Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά έκλεισα τελικά με 590€. Φίλε taksidiotis με Qatar αναφέρω ότι θα πετάξω. Πάει μέσω Ντόχας απευθείας BKK από Αθήνα. Το ταξίδι θα γίνει από 26 Νοεμβρίου μέχρι 10 Δεκεμβρίου.. Ενα πρώτο πλάνο είναι 2-3 μέρες Μπανκόγκ άλλες 3 Τσιανγκ Μάι, από εκεί Πουκέτ 4-5 μέρες μαζί με Πι Πι ( Θα προτιμούσα Κο Σαμούι λόγω λιγότερου τουρισμού αλλά κάτι είδα οτι σ εκεινη την πλευρα βρέχει εκείνη την περίοδο..η γνώμη σας?) και τις υπόλοιπες μέρες στο Μπανκόγκ. Δεν ξέρω πως σας φαίνεται σαν αρχικό πλάνο.. Η γνώμη σας??? (ο σχεδιασμός έγινε με βάση τα όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ και έχω μπερδευτεί αρκετά μπορώ να πώ). Σα ευχαρισώ!
 

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ζανζιβάρη
Νομίζω ότι έκανες πολύ καλά που το έκλεισες το εισιτήριο και βλέπω πως αξιοποίησες σωστά τις πληροφορίες από τα φόρουμ (πολύ καλά κατά την γνώμη μου μοίρασες τις μέρες και τους προορισμούς) - η εμπειρία που θα αποκομίσεις θα είναι υπέροχη και μην ξεχάσεις να την μοιραστείς μαζί μας
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ωραία.. Μόλις αποφασίσω και τι αξιοθέτα θα επισκεφτώ θα σας ενημερώσω να μου πείτε την γώμη σας..
 

zithon-tasos

Member
Μηνύματα
26
Likes
47
Ειχα παει ακριβως την περιοδο που γραφεις και οντως το Σαμουι ειχε πολυ αστατο καιρο και δεν το ευχαριστηθηκαμε οσο θελαμε, σε αντιθεση με τα ΠιΠι που ειμασταν πιο πριν και ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ειχα παει ακριβως την περιοδο που γραφεις και οντως το Σαμουι ειχε πολυ αστατο καιρο και δεν το ευχαριστηθηκαμε οσο θελαμε, σε αντιθεση με τα ΠιΠι που ειμασταν πιο πριν και ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!
Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν θες δώσε μερικα τιπς απ' τα μερη που επισκέυτηκες. Ξενοδοχείο, φαϊ κλπ..Ευχαριστώ!
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Είμαι εδώ κ καιρό σε σκέψη να κλείσω εισητηρια με το σύζυγό για Ταϊλάνδη γύρω στις 5-20 Νοεμβρίου. Ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμα είναι ότι με προβληματιζει ο καιρός..
Συστήνεται η περίοδος ή να ψάξω για άλλο προορισμο; αν ναι ποιες περιοχές μου προτείνετε; ψαχνουμε εννοειται παραλιες-ξεκούραση -νυχτερινή ζωη κλπ!
Εύχομαι να μην έχετε φύγει όλοι για διακοπές κ να μου δώσετε τα φώτα σας! (Έχει κ η qatar προσφορές σε εισητηρια!) Ευχαριστώ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Νοέμβριο είχα πάει κι εγώ μαζί με Μαλαισία και Koh Lipe και ήταν μια χαρά ο καιρός. Γενικά από Νοέμβριο και μετά είναι καλά από την ακτή Αντάμαν, από την πλευρά του Πουκέτ δηλαδή. Για τις μέρες που έχεις θα μπορούσες να κάνεις ένα τουρ τα νησιά από Πι-πι και Κράμπι μέχρι κο Λίπε.
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Θα συμφωνήσω ότι γενικά ο καιρός είναι πολύ καλύτερος αυτή την περίοδο , απ' ότι αν επέλεγες να πας καλοκαίρι! Ειδικότερα από τέλη Νοεμβρίου και έπειτα ξεκινά η ξηρή περίοδος, μια που τελειώνουν οι μουσώνες. Πουκέτ και Κράμπι είναι ιδανικά για αυτά που ζητάς. Εναλλακτικά κοίταξε και για koh Samui :)
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά γνωρίζει κανείς από που παίρνω τα καραβάκια στο Πουκέτ για το νησί του james bond κλπ? Γνωρίζετε τιμές μήπως? Ευχαριστώ!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Σε όλες τις τουριστικές περιοχές του Πουκέτ θα βρεις "γραφεία" εκδρομών. Σε παίρνουν από το ξενοδοχείο σου σε επιστρέφουν εκεί και σε ταΐζουν .
Ότι τιμή και να σου πουν θα κάνεις παζάρι, δεν θυμάμαι πόσο είχαμε πληρώσει..αλλά παζάρι παζάρι παζάρι έστω και για παιχνίδι.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ok. Ευχαριστώ πολύ.. Απλά ρώτησα γτ έλεγα να πάρω longtail ώστε να είμαι λίγο ανεξάρτητος..Τους τύπους με τις longtails λογικά τους βρίσεις απευθείας στις αποβάθρες ε; Αν ξέρεις από που φεύγουν καλώς..
 

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
159
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία
Αχ πριν 6 μέρες έκανα αυτήν την υπέροχη εκδρομή! :innocent:
Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το speedboat,τα longtails κάνουν υπερβολικά πολύ θόρυβο,περισσότερο θα ταλαιπωρηθείς παρά θα απολαύσεις τη διαδρομή.Το κόστος με speedboat το πρώτο γραφείο που ρωτήσαμε μας το έδινε 2000 (!) baht/άτομο,μέχρι το τρίτο γραφείο το είχαμε ρίξει στα 1400 και δεν το'χουμε με τα παζάρια κιόλας.Υπολόγιζε κάπου 1300-1500/άτομο,ούτε baht παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom