Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Kαλησπέρα,είμαι νέος στο forum αν και το διαβάζω αρκετό καιρό,σχεδιάζω με την κοπέλα μου να πάμε διακοπές αρχες Αυγούστου(δυστυχώς λόγω ορκομωσιών και μεταπτυχιακών δεν μπορούμε άλλη περίοδο) σε κάποιο χαλαρο νησάκι του Αιγαίου.
Τα νησάκια που κοιτάμε κυρίως είναι : Φολέγανδρος,Ανάφη,Κύθνος,Αστυπάλαια,Τζιά,Κίμωλος και γενικά οποιοδήποτε μη κοσμοπολίτικο μας ενδιαφέρει...και θα ήθελα να σας ρωτησω αν ξέρετε και αν υπαρχουν φυσικα κάποια αξιοπρεπή δωμάτια στα νησιά αυτα με τιμές από 40-55ευρώ,μιας και θα κατέβουμε απο θεσσαλονίκη και θα θέλαμε να μπορουμε να μείνουμε 5-6 μερες!
Οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορια για καποιο απο αυτα θα μας ηταν ιδιαίτερα χρήσιμη
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Skyexpress απο θεσ/νικη για Σκυρο σε μιση ωρα εισαι εκει. Νοικιαζεις μηχανακι για πιο φθηνα ή αυτοκινητο και εχεις οσα ζητας χωρις ταλαιπωρια.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μόλις γυρίσαμε από Αστυπάλαια και απ' όσο έχω καταλάβει τα περισσότερα δωμάτια στη Χώρα για από εδώ και πέρα είναι ήδη κλεισμένα. Θα σε συμβούλευα εκτός από Χώρα να ψάξεις και από Πέρα Γυαλό που είναι πολύ κοντά και αρκετά φθηνότερα. Ένα ζευγάρι επίσης μας ανέφερε ότι βρήκε υπέροχο μεγάλο δωμάτιο στη Μαλτεζάνα με 4ο€ το βράδυ. Αν έχετε μεταφορικό μέσο, ίσως συμφέρει (η απόσταση είναι περίπου 20-25 λεπτά με αυτοκίνητο). Αλλιώς ψάξε γενικά στο google για ενοικιαζόμενα δωμάτια, όχι μόνο μέσω booking. Περπατώντας στα στενά βλέπαμε ταμπέλες για ενοικιαζόμενα δωμάτια αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι αυτές οι επιχειρήσεις θα είναι στο booking.
 

Skilosg7.

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Γεια σας παιδια... Επειδη ειμαι τυπος που μ αρεσει να κανονιζω απο νωρις τα πραγματα..κυριως γιατι ειμαι ενθουσιασμένος απο τις φετινες διακοπες και δεν μπορω να περιμενω για τις επομενες!!:haha::haha::haha::xalara::xalara: Χαχα και επειδη εχω ορεξη να ανοξουμε μεγαλη κουβεντα θα ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα για να μιλησουμε για διακοπες με κοπελα η αγορι βεβαιως. Λοιπον ειμαστε ενα ζευγαρι 20 χρονων θα ηθελα να ακουσω αρκετες αποψεις και προτασεις για διακοπες σε ενα νιση οπου θα εχει πανεμορφες και πεντακαθαρες θαλασσες με αρκετα καλη νυχτερινη διασκεδαση γιατι μας αρεσει το εξω αρκετα ,ομορφα μερη και πανω κατω αυτα δηλαδη απο ενα νιση δεν μπορεις να ζητησεις κατι παραπανω..

φετος πηγαμε στην Παρο και περασαμε ΤΕΛΕΙΑ! Οποιος θελει πληροφοριες αμεσως να με ρωτησει οτι θελει.. μονο ενα εξτρα θα ηθελα σε επιλογη νησιου. θα ηθελα να βουτηξω σε θαλασσα που να εχει σπηλαια και βραχια για ψηλες βουτιες και τρομερα βιντεο και φωτογραφιες οπως βλεπουμε σε ταινιες και σε μαγικες φωτογραφιες στο ιντερνετ! :):) Ευχαριστωω οσους θα συμετασχουν. :clap::clap::clap::clap:
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Επειδή κατάλαβα ότι ο παράγοντας της έντονης νυχτερινής ζωής είναι πολύ ψιλά στις απαιτήσεις σου, οι επιλογές που έχεις δεν είναι και πάρα πολλές.
- Σκιάθος --> τρομερές παραλίες και Beach Bar, ωραία εκδρομή σε Λαλάρια (googlare για να δεις φωτό) και πολλές επιλογές για βράδυ.
- Ίος --> τρομερές παραλίες χωρίς σπηλιές.
- Μύκονος --> τρομερές παραλίες χωρίς σπηλιές, αλλά σχετικά ακριβό νησί.
- Χανιά --> παραλίες ίσως οι καλύτερες στην Ελλάδα (Φαλάρσανα, Ελαφονήσι, Μπάλος, Σειτάν Λιμένι, Λουτρό Σφακίων κτλ) αλλά χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο γιατί στην ηλικία σου δεν θα σου νοικιάζει κανένας.

Από την άλλη αν ρείξεις τις απαταίτησεις σου σε νυχτερινή ζωή, μπορείς να πας:
- Μήλος --> απίστευτες παραλίες, σπηλιές και άγιος ο Θεός. Η νυχτερινή ζωή από μικρή έως ανύπαρκτη, κλασικό ζευγαρονησι.
- Αμοργός & Κουφονήσι --> μία από τα ίδια με λίγο καλύτερα πράγματα το βραδάκι.
- Σέριφος & Σίφνος --> καλές παραλίες, μικρά τα γυρίζεις εύκολα, καλή σχετικά ζωή το βράδυ (μόνο Αύγουστο όμως)

Στο τέλος σου αφήνω την Σαντορίνη που είναι μία κατηγορία από μόνη της:
Καλή σχετικά νυχτερινή ζωή, τοπία απαράμιλης ομορφιάς και αν δεν είσαι προκατελημένος ότι μόνο οι αμμουδιές τις Χαλκιδικής είναι καλές παραλίες, θα κολυμπήσεις σε κάτι το αξιόλογο.

Ότι θέλεις στείλε μου.....
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα στην παρέα, ήρθε ο Απρίλιος και λόγω του ότι στην δουλειά μου τα πραγματα είναι λίγο περίπλοκα με το θέμα των αδειών πρέπει να αποφασίσω από τωρά που να πάω διακοπές κ πότε για να κλείσω τις ημερομηνίες της αδειας μου. Περυσι πήγαμε με τον φίλο μου Μήλο και φέτος προσπαθώ να βρω κάτι αντάξιο της με ίσως λίγο περισσότερη νυχτερινή ζωή. Τι θα μου προτείνατε?? Εχουμε πάει Σκιαθο,Μυκονο,Κρήτη, Πάρο, Μήλο. Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα στην παρέα, ήρθε ο Απρίλιος και λόγω του ότι στην δουλειά μου τα πραγματα είναι λίγο περίπλοκα με το θέμα των αδειών πρέπει να αποφασίσω από τωρά που να πάω διακοπές κ πότε για να κλείσω τις ημερομηνίες της αδειας μου. Περυσι πήγαμε με τον φίλο μου Μήλο και φέτος προσπαθώ να βρω κάτι αντάξιο της με ίσως λίγο περισσότερη νυχτερινή ζωή. Τι θα μου προτείνατε?? Εχουμε πάει Σκιαθο,Μυκονο,Κρήτη, Πάρο, Μήλο. Ευχαριστώ
Καλημέρα.
Αντάξιο της Μήλου με νυχτερινή ζωή κιόλας, δε ξέρω τι θα μπορέσεις να βρεις, αφαιρώντας μάλιστα αυτά που έχεις ήδη πάει.
Αναφέρομαι φυσικά στα μοναδικά τοπία της Μήλου, και στη πληθώρα παραλιών, σε συνδυασμό με διασκέδαση.
Εξαρτάται τι είδους διασκέδαση ψάχνεις..
Με μια πρώτη προσέγγιση θα σου έλεγα Κουφονήσια, και αν τυχόν σου φαίνεται μικρό το μέρος, συνδυασμό με κάτι απο τα τριγύρω.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Θα σου πρότεινα να πάτε Σίφνο, είναι από τα καλύτερα για μένα και να μείνετε στις Καμάρες (μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένο το ξενοδοχείο αλλά είναι ...το πιο οικονομικό Κυκλαδονήσι). Δεν νομίζω να χρειαστείτε μέσο μεταφοράς, η Απολλωνία που θα βγαίνετε τα βράδια είναι πολύ κοντά, ακόμα και με ταξί. Ξεχωριστό μέρος το Κάστρο.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα.
Αντάξιο της Μήλου με νυχτερινή ζωή κιόλας, δε ξέρω τι θα μπορέσεις να βρεις, αφαιρώντας μάλιστα αυτά που έχεις ήδη πάει.
Αναφέρομαι φυσικά στα μοναδικά τοπία της Μήλου, και στη πληθώρα παραλιών, σε συνδυασμό με διασκέδαση.
Εξαρτάται τι είδους διασκέδαση ψάχνεις..
Με μια πρώτη προσέγγιση θα σου έλεγα Κουφονήσια, και αν τυχόν σου φαίνεται μικρό το μέρος, συνδυασμό με κάτι απο τα τριγύρω.
Δεν ψάχνω πολύ τρελά πράγματα ίσως ένα κλικ παραπάνω. Η αλήθεια είναι ότι μετά την Μήλο επιφυλάσομαι όπου κ αν πάω αλλά Κουφονήσια το σκεφτομουν.

Θα σου πρότεινα να πάτε Σίφνο, είναι από τα καλύτερα για μένα και να μείνετε στις Καμάρες (μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένο το ξενοδοχείο αλλά είναι ...το πιο οικονομικό Κυκλαδονήσι). Δεν νομίζω να χρειαστείτε μέσο μεταφοράς, η Απολλωνία που θα βγαίνετε τα βράδια είναι πολύ κοντά, ακόμα και με ταξί. Ξεχωριστό μέρος το Κάστρο.
Σίφνο ε?? δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Εχει καλές παραλίες?
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ψάχνω πολύ τρελά πράγματα ίσως ένα κλικ παραπάνω. Η αλήθεια είναι ότι μετά την Μήλο επιφυλάσομαι όπου κ αν πάω αλλά Κουφονήσια το σκεφτομουν.
Όντως η Μήλος είναι πολύ δυνατή απο θέμα παραλιών.
Πολύ καλή και η πρόταση της Σίφνου του Φίλου πιο πάνω. Ποιοτικό νησί, κυκλαδίτικη ομορφιά, κοντά στο Πειραιά, έντονη νυχτερινή ζωή, αλλά σε παραλίες λίγο υστερεί.
Πολύ καλή περίπτωση και αυτή.
Τα κουφονήσια απο την άλλη, είναι μια επίσης ιδανική επιλογή απο θέμα τοπίων και παραλιών, αλλά σε πολύ πιο περιορισμένο χώρο. Έχουν καλή νυχτερινή ζωη πάντως για τα δεδομένα του μικρού νησιού.
Πρέπει να σκεφτείς λίγο τι θέλεις περισσότερο. Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Εγω στη θέση σου θα κοιτούσα και συνδυασμούς νησιών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom