Ιταλία Προσωρινή φύλαξη αποσκευών στην Πίζα και μετακινήσεις

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Στις 31/8 πετάμε το απόγευμα απο Πίζα προς Αθήνα αλλά σκεφτόμαστε να πάμε αρκετά πρωί (θα είμαστε Φλωρεντία) ώστε να δούμε λίγο την πόλη αφού το αεροδρόμιο είναι μόνο 25 λεπτά απο την πόλη. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι σχεδιάζαμε να πάμε οδικώς αλλά τελικά δε θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο λόγω του οτι χρειάζεται ο οδηγός να έχει πιστωτική στο όνομά του. Έτσι θα πάμε με τρένο και λεωφορείο και το πρόβλημα που έχουμε είναι που να αφήσουμε για λίγες ώρες τις αποσκευές ώστε να μην τις κουβαλάμε μαζί μας όσο βολτάρουμε στην πόλη. Υπάρχει κάπου κάποιος χώρος φύλλαξης αποσκευών (σε κάποιο σταθμό ίσως; )
Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ναι έχει στον Pisa Centrale.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ναι έχει στον Pisa Centrale.
Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα πάμε με τραίνο απο Φλωρεντία μέχρι Pisa Centrale, αφήνουμε τα πράγματα, παίρνουμε λεωφορείο για την πόλη. Στο γυρισμό, λεωφορείο για Pisa Centrale, παραλαμβάνουμε τις αποσκευές και μετά παίρνουμε το λεωφορείο για το αεροδρόμιο;
Επίσης, μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις κόστος για τη φύλαξη των αποσκευών;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα πάμε με τραίνο απο Φλωρεντία μέχρι Pisa Centrale, αφήνουμε τα πράγματα, παίρνουμε λεωφορείο για την πόλη. Στο γυρισμό, λεωφορείο για Pisa Centrale, παραλαμβάνουμε τις αποσκευές και μετά παίρνουμε το λεωφορείο για το αεροδρόμιο;
Επίσης, μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις κόστος για τη φύλαξη των αποσκευών;
Περίπου όπως τα λες. Απλά εμείς δεν είχαμε πάρει λεωφορείο για το κέντρο. Είχαμε περπατήσει και στο πήγαινε και στο έλα. Μου είχε φανεί σύντομη η διαδρομή. Επίσης είχαμε πάρει τρένο για το αεροδρόμιο. Δεν θυμάμαι κόστος για τη φύλαξη, αλλά στο δεύτερο λινκ που δίνει η @karfitsa κάτι λέει για τιμή.
Εδώ για τα δρομολόγια του τρένου για το αεροδρόμιο. Μάλλον θα σας βολέψουν:
http://www.trenitalia.com/tcom-en/Services/Pisa-Airport
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Όντως οι αποστάσεις είναι πολύ κοντά με τα πόδια. Με βοηθήσατε πολύ! Ευχαριστώ! :clap:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Τα δρομολόγιά μας στην Ιταλία είναι τα εξείς:

1) Ρώμη-->Σιένα
2) Σιένα-->Φλωρεντία
3) Φλωρεντία-->Πίζα

Πιστεύετε πως πρέπει να κλείσω εισητήρια για τα λεωφορεία (διάβασα οτι είναι πιο βολικά και γρήγορα απο τα τραίνα) απο το ιντερνετ απο τώρα; Ή μπορώ να βγάλω πηγαίνοντας στο σταθμό; Υπάρχει περίπτωση να μη βρω;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ίδιο δρομολόγιο έχουμε...Έκλεισα μόνο το λεωφορείο της Terravision απο Φλωρεντια για Πίζα.
Τα τρένα θα τα κλείσω απο κει και επέλεξα τρένο απο Πίζα για Σιενα, μου φαίνεται συντομότερο και πιο συχνό. Δεν είμαι βέβαιη άλλωστε οτι δέχεται ελληνική κάρτα η trenitalia
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ίδιο δρομολόγιο έχουμε...Έκλεισα μόνο το λεωφορείο της Terravision απο Φλωρεντια για Πίζα.
Τα τρένα θα τα κλείσω απο κει και επέλεξα τρένο απο Πίζα για Σιενα, μου φαίνεται συντομότερο και πιο συχνό. Δεν είμαι βέβαιη άλλωστε οτι δέχεται ελληνική κάρτα η trenitalia
Κι εγώ απο ότι βλέπω έχει αρκετά συχνά δρομολόγια λεωφορείων για όλους τους προορισμούς. Για Πίζα πάντως πάει και λεωφορείο μέχρι το Pisa Centrale, έτσι δεν είναι;
Πότε πας; :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Η τρενιταλια δέχεται ελληνική κάρτα στο γκισέ και νομίζω πως η τιμή είναι φιξ είτε την κλείσεις στο ίντερνετ είτε όχι.

Από Φλωρεντία για Πίζα τα λεωφορεία της Terravision και της Autostradale δεν σταματάνε στον centrale αλλά πάνε μόνο στο αεροδρόμιο και από εκεί με το λεωφορείο Lam Rossa σταματάς ώπου θες.

Επίσης στη Σιένα ο ''σταθμός'' λεωφορείων είναι 3 πεζούλια, αν μπορώ να το πω έτσι και τα εισιτήρια τα βγάζεις από κάτω από την πλατεία Gramsci, οπότε το νου σας να δείτε τα σκαλιά ή το ανσασερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom