Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ - Γοητεία βγαλμένη από Πέτρα και Έρημο

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
πήρα την πρεσβεία τους τηλ σήμερα, βίζα κανονικά λέει :rolleyes-80:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
πήρα την πρεσβεία τους τηλ σήμερα, βίζα κανονικά λέει :rolleyes-80:
Οι μισοι το γνωριζουν και οι αλλοι μισοι (ισως και να κανουν οτι) δεν το γνωριζουν.
Προσωπικα ειχα εκτυπωσει τα mail που ειχα ανταλλαξει με τον οδηγο (τυπου itinerary του ταξιδιου) και αυτα δωσαμε. Βασικα ο οδηγος μπηκε μεσα στο αεροδρομιο και εδωσε τις εκτυπωσεις στον υπαλληλο, δεν ξερω αν επαιξε καποιο ρολο αυτο ή αν παιζει ρολο οτι ειχαμε itinerary απο πιστοποιημενο υπαλληλο που ασχολειται με τον τουρισμο.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
vario, σοβαρά???χωρίς να θέλω να σε πιέσω/αγχώσω, πάρτο λίγο γρήγορα!έχεις χρόνο μέχρι την άλλη τετάρτη που πετάω για αμμάν για να ολοκληρώσεις την ιστορία!;) αναμένω την συνέχεια!!!
αν θες κάτι εδώ είμαι μώλις γύρισα απο Ιορδανία και πήγα σχεδών παντού
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
η βίζα κάνει 40 δηνάρια που για να σου δώσει στο αεροδρόμιο 40 δηνάρια θέλουν 60 ευρώ. Επειδή απο Θεσσαλονίκη δεν βρήκα να αλλάξω στο αεροδρομιο θέλωντας και μη πρέπει να αλλάξεις τουλάχιστον 60 ευρώ για να μπορείς να βγάλεις βίζα...

μόλις διάβασα για το invitation και ξεκίνησα να κλαίω τα 60 μου ευρώ αφού με φιλοξενούσαν Ιορδανοί :cry:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.543
Likes
8.031
Βεβαια,θα ηθελα να τονιστει οτι η κυρια Vario,τον καιρο που εμεις "ψηνομασταν"πολιτικα και τρεχαμε απο συγκεντρωση σε διαδηλωση,εκεινη "ψηνοταν"στις ερημους της Ιορδανιας...παντως,καπου πηρε το αυτι μου,οτι η κυρια Vario,ηταν μερος του plan C για χρηματοδοτηση της χωρας μας,απο τα ευπορα αφρικανικα κρατη σε συναρτηση με το plan B και την σταθερη ισοτιμια 1 δραχμη=1 ιορδανικο δηναριο,λογω του οτι ειναι ισχυροτερο νομισμα....αυτα :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
ψάχνοντας βρήκα αυτό σχετικά (από Μάιο του 2015)..
Following a meeting with Their Majesties King Abdullah II and Queen Rania, the Jordanian Government has approved a proposal put forth by Nayef Al-Fayez, Minister of Tourism and Antiquities, to ease regulations regarding entry visas for tourists coming into Jordan. These facilitations were proposed in order to make travelling to Jordan more convenient and affordable for people of all nationalities. Following deliberations, the following amendments were agreed upon:

1) Waiving visa fees for tourists of all nationalities coming through Jordanian tour operators whether traveling individually or in groups. The visa fee is waived on the condition that the traveler/travelers spend a minimum of two consecutive nights in Jordan.
2) Waiving visa fees for individual tourists who have organized their trip to Jordan without arrangements through a tour operator and have purchased the unified tourist site ticket on the condition that they spend a minimum of three consecutive nights in Jordan.
3) Reducing visa fees for tourists entering Jordan through land borders. The visa fee will be reduced from 40JOD to 10JOD on the condition that these tourists spend a minimum of three consecutive nights in Jordan.
4) Waiving departure tax for all scheduled flights from Aqaba and Amman, on the condition that tourists purchase the unified tourist site ticket and spend a minimum of three consecutive nights in Jordan.
5) Waiving the departure tax and entry visa for all low cost and charter flights leaving King Hussein International Airport – Aqaba.
- See more at: http://international.visitjordan.co...egulationsonEntryVi.aspx#sthash.mPJVJ4CT.dpuf

πηγή: http://international.visitjordan.co...anianGovernmentEasesRegulationsonEntryVi.aspx

Οπότε εσύ vario ήσουν στην πρώτη κατηγορία!εγώ πάω να χτυπήσω τη δεύτερη, αλλά έχω απορίες..Για το "unified tourist site ticket" καμια ιδέα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Οπότε εσύ vario ήσουν στην πρώτη κατηγορία!εγώ πάω να χτυπήσω τη δεύτερη, αλλά έχω απορίες..Για το "unified tourist site ticket" καμια ιδέα?

http://www.almajalitours.com/new-entry-visa-policy/
Eσενα, λοιπον, σε ενδιαφερει αυτο: It will also to apply to anyone travelling independently who stays for three consecutive nights and purchases the unified tourist site ticket that includes admission to the Roman city of Jerash, the UNESCO World Heritage site of Petra and others in the capital Amman.
Μαλλον θα πρεπει να κανεις αγορα μεσω ιντερνετ και να επιδειξεις το εισητηριο?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
γυρνάς από διακοπές και πέφτεις πάνω σε καινούρια ιστορία της Vario!!! Thanks God!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.543
Likes
8.031
γυρνάς από διακοπές και πέφτεις πάνω σε καινούρια ιστορία της Vario!!! Thanks God!!!
Εσυ,μπορει να γυρισες απο διακοπες...αλλα φαινεται οτι πηγε η Vario.Eκανε την αρχη την Δευτερα και μετα μας ξεχασε :p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Φιλεναδιτσα ανυπομονω για τη δικη σου περιγραφη της Ιορδανιας κ για τις φωτο σου.Στο μεταξυ συγγραφω ιστορια για το Ριο,αλλα στο κατσικοχωρι που ειμαι ,δεν μπορω να την ποσταρω ακομα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
-Wife, βρες που θα παμε... Μου δινουν αναγκαστικα μερος της καλοκαιρινης μου αδειας στο τελος του μηνα!, μου ανακοινωσε ο husband μπαινοντας φουριοζος στο σπιτι ενα απογευμα στα μεσα του Ιουνιου.
-Στο τελος ποιου μηνα?, ρωτησα λιγο αφηρημενη χωρις να παρω τα ματια μου απο την οθονη του υπολογιστη συνεχιζοντας αμεριμνη τη δουλεια μου.
-Στο τελος του Ιουνιου.
-Συγγνωμη, εννοεις σε 10-15 μερες?
-Ακριβως, απαντησε με απολυτη φυσικοτητα, μιας και δεν ειναι η πρωτη φορα που η αδεια του δοθηκε με το ετσι θελω και τελευταια στιγμη.

Αντε να βρουμε που θα παρκαρουμε τα τεκνα, να ρυθμισω τις υποχρεωσεις και της δικης μου δουλειας και να οργανωσουμε και ταξιδι.
Βεβαια, ενας ψιλοσχεδιασμος ειχε γινει ηδη απο περσι για Ιορδανια-Ισραηλ, ενα ταξιδι που τελικα δεν εγινε. Ομως και το Ιραν ανταποκρινοταν στα ζητουμενα μας: συντομο ταξιδι, οχι Ευρωπη, πολιτισμος, ιστορια. Οταν ομως ο husband μου ανεφερε οτι εχει εναν "γνωστο" Ιρανο που μπορει να μας "βοηθησει" σε ο,τι χρειαζομαστε (αυτο που ολοι θελουν να μας βοηθησουν ομως...) χτυπησε κοκκινος συναγερμος στον εγκεφαλο μου, ξυπνησαν "θαμμενες" μνημες απο το προηγουμενο ταξιδι μας και με συνοπτικες διαδικασιες απορριφθηκε το καημενο το Ιραν.
"Αστο καλυτερα μωρε, θα φρεσκαρω τις περσινες σημειωσεις και πληροφοριες για Ισραηλ και Ιορδανια, μην πανε και χαμενες, και το Ιραν το βλεπουμε για καποια αλλη στιγμη". Βγηκαν λοιπον ξανα τα (ηλεκτρονικα) τεφτερια, ξαναδιαβαστηκαν αγαπημενα sites, ιστοριες του travelstories, mails που ειχα ανταλλαξει με ισραηλινους και ιορδανους τουριστικους πρακτορες/οδηγους/απλους κατοικους και φτου κι απ'την αρχη. Για καποιο λογο φετος δεν μου εβγαινε καθολου ο συνδυασμος και των 2 χωρων. Ανεβαινε το budget, βγαιναμε εκτος χρονικων οριων συν του οτι θα αφηναμε απεξω αρκετα πραγματα απο καθε χωρα. Ετσι αποφασισαμε να παμε μονο σε μια απο τις 2 και καταληξαμε στην Ιορδανια.

Κλεισαμε την πιο οικονομικη πτηση που βρηκαμε, κλεισαμε και εναν οδηγο για τις μεταφορες μας (που τον ειχα ξεχωρισει απο περσι), κλεισαμε και τα ξενοδοχεια που θελαμε (ολες οι κρατησεις εγιναν πανευκολα λες και εκλεινες Κυκλαδες τον Δεκεμβριο αλλα δεν προβληματιστηκα και πολυ εκεινη την ωρα), "βγηκε" το προγραμμα κι εφτασε η μερα της αναχωρησης.
Η πτηση ηταν αργα το βραδυ (ειπαμε κλεισαμε την οικονομικοτερη) κι ολη μερα ημουν στον κοσμο μου, ζυγιζοντας και ξαναζυγιζοντας τη βαλιτσα μην τυχον και ξεπερασει τα κιλα που επρεπε, ουτε τηλεοραση δεν ανοιξα, ουτε στο ιντερνετ μπηκα...

Αφου βραδυασε, ξεκινησαμε να παμε τα τεκνα στους παππουδες και μετα να συνεχισουμε για αεροδρομιο. Κι εκει που παμε με χαρα να παρκαρουμε τα μικρα, να 'σου οι παππουδες αναστατοι να μας λενε "Μα που πατε?... Εχουν λυσσαξει οι τζιχαντιστες... πριν λιγο ειπαν στις ειδησεις οτι εκαναν επιθεση σε ξενοδοχειο στην Τυνησια και κατεσφαξαν δυτικους τουριστες...Και εκαναν και επιθεση και στο Κουβειτ σε ενα τζαμι... Πατε στου λυκου το στομα!!".
((Οντως εκεινη την ημερα ειχε γινει πολυνεκρη επιθεση σε παραλιακο ξενοδοχειο στη Σους της Τυνησιας εναντιον τουριστων ΚΑΙ επιθεση σε σιιτικο τεμενος σκοτωνοντας 27 ανθρωπους ΚΑΙ αποκεφαλισμος ενος ανδρα στη Γαλλια, ολα απο το Ισλαμικο Κρατος)).
Η αληθεια ειναι οτι παγωσαμε και μειναμε να κοιταζομαστε με τον husband με το στομα ανοιχτο. Μας εφυγε αυτοματα καθε διαθεση για ταξιδι, καθε ενθουσιασμος μετα απο 2 χρονια ταξιδιωτικης απραξιας, νιωθαμε πραγματικα σα να πηγαινουμε στου χαρου τα δοντια. Και μετα μας εριξαν και την αλλη κεραμιδα "Δεν πληρωσαμε τη δοση στο ΔΝΤ.." και να τα σεναρια και να οι πολιτικες αναλυσεις και να η καρδια μας να εχει γινει περιβολι.
Τολμω να πω οτι σκεφτηκαμε να τα ακυρωσουμε ολα και να κατσουμε στ' αυγα μας. Ομως, κατι που ηταν ολα ηδη πληρωμενα, κατι που ειχαμε κουραστει τοσο πολυ 2 χρονια τωρα δουλευοντας και περιμενοντας μια ολιγοημερη αποδραση, δεν το βαλαμε κατω.

Ωστοσο, μπηκαμε στο αυτοκινητο με βαρια καρδια ... αμιλητοι, αγελαστοι και σκεφτικοι καναμε τη διαδρομη μεχρι το αεροδρομιο. Στο δρομο ρωταω τον husband:
-Λες να βγαλουμε λεφτα απο κανενα ΑΤΜ?
-Εχουμε χρηματα για το ταξιδι, ασε που ολα ειναι πληρωμενα εχουμε και την καρτα,
-Οχι για το ταξιδι, για οταν θα γυρισουμε, μην γινει τιποτα,
-Σαν τι να γινει μωρε κι εσυ? Πανικοβαλεσαι σαν τους συνταξιουχους... Λες να κλεισουν οι τραπεζες? μου απαντησε κανοντας χιουμορακι... Αχ που να ξεραμε!!

Καποτε φτασαμε στο αεροδρομιο, παραδωσαμε βαλιτσα και πηραμε εναν καφε, πιο πολυ απο συνηθεια... η διαθεση ακομα δεν ειχε επανελθει κι ας προσπαθουσαμε βεβιασμενα να χαμογελαμε.
Και μεσα σε ολα αυτα, καναμε το "λαθος" να πιασουμε τυχαια συζητηση με εναν ελληνα που ζει και εργαζεται στην Ιορδανια που μας εδωσε την χαριστικη βολη, ακριβως τη στιγμη που ακουγοταν απο τα μεγαφωνα η αναγγελια της πτησης μας, "Μα καλα, Ιορδανια βρηκατε να πατε?" μας ρωτησε σα να απευθυνοταν σε ημιτρελους.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom