Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το τσέκαρα αυτό που λες και βρήκα ότι η μεγαλύτερη τράπεζα της Δανία (Danske Bank) έχει μεν καλύτερη ισοτιμία αλλά όχι και πολύ καλύτερη. Προτιμώ να έχω τα λεφτά μαζί μου όταν φύγω από εδώ, παρά να βρεθώ άφραγκος σε μια ξένη χώρα μπας και γλυτώσω 10 Ευρώ.
Να βρεθείς άφραγκος;;;Μα δε θα έχεις τα ευρώ μαζί σου;Δε χρησιμοποιούνται πια;Δε τα δέχονται οι ευρωπαικές τράπεζες;Ταξιδέυει εκατομμύρια κόσμου αυτή τη στιγμή με ευρώ στην τσέπη!Δηλαδή οι τουρίστες που πάνε Δανία αυτό τον καιρό έχουν κορόνες αγορασμένες από τη χώρα τους;Δε νομίζω!!!
Μη μπερδέυεσαι...τα Capital control τα επέβαλαν σττην Ελλάδα,οι υπόλοιπες χώρες συναλλάσονται κανονικότατα!
Συγνώμη που στα γράφω έτσι χοντρά αλλά ειλικρινά έχεις πνιγεί σε μια κουταλιά νερό και προσπαθώ να σε ξεμπλοκάρω!Τσάμπα ταλαιπωρείσαι στην Ελλάδα,πάρε τα ευρώ σου και καν'τα συναλλάγμα εκεί που θα πας.Στη Δανία προφανώς και θα βρεις κορόνες και ακόμα πιο προφανώς θα μπορείς να τις αγοράσεις παντού με τα Ευρώ σου!
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Να βρεθείς άφραγκος;;;Μα δε θα έχεις τα ευρώ μαζί σου;Δε χρησιμοποιούνται πια;Δε τα δέχονται οι ευρωπαικές τράπεζες;Ταξιδέυει εκατομμύρια κόσμου αυτή τη στιγμή με ευρώ στην τσέπη!Δηλαδή οι τουρίστες που πάνε Δανία αυτό τον καιρό έχουν κορόνες αγορασμένες από τη χώρα τους;Δε νομίζω!!!
Μη μπερδέυεσαι...τα Capital control τα επέβαλαν σττην Ελλάδα,οι υπόλοιπες χώρες συναλλάσονται κανονικότατα!
Συγνώμη που στα γράφω έτσι χοντρά αλλά ειλικρινά έχεις πνιγεί σε μια κουταλιά νερό και προσπαθώ να σε ξεμπλοκάρω!Τσάμπα ταλαιπωρείσαι στην Ελλάδα,πάρε τα ευρώ σου και καν'τα συναλλάγμα εκεί που θα πας.Στη Δανία προφανώς και θα βρεις κορόνες και ακόμα πιο προφανώς θα μπορείς να τις αγοράσεις παντού με τα Ευρώ σου!
Ίσως να έχεις δίκιο, αλλά θα πάω σε μία ξένη χώρα όπου δεν ξέρω κανέναν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και προσπαθώ να τα οργανώσω όσο μπορώ καλύτερα ώστε να μην βρεθώ προ εκλπήξεως γιατί δεν με παίρνει.
Το θέμα μου είναι ότι είχα μια άσχημη εμπειρία από ελληνική τράπεζα στην οποία είμαι πελάτης 5 χρονιά. Για φαντάσου το ίδιο σενάριο σε μια ξένη τράπεζα στην οποία δεν είμαι πελάτης. Σε περίπτωση που δεν μου αλλάξουν τα Ευρώ σε Κορόνες την ίδια μέρα που θα φτάσω θα έχω πρόβλημα και δεν εννοώ μόνο το φαί και το νερό. Την επομένη της ημέρας αφίξεως πρέπει να πληρώσω τον ιδιοκτήτη. Τι πρώτη εντύπωση θα του αφήσω αν γίνει καμιά στραβή? Για αυτό καίγομαι να είμαι καλυμένος από τώρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Γιατί να μη σου αλλάξουν τα ευρώ στο τοπικό τους νόμισμα; Δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή σου να θεωρείς ότι εκεί θα έχεις πρόβλημα συναλλάγματος όταν το πρόβλημα το έχεις στην Ελλάδα που δεν μπορείς να βρεις κορώνες. Εκεί δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα συναλλάγματος ειδικά από ευρώ με το οποίο η κορώνα είναι συνδεδεμένη με συγκεκριμένη ισοτιμία (περίπου 7,5 με μικρές διακυμάνσεις).
 
Last edited:

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
να ρωτήσω κι εγώ κάτι που μπορεί να είναι λίγο χαζό. θα πάω Βουδαπέστη τον Οκτώβριο, αν βγάλω λεφτά από χρεωστική κάρτα σε ΑΤΜ στη Βουδαπέστη:
1. θα μου δώσει τα λεφτά σε ευρώ ή φιορίνια;
2. αν μου τα δώσει σε φιορίνια θα έχω κάποια χρέωση για τη μετατροπή;
3. μήπως ξέρει κάποιος πόσο χρεώνει γενικά η τράπεζα για τις αναλήψεις εξωτερικού (έχω Πειραιώς και Εθνική) ;

ευχαριστώ!!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Θα πάρεις φιορίνια και θα χρεωθείς την προμήθεια της τράπεζας εδώ+την μετατροπή νομίσματος.Στο σάιτ της τράπεζας αναφέρονται οι χρεώσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
να ρωτήσω κι εγώ κάτι που μπορεί να είναι λίγο χαζό. θα πάω Βουδαπέστη τον Οκτώβριο, αν βγάλω λεφτά από χρεωστική κάρτα σε ΑΤΜ στη Βουδαπέστη:
1. θα μου δώσει τα λεφτά σε ευρώ ή φιορίνια;
2. αν μου τα δώσει σε φιορίνια θα έχω κάποια χρέωση για τη μετατροπή;
3. μήπως ξέρει κάποιος πόσο χρεώνει γενικά η τράπεζα για τις αναλήψεις εξωτερικού (έχω Πειραιώς και Εθνική) ;

ευχαριστώ!!
Δολλάρια Ζιμπάμπουε θα σου δώσει. Τώρα που καταργήθηκαν, οι τράπεζες έχουν ξεμείνει με μεγάλα αποθέματα χαρτονομισμάτων, και τα βάζουν στα ATM ανά τον κόσμο για να τα παίρνουν οι τουρίστες.

(Στο παρόν θέμα, η ερώτησή σου έχει απαντηθεί τουλάχιστον 10 φορές).
 

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Δολλάρια Ζιμπάμπουε θα σου δώσει. Τώρα που καταργήθηκαν, οι τράπεζες έχουν ξεμείνει με μεγάλα αποθέματα χαρτονομισμάτων, και τα βάζουν στα ATM ανά τον κόσμο για να τα παίρνουν οι τουρίστες.

(Στο παρόν θέμα, η ερώτησή σου έχει απαντηθεί τουλάχιστον 10 φορές).
απο την στιγμη που μου απαντησαν ήδη στην ερωτηση μου, οι εξυπναδες σου τι νοημα εχουν; τοσο δυσκολο ειναι απλα να το προσπερασεις; κοιταξα το θεμα αλλα δυσκολο να διαβασω και τις 35 σελιδες. απλα βαριεμαι. εκανα την ερωτηση μου και αν ηθελε καποιος μου απαντουσε. και ευγενεστατη ημουν και ευχαριστω ειπα. το δικο σου προβλημα δεν καταλαβα. αλλα το κομπλεξ ειναι δυσκολο πραγμα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
απο την στιγμη που μου απαντησαν ήδη στην ερωτηση μου, οι εξυπναδες σου τι νοημα εχουν; τοσο δυσκολο ειναι απλα να το προσπερασεις; κοιταξα το θεμα αλλα δυσκολο να διαβασω και τις 35 σελιδες. απλα βαριεμαι. εκανα την ερωτηση μου και αν ηθελε καποιος μου απαντουσε. και ευγενεστατη ημουν και ευχαριστω ειπα. το δικο σου προβλημα δεν καταλαβα. αλλα το κομπλεξ ειναι δυσκολο πραγμα.
Το κόμπλεξ που κολλάει? Όπως βαριέσαι εσύ να διαβάσεις έτσι μπορεί να βαρεθούν κάποιοι να απαντήσουν σε χιλιοειπωμένες ερωτήσεις.Απάντηση πήρες στην ερώτηση σου αλλά στο φόρουμ υπάρχει πληθώρα πληροφοριών και καλό είναι να διαβάζουμε τις απαντήσεις στα θέματα πριν γράψουμε την δική μας ερώτηση.
Και δεν νομίζω πως 35 σελίδες είναι πολλές. Προσωπικά έχω διαβάσει θέμα με 200 σελίδες.Δεν γίνεται πάντα να τα έχουμε όλα στο πιάτο.Απλά σαν συμβουλή.
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Θελω να αλλαξω 2000 Ευρω σε λιρες για τελη Σεπτεμβρη που ταξιδευω. Ξερω οτι αν αλλαξεις συναλλαγμα σε τραπεζα στην οποια διατηρεις λογαριασμο δε σου κρατανε τιποτα. Στην Εθνικη της περιοχης μου που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν παραγγελνουν τωρα με την ολη κατασταση κ να παω να ρωτησω σε καποιο πιο κεντρικο καταστημα. Σε συναλλακτηρια που πηρα τηλ μου ειπαν οτι αλλαζουν με 1:0.67 (ενω αυτη τη στιγμη ειναι 1:0.71 και χανω γυρω στα 90Ε για το ποσο που θελω). Αν επικοινωνησω με την ΤτΕ παιζει να με εξυπηρετησουν απο κει, και αν ναι με τι προμηθεια?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Θελω να αλλαξω 2000 Ευρω σε λιρες για τελη Σεπτεμβρη που ταξιδευω. Ξερω οτι αν αλλαξεις συναλλαγμα σε τραπεζα στην οποια διατηρεις λογαριασμο δε σου κρατανε τιποτα. Στην Εθνικη της περιοχης μου που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν παραγγελνουν τωρα με την ολη κατασταση κ να παω να ρωτησω σε καποιο πιο κεντρικο καταστημα. Σε συναλλακτηρια που πηρα τηλ μου ειπαν οτι αλλαζουν με 1:0.67 (ενω αυτη τη στιγμη ειναι 1:0.71 και χανω γυρω στα 90Ε για το ποσο που θελω). Αν επικοινωνησω με την ΤτΕ παιζει να με εξυπηρετησουν απο κει, και αν ναι με τι προμηθεια?
Επικοινώνησε και πές μας.' Εχω ακούσει ότι η ΤτΕ δεν εξυπηρετεί πλέον ιδιώτες.Δεν ξέρω αν ισχύει.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
(Στο παρόν θέμα, η ερώτησή σου έχει απαντηθεί τουλάχιστον 10 φορές).
Αυτό δεν αρκούσε ως απάντηση? τα προηγούμενα είναι ειρωνικά γι' αυτό και η αντίδραση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom