Βέλγιο Γαλλία Βρυξέλλες-Παρίσι με τρένο... Βοήθεια...

XaraStr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θα πεταξω για Βρυξελλες την επομενη βδομαδα και φτανοντας εκει θελω να ταξιδεψω κατευθειαν για Παρισι! Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος που εχει κανει τη διαδρομη να μου πει λεπτομερειες του ταξιδιου και κυριως αν πρεπει να κλεισω το τρενο μεσω ιντερνετ απο τωρα ή αν ειναι το ιδιο να βγαλω απο κει τα εισητηρια. Επίσης με ποιο τρενο να ταξιδεψω για να ειναι οικονομικο.Ευχαριστώ!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Αν και δεν είναι η πιο οικονομική λύση, σίγουρα είναι η πιο γρήγορη. Παίρνεις το Thalys απευθειας από το Αροδρόμιο των Βρυξελλών και σε 1:50 θα είσαι στο Παρίσι (Gare du Nord). Το εισητήριο r/t κοστίζει 120€ και ταξιδευεις σαν άνθρωπος. Το δρομολόγιο το έχω κάνει αρκετές φορές (από τον Gare du Midi στις Βρυξελλες, γιατί έχει 2 χρόνια που το Thalys φτάνει ως το αεροδρόμιο).

Η αλλη λύση είναι να πάρεις τρένο από το αεροδρόμιο για Bρυξέλλες (Brussels Midi), από εκεί το Eurostar για Lille ( 60€ r/t , περίπου 40 λεπτά ταξίδι) κι από εκεί το TGV για Παρίσι (Paris Nord) περιπου 80 € r/t και άλλη 1:20 ). Οπότε ΚΑΙ πιο πολλά δίνεις ΚΑΙ πιο πολλή ώρα κάνεις ΚΑΙ είσαι συνέχεια πάνω-κάτω στα τρενα και με το άγχος των connections...

Διαλέγεις και πέρνεις. Φυσικά, εισητήρια κλείνεις από το Internet και μόνο
Οι διευθύνσεις είναι

www.thalys.com
www.eurostar.com
www.sncf.com
 

XaraStr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σ ευχαριστώ πολύ! Είναι πολύτιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες! Θα προσπαθήσω σήμερα να αγοράσω τα εισητηρια με το thalys :)
 

DimitrisD.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια σε ολους...σκοπευω να ταξιδεψω σε μερικους μηνες Βρυξελλες κ σκέφτομαι να επισκεφτω για μια μερα το Παρισι γιατι απ ότι ειδα με τρενο εχει απευθειας συνδεση..Αν κλεισω τα εισιτηρια ηλεκτρονικα μερικες μερες πριν ξερει κανεις να μου πει πως θα το εχω στα χερια μου μετα..?θα μου ερθει με e-mail και θα το εχω όπως όταν κλεινεις αεροπορικο.?θα παω στον κισε και θα μου το δωσουν στο χερι.?το εκτυπωνω.? αν μπορει καποιος να με βοηθησει!ευχαριστω...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
sncf voyages η γαλλικη εταιρεια που εκδιδει εισητηρια,μπορεις να διαλεξεις το τροπο που θα τα παρεις,απο δωρεαν ταχυδρομικα σπιτι σου,μεχρι επιδειξη της κρατησης σου,αναλογα τι ισχυει στο βελγιο.σου δινει ολες τις επιλογες που χρειαζεσαι παντως.εχω ταξιδεψει δειχνωντας μονο τους αριθμους κρατησης και εξοφλησης.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Εγώ είχα κλείσει απο https://www.b-europe.com και το μόνο που τους εδωσα κατα τον έλεγχο ήταν το εισητήριο που είχα εκτυπώσει όταν έλαβα το επιβεβαιωτικό της κράτησής μου στο e-mail μου.Είχε επάνω barcode.μπορείς να κλείσεις τρεις μήνες πριν τα εισητήριά σου.Απ´ότι είδα οι τιμές ξεκινούν απο 22€ one way
 

DimitrisD.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
sncf voyages η γαλλικη εταιρεια που εκδιδει εισητηρια,μπορεις να διαλεξεις το τροπο που θα τα παρεις,απο δωρεαν ταχυδρομικα σπιτι σου,μεχρι επιδειξη της κρατησης σου,αναλογα τι ισχυει στο βελγιο.σου δινει ολες τις επιλογες που χρειαζεσαι παντως.εχω ταξιδεψει δειχνωντας μονο τους αριθμους κρατησης και εξοφλησης.
Μπήκα στην εφαρμογη την εταιρίας,δείχνει πολύ καλή..ισχύει σίγουρα αυτό με το ταχυδρομείο.;Η το εκτυπωνω.;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
ειναι η επισημη σελιδα των γαλλικων σιδηροδρομων.κλεινω χρονια απο εκει και ναι αν το προτιμησω μου στελνουν δωρεαν ταχυδρομικα τα εισητηρια τυπωμενα.τελευταια ηταν τον Μαιο,Μιλανο Βαρκελωνη.Το πιο αξιοπιστο για μενα.
Πριν τελειωσεις τη κρατηση κατω κατω σε ρωταει με ποιον τροπο θες να παραλαβεις τα εισητηρια.ακομα και να τα χασεις,μπαινεις στο λογαριασμο σου και τα εκτυπωνεις οποτε θελεις..κανενας λογος ανησυχιας..
 

DimitrisD.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ειναι η επισημη σελιδα των γαλλικων σιδηροδρομων.κλεινω χρονια απο εκει και ναι αν το προτιμησω μου στελνουν δωρεαν ταχυδρομικα τα εισητηρια τυπωμενα.τελευταια ηταν τον Μαιο,Μιλανο Βαρκελωνη.Το πιο αξιοπιστο για μενα.
Πριν τελειωσεις τη κρατηση κατω κατω σε ρωταει με ποιον τροπο θες να παραλαβεις τα εισητηρια.ακομα και να τα χασεις,μπαινεις στο λογαριασμο σου και τα εκτυπωνεις οποτε θελεις..κανενας λογος ανησυχιας..
ευχαριστω και παλι..!να περνατε καλα ευχομαι..
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Παιδια καλημερα μετα απο καιρο στο θεμα... θα παω κ εγω απο βρυξελλες παροσι.. το θεμα ειναι οτι θα φυγω απο μπριζ κ πρεπει να παω βρυξελλες κ απο κει παρισι... το θεμα μ ειναι το brussels midi με το brussels central τι αποσταση εχουν; ευχαριστω !
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδια καλημερα μετα απο καιρο στο θεμα... θα παω κ εγω απο βρυξελλες παροσι.. το θεμα ειναι οτι θα φυγω απο μπριζ κ πρεπει να παω βρυξελλες κ απο κει παρισι... το θεμα μ ειναι το brussels midi με το brussels central τι αποσταση εχουν; ευχαριστω !
Υπάρχουν τραίνα από Bruges που κάνουν στάση στο Midi, οπότε δε χρειάζεται να αλλάξεις σταθμό τραίνου. Μπορείς μάλιστα να κλείσεις κι εννιαίο εισιτήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom