Προτάσεις για Νότια Εύβοια

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπέρα! Θα ήθελα προτάσεις για το Μαρμάρι την Κάρυστο και τα Νέα Στύρα. Θα πάμε για ΣΚ. Μας ενδιαφέρουν οργανωμένες παραλίες, ταβερνάκια και οτιδήποτε θεωρείτε αξιοσημείωτο. Πραγματικά πάντως απόρησα που δεν βρήκα πολλές πληροφορίες!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπέρα! Θα ήθελα προτάσεις για το Μαρμάρι την Κάρυστο και τα Νέα Στύρα. Θα πάμε για ΣΚ. Μας ενδιαφέρουν οργανωμένες παραλίες, ταβερνάκια και οτιδήποτε θεωρείτε αξιοσημείωτο. Πραγματικά πάντως απόρησα που δεν βρήκα πολλές πληροφορίες!!
Μήπως δεν έβαλες το β ανάμεσα στο υ και το ο (και) όταν έκανες την αναζήτηση;;
να κάποια για Ν. Εύβοια...
http://www.travelstories.gr/community/threads/Νότια-Εύβοια.7812/

http://www.travelstories.gr/community/threads/Ν-Εύβοια-Κατάσταση-χωματόδρομου.46724/

και γενικά για Εύβοια
http://www.travelstories.gr/community/search/1783421/?q=Εύβοια&o=date&c[node]=13
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Λοιπόν για Νέα Στύρα:
Φαγητό:
-Οπωσδήποτε για παϊδάκια-φρυγαδέλι κλπ στο Ρεούζι (5 λεπτα με το αμάξι από το λιμάνι) Απίστευτα κρέατα σε πολύ χαμηλές τιμές.
-Για ψαράκι στο Ακρογιάλι. Λίγο τσιμπημένο αλλά σε πολύ καλό σημείο
-Πολύ καλό γκουρμεδοσουβλάκι στο "Στυρα καλαμάκι"

Ποτό:
Το μόνο μπαράκι που με ψιλοεμπνέει ειναι το Φλαμίνγκο, μια ταρατσούλα ακριβώς πάνω στο λιμάνι

Παραλίες:
Οργανωμένες μέσα στα Στύρα είναι στο λιμάνι και το πολύ κουλ beach bar "Αστερίας".
Αλλά!!! Για μένα κάθε μέρα να πηγαίνετε κοντινές εκδρομούλες προς το Αιγαίο.
Πολύ κοντά και άααααλλη αγριάδα φύσης.

1. Αλμυρίχι, Σούπερ νερά, 1-2 ψευτοταβερνάκια.. ΔΕΝ έχει σκιά
2. Λιμνιώνας, Σούπερ νερά, μεγαλύτερη παραλία, έχει λίγη σκιά, ντουσιέρα, και 4-5 ταβερνάκια για μετά το μπάνιο. Γενικά πιο οργανωμένα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπέρα Chribd !!!! Αχαχαχαχα δεν είμαι τόσο ηλίθια όσο φαίνομαι αχαχαχα. Δν ξέρω γιατι το έγραψα χωρίς (β) μάλλον από βιασύνη. Και άνοιξα και ολόκληρο topic πανάθεμά με. (άραγε να μπορώ να το επεξεργαστώ;;;;) Τα τσέκαρα αυτά χθες, και πολλές συζητήσεις που αναφέρονται στην Νότια Εύβοια είναι από το 2012. Οι περισσότερες πληροφορίες αναφέρονται στην Βόρεια (Αγία Άννα κτλ) Ήθελα να μαζεψω πληροφορίες από επισκέπτες που έχουν πάει πρόσφατα.... Ευχαριστώ πάντως θα τα ξανατσεκάρω

Λοιπόν για Νέα Στύρα:
Φαγητό:
-Οπωσδήποτε για παϊδάκια-φρυγαδέλι κλπ στο Ρεούζι (5 λεπτα με το αμάξι από το λιμάνι) Απίστευτα κρέατα σε πολύ χαμηλές τιμές.
-Για ψαράκι στο Ακρογιάλι. Λίγο τσιμπημένο αλλά σε πολύ καλό σημείο
Την πρώτη επιλογή την λάτρεψε ο άντρας μου την δεύτερη εγώ!!! Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αυτή την φορά θα παραμείνουμε προς την μεριά του Ευβοϊκού καθώς θα μείνουμε Μαρμάρι και θα κανουμε αυτό το κομμάτι. Βέβαια θα είμαστε με μηχανή και δεν αποκλείουμε τίποτα!!!!
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εντελώς φιλικά πάντως θα σας πρότεινα να μην κάνετε αυτο το έγκλημα!
Η διαφορά στις παραλίες είναι χαοτική. Αν πάντως επιμείνετε στην μεριά
του Ευβοϊκού , να πάτε σε έναν όμορφο κολπίσκο δίπλα στο μαρμάρι. Συνεχίζεις με νότια κατεύθυνση παραλιακά για ενα δεκάλεπτο (γίνεται χωματοδρομος μετα από λίγο) μέχρι το τέλος του δρόμου.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εννοω μην κάνετε το έγκλημα και προτιμήσετε τις παραλίες του Ευβοϊκού από αυτές του Αιγαίου. Το Μαρμάρι είναι ιδανικό ορμητήριο για εκδρομές προς καταπληκτικές, άγριας ομορφιάς παραλίες, ή ακόμα και προς μονοπάτια-φαράγγια.
Βέβαια δεν ξέρω την "φάση" σας, απλά λέω
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Από το Μαρμάρι μπορείς να πας σε απίστευτες παραλίες στο Αιγαίο. Γιαννίτσι, Άγιος Δημήτριος ή Σκινοδαύλια και Καλιανού κάποιες από αυτές.
 

xrisgouri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΣΙΑ
Καλημέρα!!! Σκεφτόμαστε για το ΣΚ που έρχεται να πάμε Ν. Ευβοια. Δε θέλουμε να γυρίσουμε πολλές παραλίες. Για αυτό εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα είμαι πολύ πολύ χαρούμενη. Ακούστε τι θέλω:
1. Μια ωραία παραλία (προτιμώ κόλπισκους) στην οποία να μένουμε κοντά (walking distance) Na ξυπνάς και να πηγαίνεις για μπάνιο. Να ξεχάσεις το αυτοκίνητο. Με όχι πάρα πολύ κόσμο. Δε με ενδιαφέρει να έχει ξαπλώστρες κτλ απλά να έχει ενα ταβερνάκι εκεί κοντά.

2. Επειδή ζαλίζομαι με το αυτοκίνητο θα ήθελα ο δρόμος να μην έχει πολλές στροφές. Ξερω ότι για Ευβοια αυτό είναι αδύνατον αλλά όσο το δυνατός λιγότερες.

3. Να είναι ψιλοκαβατζα από τον αέρα γιατί διαβασα ότι το σκ θα έχει μποφόρ στο Αιγαίο... Οπότε φαντάζομαι ότι οι παραλίες που είναι από τη μεριά του Αιγαίου θα είναι για surf!

Αυτά τα λίγα... Εχετε να προτείνετε κάτι? Ευχαριστώ!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Κοίτα να δεις.. Ο συνδυασμός και χωρίς αμάξι, και κολπίσκος, και χωρίς κόσμο, και με ταβερνούλα είναι λίγο ζόρικος... Πρέπει νομίζω να τα βάλεις σε μία σειρά για να μπορέσουμε κι εμείς να προτείνουμε!
 

xrisgouri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΣΙΑ
Κοίτα να δεις.. Ο συνδυασμός και χωρίς αμάξι, και κολπίσκος, και χωρίς κόσμο, και με ταβερνούλα είναι λίγο ζόρικος... Πρέπει νομίζω να τα βάλεις σε μία σειρά για να μπορέσουμε κι εμείς να προτείνουμε!
Εχεις και εσύ το δίκιο σου!!! Ασε τον κολπίσκο! Μια ωραία παραλία σκέτο που να έχει κοντά δωμάτια! Και το κυριοτερο να μην έχει πολλές στροφές ο δρόμος!
 
Μηνύματα
32
Likes
173
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα / Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ροβανιέμι Φινλανδίας
Ο Αλμυροπόταμος Ευβοίας πιστεύω ότι διαθέτει τα περισσότερα από αυτά που ζητάς.

http://almiropotamos.gr/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=1&Itemid=2

Δεν έχω γυρίσει πολύ την Εύβοια για να ισχυριστώ ότι ξέρω πολλά, αλλά εμείς εκεί πάμε και όταν διάβασα το post μου ταίριαξε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom