Capital Controls και ταξίδια

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μήπως κάποιος άλλος έχει παρόμοια εμπειρία με κάρτα της Εθνικής;
Κι εγώ στην Πολωνία δεν κατάφερα να κάνω ανάληψη με κάρτα της Εθνικής, βέβαια έκανα μόνο μια προσπάθεια. Ενώ με την χρεωστική της άλφα τράβηξα χρήματα με την πρώτη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εχω αποστολή jimp ( πάω στη γενέτειρα του συζύγου )
Του συζύγου; ουάου!!
Να πάρεις τις καλές σου τις γόβες.

Ον τοπικ τώρα εδώ και 8 μέρες τώρα χρησιμοποιούσα και πιστωτική για αγορές στο εξωτερικό(με φυσική παρουσία) αλλά και τραβούσα χρήματα με την Maestro της Εθνικής χωρίς πρόβλημα. Βασικά ορισμένες δεν μου έδιναν ενώ άλλες κανονικά.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Με χρυσή Master Citibank κατάφερα να αγοράσω ταξιδιωτική ασφάλιση Worldnomads.
Δοκίμασα πρώτα visa Pireaus και master Eurobank και τις απέρριψε...
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Τι γίνεται ρε παιδιά ... έχουμε αποκλειστεί εντελώς ? αισθάνομαι Ζιμπαμπουανός ! σήμερα προσπάθησα να μπω στην Avis και μου βγάζει
Page Not Found ή Car Rental Website Maintenance Outage Please try later


Έχω κλείσει αεροπορικά Τον Σεπτέμβρη για Γαλλία ... θα έχουμε ξεμπλέξει για ενοικίαση αυτοκινήτου ? Τι λέτε ?
 
Last edited by a moderator:

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Καλημέρα!!
Εδώ και 2 ώρες διαβάζω όλα τα παραπάνω μηνύματα ψάχνοντας απαντήσεις στις απορίες μου, ωστόσο διακατέχομαι ακόμα από μερικές!
Καταρχάς εδώ και μερικούς μήνες βρίσκομαι Γερμανία, έχω χρεωστική mastercard της Eurobank και φυσικά αντιμετωπίζω και εδώ το ίδιο βάσανο με τις αναλήψεις κτλ!
Εδώ και 2 βδομάδες έχω κλείσει εισιτήριο με την ryan για ελλάδα, με την κάρτα που προανέφερα..η κράτηση έχει γίνει επιτυχώς, έχοντας λάβει το mail επιβεβαίωσης και χωρίς να έχω λαβει καποιο mail ακύρωσης.
Απορία 1) Το τελευταίο διάστημα όσοι ταξιδέψατε με ryan και η αγορά εισιτήριων έγινε μέσω χρεωστικής εν τέλη αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα??
Απορία 2) Θέλω να κλείσω εισιτήριο για εκτός Ευρώπης για τον Οκτώβριο. Κατόπιν αρκετού διαστήματος αφότου ξεκίνησε το όλο αλαλούμ, και με τα σημερινά δεδομένα, εν τέλη ποια είναι η κατασταση που επικρατεί με την aitickets για την αγορα εισιτηριων με χρεωστικη για αεροπορικες που δεν εχουν βαση εντος Ελλαδας???
Στην περιπτωση προβληματος στην κατασταση αυτη, εχω την εναλλακτική να κλέισω εισιτηριο απο την αγγλικη καρτα φιλης, ωστόσο μπορώ να κανω καταθεση απο ελληνικη τραπεζα προς αγγλικη στον λογαριασμο της και αν ναι με τι οριο?? (Κατανοω πως δεν ειστε τραπεζικοί να μου λύσετε την τελευταία απορία, απλώς από εμπειρίες και μόνο.)

Και τελος οι φημολογιες περι μεταφορας μετρητων προς το εξωτερικο με οριο 1000 e είναι απλα ράδιο αρβλύλα, έτσι??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
οι φημολογιες περι μεταφορας μετρητων προς το εξωτερικο με οριο 1000 e είναι απλα ράδιο αρβλύλα, έτσι??
Μαλλον διαβασες μεχρι ενα σημειο....2000 ειναι το οριο,τωρα.
ποια είναι η κατασταση που επικρατεί με την aitickets για την αγορα εισιτηριων με χρεωστικη για αεροπορικες που δεν εχουν βαση εντος Ελλαδας???
Κλεινεις κανονικα,με airtickets,petas...με την ελληνικη σου καρτα και για οπουδηποτε...
ωστόσο μπορώ να κανω καταθεση απο ελληνικη τραπεζα προς αγγλικη στον λογαριασμο της και αν ναι με τι οριο??
Αυτο δεν μπορεις να το κανεις....
 

tht

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Καταρχάς εδώ και μερικούς μήνες βρίσκομαι Γερμανία, έχω χρεωστική mastercard της Eurobank και φυσικά αντιμετωπίζω και εδώ το ίδιο βάσανο με τις αναλήψεις κτλ!
Εδώ και 2 βδομάδες έχω κλείσει εισιτήριο με την ryan για ελλάδα, με την κάρτα που προανέφερα..η κράτηση έχει γίνει επιτυχώς, έχοντας λάβει το mail επιβεβαίωσης και χωρίς να έχω λαβει καποιο mail ακύρωσης.
Απορία 1) Το τελευταίο διάστημα όσοι ταξιδέψατε με ryan και η αγορά εισιτήριων έγινε μέσω χρεωστικής εν τέλη αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα??
Προσωπικά έκλεισα εισιτήρια με ryan air με χρεωστική Eurobank mastercard πριν καν βγει η ανακοίνωση ότι επιτρέπεται η χρήση καρτών για αεροπορικά, ξενοδοχεία κτλ. (μερικές μέρες πριν την ανακοίνωση- είχα ρωτήσει και εδώ μερικές σελίδες πιο πίσω). Τελικά όλα καλά η κράτηση έγινε και αφαιρέθηκε και το ποσό από την κάρτα και πλέον είμαι σίγουρος αφού είχα ρωτήσει ryan - eurobank.

Την μέρα που βγήκε η ανακοίνωση ότι επιτρεπόταν οι κάρτες για συγκεκριμένες ενέργειες, με την ίδια κάρτα, έκλεισα και ξενοδοχείο εξωτερικό μέσω booking και εκεί όλα οκ.Μετά από μερικές μέρες επικοινώνησα και με το ξενοδοχείο και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Μαλλον διαβασες μεχρι ενα σημειο....2000 ειναι το οριο,τωρα.

Κλεινεις κανονικα,με airtickets,petas...με την ελληνικη σου καρτα και για οπουδηποτε...

Αυτο δεν μπορεις να το κανεις....
Eντάξει αφού μπορώ να κάνω τα κουμάντα με την δική μου κάρτα μικρό το κακό να μην μπορείς κάνεις κατάθεση σε ξένο λογαρισαμό. Καλύτερα να δοκιμάσω όσο βρίσκομα ακόμα Γερμανία, ώστε αν έχω πρόβλημα.. να προσπαθήσω να καταθέσω στης φίλης μου από Γερμανική τράπεζα.
Συγκεκριμένα θέλω να κλείσω από Ρώμη για bangok και η φτηνοτερη πτηση μπου μπορω να βρω ειναι με sri lanka airlines, η οποια νομιζω πως δεν εχει βαση στην Ελλαδα. Aσ ελπιζω πως δεν θα εχω προβλημα.

ΥΓ. Η αληθεια ειναι πως διαβασα μεχρι ενα σημειο γιατi ήταν τοσα πολλα που μου βγηκαν τα ματια πρωι πρωι. χαχαχx :p
Επισης εφοσον το επιτρεπομενο οριο ειναι μερχι 2000, και εσυ μεταφερεις πανω σου περισσοτερα και τα εχεις καβατζωμενα, πως μπορουν να το ξερουν στο αεροδρομιο?? Εχουν το δικαιωμα για ελεγχο? Λιγο αδυνατο να τσεκαρουν τον καθε επιβατη.
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μήπως κάποιος άλλος έχει παρόμοια εμπειρία με κάρτα της Εθνικής;
Σε μενα πριν 25 μερες η χρεωστικη αλφα εβγαζε κανονικα το ημερησιο οριο και την χρησιμοποιουσα για μικρο αγορες το ιδιο και η χρεωστικη της εθνικης.Προχθες με την αλφα δεν με αφησε να κανω 2 αγορες με φυσικη παρουσια και τελικα μπορεσα με της εθνικης. Στο ιδιο καταστημα αλλο ατομο της παρεας μπορεσε και αγορασε με ιδια χρεωστικη της αλφα. Αργοτερα με της εθνικης εβγαλα 40 ευρω χωρις προβλημα. Γενικα μπερδεμα αλλα στο τελος βγαινει ακρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom