Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα που αφορά τη συνέχεια του ταξιδιού έπειτα από την Τιτικάκα;
Θα πάω Κούσκο για να ειμαι κοντα στο Ματσου Πιτσου που θα επισκεφτώ κάποια στιγμή. Τα ερωτήματα, για όποιον το έχει κάνει, είναι τα εξής:
1. Αξιζει περισσότερο να αγοράσω την επίσκεψη στο Machupicchu - Huaynapicchu ή θα είναι καλύτερα το Machupicchu and Montaña;
2. Αν επιλέξω το δεύτερο, θα έχω δυνατότητα με το ίδιο εισιτήριο να ανέβω και στο Huaynapicchu;
3. Στον αρχαιολογικό χώρο, καταλαβαίνω πως θα έχω πρόσβαση με όποιο εισιτήριο και να επιλέξω. Αλλά μπορώ να παραμείνω όσο θέλω ή υπάρχει χρονική διάρκεια επίσκεψης όπως στα δύο μέρη που προανέφερα;
4. Τελικά χορταίνεται με μία επίσκεψη εκείνο το πράγμα ή θα πρέπει να πληρώσω και για δεύτερη επίσκεψη;
5. Αν επιλέξω εισιτήριο με το group εισόδου από 7 π.μ έως 8 μ.μ. πως θα φτάσω τόσο νωρίς στον χώρο; Θα πρέπει να διανυκτερεύσω στο Άγουας Καλιέντες μάλλον; Κι αν ναι, θα υπάρχει κάτι που θα με κουβαλήσει την κατάλληλη ώρα ώστε να είμαι on time;

Έχω μπει στο official site του Μάτσου Πίτσου αλλά δεν είδα πουθενα για αυτές τις λεπτομέρειες

Αυτά προς το παρόν
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα που αφορά τη συνέχεια του ταξιδιού έπειτα από την Τιτικάκα;
Θα πάω Κούσκο για να ειμαι κοντα στο Ματσου Πιτσου που θα επισκεφτώ κάποια στιγμή. Τα ερωτήματα, για όποιον το έχει κάνει, είναι τα εξής:
1. Αξιζει περισσότερο να αγοράσω την επίσκεψη στο Machupicchu - Huaynapicchu ή θα είναι καλύτερα το Machupicchu and Montaña;
2. Αν επιλέξω το δεύτερο, θα έχω δυνατότητα με το ίδιο εισιτήριο να ανέβω και στο Huaynapicchu;
3. Στον αρχαιολογικό χώρο, καταλαβαίνω πως θα έχω πρόσβαση με όποιο εισιτήριο και να επιλέξω. Αλλά μπορώ να παραμείνω όσο θέλω ή υπάρχει χρονική διάρκεια επίσκεψης όπως στα δύο μέρη που προανέφερα;
4. Τελικά χορταίνεται με μία επίσκεψη εκείνο το πράγμα ή θα πρέπει να πληρώσω και για δεύτερη επίσκεψη;
5. Αν επιλέξω εισιτήριο με το group εισόδου από 7 π.μ έως 8 μ.μ. πως θα φτάσω τόσο νωρίς στον χώρο; Θα πρέπει να διανυκτερεύσω στο Άγουας Καλιέντες μάλλον; Κι αν ναι, θα υπάρχει κάτι που θα με κουβαλήσει την κατάλληλη ώρα ώστε να είμαι on time;

Έχω μπει στο official site του Μάτσου Πίτσου αλλά δεν είδα πουθενα για αυτές τις λεπτομέρειες

Αυτά προς το παρόν

Καλησπέρα
Καταρχάς για να έχεις χρόνο για την επίσκεψη πρέπει να κάνεις διανυκτέρευση στο Άκουας Καλιέντες, από εκεί φεύγουν λεωφορεία από νωρίς το πρωι για Μ.Π. Η διαδρομή είναι περίπου 20 λεπτά.
Στον αρχαιολογικό χώρο μπορείς να μείνεις όλη την ημέρα (καιρού επιτρέποντος) για να το δεις και να το χορτάσεις.
Άν θέλεις να ανέβεις στο Huaynapicchu θα πρέπει να υπολογίσεις 3 ώρες. Στο Montaña άλλες τόσες.
Από το Κούσκο θα πας Ουγιαταγιάμπο και μετά Άκουας Καλιέντες.
Άν θες περίμενε να τελειώσω την ιστορία θα τα γράψω αναλυτικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
3. Στον αρχαιολογικό χώρο, καταλαβαίνω πως θα έχω πρόσβαση με όποιο εισιτήριο και να επιλέξω. Αλλά μπορώ να παραμείνω όσο θέλω ή υπάρχει χρονική διάρκεια επίσκεψης όπως στα δύο μέρη που προανέφερα;

Όσο θες.

4. Τελικά χορταίνεται με μία επίσκεψη εκείνο το πράγμα ή θα πρέπει να πληρώσω και για δεύτερη επίσκεψη;
Μία, αλλά μεγάλη και σίγουρη. αν δεν είναι μια από τις καλύτερες ταξιδιωτικές μέρες της ζωής σου, κάτι κάνεις λάθος.

Στο Choquequirao θα πας; Για να ξέρουμε ποια θα είναι η δεύτερη καλύτερη μέρα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Στο Choquequirao θα πας; Για να ξέρουμε ποια θα είναι η δεύτερη καλύτερη μέρα...
Πράγματι φαίνεται καταπληκτικό - πολλοί λένε ότι είναι καλύτερο απ' το ΜΡ. Ωστόσο, απ' ό,τι έχω διαβάσει, χρειάζεσαι χρόνο. Αρκετό χρόνο. Σε μια μέρα γίνεται μόνο με ελικόπτερο - που δεν υπάρχει. Διαφορετικά, trekking. Πιεστικό, δύσκολο, χρειάζεται πολύ καλή φυσική κατάσταση και αντοχές. Και δεν "βγαίνει" το πρόγραμμα με λιγότερες από 3 μέρες ("σκοτωμένα").

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με (που μακάρι να το κάνετε - για να μου ανεβάσετε και το ηθικό! ) ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πράγματι φαίνεται καταπληκτικό - πολλοί λένε ότι είναι καλύτερο απ' το ΜΡ.
To χοντραίνουμε τώρα...

Ωστόσο, απ' ό,τι έχω διαβάσει, χρειάζεσαι χρόνο. Αρκετό χρόνο. Σε μια μέρα γίνεται μόνο με ελικόπτερο - που δεν υπάρχει. Διαφορετικά, trekking.
Ε ναι, χωρίς τρέκκινγκ δεν έχει και νόημα να πας. Όλη η χαρά είναι το πώς να φτάσεις. Άστο, τη μέρα που θα γίνουμε "διακτίνισέ με Σκότι" θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο.


Πιεστικό, δύσκολο, χρειάζεται πολύ καλή φυσική κατάσταση και αντοχές.
Νορμάλ φυσική κατάσταση χρειάζεται. "Πολύ καλή" δε θα το λεγα. Απλά να μην είσαι ραμολιμέντο. Είσαι;
Και δεν "βγαίνει" το πρόγραμμα με λιγότερες από 3 μέρες ("σκοτωμένα").
3-4, ναι. 4 καλύτερα.

Πότε θα πας, να πάμε παρέα γιατί η Κάχα έκανε το καθήκον της και λέω να τα φάω στο Περού...
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Μιας και βλέπω και το θέμα έχει κίνηση να ρωτήσω και εγώ σαν παιδί..:)

Αρχές Μαΐου θα πάμε Περού με τον αδερφό μου, και έχω κάποιες απορίες..

Έχει μείνει/ακούσει κανείς για τη χερσόνησο Capachica, και συγκεκριμένα το Llachon? Διαβάζω οτι είναι καλύτερη εμπειρία να μείνεις εκεί αντι για τα νησιά. Πιο απλά, λιγότεροι τουρίστες, περισσότερη τριβή με τους ντόπιους.

Αφού κάνουμε τον κύκλο Lima-Cuzco/MP-Titicaca-Colca-Nazca-Huacachina-Lima, ίσως έχουμε χρόνο 3-4 μέρες ακόμα. Τι αξίζει περισσότερο? Να πάμε οδικώς για τρεκ στο Huaraz και τριγύρω. Ή να πετάξουμε σε κάποια πόλη του βορρά π.χ. Trujillo, Cajamarca, Chachapoyas (σε μία απ'όλες).

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Υ.γ. Και οι δύο είμαστε αρκετά δραστήρια άτομα και μας αρέσουν τα βουνά και η φύση. Ακόμη εγώ μιλάω αρκετά καλά ισπανικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αφού κάνουμε τον κύκλο Lima-Cuzco/MP-Titicaca-Colca-Nazca-Huacachina-Lima, ίσως έχουμε χρόνο 3-4 μέρες ακόμα. Τι αξίζει περισσότερο? Να πάμε οδικώς για τρεκ στο Huaraz και τριγύρω. Ή να πετάξουμε σε κάποια πόλη του βορρά π.χ. Trujillo, Cajamarca, Chachapoyas (σε μία απ'όλες).

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Υ.γ. Και οι δύο είμαστε αρκετά δραστήρια άτομα και μας αρέσουν τα βουνά και η φύση. Ακόμη εγώ μιλάω αρκετά καλά ισπανικά.
Huaraz ασυζητητί αν σας αρέσει η φύση και οι παγετώνες, εξαιρετικά τοπία εκεί, θα πάθετε πλάκα. ια τα δικά μου γούστα (αρχαία και τροπική βλάστηση), Chachapoyas. Αλλά όπως σας βλέπω, να πάτε στο Huaraz.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Για Huaynapicchu; θελεις αλλο εισητηριο και 3 ωρες περιπου αναβαση. Υπαρχει καθορισμένη ωρα που μπορεις να βγεις καταγραφεσαι με το που μπανεις και διαγραφεσαι απο τη λίστα με τη εξοδο σου... Στο Ματσου Πιτσου μπορεις να μεινεις οση ωρα θελεις..
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Επειτα από μισο χρόνο αναβολής που πήρε αυτο το ταξίδι τελικα τα εισιτηρια κλειστικαν χθεες για τον Οκτωβριο!!Mαδρίτη-Lima με Ιberia 690 e. Aρκετά καλά μπορώ να πω, πόσο μάλλον για απευθείας πτήση. 76 μέρες και σήεμρα και δεν κρατιέμαι. Διάρκεια ταξιδιού 2μησι μήνες. Αυτή τη φορά συμπεριλαμβλανω και αμαζόνιο φυσικά στο πρόγραμμα, οπότε στα σιγουρα χρειαζομαι καποια εμβολια. Μερικές Infos πού, ποτε, ποσα, και ποσο διαστημα πριν πρεπει να τα κανω?? Τι κοστίζουν?? (Φαντάζομαι κάπου θα έχει ξαναειπωθεί το συγκεκριμένο ερώτημα, να με συγχωράτε αλλά δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω).
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Αυτή τη φορά συμπεριλαμβλανω και αμαζόνιο φυσικά στο πρόγραμμα, οπότε στα σιγουρα χρειαζομαι καποια εμβολια. Μερικές Infos πού, ποτε, ποσα, και ποσο διαστημα πριν πρεπει να τα κανω?? Τι κοστίζουν??
Σίγουρα θα πρέπει να κάνεις εμβόλιο κίτρινου πυρετού, το αργότερο 10 μέρες πριν την ανάχώρησή σου. Το εμβόλιο σε καλύπτει για δέκα χρόνια και είναι υποχρεωτικό (θεωρητικά) για να μπεις σε περιοχές όπως η Αμαζονία. Γι αυτό και σου χορηγείται επί τούτου διεθνές βιβλιάριο υγείας που πιστοποιεί ότι έχεις εμβολιαστεί, προκειμενου να μπορείς να το επιδείξεις στις αρμόδιες αρχές κατά την εισαγωγή σου στην επικίνδυνη ζώνη. Επί του πρακτέου, ο έλεγχος είναι σπανιότατος (προσωπικά έχω ελεγχθεί μία και μοναδική φορά αν και έχω επισκεφτεί πάμπολλες "κόκκινες" περιοχές σε Αφρική και Λ. Αμερική), το εμβόλιο όμως οφείλεις να το κάνεις έτσι κι αλλιώς για τη δική σου προστασία. Τελευταία φορά το έκανα το 2008 στην υγειονομική δ/νση της Περιφέρειάς μου και τότε ήταν δωρεάν. (Τώρα νομίζω ότι πληρώνεις κάποιο ποσό της τάξης των 20-25 ευρώ).

Ιδού τα στοιχεία για τις δ/νσεις υγείας της Περιφέρειας Αττικής:

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ, ΛΕΩΦ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 196, ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ, τηλ. 2131600382
ΒΟΡΕΙΟΣ, ΛΕΩΦ. ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 448, ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, τηλ. 2132100604
ΝΟΤΙΟΣ, ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 273 & ΣΟΛΩΝΟΣ 133,ΚΑΛΛΙΘΕΑ, τηλ. 2132101228
ΔΥΤΙΚΟΣ, ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ 294, ΑΙΓΑΛΕΩ, τηλ. 2132100951
ΠΕΙΡΑΙΑ, ΗΡ. ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 19, ΠΕΙΡΑΙΑΣ, τηλ. 2131601846
ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ, ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ 80, ΕΛΕΥΣΙΝΑ, τηλ. 2131601341
ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ, 17ο ΧΛΜ. ΛΕΩΦ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ, τηλ. 2132005249

Κατά τα λοιπά, θα πρέπει να λάβεις και τα προληπτικά χάπια για την μαλάρια ειδικά κατά την περίοδο που πας, οπότε και ξεκινάει η περίοδος των βροχών.

Καλές ετοιμασίες!
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Ενημερωθηκα σχετικα για τα εμβολια στην νομαρχια της πολης μου.
Μου ειπαν οτι πρεπει να κανω τυφου και κιτρινου πυρετου και πως ειναι υποχρεωτικα. Βεβαια ειναι η δουελεια τους οποτε φυσικο και επομενο να μου πουν πως ειμαι υποχρεωμενη να τα κανω. Ωστοσο δε τα παω και πολυ καλα με τα εμβολια και αγχωνομαι να τα κανω. Απο οσο διαβαζω εδω μεσα και γενικα οι μισοι λενε πως ειναι υπερβολη κτλ ακομα και για τον αμαζονιο πως δεν ειναι απαραιτητα.
Συνεπως οι 'ειδικοι' του φορουμ με συμβουλευετε να τα κανω ή οχι??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom