Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια πληροφορία ακόμα. Τι είχατε επιλέξει για να έχετε ίντερνετ στην Ιαπωνία;;;;; είχατε sim card ή το φορητό ρουτερ;;;; και τι προτείνετε;;;
τιποτε από αυτά, σε όλα τα καταλύματα είχε wifi
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
τιποτε από αυτά, σε όλα τα καταλύματα είχε wifi
Εκτός ξενοδοχείου είναι το θέμα μου. Στο δρόμο που θα θέλω να χρησιμοποιησω το Google maps τι θα εχω;;;; Γιαυτό ρωταω Αν έχει πάρει κάποιος από το φόρουμ κάτι φορητό;;;;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
Πριν 3 χρόνια και εγώ έκανα την ίδια σκέψη.Τελικά δεν μου χρειάστηκε το google maps. Δεν είχα ίντερνετ παρά μόνο στο hotel. Αρκέστηκα να απολαμβάνω την εκπληκτική εξυπηρέτηση των Ιαπώνων, είτε μικρών ηλικιακά είτε μεγαλύτερων, γνώριζαν δεν γνώριζαν αγγλικά. Όποτε χρειάστηκα βοήθεια για να βρω τον προορισμό μου ήταν πάντα κάποιος διαθέσιμος, όχι απλά να μου υποδείξει προς τα που να κατευθυνθώ αλλά να βγει από τον δρόμο του και να με οδηγήσει ακριβώς εκεί που αναζητούσα.
Απίστευτη εμπειρία και ακόμη πιο απίστευτο ότι είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτός ξενοδοχείου είναι το θέμα μου. Στο δρόμο που θα θέλω να χρησιμοποιησω το Google maps τι θα εχω;;;; Γιαυτό ρωταω Αν έχει πάρει κάποιος από το φόρουμ κάτι φορητό;;;;
Αυτα είναι του σατανά πράγματα ψυχούλα μου, δεν τα ξέρω εγώ. Πάντως ισχύει ότι έγραψε ο φίλος: εκτός του ότι είναι σκλαβωτικά εξυπηρετικοί, αξίζει τον κόπο να χάνεσαι και να έχεις περισσότερη διαδραστικότητα με τους ντόπιους.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Εκτός ξενοδοχείου είναι το θέμα μου. Στο δρόμο που θα θέλω να χρησιμοποιησω το Google maps τι θα εχω;;;; Γιαυτό ρωταω Αν έχει πάρει κάποιος από το φόρουμ κάτι φορητό;;;;
εμενα το GSM κινητο που ειχα εδω Ελλαδα δε δουλεψε ποτε στην Ιαπωνία με την Ελληνική SIM κι ας είχα roaming στο συμβολαιο. Τα χα περασει ολα οσα ηθελα να δω στο Google Maps σ'ενα custom χάρτη σωσμένο κι είχα μαζί μου έναν χάρτη της πόλης κλασικό που διπλώνει. Ε, παρά το χάος του συστήματος εκεί με τους δρόμους (δες εδώ https://sivers.org/jadr για μια απλή εξήγηση ) χάθηκα ελάχιστες φορές και πάρα πολλά συγκεκριμένα μαγαζιά που είχα σταμπάρει κατάφερα να τα βρω χωρίς πρόβλημα και δεν χρειάστηκε πουθενά να βρω κάποιο wifi για να μπω Google Maps. Σίγουρα θα ταν πολύ πιο βολικό -και το έχουμε συνηθίσει- αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο αν έχεις ένα χάρτη στο χέρι και ρωτήσεις να σου πούνε. Είχα βρεί σπασμένο κι ένα App χάρτη που λειτουργούσε offline και το είχα περάσει στο κινητό αλλά φαντάσου ακόμη κι αυτό δεν το χρειάστηκα ποτέ.

Έχει διάφορα δωρεάν wifi στα οποία γράφτηκα αλλά είναι τόσο αραιά που δεν θυμάμαι να τα χρησιμοποίησα ποτέ. Αυτό που σίγουρα βολεύει πάρα πολύ είναι ένα App για το μετρό τους, να του βάζεις αφετηρία και προορισμό και να σου βγάζει διαδρομές. Αυτό το χρησιμοποιούσα συνεχώς και βρίσκεις και δωρεάν app που να δουλεύει offline για να μη χρειάζεται wifi/3g. Άμα, τώρα θες να ποστάρεις σε fbook, instagram κλπ απ όπου είσαι τότε καλύτερα ψάξε για μία λύση με 3G data SIM ή εκείνο το modem (μη γραφτείς συνδρομητής σε κανένα wifi hotspot δίκτυο, είναι πολύ αραιά και θα πήζεις να τα ψάχνεις).
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
εμενα το GSM κινητο που ειχα εδω Ελλαδα δε δουλεψε ποτε στην Ιαπωνία με την Ελληνική SIM κι ας είχα roaming στο συμβολαιο. Τα χα περασει ολα οσα ηθελα να δω στο Google Maps σ'ενα custom χάρτη σωσμένο κι είχα μαζί μου έναν χάρτη της πόλης κλασικό που διπλώνει. Ε, παρά το χάος του συστήματος εκεί με τους δρόμους (δες εδώ https://sivers.org/jadr για μια απλή εξήγηση ) χάθηκα ελάχιστες φορές και πάρα πολλά συγκεκριμένα μαγαζιά που είχα σταμπάρει κατάφερα να τα βρω χωρίς πρόβλημα και δεν χρειάστηκε πουθενά να βρω κάποιο wifi για να μπω Google Maps. Σίγουρα θα ταν πολύ πιο βολικό -και το έχουμε συνηθίσει- αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο αν έχεις ένα χάρτη στο χέρι και ρωτήσεις να σου πούνε. Είχα βρεί σπασμένο κι ένα App χάρτη που λειτουργούσε offline και το είχα περάσει στο κινητό αλλά φαντάσου ακόμη κι αυτό δεν το χρειάστηκα ποτέ.

Έχει διάφορα δωρεάν wifi στα οποία γράφτηκα αλλά είναι τόσο αραιά που δεν θυμάμαι να τα χρησιμοποίησα ποτέ. Αυτό που σίγουρα βολεύει πάρα πολύ είναι ένα App για το μετρό τους, να του βάζεις αφετηρία και προορισμό και να σου βγάζει διαδρομές. Αυτό το χρησιμοποιούσα συνεχώς και βρίσκεις και δωρεάν app που να δουλεύει offline για να μη χρειάζεται wifi/3g. Άμα, τώρα θες να ποστάρεις σε fbook, instagram κλπ απ όπου είσαι τότε καλύτερα ψάξε για μία λύση με 3G data SIM ή εκείνο το modem (μη γραφτείς συνδρομητής σε κανένα wifi hotspot δίκτυο, είναι πολύ αραιά και θα πήζεις να τα ψάχνεις).
ευχαριστω για την εμπεριστατομενη απαντηση σου, μου ειναι πολυ χρησιμη. τα περισσοτερα απο αυτα που μου γραφεις τα εχω ηδη στο κινητομου κατεβασμενα και τους χαρτες τυπωμενους. τελικα θα νοικιασω και ενα φορητο ρουτερ για να ειμαι σιγουρος ετσι κι αλλιως ειναι πολυ φτηνο.
 

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επίσης πρεπει να αποφυγω καποιο αεροδρομιο στο Τοκιο, ή κλεινω σε οποιο βρω;

Για τα υπολοιπα να τα οργανωσω μονος ή συμφερει να παω σε καποιο ταξιδιωτικο πρακτορειο;
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
^ To Haneda (HND) είναι πιο κοντά στο Τόκυο, αλλά δεν έχει σημασία, και από το Ναρίτα σε μισή ώρα με το Skyliner είσαι στο Ueno, φτάνεις στην γραμμή την πράσινη (JR) δηλαδή που πάει σε όλο το κέντρο κυκλικά. Αν έχεις χρόνο οργάνωσε τα όλα μόνος σου είναι εύκολα, αφού πτήση και ξενοδοχείο για 5 βράδια που είχα κοιτάξει είχα βρει στα 900 ευρώ (για Νοέμβριο). Από την άλλη αν βαριέσαι και δεν έχεις χρόνο πήγαινε σε ταξιδιωτικό.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
Σε αυτό το φόρουμ δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά άτομα που θα υποστηρίξουν το ταξιδιωτικό γραφείο. Και εγώ συμφωνώ με το να τα οργανώσεις όλα μόνος σου. Ειδικά στην Ιαπωνία είναι τρομερά εύκολο και ασφαλές, υπάρχει δυνατότητα να βρεις πληροφορίες για τα πάντα και να προγραμματίσεις το ταξίδι σου μέχρι και το τελευταίο λεπτό.
Θέλει όμως να αφιερώσεις χρόνο.
 

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Οκ, ευχαριστω!

Κιοτο έχουμε καμια προταση για διαμονη; Κοιτάζω τέλος Νοέμβρη και έχει 95% πληρότητα και ό,τι έχει μεινει είναι πανάκριβο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom