ΗΠΑ βιζα σε ληγμενο διαβατηριο

Μηνύματα
266
Likes
119
Αν ταξιδεύεις με ελληνικό διαβατήριο αρκεί να λήγει μετά το πέρας του ταξιδιού σου. Ορισμένοι εσφαλμένα μπορεί να σου πουν ότι χρειάζεται να ισχύει για έξι μήνες επιπλέον, αλλά υπάρχει εξαίρεση στο Foreign Affairs Manual για την ελλάδα και πολλές άλλες χώρες.

To site της πρεσβείας μέχρι πρόσφατα έλεγε ότι το διαβατήριο πρέπει να ισχύει για έξι μήνες επιπλεόν - τους έστειλα μήνυμα και το διόρθωσαν.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά αν το διαβατήριο μου απο την ημερομηνία εισόδου στις ΗΠΑ λήγει σε 7 μήνες θα έχω πρόβλημα? πόσο είναι το μικρότερο χρονικό όριο?
 

dtadkrina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα. εχω βιζα ΗΠΑ Β1/Β2 σε ελληνικο μη βιομετρικο ληγμενο διαβατηριο απο το 2005.
η βιζα ληγει τελη του 2013.
θα μπορεσω να ταξιδεψω στις ΗΠΑ η χρειαζεται esta?ευχαριστω
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Άνετα ταξιδεύεις με το παλιό και το νέο διαβατήριο που θα βγάλεις
 

ARKAS73

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιορτ, νορβηγια
μπορεις χωρις να εχεις καποιο προβλημα!ειμαι ναυτικος, και πολλοι συναδελφοι μου οταν ετυχε να παμε αμερικη, διναν για ελεγχο βιζας τον παλιο διαβατηριο μαζι με το διαβατηριο σε ισχυει.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Παιδιά χρόνια πολλά, να κάνω μια ερώτηση κι εγώ πάνω στο ίδιο θέμα.

Γνωρίζω ήδη ότι αν έχεις ισχύουσα βίζα στο παλιό διαβατήριο μπορείς να μπεις ΗΠΑ με τα δύο διαβατήρια μαζί σου χωρίς ανάγκη ESTA. Ωστόσο, το παλιό μου διαβατήριο έχει τρυπηθεί (κυριολεκτικά) σε κάθε σελίδα με τον διατρητή χαρτιού εκτός από τη σελίδα της βίζας (η οποία είναι εντελώς άθικτη). Τα στοιχεία στη σελίδα της φωτογραφίας είναι ακόμη ευανάγνωστα αλλά η κάθε σελίδα κατά τ'άλλα έχει στις γωνίες 2-3 τρύπες η καθεμία.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να μου πει αν τυχόν αντιμετώπισε πρόβλημα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά χρόνια πολλά, να κάνω μια ερώτηση κι εγώ πάνω στο ίδιο θέμα.

Γνωρίζω ήδη ότι αν έχεις ισχύουσα βίζα στο παλιό διαβατήριο μπορείς να μπεις ΗΠΑ με τα δύο διαβατήρια μαζί σου χωρίς ανάγκη ESTA. Ωστόσο, το παλιό μου διαβατήριο έχει τρυπηθεί (κυριολεκτικά) σε κάθε σελίδα με τον διατρητή χαρτιού εκτός από τη σελίδα της βίζας (η οποία είναι εντελώς άθικτη). Τα στοιχεία στη σελίδα της φωτογραφίας είναι ακόμη ευανάγνωστα αλλά η κάθε σελίδα κατά τ'άλλα έχει στις γωνίες 2-3 τρύπες η καθεμία.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να μου πει αν τυχόν αντιμετώπισε πρόβλημα;
Κι εγώ με τέοιες τρύπες μπήκα στις ΗΠΑ πριν από λίγες εβδομάδες, ακριβώς ίδια περίπτωση, δεν μου είπαν τίποτε.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Κι εγώ με τέοιες τρύπες μπήκα στις ΗΠΑ πριν από λίγες εβδομάδες, ακριβώς ίδια περίπτωση, δεν μου είπαν τίποτε.
Γιώργο υπέροχα, σε ευχαριστώ πολύ! Με βγάζει από τον έξτρα κόπο να κάνω αίτηση για ESTA :)
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Ταξιδευω για Αμερικη σε τρεις βδομαδες και εχω το ιδιο προβλημα. Εχει αλλαξει κατι?Η χωρα αναχωρησης στην περιπτωση μου ειναι το Ηνωμενο Βασιλειο βεβαια, δεν νομιζω να επηρεαζει καπου.Τυπος βιζας που ληγει το 2020 Β1/Β2, τα στοιχεια μου (ονομα,ημ. γεννησης ιδια, μονο ο αριθμος διαβατηριου αλλαζει καθως προφανως το νεο εχε αλλο αριθμο)

Σημ. αυτη ειναι ι βιζα που εχω, την ειχα βγαλει το '10 λιγο πριν την ΕSTA: https://en.wikipedia.org/wiki/B_visa#/media/File:USA_Visa_-_Arg.jpg

Αν και πηρα στην πρεσβεια και ρωτησα, ρωταω και εδω μηπως εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα. Σκεφτομουν να βγαλω και ESTA μηπως μου κανουν προβλημα, αλλα φοβαμαι μηπως αυτο αντιθετα περιπλεξει τα πραγματα....
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Ταξιδευω για Αμερικη σε τρεις βδομαδες και εχω το ιδιο προβλημα. Εχει αλλαξει κατι?Η χωρα αναχωρησης στην περιπτωση μου ειναι το Ηνωμενο Βασιλειο βεβαια, δεν νομιζω να επηρεαζει καπου.Τυπος βιζας που ληγει το 2020 Β1/Β2, τα στοιχεια μου (ονομα,ημ. γεννησης ιδια, μονο ο αριθμος διαβατηριου αλλαζει καθως προφανως το νεο εχε αλλο αριθμο)

Σημ. αυτη ειναι ι βιζα που εχω, την ειχα βγαλει το '10 λιγο πριν την ΕSTA: https://en.wikipedia.org/wiki/B_visa#/media/File:USA_Visa_-_Arg.jpg

Αν και πηρα στην πρεσβεια και ρωτησα, ρωταω και εδω μηπως εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα. Σκεφτομουν να βγαλω και ESTA μηπως μου κανουν προβλημα, αλλα φοβαμαι μηπως αυτο αντιθετα περιπλεξει τα πραγματα....
Η αδερφή μου πριν ένα μήνα πήγε Νέα Υόρκη με το παλιό της διαβατήριο που ήταν ληγμένο και είχε μεσα τη visa μαζί με το καινούργιο και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.Η αναχώρησή της ήταν από Ρώμη.
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σκεφτομουν να βγαλω και ESTA μηπως μου κανουν προβλημα, αλλα φοβαμαι μηπως αυτο αντιθετα περιπλεξει τα πραγματα....
Έχω Visa που λήγει το 2018. Τον προηγούμενο Αύγουστο που πήγα ΝΥ, έβγαλα παρ' όλα αυτά ESTA και την χρησιμοποίησα κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Τη βίζα δεν την εμφάνισα πουθενά.

Μάλλον ότι από τα δύο και να επιλέξεις, σύμφωνα και με το προηγούμενο μήνυμα, δεν θα έχεις πρόβλημα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω Visa που λήγει το 2018. Τον προηγούμενο Αύγουστο που πήγα ΝΥ, έβγαλα παρ' όλα αυτά ESTA και την χρησιμοποίησα κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Τη βίζα δεν την εμφάνισα πουθενά.

Μάλλον ότι από τα δύο και να επιλέξεις, σύμφωνα και με το προηγούμενο μήνυμα, δεν θα έχεις πρόβλημα...
Βεβαια οταν βγαζεις Εστα μια απο τις προυποθεσεις ειναι να μην εχεις τουριστικη βιζα σε ισχυ. Αρα εχεις κανει ψευδη δηλωση...προσοχη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom