Γαλλία Απορίες για Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ωραία τα λέγαμε αλλά επιλογές δεν υπήρχαν.
Συγκεκριμένα είχαμε προγραμματίσει συγκεκριμένη ημερομηνία και είχαμε καταλήξει 8 το βράδυ. Η εφαρμογή για τη συγκεκριμένη μέρα άνοιγε 8.30 σήμερα το πρωί ώρα Γαλλίας. Επειδή είχαμε παρατηρήσει ότι τα εισιτήριας εξαφανίζονταν σε λίγα λεπτά είμασταν ετοιμοπόλεμοι. Μπαίνουμε να κλείσουμε για 8 το βράδυ και σήμερα που άνοιγε στις8.30(είμασταν μέσα και 29) υπήρχε μόνο 1 (είμαστε 4) ενώ ταυτόχρονα είχαν εξαφανιστεί οι μισές επιλογές ώρας. Κλείσαμε τελικά 5.30 το απόγευμα για κορυφή. Μέχρι να εκτυπώσουμε το εισιτήριο ξαναμπαίνουμε από περιέργεια και δεν υπήρχε τίποτα, μόνο 11 τη νύχτα νομίζω για δεύτερο όροφο. Σίγουρα τα εξαφανίζουν οι tour operator. Αν δεν αγοράζαμε ηλεκτρονικά εισιτήριά δεν σκοπεύαμε να πάμε αφού οι ουρές τον Ιούλιο είναι τεράστιες. Τουλάχιστον γλυτώσαμε την ουρά των εισιτηρίων γιατί ξέρω ότι υπάρχει και ουρά στα ασανσέρ ιδιαίτερα από 2ο σε 3ο όροφο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παρόλες τις δύσκολες συνθήκες που περνά η χώρα και έχοντας ήδη προπληρώσει εισιτήρια, ξενοδοχεία (Παρίσι και Disneyland) φεύγουμε οικογενειακώς για Παρίσι. Αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να μου πει με ποιον τρόπο μπορώ να επιστέψω από Disneyland στο αεροδρόμιο de Gaul; Είδα κάτι λεωφορεία αλλά μου φάνηκαν ακριβά. Ποια είναι η ποιο οικονομική επιλογή;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η φθηνότερη νομίζω πως είναι να πάρεις το RER για Παρίσι (αν δεν κάνω λάθος Chatelet-Les Halles) και να αλλάξεις γραμμή για CDG. Αλλά θα θες και ένα δίωρο για να το κάνεις αυτό.
Εναλλακτικά δες με TGV με το οποίο το ταξίδι διαρκεί 10 λεπτά, ή λεωφορειάκια που κάνουν αυτό το δρομολόγιο (δες magical shuttle).
Έχει επίσης μερικά βανάκια με fixed τιμή (του στυλ 70€ μέχρι 8 άτομα) τα οποία συμφέρουν αν είστε αρκετά άτομα ή ταξί το οποίο δεν το συνιστώ από άποψη κόστους.
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!
Επιστρέφω με μια λίγο πιο δύσκολη ερώτηση !

Έχει πάει κάποιος στο Deauville ?
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Επιστρέφω με μια λίγο πιο δύσκολη ερώτηση !

Έχει πάει κάποιος στο Deauville ?
Προσωπική μου αποψη...δεν αξιζει να ξοδεψεις μερες και χρημα για το Deauville...Και σου συνιστω τωρα που θα πας Παρίσι...να κανεις τον κόπο και να κανεις μία βόλτα στον κήπο Jardi Albert Kahn που είναι στη μεση Παρισιού και Βερσαλιών..Και αν θελήσετε να κάνετε τη Κρουαζιέρα στον Σηκουάνα να τον κάνετε το βράδυ..Είναι απίστευτα όμορφα....
 

thenia_s

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για τις μετακινήσεις στο Παρίσι - από και προς το αερόδρομιο, μετρό, Eurodisney. Αν κάποιος γνωρίζει τι καιρό θα έχει την εποχή που θα πάμε.

Έχουμε κλείσει μεγάλη παρέα αυτό το ταξίδι - από 25/12 έως 01/01 - και θέλουμε να πάμε όσο το δυνατόν πιο οργανωμένοι γίνεται για να μην υπάρχουν κ παρεξηγήσεις. Αν κάποιος γνωρίζει τι καιρό θα έχει εκείνη την εποχή που είναι κ το πιο σημαντικό.

Όποια πληροφορία μου δώσετε για το Παρίσι για οποιοδήποτε θέμα είναι καλοδεχούμενη!! :);)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το πιο σημαντικό για την οργάνωση του ταξιδού σας είναι να σου πούμε εμείς τι καιρό θα κάνει το Δεκέμβρη στο Παρίσι;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom