.
*** Για αγορές στο εξωτερικό εξαιρούνται οι εξής κατηγορίες εμπόρων:
SECURITIES-BROKERS/DEALERS, MERCHANDISE AND SERVICES--CUSTOMER FINANCIAL INSTITUTION, QUASI CASH-MERCHANT, GAMBLING TRANSACTIONS, MONEY TRANSFER, MONEYSEND – INTERCOUNTRY, MONEYSEND FUNDING
 

Rio rande

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια χαρα ειμαι ο Γιαννης και ειμαι στο Μπουργκας Βουλγαρια
Λοιπον ενημερωτικα
Οσον αφορα αναληψεις
Δεν βγαζει κανενα ΑΤΜ κανενα ποσο πλεον [27 του Ιουνη μετα απο μεγαλη αναζητηση και αλλεπαληλες μπλοκαρισμενες τραπεζες [Dck ,.AlphaBank,Peiraiws,,Unicredit,Raifazen]
Ευτυχως μου εδωσε λεφτα Χωρις Οριο ενα της Οbb
την Επομενη Μερα μπλοκαρε η καρτα και σε αυτο .....
Για αγορες και παρα τις φημες οτι τις αποδεχονται τις καρτες
ΔΕΝ δεχτηκε την καρτα μου της -Πειραιως -
κανενα Σουπερ μαρκετ σε 4 προσπαθησα να πληρωσω
Lidl ,Billa Kaufland kai
Metro [το αντιστοιχο Μακρο το δικο μας ]
Για οτι νεοτερο θα ξαναποσταρω
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να σας πω τη δικη μου εμπειρια εχοντας γυρισει μολις σημερα απο ενα ταξιδι στη Νοτια Ισπανια και Κυανη Ακτη. Σε ολα μα ολα τα μηχανηματα που βρηκαμε παντου οπου πηγαμε μπορουσες να κανεις αναληψη μεχρι 60€, καποιος ειχε δυο καρτες σε δυο διαφορετικες τραπεζες πηρε 60€ απο τη καθε μία επιτοπου. Στη Βαρκελωνη πάλι στο γηπεδο της ομωνυμης ομαδας ενας κυριος χρησιμοποιησε τη πιστωτικη του για την αγορα μιας φορμας των 120€ και δεν ειχε κανενα προβλημα. Δε ξερω πως θα εξελιχθει η ολη κατασταση απο εδω και περα, ομως ειμαι της αποψης οτι η ζωη συνεχιζεται, με συνεση ταξιδεψτε αν ειναι στις συνηθειες σας σπαταλωντας οσο γινεται λιγοτερα και αγοραζοντας τα απαραιτητα γενικα μιλωντας - ισως και στο φαγητο. Η αποψη μου ειναι οτι οπως μπορουμε με περισσοτερα, να προσπαθησουμε και με λιγοτερα, οτι ειναι να ερθει θα ερθει για ολους μας και καιρος ειναι να αρχισουμε να σκεφτομαστε και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο σε οτι επιφυλασσει το μελλον. Μεχρι τοτε το κεφαλι ψηλα, καλή οργανωση σε ολα και κοιταμε μπροστα. Αποψη μου φυσικα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:
Θέλω να κάνω ένα οδικό ταξίδι από την Ελλάδα στη Γερμανία.
Δεν μπορώ να κλείσω ξενοδοχεία από τη Booking με την πιστωτική ή χρεωστική μου κάρτα. Αν ξεκινήσω χωρίς να κάνω κράτηση ξενοδοχείων, θα μπορώ να το κάνω αυτό μόλις βρεθώ στα Σκόπια ή στη Σερβία μιας και θα βρίσκομαι στο εξωτερικό;
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Αν εχεις μαζι σου ρευστο,ναι.Αν και οπως πανε τα πραγματα φιλε μου θα σου ελεγα καλυτερα να περιμενεις λιγο,γιατι δε μας βλεπω καλα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:
Θέλω να κάνω ένα οδικό ταξίδι από την Ελλάδα στη Γερμανία.
Δεν μπορώ να κλείσω ξενοδοχεία από τη Booking με την πιστωτική ή χρεωστική μου κάρτα. Αν ξεκινήσω χωρίς να κάνω κράτηση ξενοδοχείων, θα μπορώ να το κάνω αυτό μόλις βρεθώ στα Σκόπια ή στη Σερβία μιας και θα βρίσκομαι στο εξωτερικό;
Οι συναλλαγές στο εξωτερικό επιτρέπονται για αγορές με την φυσική παρουσία της κάρτας στο σημείο αγοράς.Από τα Σκόπια ή την Σερβία θα το κάνεις μέσω web φαντάζομαι.Μάλλον θα έχεις πρόβλημα.' Ετσι νομίζω.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ακριβως...εσυ μπορει να εισαι στο εξωτερικο,αλλα τα χρηματα δεν μπορουν να μεταφερθουν απο τον ελληνικο λογαριασμο σου στο εξωτερικο.Μετρητα και παλι μετρητα και πας πορτα-πορτα ξενοδοχειων.
Παντως,εχω την εντυπωση,οτι ακομα και αν,εν μερει,αρθει το capital control,θα αργηςουν να αφησουν τη χρηση καρτων για τουρισμο δικο μας,στο εξωτερικο...επειγουν αλλα,οπως εισαγωγες κλπ.
Ισως,τα μελη μας,που ειναι απο Κυπρο,να μας πουν ποσο καιρο μετα τους επιτραπηκε αυτη η χρηση.
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλημέρα στην ομάδα. Εγώ πάντως ακύρωσα τις φετινές μου διακοπές στην Αστυπάλαια-Αμοργό κι ας τα 'χα όλα πληρωμένα. Τα ακτοπλοϊκά τα πήρα όλα πίσω στο ακέραιο, 4 μέρες πριν ταξιδέψω. Στα ξενοδοχεία δυστυχώς χρεώθηκα τα μισά στην πιστωτική μου. Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, εγώ δεν είχα ψυχολογία για ταξίδια και έξοδα. Κάνω διακοπές στην Αττική και ανακαλύπτω μέρη και παραλίες που δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Εύχομαι ότι καλύτερο για τον καθένα.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Η κατασταση ειναι πραγματικα πολυ δυσκολη,στον ψυχολογικο μονο προς το παρον τομεα.Η Κυριακη πλησιαζει,ψυχραιμια και ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα...Εγω παντως θα περιμενω μεχρι τελους και το ταξιδι μου στη Βαρκελωνη δεν το ακυρωνω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom