Τουρκία Πρώτο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Η πρωτη μερα ειναι πολυ φορτωμενη.Βγαλε το Τοπκαπι και βαλτο μια αλλη μερα εκτος απο τη δευτερη.Εαν χωρεσουν,Μονη της Χωρας-Αρχαιολογικο μουσειο-Ασιατικη πλευρα...
 

Princess Irene

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας ,είμαι νέα στο φόρουμ και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον !
Θα επισκεφτω την Πόλη σε περίπου δύο εβδομάδες και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για μέρη που μπορείς να δεις την πραγματική Πόλη ,μαγαζιά εστιατόρια κλπ,πέραν αυτώνπου γράφουν οι κοινοί ταξιδιωτικοί οδηγοί,καθώς δεν έχωξαναπάει και δεν ξέρω.:clap::clap:
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Τι εννοεις την πραγματικη Πολη... δηλαδη δεν θελεις τα γνωστα τουριστικα σημεια που πανε απαραιτητα ολοι?
 

Princess Irene

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σαφώς και θα επισκφθω αυτά τα μέρη απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχουν κάποια εστιατόρια για παράδειγμα ή γειτονιές όχι τόσο τουριστικές ,που προτιμούν οι ντόπιοι ας πούμε .
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Παιδιά καλημέρα, φεύγω για Κωσταντινουπολη για 5 βράδια (20 - 25 Αυγούστου)...προσπαθώ να οργανώσω λίγο το ταξίδι μας και μια βασική πληροφορία που χρειάζομαι είναι ότι παρόλο που τα αξιοθέατα έχουν επισημανθεί από πολλά μέλη του forum, δεν έχω ακόμα καταλάβει πόσο χρόνο χρειάζεται κάθε αξιοθέατο ώστε να κάνω το σωστό ποργραμματισμό ανά ημέρα διαμονής...αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος;;;

ΥΓ1: Θα μείνω στην Παλιά Πολή και στις 20/8 φτάνω πρωί (11.00)

ΥΓ2: Είναι η πρώτη μας φορά στην Κωνσταντινούπολη, συγνώμη αν ρωτάω πράγματα που ίσως είναι ήδη δεδομένα στο forum...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ποια είναι τα αξιοθέατα που σε ενδιαφέρουν για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε λίγο παραπάνω;
Αν πάντως σε ενδιαφέρουν τα μουσεία και θέλεις να βγάλεις τη muzekart, μια καλή ιδέα είναι να επισκεφτείς πρώτα τη μονή της Χώρας που δεν έχει συνήθως πάρα πολύ κόσμο και να την πάρεις από εκεί. Βλέπεις και το Φανάρι τότε μαζί.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Αγία Σοφία, Μονή της Χώρας, Τοπ Καπί, Πατριαρχείο, Μπλε Τζαμί, κάποια μουσεία ίσως, κάποια βαρκάδα στο Βόσπορο, βόλτα στις αγορές στην Παλιά Πόλη...δεν ξέρω αν προλαβαίνω όλα αυτά ή μπορώ να δω περισσότερα έχω άγνοια του χρόνου που χρειάζεται η κάθε επιλογή....
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Με πέντε βράδια στη διάθεσή σου δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να δεις όλα αυτά που θέλεις....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ότι και να θέλεις να δεις 5 ημέρες είναι υπέρ αρκετές για να δεις τα βασικά να κάνεις και καμιά κρουαζιέρα στο Βόσπορο. Μόλις επιστρέψεις πες μας πόσους Έλληνες συνάντησες στη Τουρκία διότι λένε ότι σταμάτησε να πηγαίνει ο κόσμος λόγω της γνωστής υπόθεσης με τους 2 στρατιωτικους.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ναι, πλέον πολύ σπάνια θα ακούσεις ελληνικά από τουρίστες στους δρόμους εκεί που πριν λίγα χρόνια άκουγες σε κάθε σχεδόν στενό.. Επίσης, σε σχέση με πριν λίγα χρόνια, αναπτύχθηκε γεωμετρικά ο αραβικός ισλαμικός τουρισμός με μαντήλες και ολόσωμες μπούργκες σε κάθε γωνιά...
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Παιδιά φτάνω στο ξενοδοχείο μου στη Παλιά Πόλη το μεσημεράκι Δευτέρας (η πτήση φτάνει 11 )..τι θα μου προτείνατε να δω ή να κάνω σαν πρώτη μέρα μιας και η Αγιά Σοφία Δευτέρες είναι κλειστή από όσο ξέρω;;;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Χαλάρωσε, βολέψου στο ξενοδοχείο και βγες μια βόλτα να παρεις τα σημάδια σου στη γύρω περιοχή ώστε να ξέρεις πού να κινηθείς την επόμενη. Εγώ, αν δεν είχα ξαναεπισκεφθεί την Πόλη, θα κατέβαινα την πρώτη μέρα σιγά-σιγά προς τη γέφυρα του Γαλατά, ίσως να περνούσα και από την Αιγυπτιακή αγορά για μια μυρωδιά, και θα έπαιρνα το απόγευμα το καραβάκι για Καντίκιοϊ και πίσω, ώστε να απολαύσω τη θέα και να 'σταμπάρω' τα αξιοθέατα που θα δω τις επόμενες μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom