Capital Controls και ταξίδια

laziokos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπερα σε ολους.
σημερα προσπαθησα να κλεισω με χρεωστικη Πειραιως μια διανυκτερευση Αθηνα και μια βουδαπεστη εξτρα που θελω και της Αθηνας εχει γινει αλλα της Βουδαπεστης οχι.
μου εστειλε οτι αποριφθηκε και να προσπαθησω μεσα σε 24 ωρες.:(

το κακο ειναι δεν ξερω αν κανω ακυρωση της κρατησης και επειδη ηταν non refundable μην χρεωθω οταν ενεργοποιηθουν ξανα οι διαδικασιες.

ευτυχως ειχα κλεισει απο νωρις για Βιεννη και βουδαπεστη για τις υπολοιπες μερες.

θελω να βγαλω και εισητηρια με eurolines τον Οκτωβρη..για να δουμε τι θα γινει μεχρι τοτε..μην μας βγει ο κουκος αηδονι μεχρι τοτε.
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Όπως έγραψα και πριν μερικές μερες, οι πιστωτικές κάρτες γίνονται δεκτές στο εξωτερικό χωρις κανένα πρόβλημα. Εγω τη χρησιμοποίησα και για την πληρωμή (+ εγγύηση) του αυτοκινήτου που είχα κλείσει και για φαγητό σε εστιατόριο.
Μπορείς να μας πεις εταιρία+περιοχή όσον αφορα την ενοικίαση αυτοκινήτου;
 

MeVsHighway

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Καλησπέρα. Έχω φίλη που έκλεισε εχθές hostel για Ljubljana μέσω hostelbookers χωρίς κανένα πρόβλημα! Θέλω να πιστεύω πως τις επόμενες μέρες θα λυθούν οτι τυχόν προβλήματα μένουν....
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Πληροφοριακα Η τραπεζα της ελλαδος εχει οριο στο συναλαγμα , μεχρι 2.000 σου κανει , πηγα σημερα και εκανα !
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μπορείς να μας πεις εταιρία+περιοχή όσον αφορα την ενοικίαση αυτοκινήτου;
Είχα κάνει την κράτηση μέσω του http://www.economycarrentals.com/ πριν τα καπιταλ κοντρολς για Κρακοβία. Εκεί παρέλαβα το αυτοκίνητο από την Rentis κανονικά και πλήρωσα με πιστωτική βίζα της άλφα.
Νομίζω πως το συκεκριμένο σάιτ είναι ελληνικό, αν δεν κάνω λάθος με έδρα κάπου στην Κρήτη οπότε ίσως να μπορείτε πιο εύκολα να κλείσετε αμάξι μέσω αυτού.
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Είχα κάνει την κράτηση μέσω του http://www.economycarrentals.com/ πριν τα καπιταλ κοντρολς για Κρακοβία. Εκεί παρέλαβα το αυτοκίνητο από την Rentis κανονικά και πλήρωσα με πιστωτική βίζα της άλφα.
Νομίζω πως το συκεκριμένο σάιτ είναι ελληνικό, αν δεν κάνω λάθος με έδρα κάπου στην Κρήτη οπότε ίσως να μπορείτε πιο εύκολα να κλείσετε αμάξι μέσω αυτού.
Είμαι στο ίδιο σενάριο με την Hertz, έχω κλείσει και πληρώσει μέσω Autoeurope αλλά από Hertz Ελλάδα ενημερώθηκα ότι δεν δέχονται στην Ιταλία τις ελληνικές πιστωτικές για την εγγύηση (για διαφορετικό drop-off). Έχουν κάποια διευκόλυνση για drop-off στο ίδιο σημείο (πληρωμή με μετρητά). Σε αυτήν την φάση το πρόβλημα το δημιουργεί η Hertz, καθώς πλέον έχει επιτραπεί η χρήση κάρτας στο εξωτερικό για ενοικίαση (με φυσική παρουσία). Πρέπει συνεπώς η πολιτική τους να αλλάξει.
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Μόλις έκλεισα μέσω booking ξενοδοχείο στο Ρέκιαβικ. Νοn refundable offer με πληρωμή επι τόπου. ήρθε και η επιβεβαίωση απο το hostel.
 

v.angel

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ούτε σήμερα μπόρεσα ναα πληρώσω την αίτηση esta ούτε πιστωτικη ούτε χρεωστική ούτε τίποτα! Αναγκάστηκα ν; ζητήσω από συγγενείς που μένουν στο εξωτερικό να την πληρώσουν...ντροπή απλά!
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού & Αργεντινή
Ούτε σήμερα μπόρεσα ναα πληρώσω την αίτηση esta ούτε πιστωτικη ούτε χρεωστική ούτε τίποτα! Αναγκάστηκα ν; ζητήσω από συγγενείς που μένουν στο εξωτερικό να την πληρώσουν...ντροπή απλά!
Με την τράπεζά σου μίλησες; Αν ναι, τι σου είπαν;
 

v.angel

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ειχα στείλει μειλ ακόμα περιμένω και στο τηλέφωνο μετά από πέντε λεπτά αναμονή το έκλεισα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom