Ινδία Βιζα Ινδίας Update 2014

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εμείς πήγαμε Δευτέρα και ήταν έτοιμα την Παρασκευή!
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Παιδιά σοσ!Πετάω τα Χριστούγεννα για Βομβάη και έχω μπλέξει με την βίζα!Παιρνω στην πρεσβεία τις ώρες που λέει το σάιτ και βγαίνει ηχητικό μήνυμα.Έχω την εξής απορία:Στην ον λάιν αίτηση πρέπει να επικολλήσω μία φωτογραφία σύμφωνα με τις οδηγίες που διαβάζω.Αυτή τι διαστάσεις πρέπει να έχει;Και γενικά τι πρέπει να πω στο φωτογράφο να προσέξει;πρέπει να είναι βιομετρική;;;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Παιδιά σοσ!Πετάω τα Χριστούγεννα για Βομβάη και έχω μπλέξει με την βίζα!Παιρνω στην πρεσβεία τις ώρες που λέει το σάιτ και βγαίνει ηχητικό μήνυμα.Έχω την εξής απορία:Στην ον λάιν αίτηση πρέπει να επικολλήσω μία φωτογραφία σύμφωνα με τις οδηγίες που διαβάζω.Αυτή τι διαστάσεις πρέπει να έχει;Και γενικά τι πρέπει να πω στο φωτογράφο να προσέξει;πρέπει να είναι βιομετρική;;;
Τα γράφει όλα: 5Χ5 cm με λευκό φόντο
http://www.indianembassy.gr/Procedure to-apply.php
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Αυτό το έχω διαβάσει.Εκτός από τις δύο αυτές φωτογραφίες θέλει κι άλλη μία με άλλες διαστάσεις,την οποία επικολλώ στην ον λάιν αίτηση.Καλά έχω καταλάβει;
 

thanaret

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα fileas81! Μην αγχώνεσαι καθόλου, γιατί η διαδικασία είναι πολύ πιο εύκολη και γρήγορη από ό,τι φαίνεται. Πριν από δύο εβδομάδες βγάλαμε βίζα για Ινδία.
Η φωτογραφία που θα επικολλήσεις ηλεκτρονικά πάνω στην αίτηση είναι ακριβώς η ίδια με αυτές που θα πρέπει να έχεις μαζί σου όταν θα πας στην πρεσβεία. Στο φωτογραφείο, να έχεις μαζί σου ένα flash προκειμένου να σου περάσει ο φωτογράφος εκεί τις φωτογραφίες, για να μπορέσεις μετά να τις επικολλήσεις μέσω του υπολογιστή σου στην αίτηση.
Στην πρεσβεία βρήκαμε αρκετό κόσμο, όμως τελικά μέσα σε 1 ώρα περίπου τελειώσαμε. Η βίζα στη δική μας περίπτωση ήταν έτοιμη μετά από 3 μέρες. Είμαστε από Θεσσαλονίκη και χρειάστηκε να συνεννοηθούμε με την υπηρεσία Πόρτα-Πόρτα των ΕΛΤΑ (Κωνσταντινουπόλεως 177 - Αθήνα) προκειμένου ο διανομέας να μπορέσει να πάρει για λογαριασμό μας τη βίζα (με τα αντίστοιχα χαρτιά που μας είχε δώσει η πρεσβεία) και μετά να μας τη στείλει.
Η πρεσβεία απαντάει στα τηλεφωνήματα για τη βίζα μόνο 2.30 - 4.30 το μεσημέρι.
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Thanaret ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Αύριο θα το τακτοποιήσω γιατί πέμπτη θα είμαι αθήνα για μία μέρα!Πάντως πέρυσι ήταν ένα κλικ πιο εύκολη η διαδικασία!
 

thanaret

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Σου εύχομαι καλή και εύκολη διαδικασία! Κι εμείς θα βρισκόμαστε Βομβάη 20-24 Δεκεμβρίου και ξανά 10-12 Ιανουαρίου. Πού ξέρεις, μπορεί να συμπέσουμε... Πολλούς χαιρετισμούς στην όμορφη Κρήτη!
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
;-)))Θα είμαι 26/12-5/1.Με ένα τριήμερο στην Αουρανγκαμπάτ.Η Γκόα ήταν δυστυχώς απαγορευτικά ακριβή.Θα ανταλλάξουμε εμπειρίες και εντυπώσεις εδώ!
ΥΓ.Πήρα τηλ στην πρεσβεία τις ώρες που λες αλλά είχαν τηλεφωνητή και ηχητικό μήνυμα...
 

thanaret

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Θέλει επιμονή και τύχη για να τους πετύχεις. Εγώ προσπάθησα αρκετές φορές, αρκετές μέρες, αλλά τελικά απάντησε μια ευγενικη υπάλληλος.
Καλό σου ταξίδι...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
εμεις αποφασισαμε να αλλαξουμε προορισμο ελπιζοντας, οταν με το καλο θα απλουστευθει η διαδικασια, να ειμαστε ακομη ζωντανοι για να ταξιδεψουμε ως τη Ellora.....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
εμεις αποφασισαμε να αλλαξουμε προορισμο ελπιζοντας, οταν με το καλο θα απλουστευθει η διαδικασια, να ειμαστε ακομη ζωντανοι για να ταξιδεψουμε ως τη Ellora.....
Ε, καλά, με τους ρυθμούς που γίνονται οι αλλαγές από τους Ινδούς, μέχρι ν' απλουστευθούν οι διαδικασίες, σίγουρα θά'χουμε γυρίσει πρώτα όλη τη Λατινική Αμερική, Αφρική και Ωκεανία! :haha:
 

georgiavotzi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας! Παίρνω τώρα μέρες τηλέφωνο στην Ινδική Πρεσβεία για να κλείσω ραντεβού για βίζα και δεν μπορώ να επικοινωνήσω! Μετά που λέει ο τηλεφωνητής "για ελληνικά πατήστε 3" πατάς το τρία και δεν ακούγεται τίποτα. Δεν χτυπάει καθόλου. Σε άλλο νούμερο που βρήκα βγαίνει τηλεφωνητής που λέει να καλέσω αργότερα. Γνωρίζει κάποιος κάτι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom