Ιταλία Μιλάνο ή Μπέργκαμο???

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλημερα παιδια!!!!Ετοιμαζω ενα ταξιδακι με τη γυναικα μου μπας και ξεφυγουμε λιγο απο ολα οσα γινονται στη χωρα μας!Να ανανεωθουμε και λιγο.....Οι μερες ειναι συγκεκριμενες: 26 Δεκεμβριου πεταμε απο Αθηνα και 30 Δεκεμβρη επιστροφη!Εχω παει 2 φορες στη Ρωμη και 1 Ναπολι-Σορρεντο-Ραβελο-Ποζιτανο (μηνα του μελιτος)Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν και ειχα σχεδον αποφασισει για Πραγα αλλα δεν ειναι και οτι πιο φτηνο στα εισιτηρια οποτε σκεφτηκα ή Μιλανο ή Μπεργκαμο.Δεν εχω ιδεα πως ειναι περιπου ο καιρος εκεινη την εποχη αν και λογικα ειναι σαν εδω....Τι μου προτεινετε???

Σκεφτομουνα και Βερονα ειναι η αληθεια....
 
Last edited by a moderator:

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημερα παιδια!!!!Ετοιμαζω ενα ταξιδακι με τη γυναικα μου μπας και ξεφυγουμε λιγο απο ολα οσα γινονται στη χωρα μας!Να ανανεωθουμε και λιγο.....Οι μερες ειναι συγκεκριμενες: 26 Δεκεμβριου πεταμε απο Αθηνα και 30 Δεκεμβρη επιστροφη!Εχω παει 2 φορες στη Ρωμη και 1 Ναπολι-Σορρεντο-Ραβελο-Ποζιτανο (μηνα του μελιτος)Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν και ειχα σχεδον αποφασισει για Πραγα αλλα δεν ειναι και οτι πιο φτηνο στα εισιτηρια οποτε σκεφτηκα ή Μιλανο ή Μπεργκαμο.Δεν εχω ιδεα πως ειναι περιπου ο καιρος εκεινη την εποχη αν και λογικα ειναι σαν εδω....Τι μου προτεινετε???
Καλημέρα, το Μιλάνο εκείνη την εποχή θα έχει λογικά αρκετό κρύο και πιθανώς να είναι βροχερό, όπως και το Μπέργκαμο βέβαια. Στο Μπέργκαμο είναι πολύ όμορφη η άνω πόλη, αλλά για 5 μέρες νομίζω ότι είναι προτιμότερο να πάτε Μιλάνο όπου θα έχετε να κάνετε περισσότερα πράγματα. Από Μιλάνο τώρα πας άνετα εκδρομή Μπέργαμο, Βερόνα, αξίζει να πας και στις 2. Δεν σου λέω για τις λίμνες Κόμο, Λουγκάνο γιατί δεν έχω πάει χειμώνα και δεν ξέρω αν αξίζει να πας...
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Εαν πετυχουμε καμια μερα χωρις βροχη λεγαμε να παμε και βενετια να απρουμε μια γευση εστω!!!Μιλανο η Βερονα λες να μεινουμε??
 

Garyfalia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους
Χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι εδώ!

Θα ήθελα τη γνώμη σας ..
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε ένα ταξίδι στο Μιλάνο το τριήμερο, αναχώρηση 28 και 31 επιστροφή. Εχει γίνει ένα μικρό μου όνειρο βέβαια να δω τη Βερόνα και έχω διαβάσει οτι και το Μπέργκαμο αξίζει. Αν έχουμε βάση μας το Μιλάνο πόσο εύκολο, χρονικά, είναι να προγραμματίσουμε εκδρομές για Βερόνα και Μπέργκαμο; Υπάρχει και η σκέψη να μείνουμε Μπέργκαμο συνδυάζοντας μια εκδρομή στη Βερόνα και να μην πάμε καθόλου Μιλάνο. Βλακεία λέτε; Από την άλλη δεν είναι κρίμα να μη δούμε τόσους χώρους με σημασία; Duomo, scala di milano, πινακοθήκες και άλλα.... Δεν μας ενδιαφέρουν τα ψώνια (που λεφτά για ψώνια τέτοια περίοδο!)

Βοήθεια παιδιά!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ημουν Μιλανο τον Ιουνη,εκανα 2 διανυκτερευσεις στο Μπεργκαμο και το μετανοιωσα.Αξιζει μια ημερησια η απανω πολη μονο..Απεχει μιση ωρα απο τον κεντρικο σταθμο τραινων στο Μιλανο.Αντιθετα η Βερονα ειναι απο τις πιο ομορφες Ιταλικες πολεις.Αν θυμαμαι καλα,το γρηγορο τραινο κανει μιαμιση ωρα και ειναι αρκετα ακριβο.Μια ημερα ισα που για να δεις τα πολυ κεντρικα..σιγουρα αξιζει.Αν βρεις να μεινεις γυρω απο το σταθμο,θα ειναι πιο ευκολη η μετακινηση,παρ ολο που η περιοχη δεν λεει τιποτα,μαλλον ασχημη ειναι.Μια ιδεα για Κομο,αρκει να ειναι καλος ο καιρος,κι αυτο ειναι πολυ κοντα.
 

Garyfalia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ημουν Μιλανο τον Ιουνη,εκανα 2 διανυκτερευσεις στο Μπεργκαμο και το μετανοιωσα.Αξιζει μια ημερησια η απανω πολη μονο..Απεχει μιση ωρα απο τον κεντρικο σταθμο τραινων στο Μιλανο.Αντιθετα η Βερονα ειναι απο τις πιο ομορφες Ιταλικες πολεις.Αν θυμαμαι καλα,το γρηγορο τραινο κανει μιαμιση ωρα και ειναι αρκετα ακριβο.Μια ημερα ισα που για να δεις τα πολυ κεντρικα..σιγουρα αξιζει.Αν βρεις να μεινεις γυρω απο το σταθμο,θα ειναι πιο ευκολη η μετακινηση,παρ ολο που η περιοχη δεν λεει τιποτα,μαλλον ασχημη ειναι.Μια ιδεα για Κομο,αρκει να ειναι καλος ο καιρος,κι αυτο ειναι πολυ κοντα.
Ευχαριστώ πολύ! Ιδιαιτέρως χρήσιμες οι συμβουλές σου! Θα σας ενημερώσω όταν πραγματοποιηθεί το ταξίδι! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom