Ιράν Iράν, πρόγραμμα

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
γιατί όχι; Τυχεράκια!!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Πλάνο Β΄ όπου θα κινηθώ μόνος

1 Mέρα : Άφιξη ΙΚΑ κι αμέσως πτήση από το άλλο αεροδρόμιο για Sziraz επίσκεψη στην πόλη, διανυχ/υση 1η

2 Μέρα : Περσέπολις κλπ διν/υση 2η Shiraz

3.Μέρα:Shiraz, Πρωινή επίσκεψη στην πόλη - αναχώρηση απόγευμα για Yazdδιαν/υση 3η

4.-Επίσκεψη Yazdδιαν/υση 4η

5.-Αναχώρηση για Naein με λεωφορείο, παραμονή μερικές ώρες- από Ναein για Ισφαχάν λεωφορείο διαν/υση (???) 5η

6.- Ισφαχάν διαν/υση 6η

7.-Ισφαχάν διαν/υση 7η

8.-Αναχώρηση από Ισφαχάν με λεωφορείο για Κασάν-Abyaneh- διαν/υση Κασάν 8η

9.-Aπό Κασάν με λεωφορείο για Qom παραμονή μερικές ώρες -ταξί ή ΜΜΜ για ΙΚΑ όπου η πτήση είναι 0400 την επομένη μέρα.

Βγαίνει το πρόγραμμα; βέβαια άλλο στην θεωρία κι άλλο στην πράξη, π.χ λόγω έλλειψης χρόνου ίσως χρειαστεί ταξί.
Επίσης στο Shiraz έχω προσφορά από τοπικό πρακτορείο και για τους 2 μας με 270 ευρώ: παραλαβή από αεροδρόμιο-2 βράδια ξενοδοχείο-ξενάγηση εντός/εκτός πόλης-λεωφορείο vip για Υαzd- ξενοδοχείο στη Υazd. Σκέφτομαι να την πάρω μέχρι να εγκλιματιστώ στο πνεύμα της χώρας. Ευχαριστώ

ΥΣ. ο οδηγός μετά τη διαγραφή της 1 μέρας κατέβηκε στο 1700 ευρώ
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αφού με στέλνετε Ιράν (από άλλο θέμα) να μου πείτε πως θα κινηθώ !!
Για αρχές Νοέμβρη. Κατ αρχάς ευχαριστώ φένια, γιώργο τσακ, και δήμο για τις ενημερώσεις τους με pm.
Ξαφνικά έλαβα προ ημερών μια προφορά από Ιρανό οδηγό να με παραλάβει από ΙΚΑ και να μας ξεναγήσε με το ΙΧ του τις 10 μέρες παραμονής μας. Θα μου βγάλει τιμή με τα ξενοδοχεία και το φαγητό. Προς το παρόν είμαστε στις διαπραγματεύσεις σε ποιές πόλεις θα μας πάει. έχει κάποιος αυτή τν εμπειρία στο Ιράν ή σε άλλη χώρα; ή θα μας παρατήσει σε κάποια έρημο!! βέβαια το άτομο είναι στο CS όπου βλέπει κανείς το προφίλ του με φωτό.
Φαντάζομαι να έχουμε περισσότερες επιλογές στη διαδρομή μας μ αυτό τον τρόπο απ ότι με πρακτορείο με άλλα άτομα μαζί.
Το CS τι είναι;;;;;;;;;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μακάρι να μπορούσα αλλά η κρίση με τσάκισε..... Καλά να περάσετε όμως!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
228 Το άτομο απ ευθείας για ΙΚΑ με τις νέες προσφορές της Aegean.
Κι εμείς μπορεί η τιμή να είναι η ίδια αλλά θα κάνουμε μία μέρα για να φτάσουμε στις 0500 το πρωί, με 2 πτήσεις. μα που να τα περιμένει κανείς!!!!!
για τον Οκτώβρη
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
soudianos, αρτι αφιχθείς από ιραν με τους 50...60 βαθμούς μπορώ να σου δώσω ότι πληροφορίες θέλεις για τις πόλεις και χωρία που πήγα.
Tehran qom Kashan Abyaneh Esfahan Meybod Nein Yazd persepolis pasargades Shiraz Ahwaz Dezful Kermanshah Hamandan Zanjan Tabriz kandovan Anzali Chalus Tehran

Κατ' αρχάς viza στο αεροδρόμιο 60 Euro, θέλουν ασφάλεια ζωής, θανάτου κλπ τη βγάζεις στο αεροδρόμιο 11 Ευρώ. Θέλουν οπωσδήποτε στην είσοδο να τους δείξεις όνομα κάποιου με τηλ ή ξενοδοχείο που θα μείνεις στην αρχή. Θα τον πάρουν τηλ για να το επιβεβαιώσουν.
Τεχεράνη- Yazd τρένο με 11 euro, σου δίνουν αναψυκτικά, γλυκά, νερό κλπ. Ο ταξιτζής θα σου ζητήσει 200 ευρώ για να σε πάει.
Πρόσεχε τους ταξιτζήδες , ζητούν ότι θέλουν. Πριν βάλεις το πόδι σου μέσα έχεις παζαρέψει την τιμή. Όχι πάνω από 10000/15000 ριαλ για μέσα στην πόλη.
Όλοι οι αρχαιολογικοί χώροι έχουν ταρίφα εισόδου 100.000 με 150.000 ριάλ.
Οι ιρανοί θα σου λένε τις τιμές σε toman. 150 π.χ. αλλά τα νομίσματα είναι όλα σε ριάλ δηλ βάλε και ένα μηδενικό 1500. άρα 10 toman =100 rial.
Πτήσεις aegean???? είχα πληρώσει 50 ευρώ με εξαγορά πόντων , ακύρωσαν τις πτήσεις χωρίς να με ειδοποιήσουν, όταν το ανακάλυψα και μετά από φασαρία πλήρωσα το ίδιο με την turkish. Ξαναξεκίνησαν τις πτήσεις γύρω στο τέλος ιουλίου. Μπορεί να τις κόψουν τον Οκτώβριο.
Κόστος : εξαρτάται τι θέλεις να χαλάσεις. Στα ξενοδοχεία έδωσα κατά μέσω όρο 10$ το άτομο με μέγιστο ένα 25$ σε παραδοσιακό ατομικό δωμάτιο. Φαγητό 3-4ευρώ και στα καλά εστιατόρια 7-8 ευρώ. Υπάρχουν και ξενοδοχεία των 60,70,100 ευρώ. Εξαρτάται πάντα από εσένα.
Κρασί,ουίσκι, τσίπουρο,βότκα στα σπίτια τους όπου όλοι έχουν μπαράκι με ποτά. Το κρασί του Shiraz μοιάζει με το Porto. Έξω δημοσίως τσάι και πάλι τσάι
Συμφωνία με τους αμερικάνους¨: Σιγά μη περιμένουν τους αμερικάνους να πάνε εκεί. Το μόνο που πιστεύουν είναι ότι οι αγιατολάδες θα αφήσουν λίγο τα ηνία.
Παραμένει η αμερική και η ευρώπη το όνειρο-παράδεισος!!! Δύσκολο να τους πείσεις.
Δεν θα ξεχάσω τον Αλί ,"έφτασα ελλάδα με μία βάρκα από την τουρκία, μου είχαν κάψει το διαβατήριο, με πέταξαν στα βράχια της Σάμου.. έλεγα θα πεθάνω.. χωρίς νερό και φαί... ήπια νερό από βρύση σε ξωκλήσσι, έφτασα αθήνα με παρέλαβε ο δουλέμπορος μου έδωσε διαβατήριο και πήγα Ηγουμενίτσα. Μπήκα στο καράβι, με έπιασαν και με έβγαλαν έξω , 2 νύχτες κοιμόμουν στο νεκροταφείο με τόσους άλλους. Ξαναπροσπάθησα για το όνειρο..ξανά τα ίδια..νεκροταφείο.
Είπα είμαι πέρσης δεν μου αρμόζει αυτό το όνειρο και γύρισα στην πατρίδα μου" ....... θα τον βρεις στη Yazd.
Οι επαφές με τους ανθρώπους θα είναι σημαντικές σε αυτό το ταξίδι.
Για ότι πληροφορίες θες στη διάθεσή σου

α..ξέχασα η παράταση της viza αν και δεν τη χρειάζεσαι εσύ για τις ημέρες που θα πας μια πονεμένη ιστορία
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
soudianos, αρτι αφιχθείς από ιραν με τους 50...60 βαθμούς μπορώ να σου δώσω ότι πληροφορίες θέλεις για τις πόλεις και χωρία που πήγα.
Tehran qom Kashan Abyaneh Esfahan Meybod Nein Yazd persepolis pasargades Shiraz Ahwaz Dezful Kermanshah Hamandan Zanjan Tabriz kandovan Anzali Chalus Tehran
Επειδή από ιστορίες δεν ξέρω αν έχεις το κουράγιο και τη διάθεση πια να γράψεις, δώσε μας τη λίστα με τα καταλύμματα που ακούγονται εξόχως οικονομικά
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Επειδή από ιστορίες δεν ξέρω αν έχεις το κουράγιο και τη διάθεση πια να γράψεις, δώσε μας τη λίστα με τα καταλύμματα που ακούγονται εξόχως οικονομικά
Γιατί θα ξαναπάς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ιστορία ..... χρωστάω..(με) το ταξίδι με το φορτηγό στην αφρική. Με τόσα μισά που έχεις αφήσει που να τολμήσω να γράψω
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Γιατί θα ξαναπάς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ιστορία ..... χρωστάω..(με) το ταξίδι με το φορτηγό στην αφρική. Με τόσα μισά που έχεις αφήσει που να τολμήσω να γράψω
Με τέτοιες τιμές γιατί όχι; υπάρχουν κι εκκρεμότητες, αλλά είναι σημαντικό και γι'άλλους που θέλουν να κάνουν ένα ενδιαφέρον κι οικονομικό ταξίδι.
Όσο για την ιστορία για το φορτηγό, οφείλει να γραφτεί! Τι κι αν έχω εκκρεμότητες…θα σε έχω να με μαστιγώνεις για να γράφω
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλώς ήρθατε. και σήμερα σκεφτόμουνα που να είναι ο Σταύρος. ευχαριστώ για όλα. πόσο αλλάζουν το 1 ευρώ ?
επίσης καλύτερα να πληρώνω μόνο στο τοπικό νόμισμα κι όχι σε ευρώ οκ?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom