Ρουμανία Τρανσφαγκαρασάν κι άλλες Ρουμάνικες ομορφιές!

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αχ αγαπάμε Ρουμανία!!
Που είναι η συνέχεια οεο??
Μπορεί να άργησα να δω το στόρι αλλά θέλω περισσότερο!!

Πέρυσι τον Ιούνιο ήμουν εκεί κι η Ρουμανία ήταν για μένα μια πάρα πάρα πολύ ευχάριστη έκπληξη!!! Και τώρα που το θυμήθηκα έχω ένα στόρι να κλείσω! :rolleyes:

Villi θέλουμε κι άλλο κι άλλο κι άλλο!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.415
Likes
7.752
Γραψε μας και περισσοτερα για τους ανθρωπους!! Πως ειναι, αν ειναι ευκολο να προσεγγισεις και να σε προσεγγισουν, αν εχεις κανει φιλους ή εστω γνωστους εκει και πως περνατε...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αχ αγαπάμε Ρουμανία!!
Που είναι η συνέχεια οεο??:rolleyes:

Villi θέλουμε κι άλλο κι άλλο κι άλλο!!!
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το ενδιαφέρον!Με φαγανε οι δρομοι βρε παιδιά και δε βρήκα χρόνο να συνεχίσω!Αντε σιγά-σιγά να γράψω μέχρι την αλλη Παρασκευή που ξαναφευγω!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Για να κλείσουμε το κομμάτι του Transfagarasan πρέπει να σας πω ότι η πρωτη μας απόπειρα τελη Ιούνη δεν επετεύχθη καθώς ηταν κλειστός από πάγο!Ανοιξε οπως πληροφορηθηκαμε 1 Ιουλίου,οπότε όποιος εχει σκοπό να τον διασχίσει καλό είναι να ενημερωνεται πριν ξεκίνησε για να μην την πατήσει οπως εμεις.Στη συνέχεια αναγκασθήκαμε να παμε απο συνδετικό επαρχιακό δρομο προς Ramnicu Vulcea.Οτι πιο Βουκολικό εχω συναντήσει στη ζωή μου εντός Ευρώπης!Ξεχασμένα χωριά μέσα στα βουνά με φτωχά σπιτάκια,πιτσιρίκια και γέροντες να σπρωχνουν μουλάρια,αγελάδες και άλογα και χωριάτες να σκαυουν τα χωράφια με τις τσάπες.Η Ρουμανία 2 ταχυτητων σε ολο της το μεγαλειο!
P_20150223_142909_HDR.jpg
P_20150223_150607_HDR.jpg


Η δεύτερη φορά που προσπαθήσαμε να διασχισουμε τον περίφημο δρομο ήταν πριν λίγες μέρες και πραγματικά δικαιωθήκαμε και με το παραπάνω!Ίσως η ωραιότερη διαδρομή στην ταξιδιωτική μου ζωή!
Πρωτη στάση Curtea de Arges

P_20150618_155124.jpg


P_20150618_155227.jpg


P_20150618_155933.jpg


Μετά ξεκινάει η άνοδος,σταση στο φράγμα και συνεχιζουμε διπλα στη μεγάλη λιμνη lacul Vidraruκι έπειτα βουνά
P_20150724_161518.jpg


P_20150724_161001.jpg


Μετά από 5 περίπου ώρες φτανουμε στην λιμνη Balea lac που όμως βρέχει καταρρακτωδως αφού έχει κατσικωθει ενα μαυρο πυκνο συννεφάκι πανω στις κορφές των Καρπαθιων.Η λιμνη παρ'όλα αυτά πανεμορφη!
P_20150724_171801.jpg


P_20150724_171813.jpg


P_20150724_171820.jpg


Έπειτα αρχίσαμε το κατεβασμα που ομολογουμένως είναι τρομερά εντυπωσιακό!
P_20150724_172943_HDR.jpg


P_20150724_172321_HDR.jpg

P_20150724_172440_HDR.jpg
P_20150724_173747_HDR.jpg

Καταλήξαμε σε ενα μικρό χωριό στις παρυφές των Καρπαθίων,το Dejani όπου γευτήκαμε τη Ρουμάνικη φιλοξενία από την αγαπημένη πια Ρουμάνα φίλη μου Ελένα!
 

isxyrosxz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
θα παω brasov αρχες ιανουαρίου και στο βουκουρεστι ,γνωρίζει κανείς σε τι κατασταση θα ειναι οι δρομοι;εχει πολλα χιονια εκεινη την περιοδο;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
θα παω brasov αρχες ιανουαρίου και στο βουκουρεστι ,γνωρίζει κανείς σε τι κατασταση θα ειναι οι δρομοι;εχει πολλα χιονια εκεινη την περιοδο;
Το περισσότερο χιόνι φέτος το έριξε τέλη Δεκέμβρη με αρχές Γενάρη.Οι κεντρικοί δρόμοι καθαρίζονται άμεσα αλλά υπήρξαν προβλήματα στα τρένα και στα λεωφορεία λιγότερα.Επίσης είχε υπερβολικό πάγο κρυμμένο κάτω από το φρέσκο χιόνι.Με ειδικά αντιολισθητικά παππούτσια είσαι οκ.
 

isxyrosxz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Το περισσότερο χιόνι φέτος το έριξε τέλη Δεκέμβρη με αρχές Γενάρη.Οι κεντρικοί δρόμοι καθαρίζονται άμεσα αλλά υπήρξαν προβλήματα στα τρένα και στα λεωφορεία λιγότερα.Επίσης είχε υπερβολικό πάγο κρυμμένο κάτω από το φρέσκο χιόνι.Με ειδικά αντιολισθητικά παππούτσια είσαι οκ.
Ευχαριστώ πολυ villi....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Οι πρώτες παρέες που έκανα ερχόμενη στη Ρουμανία ήταν κυρίως Έλληνες.Αυτό βεβαίως οφειλόταν σε δύο παράγοντες.Αφενός το Ελληνικό σχολείο στο οποίο φοιτούν τα παιδιά μου και αφετέρου η γλώσσα.Ως ένα βαθμό βοηθούσαν τα αγγλικά αλλά οι Ρουμάνοι της ηλικίας μου δε γνωρίζουν καλά αγγλικά.Κι αυτό βεβαίως συμβαίνει επειδή γαλουχήθηκαν σε κομμουνιστικό καθεστώς και στο σχολείο ήταν αναγκαστική η εκμάθηση της Ρώσικης γλώσσας.Αγγλικά έμαθαν κυρίως όσοι ασχολήθηκαν με τις επιχειρήσεις ,κατά τη διάρκεια της φοιτητικής ζωής ή και αργότερα.Από τους Έλληνες που γνώρισα αρχικά,μετρημένοι στα δάχτυλα εξελίχθηκαν σε φιλίες και παράλληλα όσο εξοικιωνόμουν με τη γλώσσα αυξανόντουσαν οι Ρουμάνοι φίλοι.
Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά για τις σχέσεις Ρουμάνων-Ελλήνων καθώς ο Ελληνισμός κατέχει σημαντικό κομμάτι στην ιστορία αυτής της περιοχής αλλά θα αρκεστώ σε μερικές σύγχρονες αλήθειες.Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό Ρουμάνων έχει εργαστεί στην Ελλάδα έστω και για μικρό χρονικό διάστημα,κυρίως ως σερβιτόροι και ξενοδοχειακοί υπάλληλοι.Επίσης το 60% κάνεις διακοπές στην Ελλάδα σχεδόν κάθε χρόνο σε Θάσο και Χαλκιδική μετά μανίας!Και το κυριότερο μετά την πτώση του Τσαουσέσκου οι Έλληνες ήταν από τους πρώτους που ανοίξανε επιχειρήσεις εδώ,κάτι που συνεχίζεται μέχρι σήμερα.Οπότε υπάρχει μία μεγάλη τριβή και αλληλεπίδραση μεταξύ των δύο λαών.Σε γενικές γραμμές οι Ρουμάνοι αγαπούν τους Έλληνες,τουλάχιστον εγώ αυτό εισέπραξα και εκτιμούν ιδιαιτέρως το μυαλό και την οξυδέρκεια του Έλληνα.Βέβαια φροντίζουν κάποιοι ''καλοί'' συμπατριώτες μας να κάνουν επίδειξη δύναμης και χρημάτων πιστεύοντας ότι οι Ρουμάνοι είναι ''κατώτεροι'' και λιγότερο έξυπνοι αλλά αυτά πιστέυω και μαθαίνω ότι συμβαίνουν παντού οπότε τα θεωρώ μεμωνομένα περιστατικά και τα αντιπαρέρχομαι!
Από κει και πέρα το θέμα παρέα ή φιλία έχει να κάνει και με το άτομο καθαρά.Αισθάνομαι τυχερή γιατί γνώρισα ανθρώπους με τους οποίους δημιουργήθηκε μία βαθύτερη σχέση από αυτή της απλής παρέας,διδάσκομαι μέσα από αυτές τις φιλίες και αλλάζω απόψεις και οπτική.Είναι αρκετά περίπλοκο για να μπορέσω να το περιγράψω αλλά είναι γεγονός πως όταν είμαστε ''ανοικτοί'' και προσεγγίζουμε τον άλλο με ειλικρίνεια και ενδιαφέρον,ο ''άλλος '' το αντιλαμβάνεται και τα όποια εμπόδια της γλώσσας ή των διαφορετικών συνηθειών παραμερίζονται.
Κι επειδή είχα μείνει στο τέλος του προηγούμενου ποστ στη ρουμάνικη φιλοξενια στο χωριό Dejani οφείλω να πω ότι η φιλενάδα μου έκανε τα πάντα για να αισθανθούμε άνετα,έβγαλε και το καλό της το σερβίτσιο αλά ελληνίδα νοικοκυρά και μας μαγείρεψε ρουμάνικες συνταγές που δε τις βρίσκεις στα εστιατόρια όπου το φαγητό ευρωπαικοποιήθηκε!
Το μικρό αυτό χωριό βρίσκεται κοντά στην κωμόπολη Φαγκαράς μία από τις φτωχότερες περιοχές της Ρουμανίας.Κάποτε εδώ ήταν οι κατοικίες των συζύγων των Τρανσυλβανών πριγκήπων αλλά στην κομμουνιστική περίοδο το όμορφο κάστρο στο κέντρο της πόλης χρησιμοποιήθηκε ως κέντρο φυλάκισης και βασανισμού αντιφρονούντων!Σήμερα το κάστρο έχει μετατραπεί σε μουσείο και βιβλιοθήκη.
Η διαδρομή προς το Φαγκαράς με θέα Καρπαθιων
P_20150223_150355_HDR.jpg


Το κάστρο του Φαγκαράς (φωτογραφίες από ανοιξιάτικη εξόρμηση)
P_20150223_123332_HDR.jpg


P_20150223_122426_HDR.jpg


P_20150223_122851_HDR.jpg
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Θα την κανουμε συνεχως top up στα προσφατα μηνυματα για να θυμασαι οτι εχεις δουλεια να κανεις! :haha::):haha::)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχω κι άλλα ωραία να σας πω μέχρι να με βαρεθείτε!
Να σε βαρεθούμε? Εμείς θέλουμε να σου ζητήσουμε συνάντηση για να μας δείξεις τα κατατόπια που τόσο καλά ξέρεις, μάλλον εσύ θα μας βαρεθείς :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom