Πάρος Διακοπές στην Πάρο

Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπερα παιδια! Θα παω με το αγορι μου διακοπες Παρο μεσα στο Αυγουστο και επειδη θελαμε κατι σχετικα χαλαρο επιλεξαμε Παροικια για διαμονη. Δυστυχως ομως δεν θα εχουμε αμαξι ουτε και θα νοικιασουμε οποτε η μονη μετακινηση μας θα ειναι το ΚΤΕΛ. Θα ηθελα να ξερω περιπου τι παιζει απο συχνοτητες δρομολογιων και κοσμο μεσα στο λεωφορειο. Ποιες ειναι οι ωρες αιχμης οπου ολα ειναι φισκα? Επισης εχω ακουσει οτι ειναι ωραια παραλια το Μαρτσελο(?) που ειναι και απεναντι με το καραβακι. Αξιζει? ειναι οργανωμενη? Για Κολυμπηθρες υπαρχει αμεση συγκοινωνια με το κτελ ή πρεπει να παμε ναουσα πρωτα?
ειχα παει το 12. το κτελ παει σε ολα τα μερη που θελει κανεις να παει στην παρο. εχει καθε μια ωρα περιπου απλως εχει κατι μικρες καθυστερησεις μερικες φορες. το μονο κακο ειναι οτι σταματαει σχετικα νωρις το βραδυ. βεβαια αφου θα μενετε παροικια δεν θα εχετε προβλημα, θα σας καλυπτουν τα δρομολογια. ωρες αιχμης λογικα μεσημερι, γενικα ειχε κοσμο αλλα οι αποστασεις ειναι κοντινες δεν ειχαμε προβλημα σχεδον ποτε να βρουμε θεση ή να φυγει το λεωφορειο και να περιμενουμε αλλο.

ωραιο το μαρτσελο αξιζει μια επισκεψη.αν θυμαμαι καλα ειναι οργανωμενη.
κολυμπηθρες νομιζω παιρνεις πρωτα λεωφορειο και μετα καραβακι, δεν ειναι δυσκολο αν ρωτησεις. και μιλαμε για τελειοοοο τοπιο και θαλασσα!
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα σας!
Θα πάω με τον σύντροφό μου (είμαστε 25 ετών) διακοπές στην Πάρο τη βδομάδα που έρχεται. Έχω κάνει έρευνα για το τι να επισκεφθούμε, αλλά δεν είμαι σίγουρη για κάτι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να επισκεφθούμε τις εξής παραλίες: Μώλος, Αγία Ειρήνη, Δρυός, Λάγγερη.
 

Sofi*.*

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σε ολους!
Στο θεμα: Ειμαστε κοριτσοπαρεα, εννια δεκαοχταχρονα και κλεισαμε εξι βραδια στην Παρο για το καλοκαιρι! Οταν λεω Παρο εννοω Ναουσα. Το ξενοδοχειο ειναι κοντα σε μια παραλια Πιπερι, η οποια απ'οτι διαβασα δεν ειναι απ'τις δημοφιλεις του νησιου. Το ζητουμενο ειναι οτι χρειαζομαστε βοηθεια απο καποιον γνωστη για το πως περιπου θα διαμορφωθουν οι διακοπες μας. Δηλαδη:
1) Ποια ειναι τα must μερη και παραλιες της Παρου, που οπωσδηποτε πρεπει να επισκεφτουμε? Εδω θα ηθελα να γινει ενας διαχωρισμος σε μερη που επισκεπτεται η νεολαια και σε ''αξιοθεατα'' γιατι εχουμε και κουλτουριαριες στην παρεα,..
2) Οι συγκοινωνιες ειναι ακριβες στο νησι? Ακουσα και για κατι καραβακια που σε πηγαινουν απο παραλια σε παραλια συμφερει?
3) Πληροφοριακα απλως, επρεπε πιστευετε να εχω κλεισει καπου αλλου? Φοβαμαι οτι θα μας βγει η πιστη με τα λεοφωρεια. Γενικα αυτο θα συνεβαινε οπου και να εκλεινα?
4) Ποια ειναι τα καλυτερα κλαμπακια, μερη για φαϊ, καφε και τετοια στη Ναουσα?
Ευχαριστω για το χρονο σας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες @Sofi*.*
Αρχικά οφείλω να πω διαβάζοντας το ποστ σου, ότι κάνατε ιδανική επιλογή νησιού αλλά και διαμονής. Χρειάζεται λίγο παραπάνω περπάτημα βέβαια από εκεί που θα μένετε ως τη Νάουσα, αλλά μικρό το κακό. Επίσης είστε πολύ κοντά και στο σταθμό λεοφωρείων.
Στα υπόλοιπα που ρωτάς τώρα:
1) Punda beach club για παρτυ και για μπανιο. Δε γίνεται να μη πάτε, και σίγουρα παραπάνω απο μία φορές. Επίσης καλό σημείο με ωραία παραλία αλλά και beach bar είναι η Σαντα Μαρια. Χρυσή ακτή & κολυμπήθρες σίγουρα, είναι οι 2 πιο γνωστές του νησιού. Επίσης ο μώλος είναι μια πανέμορφη και ιδιαίτερα ήσυχη παραλία. Τέλος αφήνω τον αγαπημένο μου Φάραγγα, ο οποίος δε ξέρω πόσο προσεγγίσιμος είναι χωρίς αυτοκίνητο. Απαραίτητη φυσικά μια ημερίσια, που θα συνδυάζει και μπάνιο στην Αντίπαρο!
2) Οι συγκοινωνίες είναι στα δεδομένα όλων των νησιών, με πολύ καλά δρομολόγια (αναφέρομαι σε λεοφωρεία). Τα καραβάκια είναι μια καλή περίπτωση, χωρίς όμως να ξέρω τιμές σχετικά.
3) Νομίζω απάντησα πιο πάνω σε αυτά. Σωστά πράξατε.
4) Δε χρειάζεται να αναφερθούμε και πολύ σε αυτό πίστεψε με. Γίνεται χαμός όπου και να πάτε, ειδικά το βράδυ στη Νάουσα. Είναι το μόνο που δε πρέπει να σε ανησυχεί!

Να περάσετε τέλεια
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Γεια σε ολους!

2) Οι συγκοινωνιες ειναι ακριβες στο νησι? Ακουσα και για κατι καραβακια που σε πηγαινουν απο παραλια σε παραλια συμφερει?
Επισκέφτηκα πέρσι την Πάρο. Ως προς τις τιμές εισιτηρίων των ΚΤΕΛ, μπορείς να κοιτάξεις εδώ:
http://ktelparou.gr/?q=el/content/εισιτήρια
Τώρα, υπάρχουν καραβάκια στη Νάουσα που πηγαίνουν στις παραλίες Μοναστήρι (πολύ ωραία, καθαρή παραλία), Κολυμπήθρες (επίσης υπέροχη παραλία, με πολύ κόσμο), Λάγγερη. Τιμή: 6ευρώ μετ' επιστροφής. Υπάρχουν επίσης καραβάκια στην Παροικιά για Μαρτσέλο, Κριό (δε θυμάμαι άλλους προορισμούς).
 
Last edited by a moderator:

Sofi*.*

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλώς ήρθες @Sofi*.*
Αρχικά οφείλω να πω διαβάζοντας το ποστ σου, ότι κάνατε ιδανική επιλογή νησιού αλλά και διαμονής. Χρειάζεται λίγο παραπάνω περπάτημα βέβαια από εκεί που θα μένετε ως τη Νάουσα, αλλά μικρό το κακό. Επίσης είστε πολύ κοντά και στο σταθμό λεοφωρείων.
Στα υπόλοιπα που ρωτάς τώρα:
1) Punda beach club για παρτυ και για μπανιο. Δε γίνεται να μη πάτε, και σίγουρα παραπάνω απο μία φορές. Επίσης καλό σημείο με ωραία παραλία αλλά και beach bar είναι η Σαντα Μαρια. Χρυσή ακτή & κολυμπήθρες σίγουρα, είναι οι 2 πιο γνωστές του νησιού. Επίσης ο μώλος είναι μια πανέμορφη και ιδιαίτερα ήσυχη παραλία. Τέλος αφήνω τον αγαπημένο μου Φάραγγα, ο οποίος δε ξέρω πόσο προσεγγίσιμος είναι χωρίς αυτοκίνητο. Απαραίτητη φυσικά μια ημερίσια, που θα συνδυάζει και μπάνιο στην Αντίπαρο!
2) Οι συγκοινωνίες είναι στα δεδομένα όλων των νησιών, με πολύ καλά δρομολόγια (αναφέρομαι σε λεοφωρεία). Τα καραβάκια είναι μια καλή περίπτωση, χωρίς όμως να ξέρω τιμές σχετικά.
3) Νομίζω απάντησα πιο πάνω σε αυτά. Σωστά πράξατε.
4) Δε χρειάζεται να αναφερθούμε και πολύ σε αυτό πίστεψε με. Γίνεται χαμός όπου και να πάτε, ειδικά το βράδυ στη Νάουσα. Είναι το μόνο που δε πρέπει να σε ανησυχεί!

Να περάσετε τέλεια
ΣΕ ευχαριστω πολυ! Ηταν πολυτιμα τα οσα εγραψες!*.*

Επισκέφτηκα πέρσι την Πάρο. Ως προς τις τιμές εισιτηρίων των ΚΤΕΛ, μπορείς να κοιτάξεις εδώ:
http://ktelparou.gr/?q=el/content/εισιτήρια
Τώρα, υπάρχουν καραβάκια στη Νάουσα που πηγαίνουν στις παραλίες Μοναστήρι (πολύ ωραία, καθαρή παραλία), Κολυμπήθρες (επίσης υπέροχη παραλία, με πολύ κόσμο), Λάγγερη. Τιμή: 6ευρώ μετ' επιστροφής. Υπάρχουν επίσης καραβάκια στην Παροικιά για Μαρτσέλο, Κριό (δε θυμάμαι άλλους προορισμούς).
Ευχαριστω πολυ!!:)
 
Last edited by a moderator:

Basiliki_ramone

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας!!! Θα ήθελα να πάω με την κολλητή μου στην Πάρο αρχές Ιουλίου. Είμαστε και οι δυο 18 χρονων και θα μείνουμε στη Νάουσα για 6 μέρες! Πιστεύετε πως θα έχει αρκετό κοσμο την πρώτη βδομάδα του Ιουλίου; επίσης θα ηθελα γνωμες για το κάμπινγκ της Αντιπάρου (σκεφτόμαστε για διήμερο) θα έχει κοσμο και αυτό; ευχαριστώ προκαταβολικά!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας!!! Θα ήθελα να πάω με την κολλητή μου στην Πάρο αρχές Ιουλίου. Είμαστε και οι δυο 18 χρονων και θα μείνουμε στη Νάουσα για 6 μέρες! Πιστεύετε πως θα έχει αρκετό κοσμο την πρώτη βδομάδα του Ιουλίου; επίσης θα ηθελα γνωμες για το κάμπινγκ της Αντιπάρου (σκεφτόμαστε για διήμερο) θα έχει κοσμο και αυτό; ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Καλημέρα. Εννοείται πως θα χει κόσμο αρχές Ιουλίου.
Είναι προορισμός που αρχίζει να πηγαίνει λαός (ειδικά στην ηλικία σας) από πολύ νωρίς. Είναι και κοντά σχετικά στο Πειραιά, οπότε καταλαβαίνεις.
Τώρα για Αντίπαρο, δε πιστεύω να έχει τόσο πολύ κόσμο, ωστόσο είναι μια πολύ καλή επιλογή, και συμφωνώ μαζί σας στο να αξιοποιήσετε και δύο ημέρες στο νησί αυτό.
Για το καμπινγκ δεν έχω άποψη.
 

Basiliki_ramone

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αμα κλείσω τώρα τα δωμάτια θεωρείτε οτι έχω αργήσει; και επίσης μήπως κάποιος ξέρει ποιους αρχαιολογικούς χώρους αξίζει να επισκευτουμε!; και οχι μονο αρχαιολογικούς, αλλα και σπήλαια και λοιπές φυσικές ομορφιές! Γιατί θα θέλαμε να τα δουμε και αυτά
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αμα κλείσω τώρα τα δωμάτια θεωρείτε οτι έχω αργήσει; και επίσης μήπως κάποιος ξέρει ποιους αρχαιολογικούς χώρους αξίζει να επισκευτουμε!; και οχι μονο αρχαιολογικούς, αλλα και σπήλαια και λοιπές φυσικές ομορφιές! Γιατί θα θέλαμε να τα δουμε και αυτά
Μιλάμε για ένα ίσως και λιγότερο από σήμερα, οπότε κάνε την έρευνα σου για Νάουσα και ότι βρεις. Λογικά θα βρεις, το θέμα είναι σε τι τιμή!
Όσο για το άλλο που ρωτάς, μη παραλείψεις την επίσκεψη στο σπήλαιο στην Αντίπαρο. Πολύ όμορφη εμπειρία!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
μήπως κάποιος ξέρει ποιους αρχαιολογικούς χώρους αξίζει να επισκευτουμε!
Καλύτερο αξιοθέατο, κρίνοντας με βάση αυτά που έχω επισκεφθεί στο νησί, είναι η Πάναγία η Εκατονταπυλιανή. Από τις κορυφαίες εκκλησίες της Ελλάδας.(ιστορικά, αρχιτεκτονικά κ.λ.π}. Αξίζει την επίσκεψη ακόμη και αν δεν είσαι θρησκευόμενος.
Έχει πολύ εύκολη πρόσβαση. Μόλις διακόσια μέτρα από το λιμάνι.

Το Δήλιον της Πάρου( ιερό του Απόλλωνα), σε κοντινό λόφο κοντά στην Παροικιά. Το προτείνω μόνο σε λάτρεις της αρχαιολογίας λόγω του ότι δεν σώζονται πολλά πράγματα και επειδή έχει μια σχετική δυσκολία στην πρόσβαση. Πας μόνο με αυτοκίνητο η μηχανάκι.Έχει πολύ ωραία θέα.
Στην Παροικιά μπορεί να δει κάποιος στον λόφο του κάστρου παλαιά κτίσματα και αρχαία αρχιτεκτονικά μέλη ενταγμένα στις κατοικίες.
Υπάρχουν επίσης διάφορα αρχαία ερείπια και σε άλλα σημεία της πρωτεύουσας του νησιού. Πανεύκολη πρόσβαση.
Στην Νάουσα, στο λιμάνι υπάρχει μικρό ενετικό κάστρο.
Από την μυκηναική ακρόπολη στις Κουκουναριές,κοντά στην Νάουσα, σώζονται ελάχιστα πράγματα. Προτείνεται μόνο για ....βόλτα.
Για αξιόλογα μοναστήρια, εκκλησίες η άλλους αρχιολογικούς χώρους, δεν έχω πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom