Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ - Γοητεία βγαλμένη από Πέτρα και Έρημο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.800

Δυο χρονια ειχαν περασει απο το τελευταιο, και αρκετα επεισοδιακο, ταξιδι μου εκτος Ελλαδος. Η αναγκη να μπω παλι σε αεροπλανο και να επισκεφθω μιαν αλλη χωρα ηταν επιτακτικη. Οι μερες που ειχα στη διαθεση μου λιγες (το πολυ μια εβδομαδα) και η Ευρωπη, ως συνηθως, εκτος της λιστας ενδιαφεροντων μου...

"Που να παω για τοσες λιγες μερες που να ειναι ΚΑΙ εκτος Ευρωπης ΚΑΙ να εχει ενδιαφερον ως προορισμος (μιας και μετα τους αρχαιολογικους θησαυρους της Αιγυπτου δυσκολα θα μπορουσε κατι να με συγκινησει) ΚΑΙ σε λογικο μπατζετ?" αναρωτιομουν.

Oι επικρατεστερες επιλογες ηταν η Ιορδανια και το Ιραν.
Το γεγονος οτι στο Ιραν εχει καποιους γνωστους ο husband που θα μας "βοηθουσαν" στην οργανωση του ταξιδιου (α λα Τακης) νομιζω κανει προφανες, σε οσους ξερουν τι περασαμε στην Αιγυπτο, το πώς καταληξαμε τελικα στην Ιορδανια και οχι στο Ιραν (no more Takis).

Και αν και δεν ηταν και το ιδανικοτερο timing (την εβδομαδα προ του δημοψηφισματος και με εξαρση τζιχαντιστικων επιθεσεων σε πολλες μουσουλμανικες χωρες τις μερες εκεινες) ωστοσο αποδειχθηκε σωστη επιλογη.

Μαγικα αρχαιολογικα αξιοθεατα με αποκορυφωμα την Πετρα, τοπια που κοβουν την ανασα, διανυκτερευση σε σκηνες στην ερημο, trekking σε φαραγγια και κολυμπι στη Νεκρα Θαλασσα ειναι μονο μερικα απο τα πραγματα που κανουν τοσο γοητευτικη αυτη την χωρα της Μεσης Ανατολης.

Αλλα καλυτερα ας παρω τα πραγματα απο την αρχη...


DSC_7389.jpg


 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.132
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τέλεια! :)
Αναμένω με ενθουσιασμό! Tips και χρηστικές πληροφορίες υπερ-καλοδεχούμενα! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πρώτον ΔΕΝ ζηλεύουμε καθόλου!
Δεύτερον αν και θα περιγράψεις ερήμους, η ιστορία σου θα είναι όαση και
Τρίτον αναμένουμε τη συνέχεια:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
vario, σοβαρά???χωρίς να θέλω να σε πιέσω/αγχώσω, πάρτο λίγο γρήγορα!έχεις χρόνο μέχρι την άλλη τετάρτη που πετάω για αμμάν για να ολοκληρώσεις την ιστορία!;) αναμένω την συνέχεια!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.800
vario, σοβαρά???χωρίς να θέλω να σε πιέσω/αγχώσω, πάρτο λίγο γρήγορα!έχεις χρόνο μέχρι την άλλη τετάρτη που πετάω για αμμάν για να ολοκληρώσεις την ιστορία!;) αναμένω την συνέχεια!!!
Αληθεια? Κοιτα συμπτωση... Ποια μερη θα επισκεφθεις? Δε νομιζω να προλαβω να τελειωσω την ιστορια μεχρι την Τεταρτη αλλα αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι, πες μου!
Σημαντικο tip που θα στενοχωρησω τον @Yorgos μιας και την βρηκε ακριβη (και οντως ηταν), η visa εχει καταργηθει αν εχεις invitation letter. Προσοχη, ειτε δεν το γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι ειτε κανουν οτι δεν το γνωριζουν παιζει να σου ζητησουν να πληρωσεις visa, ΜΗΝ μασησεις!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Σημαντικο tip που θα στενοχωρησω τον @Yorgos μιας και την βρηκε ακριβη (και οντως ηταν), η visa εχει καταργηθει αν εχεις invitation letter. Προσοχη, ειτε δεν το γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι ειτε κανουν οτι δεν το γνωριζουν παιζει να σου ζητησουν να πληρωσεις visa, ΜΗΝ μασησεις!!
και μπορείς να πάρεις το invitation letter από το ξενοδοχείο ή να το κανονίσει κάποιο πρακτορείο από Ελλάδα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.800
και μπορείς να πάρεις το invitation letter από το ξενοδοχείο ή να το κανονίσει κάποιο πρακτορείο από Ελλάδα?
Εμας μας το εδωσε ο οδηγος που ειχαμε κλεισει για τις μεταφορες μας. Απ'οσο ξερω και το εκει πρακτορειο σου δινει.
 
Last edited:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Αληθεια? Κοιτα συμπτωση... Ποια μερη θα επισκεφθεις? Δε νομιζω να προλαβω να τελειωσω την ιστορια μεχρι την Τεταρτη αλλα αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι, πες μου!
Σημαντικο tip που θα στενοχωρησω τον @Yorgos μιας και την βρηκε ακριβη (και οντως ηταν), η visa εχει καταργηθει αν εχεις invitation letter. Προσοχη, ειτε δεν το γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι ειτε κανουν οτι δεν το γνωριζουν παιζει να σου ζητησουν να πληρωσεις visa, ΜΗΝ μασησεις!!
έχω κάνει ένα "φιλόδοξο" πλάνο, 8 ημερών, με 9 διανυκτερεύσεις, που ελπίζω να μου βγει!αμμάν-γέρασα-μάνταμπα-νεκρά-πέτρα-wadi rum-άκαμπα και ξανά πάλι αμμάν για να μπούμε ισραήλ για λίγες μέρες.
Αυτό με τη βίζα που λες, δεν το χω ξαναδεί πουθενα!θα στείλω στο ξενοδοχείο για invitation και μήπως επικοινωνήσω με την πρεσβεία τους εδώ στην Ελλάδα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.800
έχω κάνει ένα "φιλόδοξο" πλάνο, 8 ημερών, με 9 διανυκτερεύσεις, που ελπίζω να μου βγει!αμμάν-γέρασα-μάνταμπα-νεκρά-πέτρα-wadi rum-άκαμπα και ξανά πάλι αμμάν για να μπούμε ισραήλ για λίγες μέρες.
Αυτό με τη βίζα που λες, δεν το χω ξαναδεί πουθενα!θα στείλω στο ξενοδοχείο για invitation και μήπως επικοινωνήσω με την πρεσβεία τους εδώ στην Ελλάδα?
8 μαζι με Ισραηλ? Εμεις ειχαμε 7 μερες και ειδαμε ολα τα παραπανω πλην Ακαμπα. Το αρχικο πλανο ηταν και σε μας να περιληφθει και το Ισραηλ αλλα κατι ο περιορισμενος χρονος (ηθελα και Παλαιστινη), κατι που αντιμετωπισα πρακτικες δυσκολιες να τα συνδυασω, τελικα μειναμε μονο Ιορδανια.
Με τη βιζα και 'γω δεν το ηξερα, με ενημερωσε σχετικα ενα τοπικο πρακτορειο που ειχα επικοινωνησει, γλυτωσαμε 100 δολαριακια... ;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
8 μαζι με Ισραηλ? Εμεις ειχαμε 7 μερες και ειδαμε ολα τα παραπανω πλην Ακαμπα. Το αρχικο πλανο ηταν και σε μας να περιληφθει και το Ισραηλ αλλα κατι ο περιορισμενος χρονος (ηθελα και Παλαιστινη), κατι που αντιμετωπισα πρακτικες δυσκολιες να τα συνδυασω, τελικα μειναμε μονο Ιορδανια.
Με τη βιζα και 'γω δεν το ηξερα, με ενημερωσε σχετικα ενα τοπικο πρακτορειο που ειχα επικοινωνησει, γλυτωσαμε 100 δολαριακια... ;)
βασικά ειναι 8 ολοκληρες μερες μόνο ιορδανία και μετά έχω πέντε ολόκληρες για ισραήλ (και παλαιστίνη ό,τι προλάβω - σίγουρα χεβρώνα)!
αντιμετώπισες πρόβλημα στο αεροδρομιο?χρειάστηκε να επιμείνεις για να μην πληρώσεις?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.800
βασικά ειναι 8 ολοκληρες μερες μόνο ιορδανία και μετά έχω πέντε ολόκληρες για ισραήλ (και παλαιστίνη ό,τι προλάβω - σίγουρα χεβρώνα)!
αντιμετώπισες πρόβλημα στο αεροδρομιο?χρειάστηκε να επιμείνεις για να μην πληρώσεις?
A μια χαρα τοτε!!
Δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα γιατι ηρθε μεσα και ο οδηγος μας και εκανε τα διαδικαστικα για εμας.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
A μια χαρα τοτε!!
Δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα ......
Γκουχου Γκουχου... Θερμή Παράκληση: καλό θα ηταν οι ιστορίες να μην αρχίζουν με υπερβολές και εξωραισμούς. Για να το πω ξεκάθρα, μιλάμε για την Vario που την εχει επικυρήξει ο μισός μουσουλμανικικός κόσμος, και ταυτόχρονα ολοι οι φονταμενταλιστες του ντουνιά, κρέμονται απο τα χείλη της. Ως εκ τουτου, οι ανακρίβειες τύπου "δεν αντιμετωπισαμε κανένα πρόβλημα" θα μπορούσαν να παραλειφθουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom