Ιράν Iράν, πρόγραμμα

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αφού με στέλνετε Ιράν (από άλλο θέμα) να μου πείτε πως θα κινηθώ !!
Για αρχές Νοέμβρη. Κατ αρχάς ευχαριστώ φένια, γιώργο τσακ, και δήμο για τις ενημερώσεις τους με pm.
Ξαφνικά έλαβα προ ημερών μια προφορά από Ιρανό οδηγό να με παραλάβει από ΙΚΑ και να μας ξεναγήσε με το ΙΧ του τις 10 μέρες παραμονής μας. Θα μου βγάλει τιμή με τα ξενοδοχεία και το φαγητό. Προς το παρόν είμαστε στις διαπραγματεύσεις σε ποιές πόλεις θα μας πάει. έχει κάποιος αυτή τν εμπειρία στο Ιράν ή σε άλλη χώρα; ή θα μας παρατήσει σε κάποια έρημο!! βέβαια το άτομο είναι στο CS όπου βλέπει κανείς το προφίλ του με φωτό.
Φαντάζομαι να έχουμε περισσότερες επιλογές στη διαδρομή μας μ αυτό τον τρόπο απ ότι με πρακτορείο με άλλα άτομα μαζί.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σαφώς και ναι, αν έχει credits στο CS δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνετε
έχετε την μάξιμουμ ελευθερία κινήσεων: μένετε όση ώρα θέλετε κάπου και μπορείτε σε συνεννόηση μαζί του να διαμορφώσετε το πρόγραμμα σύμφωνα με τις επιθυμίες σας
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Σαφώς και ναι, αν έχει credits στο CS δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνετε
έχετε την μάξιμουμ ελευθερία κινήσεων: μένετε όση ώρα θέλετε κάπου και μπορείτε σε συνεννόηση μαζί του να διαμορφώσετε το πρόγραμμα σύμφωνα με τις επιθυμίες σας
ευχαριστώ hydro... θα σας φέρω το πρόγραμμα του μόλισ το συμφωνήσουμε, το καλό είναι πως μου βάζει και μια deset μέσα, έχει πάει κάποιος; το θεωρεί σπουδαίο μάλιστα μου ακυρώνει 2 μικρές πόλεις (Qom,Naein) προσ χάρη της desert, λόγω βέβαια έλειψησ χρόνου
to μόνο που με προβληματίζει είναι η τελευταία μέρα στο Ιράν, τέλος ταξιδιού, με διαδρομή απο Yazd στην Τεχεράνη 9 ώρες!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Στείλε το πρόγραμμα να εκφέρουμε άποψη οι ιρανόπληκτοι, υποθέτω είναι η έρημος kaluts?
Θα σου έλεγα να ξεκινήσετε από κάτω προς τα πάνω. Κι όσο μπορείτε στην Τεχεράνη να μείνετε όσο χρειάζεται. Είναι μια ασχημη πόλη κατ'εμέ κι αρκετά κουραστική με το κυκλοφοριακό χάος
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Σ αυτό καταλήγουμε στην τιμή ακόμα δε μιλήσαμε!!!
το φέρνω στο κοινοβούλιο... για έγκριση

first of all we stay one night in tehran(Oct 31st)then go to Qom and stay in maranjab desert for 1 night(Nov 1st).then go to the Kashan and Abyane for 1 night(Nov 2st).then go to Isfahan for 2 nights(Nov 3 and 4st).then go to Shiraz for 3 nights (Nov 5-6-7 st).then go to Yazd for 1 nights( Nov 8st),after that go straight from Yazd to IKA in Nov 9st and staying some hours in Naen

for all of your foods costs and your places to stay in nights costs and car costs and me as driver- guide for all plan(9day) for 2 persons the price is 1800 euros
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
To περιληπτικό πρόγραμμα που σου έστειλε δεν βοηθά

Προσωπικά σου προτείνω:

1. Κατευθείαν Qom κι έρημο Maranjab (~250 χλμ). Διανυκτέρευση έρημος (δεν ξέρω τι λέει αυτή η έρημος)
2. Kashan - Abyaneh - Esfahan (~300 χλμ) . Διανυκτερευση Esfahan
3. Esfahan. Διανυκτερευση Esfahan
4. Esfahan. Διανυκτερευση Esfahan
5. Esfahan - Shiraz (~500 χλμ). Διανυκτερευση Shiraz
6. Shiraz. Διανυκτερευση Shiraz
7. Shiraz-Persepolis-Naqsh er-Rostam, Pasargadae - Yazd (~450 χλμ). Διανυκτερευση Yazd
8. Yazd και περιξ. Διανυκτερευση Yazd
9. Yazd - Naen - Tehran ΙΚΑ (585 χλμ)

Ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου.

Ας αποφανθούν και όσοι πήγαν πρόσφατα
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Δεν ξέρω για την έρημο αν αξίζει, θεωρώ τη νύχτα στοAbyaneh περιττή. Είναι ένα όμορφο αλλά πολύ τουριστικό χωριό που το βλέπεις σε μία ώρα. Κερδίζεις έτσι μια νύχτα στο Ισφαχάν που του αξίζουν και άλλες. Εμείς πήγαμε στην επιστροφή από Ισφαχάν, Abyaneh, Κασάν, Κομ και φτάσαμε στο αεροδρόμιο στις 12 τα μεσάνυχτα περίπου 4 ώρες πριν την πτήση.
Το πρόγραμμα του Παναγιώτη έχει 8 νύχτες οπότε μένετε ένα βράδυ στην Τεχεράνη για μια (χαοτική) γεύση.
Όσον αφορά την τιμή φαίνεται καλή.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνήσω με το Δήμο
Αν ήταν να επιλέξω θα του έλεγα αναχώρηση κατευθείαν από το αεροδρόμιο ΙΚΑ για μία σύντομη στάση στην Qom, μετά Κashan που θέλει χρόνο, το απόγευμα μια σύντομη βόλτα στο Abyaneh και άφιξη στο Esfahan αργά το βράδυ. Μια μακρά και κουραστική μέρα, αλλά μπορείτε να την κερδίσετε στο Ισπαχάν. 3 ολόκληρες μέρες χαλαρές στο Ισπαχάν είναι το μίνιμουμ κατά τη γνώμη μου.
Καλές οι έρημοι αλλά δεν είναι το must to see του Ιράν.
Δεν ξέρω αν συμφωνείς Δήμο ότι και να διαγραφεί εντελώς η Τεχεράνη από το πρόγραμμα δεν θα χάσουν και τίποτα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν αντιλέγω. Το Ισφαχάν θέλει μέρες. Έμεινα 3 βράδια (2 γεμάτες μέρες και λίγες βραδινές ώρες την πρώτη μέρα) και αν είχα άλλες δύο ευχαρίστως θα τις πέρναγα σε αυτή την πόλη. Τώρα όσον αφορά την Τεχεράνη έχει κάποια πράγματα να δεις (δεν θα είναι και ασυγχώρητη απώλεια αν δεν) όπως το Αρχαιολογικό Μουσείο ή αυτό των Χαλιών (διαλέξαμε αυτά αντί του Γκολεσταν ή των θησαυρών και μάλλον δεν το μετανιώσαμε).
Αν και δεν το έκανα έχω κάποιους ενδοιασμούς για τη διαμονή στην έρημο. Αυτές που περάσαμε δεν είχαν κάτι το εντυπωσιακό. Στην Τυνησία είχα εντυπωσιαστεί πραγματικά. Δεν ξέρω όμως και ίσως πέφτω έξω.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα boys. Mia ξαφνική διακοπή της ΔΕΗ χτεσ βράδι πάνω που σας απαντούσα, διέλυσε το adsl της hol και αποκαταστάθηκε τώρα το πρωί
Γνωρίζω ότι διανυχτέρευση στο χωριό δεν κάνουν, το πρακτορείο σου Δήμο έχει διαν/ση στο Κασάν στο πρόγραμμα το 7μέρο, αν όμως το είδατε εσείς σε ώρες,( πόσες χρειαστήκατε;) να βάλω κι εγώ το ίδιο, κι όπως λέτε να κερδίσω 1 μέρα Ισπαχάν. έβγαλα έξω την Τεχράν και με την άφιξη κατ ευθεία για έρημο, γιατί εκτός από τη συμβουλή του Παναγιώτη, έκανα λάθος !!!!στα βράδια και υπολόγιζα και αυτό της αναχώρησης. Οπότε τα βράδια σε ξενοδοχείο είναι 8. Θα του στείλω το νέο πρόγραμμα και θα παζαρέψω την τιμή γιατί την θεωρώ ακριβή, είναι τιμή πρακτορείου. Οι driver guide πανάνομοι δεν είναι?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν και δεν θυμάμαι ακριβώς το χρόνο που μείναμε σε κάθε πόλη-στάση βλέποντας τις φωτογραφίες η πρώτη από την τελευταία στο Αμπιανέχ απέχουν χρονικά περίπου 1.20, στο Κασάν αντίστοιχα 1.40 (είδαμε το χαμάμ, το μέγαρο Ταμπαταμπαΐ και το μαυσωλείο απ' έξω) και στην Κομ περίπου 2 ώρες και κάτι. Φυσικά πάντα θα μείνει κάτι που δεν είδες (αφορμή και γι άλλο ταξίδι).
Ίσως και να μην είναι παράνομοι αλλά να έχουν κανονική άδεια. Και οι δύο ξεναγοί που είχαμε εμείς κάνανε και ιδιωτικές ξεναγήσεις νόμιμα. Δεν ήταν υπάλληλοι του πρακτορείου αλλά συνεργάτες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
απάντηση του driver για το νέο πρόγραμμα:

hi dear
it seems that your plan is good.I think that putting Qom for last day is better.cause before desert i want to show you the salt lake and then staying in caravan-serai , 60km in the desert.notice that there is not any hotel in the desert.we should stay in a room of the caravan-serai. i will bring some blanket and pillow with myself.

καραβάν σεράι παρακαλώ!!!θαχουν και χανουμάκια;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom