Ισπανία Βόρεια Ισπανία και λεπτομέρειες

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα!!
Θα είμαι Βόρεια Ισπανία από 8 έως 23 Αυγούστου. Έχω ένα πρόχειρο πρόγραμμα στο μυαλό μου αλλά θέλω τη γνώμη σας!
Ξεκινάμε από Βαρκελώνη και καταλήγουμε Μαδρίτη διασχίζοντας τη βόρεια Ισπανία περνώντας από Βάσκους, Καντάμπρια, Αστούριας, Γαλικία και περνάμε και από Porto για ενα διήμερο. Ποιές πόλεις/ χωριά εσείς προτείνετε ώς must see στη Βόρεια Ισπανία? Είναι κάποια μέρη (τα χωριά περισσότερο με προβληματίζουν) από τα παρακάτω που αξίζουν? Έχουμε αυτοκίνητο, θα πάμε Pamplona, Bilbao (διανυκτέρευση) , San Sebastian, Gernica - Lumo, Lekeito, Santilliana del Mar, Comillas, Picos de Europa (διανυκτέρευση Covadonga), Cudillero, Luarca, Viveiro (διανυκτέρευση αν κ έχω τις επιφυλάξεις μου για το μέρος), Santiago de Compostela (διανυκτερευση), Salamanca (διανυκτέρευση). Για Santilliana del Mar έχω διαβάσει τα καλύτερα στο forum, για τα υπόλοιπα χωριουδάκια δεν ξέρω, φοβαμαι μήπως είναι τέρμα τουριστικά.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι ρωτάς τώρα; Εννοείται πως αξίζουν όλα! :cool:
Θα σου πρότεινα οπωσδήποτε διανυκτέρευση σε Παμπλόνα και Σαν Σεμπαστιάν. Επίσης αφου θα πάτε Γκερνικα (εκεί υπάρχει το μουσείο ειρήνης αν ενδιαφέρεστε) και θα φτάσετε ως το Λεκεϊτιο περάστε κι από το Elantxobe που είναι ένα μικρό και κουκλίστικο χωριουδάκι στο Βισκαϊκό κόλπο. Η Covadogna που θέλετε να μείνετε δεν είναι χωριό (βέβαια αξίζει να επισκεφτείτε την περιοχή καθώς θα δείτε την εντυπωσιακή εκκλησία και φυσικά την υπέροχη φύση με τις λίμνες) οπότε καλύτερα να μείνετε στο κοντινό Cangas de Onis που είναι κι αυτό ομορφούλι. Η Σαντιγιάνα είναι πολύ τουριστική αλλά δεν παύει να είναι πανέμορφη και βρίσκεται και δίπλα στην Αλταμίρα (το σπήλαιο της οποίας δεν πρέπει να παραλείψετε να επισκεφτείτε).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εχω μεινει Βορεια Ισπανια παλιά 2 μηνες Ιουλιο - Αυγουστο.
Αυτό που θυμαμαι εντονα ηταν η δροσια και το πρασινο οταν η Μαδριτη ειχε 43 βαθμους . Θα περασετε τέλεια .
Πολυ ενδιαφεροντα μέρη
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα μείνουμε Covadogna γιατί βρήκαμε ένα κουκλίστικο ξενοδοχείο και μιας και έχουμε αυτοκίνητο είδαμε πως είναι 5 λεπτά από το χωριο Cangas de Onis. Θέλαμε να ζήσουμε λίγο φύση και μας άρεσε η ιδέα, αφού θα πάμε και στις λίμνες που έχει εκεί κοντά. Από Potes είπαμε να μην περάσουμε γιατί μάλλον δεν μας φτάνει ο χρόνος..
San Sebastian θα πάμε μονοήμερη γιατί τα λίγα ξενοδοχεία που έχουν απομείνει διαθέσιμα είναι φωτιά και λαύρα!! Θεωρείς πως η διανυκτέρευση χρειάζεται ή καλύπτουμε ότι είναι να δούμε και με μια μονοήμερη?
Ρωτάω περισσότερο γιατί το Viveiro πχ το βρήκα πολύ τουριστικό από φωτογραφίες, θα διανυκτερεύσω απλά εκεί για να μοιράσω λίγο την απόσταση έως το Santiago. To Elantxobe το βάζω στη λίστα λοιπόν! Άντε να δω τι θα προλάβουμε να επισκεφτούμε σε 16 ημέρες!

εχω μεινει Βορεια Ισπανια παλιά 2 μηνες Ιουλιο - Αυγουστο.
Αυτό που θυμαμαι εντονα ηταν η δροσια και το πρασινο οταν η Μαδριτη ειχε 43 βαθμους . Θα περασετε τέλεια .
Πολυ ενδιαφεροντα μέρη
Το περιμένω πως και πως αυτό το ταξίδι! Κάτι με τραβάει προς τα εκεί παρ'όλο που είμαι ενήμερη για πιθανά σκαμπανεβάσματα του καιρού και θα ξεχάσω καλοκαιρινά μπανάκια κλπ. 11 μέρες και σήμερα!!
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
δεν θα ξεχασεις μπανια , απλα ψιλοβρεχει κατα την διαρκεια της ημερας αλλά σε δροσιζει . ειναι τρελλο αλλά ετσι γινεται. Εκανα πολλα μπανια αλλά δεν μου αρεσει καθολου ο Αντλαντικος για μπανιο , ειναι χάλια ....
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πρώτη φορά θα πάω Ατλαντικό αλλά από photos μου φαίνεται λίγο άγρια η θάλασσα και γενικά λίγο απότομες οι ακτές του... Μια δοκιμή θα μας πείσει!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πρώτη φορά θα πάω Ατλαντικό αλλά από photos μου φαίνεται λίγο άγρια η θάλασσα και γενικά λίγο απότομες οι ακτές του... Μια δοκιμή θα μας πείσει!
Κρύο το νερό, αλλά οι παραλίες γεμάτες, πας στο Sanxenxo ας πούμε και απορείς τι πήγαν να κάλουν όλοι εκεί. Εχω μια φίλη Κουβανή που παντρεύτηκε Γαλιθιάνο, πήγαμε πρώτη φορά στην παραλία όλοι μαζί. Αυτή η καημένη όταν τον παντρεύτηκε τον ρωτούσε πώς είναι η ζωή στη Γαλικία κια υτός της έλεγε τι πράσινα που είναι όλα, οι κοιλάδες, τα λιβαδια "ξεχνώντας" να αναφέρει ότι βρέχει περισσότερο από το Λονδίνο. Ε, αφού πήγε στην Ισπανία η Λιδουβίνα κι έφαγε τη βρόχα της ζωής της, της είπε ο Τσούτσο ότι τουλάχιστον το καλοκαίρι "θα πηγαίνουμε στην παραλία". Σκάμε μύτη στην παραλία όλοι με μαγιό και η κατάμαυρη Λιδουβίνα με μπουφάν (!) λόγω κρύου, όταν δε μπήκε στο νερό και είδε πόσο κρύο είναι (σε σχέση με της Κούβας) τον πήρε στο κυνήγι με την ομπρέλα της παραλίας κι έφαγε πολύ σαμπώ στο κεφάλι ο Τσούτσο. Για την ιστορία, η Λίδου (ευφυέστατη, πρωταθλήτρια σκακιού στην Κούβα και χωρίς καμία οικονομική ανάγκη να φύγει από το νησί) τον χώρισε τον Τσούτσο λίγα χρόνια αργότερα, παίρνοντας και 1-2 εκατομμύρια ευρώ από το διαζύγιο...

Συμπέρασμα:
1. Πρόσεχε με ποιον πας στην παραλία.
2. Πάρε και κανά μπουφάν
3. Πλαστική ομπρέλα, όχι μεταλική, μην πάθεις καμιά διάσειση αν σε πάρουν στο κυνήγι
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κρύο το νερό, αλλά οι παραλίες γεμάτες, πας στο Sanxenxo ας πούμε και απορείς τι πήγαν να κάλουν όλοι εκεί. Εχω μια φίλη Κουβανή που παντρεύτηκε Γαλιθιάνο, πήγαμε πρώτη φορά στην παραλία όλοι μαζί. Αυτή η καημένη όταν τον παντρεύτηκε τον ρωτούσε πώς είναι η ζωή στη Γαλικία κια υτός της έλεγε τι πράσινα που είναι όλα, οι κοιλάδες, τα λιβαδια "ξεχνώντας" να αναφέρει ότι βρέχει περισσότερο από το Λονδίνο. Ε, αφού πήγε στην Ισπανία η Λιδουβίνα κι έφαγε τη βρόχα της ζωής της, της είπε ο Τσούτσο ότι τουλάχιστον το καλοκαίρι "θα πηγαίνουμε στην παραλία". Σκάμε μύτη στην παραλία όλοι με μαγιό και η κατάμαυρη Λιδουβίνα με μπουφάν (!) λόγω κρύου, όταν δε μπήκε στο νερό και είδε πόσο κρύο είναι (σε σχέση με της Κούβας) τον πήρε στο κυνήγι με την ομπρέλα της παραλίας κι έφαγε πολύ σαμπώ στο κεφάλι ο Τσούτσο. Για την ιστορία, η Λίδου (ευφυέστατη, πρωταθλήτρια σκακιού στην Κούβα και χωρίς καμία οικονομική ανάγκη να φύγει από το νησί) τον χώρισε τον Τσούτσο λίγα χρόνια αργότερα, παίρνοντας και 1-2 εκατομμύρια ευρώ από το διαζύγιο...

Συμπέρασμα:
1. Πρόσεχε με ποιον πας στην παραλία.
2. Πάρε και κανά μπουφάν
3. Πλαστική ομπρέλα, όχι μεταλική, μην πάθεις καμιά διάσειση αν σε πάρουν στο κυνήγι
Χαχαχα! Θεά η Λιδουβίνα!! Θεούλης και ο Τσούτσος με τα φούμαρα που της πούλησε! Αλλά αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει! Τώρα με προβληματίζετε... Έχω παινέψει (χωρίς να έχω δει ιδίοις όμμασι κιόλας!) τόσο πολύ τη Βόρεια Ισπανία στον άντρα μου, που μπορεί να με πάρει με τις πέτρες αν περιμένει μπάνάκι όπως το ξέρουμε εμείς..!

Κρύο το νερό, αλλά οι παραλίες γεμάτες, πας στο Sanxenxo ας πούμε και απορείς τι πήγαν να κάλουν όλοι εκεί.
Επίσης αυτό το το Sanxexo πως προφερεται????????
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σοφα εμιλησε ο γεροντας περί μπάνιου , ο Γιωργος ηθελα να πω .Αλλά μετα το Αιγαιο στα νησια πόσο κρυα να σου φανει η θάλασσα εκει ;
για πες μας γεροντα τι ειναι η gosadera που σε ρωτησα σε αλλο τοπικ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σοφα εμιλησε ο γεροντας περί μπάνιου , ο Γιωργος ηθελα να πω .Αλλά μετα το Αιγαιο στα νησια πόσο κρυα να σου φανει η θάλασσα εκει ;
για πες μας γεροντα τι ειναι η gosadera που σε ρωτησα σε αλλο τοπικ
>Καμία σχέση με το Αιγαίο από προσωπική εμπειρία, είναι κρύα η θάλασσα στη Γαλικία. Τώρα αν πέσεις στις 10-15 μέρες το χρόνο που είνια υποφερτή (δηλαδή απλώς δροσερή) ε, μπίνγκο.

Gozadera: από το gozar = απολαμβάνω, καταφχαριστιέμαι, indulge, που λένε και στην ορεινή Φωκίδα. Αλλά βασικά στην κουβανική καθομιλουμένη/αργκό/"είμαι μαύρος και φοράω καδένα 30 κιλά χρυσάφι" gozadera είναι το πάρτι με ούζα, στο συγκεκριμένο τραγούδι υπονοεί πολυεθνικό πάρτι με ούζ, με γκόμενες από όλη τη Λατινική Αμερική.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άλλη ερώτηση: το Viveiro αξίζει να πάμε να μεινουμε? Έχει εκεί κάποια ωραία παραλία λίγο πιο παρθένα χωρίς τρομερό κόσμο? Ή να αλλάξουμε προορισμό όσο προλαβαίνουμε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλη ερώτηση: το Viveiro αξίζει να πάμε να μεινουμε? Έχει εκεί κάποια ωραία παραλία λίγο πιο παρθένα χωρίς τρομερό κόσμο? Ή να αλλάξουμε προορισμό όσο προλαβαίνουμε?
Αρκετά ατμοσφαιρικό χωριουδάκι, στο οποίο μενει...η Λιδουβίνα, που πλέον είναι και υπεύθυνη προώθησης του τουρισμού στη Γαλικία, ΄λεχει υπέροχα πράγματα να κάνεις εκεί γύρω.

Συμπαθέστατη και η παραλία Covas εκεί:
https://www.google.com.cu/search?q=...ChMIw6rGuJT-xgIVB5eACh2UYQK1&biw=1024&bih=475
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom