Εξωτερικό και Αγγλικά (?)

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους. Η ερώτηση είναι απλή... Με μέτρια Αγγλικά είναι εύκολο ενα ταξίδι στο εξωτερικό? Συγκεκριμένα λεμε για γαμήλιο όταν έρθει η στιγμή για Μαλδίβες είναι ταξίδι και όνειρο ζωής και για τους δύο μας.. Τα Αγγλικά μας είναι μετρια.
Βέβαια η συνένωση γίνετε απλα όχι και τέλεια... Πχ παμε σε ενα εστιατόριο ποσο εύκολο θα ειναι να παραγγειλουμε?Ποσο εύκολο θα είναι να μπούμε στις βαρκουλες να παμε σε αλλα νησάκια? Γενικά υπάρχει ενα άγχος πανω σε ολο αυτό.. και δεν είναι μόνο οι Μαλδίβες αλλα γενικά για ταξίδια στο εξωτερικό... Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με μέτρια Αγγλικά είναι εύκολο ενα ταξίδι στο εξωτερικό?
Εξαρτάται με το τι θέλετε να κάνετε εκεί...αν σκοπεύετε να πιάνετε κουβέντα είναι δύσκολο, αν θέλετε μόνο τα βασικά (φαγητό, μετακινήσεις κλπ) τα μέτρια αγγλικά αρκούν νομίζω ειδικά στα πολύ τουριστικά μέρη γιατί οι ντόπιοι είναι συνηθισμένοι στη νοηματική και θα σας διευκολύνουν. Στα πρώτα μου ταξίδια θα έλεγα ότι τα αγγλικά μου αν και ήταν καλά είχα δυσκολίες, τα βελτίωσα όμως αρκετά...γιατί δεν κάνετε το ίδιο μέχρι το ταξίδι σας και θα είστε διπλά κερδισμένοι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το πιο βασικό για μένα είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις, τουλάχιστον τα γραπτά αγγλικά (πινακίδες, καταλόγους κλπ.).
Συγκεκριμένα στις Μαλδίβες δε θα έχετε πρόβλημα, τα νοήματα να είναι καλά και μη νομίζεις ότι και αυτοί είναι οι σούπερ γνώστες της αγγλικής...
Καή διάθεση να υπάρχει, λίγη ευγένεια και όλα καλά, να μην έχετε άγχος!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εξαρτάται με το τι θέλετε να κάνετε εκεί...αν σκοπεύετε να πιάνετε κουβέντα είναι δύσκολο, αν θέλετε μόνο τα βασικά (φαγητό, μετακινήσεις κλπ) τα μέτρια αγγλικά αρκούν νομίζω ειδικά στα πολύ τουριστικά μέρη γιατί οι ντόπιοι είναι συνηθισμένοι στη νοηματική και θα σας διευκολύνουν. Στα πρώτα μου ταξίδια θα έλεγα ότι τα αγγλικά μου αν και ήταν καλά είχα δυσκολίες, τα βελτίωσα όμως αρκετά...γιατί δεν κάνετε το ίδιο μέχρι το ταξίδι σας και θα είστε διπλά κερδισμένοι.
Εγω στην δουλεια μου μιλαω πολυ Αγγλικα αλλα γραπτα!Εκει μπορω καλα...Στην ομιλία καπου τα χανω και μπερδεύομαι....Οχι δεν θελουμε κουβεντα να πιανουμε..Απλα τα πολυ βνασικα..

Το πιο βασικό για μένα είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις, τουλάχιστον τα γραπτά αγγλικά (πινακίδες, καταλόγους κλπ.).
Συγκεκριμένα στις Μαλδίβες δε θα έχετε πρόβλημα, τα νοήματα να είναι καλά και μη νομίζεις ότι και αυτοί είναι οι σούπερ γνώστες της αγγλικής...
Καή διάθεση να υπάρχει, λίγη ευγένεια και όλα καλά, να μην έχετε άγχος!
Βασικα ειναι αυτο που απαντησα μολις απο πανω...Σε αυτα δεν εχω κανενα προβλημα...Ισα ισα...Στην ομιλία κολλαω...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.822
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Βασικα ειναι αυτο που απαντησα μολις απο πανω...Σε αυτα δεν εχω κανενα προβλημα...Ισα ισα...Στην ομιλία κολλαω...
Μη στενοχωριέσαι. Όλα καλά θα πάνε.
Καλά να περάσετε.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Στις Μαλδίβες δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα με τη συνεννόηση. Αυτοί ξέρουν μια χαρά αγγλικά και θα σας βοηθήσουν! Να περάσετε τέλεια!!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα σε όλους. Η ερώτηση είναι απλή... Με μέτρια Αγγλικά είναι εύκολο ενα ταξίδι στο εξωτερικό? Συγκεκριμένα λεμε για γαμήλιο όταν έρθει η στιγμή για Μαλδίβες είναι ταξίδι και όνειρο ζωής και για τους δύο μας.. Τα Αγγλικά μας είναι μετρια.
Βέβαια η συνένωση γίνετε απλα όχι και τέλεια... Πχ παμε σε ενα εστιατόριο ποσο εύκολο θα ειναι να παραγγειλουμε?Ποσο εύκολο θα είναι να μπούμε στις βαρκουλες να παμε σε αλλα νησάκια? Γενικά υπάρχει ενα άγχος πανω σε ολο αυτό.. και δεν είναι μόνο οι Μαλδίβες αλλα γενικά για ταξίδια στο εξωτερικό... Ευχαριστώ.
Μην το σκέφτεσαι καθόλου φίλε Θάνο!! Βουρ για ταξίδια, θα είστε μια χαρά.. Μιλάτε μέτρια και αυτό εμένα μου φαίνεται οκ για ταξίδι. Στην Ουκρανία πήγα ξέροντας ελάχιστα Ρωσικά και παρόλα αυτά μια χαρά πέρασα:) (Εννοείται ότι οι ντόπιοι δε μιλούσαν Αγγλικά..θέλω να πω ότι με λίγη καλή θέληση τα καταφέρνεις ίσως και καλύτερα στην τελική)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στις Μαλδίβες δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα με τη συνεννόηση. Αυτοί ξέρουν μια χαρά αγγλικά και θα σας βοηθήσουν! Να περάσετε τέλεια!!!!
Μην το σκέφτεσαι καθόλου φίλε Θάνο!! Βουρ για ταξίδια, θα είστε μια χαρά.. Μιλάτε μέτρια και αυτό εμένα μου φαίνεται οκ για ταξίδι. Στην Ουκρανία πήγα ξέροντας ελάχιστα Ρωσικά και παρόλα αυτά μια χαρά πέρασα:) (Εννοείται ότι οι ντόπιοι δε μιλούσαν Αγγλικά..θέλω να πω ότι με λίγη καλή θέληση τα καταφέρνεις ίσως και καλύτερα στην τελική)
Παιδια σας ευχαριστω για την ενθάρρυνση να ειστε καλα..
Λεφτα να εχουμε να μπορουμε να πηγαίνουμε πουθενα...
Καλο καλοκαιρι ευχομαι..Οσο εμεινε...
 

spirdaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Θέλω να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στο Koh Tao αλλά τα Αγγλικά μου είναι στο ράφι και δεν είναι εύκολο να μιλήσω Αγγλικά μόνο άπιαστα Ελληνικά,πόσες ελπίδες έχω για επιβίωση?Είναι καλή ιδέα ή να κάτσω στα αβγά μου?Τι λέτε?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θέλω να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στο Koh Tao αλλά τα Αγγλικά μου είναι στο ράφι και δεν είναι εύκολο να μιλήσω Αγγλικά μόνο άπιαστα Ελληνικά,πόσες ελπίδες έχω για επιβίωση?Είναι καλή ιδέα ή να κάτσω στα αβγά μου?Τι λέτε?
Δεν θα έχεις πρόβλημα συνεννόησης για τα βασικά στη Ταϊλάνδη, ακόμα κι αν τα αγγλικά σου είναι σκουριασμένα. Ίσως στην αρχή σε ξενίσει η προφορά τους, αλλά θα συνηθίσεις. Από την άλλη, αν κατάλαβα καλά, πας στο Koh Tao μόνη για καταδύσεις. Εκεί θα συναντήσεις πολύ κόσμο από όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης. Θα είστε μαζί όλη την ώρα, θα κάνετε πάρτι, εκδρομές. Νομίζω θα είναι κρίμα να μην εκμεταλλευτείς την ευκαιρία και να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Μέχρι το ταξίδι σου μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια να τα θυμηθείς ξανά. Στο διαδίκτυο θα βρεις πολλές σελίδες με δωρεάν μαθήματα. Δες και εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/Δωρεάν-εκμάθηση-ξένων-γλωσσών.50543/Προτίμησε για αρχή αυτά που αφορούν τα "ταξιδιωτικά" αγγλικά. Υπάρχουν επίσης phrasebooks και βιβλία εκμάθησης "άνευ διδασκάλου". Κάνε μια προσπάθεια μόνη σου και όταν θα είσαι εκεί θα κάνεις το καλύτερο practice.
 
Last edited:

spirdaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ.Με ανησυχεί η συνεννόηση μέχρι να φτάσω ως εκεί γιατί από μια γρήγορη ματιά στα εισιτήρια οι αναμονές είναι μεγάλες μεταξύ των πτήσεων και πρέπει να αλλάξω 3 πτήσεις και είναι και πολύωρες εκτός των άλλων,ελπίζω να τα βγάλω πέρα.Και αν υπάρχει κάποιος ταξιδιώτης στην κατηγορία μου ας δώσει μια συμβουλή.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom