Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
να ρωτησω και γω με τη σειρα μου , αν γνωριζει καποιος να μου πει αν μπορω και αν ειναι συνετο λογω εξελιξεων να παραγγειλω μερικα yen απο την τραπεζα της ελλαδος , ειδαλλως που ειναι καλυτερα να ανταλλαξω τα ευρω ? απ οσο γνωριζω στα αεροδρομια ειναι λιγο πιο τσιμπημενα τα rates
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ποιες εξελιξεις? Εαν εννοεις οτι ΙΣΩΣ μαλλον ΜΠΟΡΕΙ απο εβδομαδα να χρεοκοπησουμε ατακτως ΚΑΙ επισημως, απλα τα ευρω θα εξακολουθησουν να ισχυουν μεχρι να παμε σε GRexit ή/και αλλο νομισμα!
ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ υπαρχει παντα η δυνατοτητα μετατροπης του οποιου συναλλαγματος επι τοπου στην Ιαπωνια μεσω των εκει ΑΤΜς, εφ οσον διαθετεις μια σχετικη χρεωστικη καρτα με συνεργαζομενη τραπεζα!
Ο γιος μου πηγε Κινα το 2013 και αγοραζε τα γουαν (CNY) με την maestro - cirrus της δικης μου Ethnocash... (βρηκαμε μεσω internet ποιες διαθετουσες το σημα τραπεζες ηταν κοντα στον χωρο όπου εκινειτο - διεμενε)
 

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
εννοω οτι οι τραπεζες εδω δεν εχουν ευρω γιεν θα μου δωσουν
χρεωστικες καρτες εχω απλα επειδη φτανω αργα εκει θα ηθελα να ειχα λιγα μαζι μου . αυτο με το που εχει τραπεζες με το σημα της καρτας μου πως το βρισκω υπαρχει κανενα λινκ η απλα googlαρεις και στο βγαζει ?
θενκς !!
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Στο τέλος του μήνα θα μεταβώ στην Δανία για να ξεκινήσω το μεταπτυιχιακό μου. Για αυτό τον λόγο χρειάζομαι να μετατρέψω τα ευρώ μου σε κορόνες Δανίας. Το ξέρω ότι οι ελληνικές κάρτες ξεκίνησαν να λειτουργούν στο εξωτερικό αλλά έχουν ακόμα το όριο των 420 Ευρώ και εγώ μόνο την πρώτη μέρα χρειάζομαι περίπου 7500 κορόνες (1000 ευρώ) για το σπίτι μου (3750 ενοίκιο και 3750 εγγύηση). Οπότε χρειάζομαι να έχω τα λεφτά στην τσέπη μου και θέλω τα μετρητά μου (γύρω στα 2000 Ευρώ) να τα κάνω κορόνες πριν μπω στο αεροπλάνο.

Το θέμα τώρα είναι το εξής. Πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα της Εθνικής και αφού κατέληξα στον προϊστάμενο, οι άλλοι 2 που ρώτησα πριν από εκείνον δεν είχαν ιδέα, έκπληκτος συνειδητοποίησα ότι ούτε ο αυτός ξέρει τι παίζει! Στην αρχή μου έλεγε αυτό δεν γίνεται, μετά ότι δεν έχουν αυτό το νόμισμα (ενώ υπάρχει στο site της Εθνικής, λες και εγώ πήγα έτσι!) και στο τέλος (μάλλον για να με ξεφορτωθεί) μου λέει πήγαινε ρώτα στα κεντρικά.

Μπορεί κάποιος που έχει ταξιδέψει σε χώρα εκτώς Ευρώ να εξηγήσει τι παίζει? Είναι κρίμα να αναγκαστώ να πέσω στην ανάγκη των ανταλλακτηρίων γιατί για ένα τόσο μεγάλο ποσό θα χάσω τουλάχιστον 80 Ευρώ λόγο ασύμφορης ισοτιμίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Γιατί δε ρωτάς όντως στα κεντρικά;
Χωρίς να ξέρω τί ακριβώς παίζει, το πρόβλημά σου εσένα είναι ότι δε μπορείς να βάλεις με τη μία 1000 ευρώ στο λογαριασμό του ιδιοκτήτη; Αν ναι,τότε γιατί δεν του στέλνεις ένα μέηλ να του εξηγήσεις πώς ακριβώς έχει η κατάσταση(που λογικά θα την ξέρει) και να συμφωνήσετε από τώρα να του βάζεις για τις επόμενες 3 εβδομάδες από 330+ ευρώ στο λογαριασμό;Τα λέω αυτά χωρίς να ξέρω αν γίνεται πλέον να μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό, απλά σαν μια ιδέα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Γιατί δε ρωτάς όντως στα κεντρικά;από τώρα να του βάζεις για τις επόμενες 3 εβδομάδες από 330+ ευρώ στο λογαριασμό;Τα λέω αυτά χωρίς να ξέρω αν γίνεται πλέον να μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό, απλά σαν μια ιδέα.
Αυτό ονομάζεται έμβασμα σε λογαριασμό εξωτερικού και δε γίνεται.Αν γινόταν θα ανοιγαν ολοι ενα λογαριασμό σε οποιαδηποτε χωρα και θα στελναν τα χρηματα τους εκει ή σε λογαριασμό συγγενων κλπ!Πηγαινε στα κεντρικα ή παρε τηλέφωνο και με τα αποδεικτικά της φοιτησης σου εκεί να δούνε πως θα σε βοηθήσουν.Υποτιθεται ότι υπάρχει πρόβλεψη για τους φοιτητές οπως και για άλλες κατηγορίες αλλα προς το παρον οι εργαζόμενοι στις τράπεζες δηλώνουν άγνοια,περιμένουν διευκρινήσεις μου είπαν!!!
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Γιατί δε ρωτάς όντως στα κεντρικά;
Χωρίς να ξέρω τί ακριβώς παίζει, το πρόβλημά σου εσένα είναι ότι δε μπορείς να βάλεις με τη μία 1000 ευρώ στο λογαριασμό του ιδιοκτήτη; Αν ναι,τότε γιατί δεν του στέλνεις ένα μέηλ να του εξηγήσεις πώς ακριβώς έχει η κατάσταση(που λογικά θα την ξέρει) και να συμφωνήσετε από τώρα να του βάζεις για τις επόμενες 3 εβδομάδες από 330+ ευρώ στο λογαριασμό;Τα λέω αυτά χωρίς να ξέρω αν γίνεται πλέον να μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό, απλά σαν μια ιδέα.
Αν γινόταν αυτό όλα θα ήταν ωραία και δεν θα άνοιγα ποτέ αυτό το θέμα. Με τα capital controls όμως οποιαδήποτε συναλλαγή περιλαμβάνει μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό εξωτερικού θέλει ειδική άδεια από επιτροπή. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την ιδέα.

Αυτό ονομάζεται έμβασμα σε λογαριασμό εξωτερικού και δε γίνεται.Αν γινόταν θα ανοιγαν ολοι ενα λογαριασμό σε οποιαδηποτε χωρα και θα στελναν τα χρηματα τους εκει ή σε λογαριασμό συγγενων κλπ!Πηγαινε στα κεντρικα ή παρε τηλέφωνο και με τα αποδεικτικά της φοιτησης σου εκεί να δούνε πως θα σε βοηθήσουν.Υποτιθεται ότι υπάρχει πρόβλεψη για τους φοιτητές οπως και για άλλες κατηγορίες αλλα προς το παρον οι εργαζόμενοι στις τράπεζες δηλώνουν άγνοια,περιμένουν διευκρινήσεις μου είπαν!!!
Υπάρχει πρόβλεψη για φοιτητές του εξωτερικού. Αν αποδείξουν ότι όντως φοιτούν στο εξωτερικό επιτρέπεται να τους σταλούν μέχρι 5000 Ευρώ το τρίμηνο. Έλα όμως που εγώ δεν έχω πάει ακόμα έξω και, επομένως, δεν έχω λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού. Άρα, ο μόνος τρόπος να πληρώσω τον ιδιοκτήτη την πρώτη μέρα που θα μείνω σπίτι του είναι με μετρητά.


Αυτό που θέλω είναι να δώσω τα Ευρώ μου σε μετρητά και να πάρω τα αντίστοιχα σε κορόνες Δανίας, όπως ακριβώς στα αεροδρόμια αλλά με καλύτερη ισοτιμία (αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν εκεί). Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάτι τόσο απλό το ψάχνω μια εβδομάδα τώρα και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάτι τόσο απλό το ψάχνω μια εβδομάδα τώρα και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.
@orionas στο πρωτο σου μηνυμα,εγραψες οτι σημερα πηγες στην εθνικη...αρα δυσκολευομαι να κατανοησω αυτο που λες,για μια εβδομαδα ψαξιμο,μονο για το συναλλαγμα...
Να σε ρωτησω Αθηνα μενεις;αν ναι,εχεις ρωτησει στην τραπεζα της Ελλαδος;μπορεις να τηλεφωνησεις,αν δεν μπορεις να πας αμεσα.Ανταλλακτηρια,δεν εχει μονο στο αεροδρομιο,που αυτο ειναι το ακριβοτερο ολων...
Εδω θα βρεις τον πινακα με τα ανταλλακτηρια,που εποπτευει η τραπεζα τηε Ελλαδος...παρτους καποιο τηλεφωνο,να σου πουν τι προμηθεια χρεωνουν.
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision/SupervisedInstitutions/default.aspx
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αυτό που θέλω είναι να δώσω τα Ευρώ μου σε μετρητά και να πάρω τα αντίστοιχα σε κορόνες Δανίας, όπως ακριβώς στα αεροδρόμια αλλά με καλύτερη ισοτιμία (αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν εκεί). Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάτι τόσο απλό το ψάχνω μια εβδομάδα τώρα και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.
Zω στο εξωτερικό και με βεβαιότητα σου λέω ότι την καλύτερη ισοτιμία θα την βρεις σε Δανέζικη τράπεζα και προς θεού εννοείται σε κανένα αεροδρόμιο.Καλύτερη και από αυτή που θα σου δώσει οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα.Τα πράγματα είναι απλά.Παίρνεις τα ευρώ σου και όταν φτάσεις Δανία με το καλό πηγαίνεις στην τράπεζα που θα έχεις τσεκάρει από πριν ότι έχει την καλύτερη ισοτιμία.
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
@orionas στο πρωτο σου μηνυμα,εγραψες οτι σημερα πηγες στην εθνικη...αρα δυσκολευομαι να κατανοησω αυτο που λες,για μια εβδομαδα ψαξιμο,μονο για το συναλλαγμα...
Να σε ρωτησω Αθηνα μενεις;αν ναι,εχεις ρωτησει στην τραπεζα της Ελλαδος;μπορεις να τηλεφωνησεις,αν δεν μπορεις να πας αμεσα.Ανταλλακτηρια,δεν εχει μονο στο αεροδρομιο,που αυτο ειναι το ακριβοτερο ολων...
Εδω θα βρεις τον πινακα με τα ανταλλακτηρια,που εποπτευει η τραπεζα τηε Ελλαδος...παρτους καποιο τηλεφωνο,να σου πουν τι προμηθεια χρεωνουν.
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision/SupervisedInstitutions/default.aspx
Προσπάθησα να βρω την άκρη χωρίς να καταλήξω στην Εθνική, αλλά δυστυχώς αναγκάστηκα να μεταβώ ο ίδιος εκεί. Για τα 3 λεπτά που κράτησε η συνομιλία μου με τον προϊστάμενο έπρεπε να περιμένω γύρω στην μιά ώρα στην ουρά του γραφείου του.
Τέλος πάντων, ναι, Αθήνα μένω. Προσπάθησα να αποφύγω την τράπεζα της Ελλάδος γιατί είναι μακριά (μένω νότια προάστια). Τα περισσότερα από αυτά τα ανταλλακτήρια τα γνωρίζω ήδη και η ισοτιμία της Εθνικής (ή, φυσικά, της τράπεζας της Ελλάδος) είναι πολύ καλύτερη. Βεβαίως, παίζουν ως η επόμενη λύση.

Zω στο εξωτερικό και με βεβαιότητα σου λέω ότι την καλύτερη ισοτιμία θα την βρεις σε Δανέζικη τράπεζα και προς θεού εννοείται σε κανένα αεροδρόμιο.Καλύτερη και από αυτή που θα σου δώσει οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα.Τα πράγματα είναι απλά.Παίρνεις τα ευρώ σου και όταν φτάσεις Δανία με το καλό πηγαίνεις στην τράπεζα που θα έχεις τσεκάρει από πριν ότι έχει την καλύτερη ισοτιμία.
Το τσέκαρα αυτό που λες και βρήκα ότι η μεγαλύτερη τράπεζα της Δανία (Danske Bank) έχει μεν καλύτερη ισοτιμία αλλά όχι και πολύ καλύτερη. Προτιμώ να έχω τα λεφτά μαζί μου όταν φύγω από εδώ, παρά να βρεθώ άφραγκος σε μια ξένη χώρα μπας και γλυτώσω 10 Ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom