Αμοργός Αμοργός

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Γεια χαρά! Πρωτη φορά στο φορουμ, όμως οφείλω να ομολογήσω ότι το διαβαζα τακτικα!Απλα αυτο ειναι το πρωτο μου post.Μπηκα στο πειρασμο να πω ότι και γω θαμαι αμοργο σε 5 μερες,αλλα βρηκα δωματιο μονο στην αιγιαλή μετα απο ενδελεχες ψαξιμο και μονο από ακυρωση!Μέσα στη χωρα ουτε για δειγμα!!

Και το ιδιο αντιμετωπισα κα για του κουφονησια!(παλι απο ακυρωση βρηκα..)

Δλδ εχει τοοσο πολύ κοσμο το νησι;; Τόοση ζητηση; Μπραβο..δε τους τόχα! :)

αα..και ξεχασα! Βασικη μου απορία,πόση ωρα ειναι το Αιγιαλη-Χωρα με ΙΧ?Γιατι βλεπω ότι η χιλιομετρικη απόσταση ειναι σχετικα μικρη!Αλλα ολη η νυχτεριμη ζωη από οτι διαβαζω ειναι στη χωρα,οπότε θα ανεβαινουμε συνεχεια εκει,αναγκαστικα δλδ :/
Καλησπέρα... Γύρισα πριν λίγες μέρες απο Αμοργό, η απόσταση απο την Αιγιάλη στη Χώρα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, υπολόγισε στο μισάωρο. Και αυτό εξαιτίας του δρόμου που είναι συνέχεια στροφές και στενός, θέλει προσοχή με τα αγριόγιδα το νησί τους ανήκει :p Νυχτερινή ζωή έχει και στην Αιγιάλη αν και δεν έχω άποψη γιατί έβγαινα στη χώρα που και εκεί έχει ζωή αλλά πολύ πιο ήρεμη. 2 - 2:30 το βραδύ έκλειναν. Το νησί είναι πολύ ωραίο και μεγάλο αφού θα έχετε αυτοκίνητο να το γυρίσετε, αξίζει!!! καλά να περάσετε!!! Αν θέλεις να μάθεις οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε... :)
 

newton

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Αφου μολις πήγατε λοιπόν για μοιραστειτε μαζι μας εντυπώσεις του στυλ:

1) Που πρεπει να παω i) για παραλιες ii)ποτο-διασκεδαση iii) φαγητο iv) η ψημενη ρακη συνοδευεται από μεζεδακια στυλ τσιπρομεζε?? (χεχε)

2) τιμες τι παιζει;; ενδεικτικες π.χ. καφες; ποτο;φαγητο;

3) ατμ εχει;

4)βενζιναδικο;

α..και φυσικα αν πρεπει να αποφυγω κάτι ας πουμε πολυδιαφημισμενο;;


ΚΑι βασικο...το νησι εχει κοσμο;;;



ωχ..2:30 κλεινουν;;; θα γκρινιάζουν οι φίλοι μου..χαχαχαχα!!
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Λοιπόν... Παραλίες έχει πολλές οι περισσότερες όμως είναι ανοργάνωτες, που σημαίνει ξεχνάμε ξαπλώστρες - ομπρέλες και παγωμένα mochito :p σε δυο τρεις έχει απλές καντίνες με τα βασικά (το καλό είναι οτι σε καμία δεν αισθάνθηκα οτι πλήρωσα κάτι ακριβά... το κακό είναι η καντίνα στην Άγια Άννα και στο Μούρο είναι και αυτές μακριά - ψηλά) σε όσες περισσότερες πάτε τόσο καλύτερα. σημ... ξεχνάμε και παντοφλίτσα :p αθλητικά η καλύτερη επιλογή... έστω allstar. αγαπημένη μου το καμπι στην αγια αννα, νικουριά, λιμενάρι (μικρός κολπίσκος πριν την Αιγιάλη θα δείτε αυτοκίνητα στο δρόμο) αγιος παυλος και μουρος. Στη κάτω μεριά, καλοταρίτισσα και παραδείσια... και στην Αιγιάλη ο χόχλακας
ποτό... όλα τα μπαράκια αξίζουν... τρίπορτο και τζιτζικι με πολύ ωραία θέα ειδικά το απόγευμα... καλό και το γιασεμί!
φαγητό... τραντζιστοράκι για μεζέδες (πάρτε τα πουγκιά με τυρί) πέτρινο για πίτσα, να δοκιμάσετε το πατατάτο όπου το έφαγα μου άρεσε... Για γλυκό στο Καλλιστώ και καφέ στη Λόζα.
Η ψημένη ρακί είναι σαν λικέρ... οπότε με τσιπρομεζέ δεν πρόκειτε να στη φέρουν :p πολύ καλή ψημένη ήπια στο γιασεμί!!!
για τιμές.... πραγματικά δεν ένιωσα κάτι ακριβό... ήταν όλες φυσιολογικές και ίσως και πιο φθηνές απ οσο περίμενα.
ΑΤΜ έχει στη χώρα στα κατάπολα και στη αιγιαλη βενζινάδικο έχει στη χώρα και νομίζω αιγιαλη.
απο κόσμο τη περίοδο που ήμουν... είχε... απλά είχε δε το έλεγες πανικό ούτε και άδειο... Το νησί είναι εκπληκτικό... η χώρα απο τις ομορφότερες των Κυκλάδων... τα νερά απίστευτα... νομίζω θα μείνετε απόλυτα ευχαριστημένοι!!! καλά να περάσετε!!!!!!!
 

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Σε 3 βδομάδες φεύγουμε με το αγόρι μου για διακοπές! λέμε να πάμε Αμοργό! θέλω λίγες πληροφορίες για το νησί γενικότερα! Για να σκεφτείτε το αγαπημένο μας νησί μέχρι στιγμής είναι η Μήλος! Κάποιος που να έχει πάει και στα δύο???
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :oops:

Βέβαια και η Σαντορίνη πανέμορφο νησί μεστον ρομαντισμό αλλά χωρίς τις παραλίες και τα νερά της Μήλου! Αλλά με υπέροχα ηλιοβασιλέματα στο Φαρο, το Ημεροβίγλι και την Οία!
 
Last edited by a moderator:

newton

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
θα περιμενετε να παω εγω και να γυρισω να σας πω τότε(φευγω μεθαυριο για αμοργο)! Αλλα ειναι γεγονος ότι την διαφορετικοτητα και την ιδιαιτεροτητα των παραλιών της μήλου δε θα τη βρειτε πουθενα αλλού ;)
 

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Αυτο είναι το μόνο σίγουρο!!! ΜΗΛΟΣ for ever!!!!!!!!!!

Αντε ρε παιδια καμιά απαντηση για την Αμοργό???
 
Last edited by a moderator:

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Αντε ρε παιδια καμιά απαντηση για την Αμοργό???
Καλησπέρα... δεν έχω πάει Μήλο για να μπορώ να συγκρίνω... :( όσο για την Αμοργό δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θες να μάθεις, σε όλα τα ποστ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες αν υπάρχει κάτι που θες να ρωτήσεις και μπορώ πολύ ευχαρίστως! :)
 

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Βασικα οιπαραλιες μας ενδιαφερουν πολυ!και το αν μπορουμε ευκολα να παμε στα δυο νησακια απεναντι στη νικουρια και τη γαμβουσα που διαβασα οτι εχουν ωραιες παραλιες! και αποζωη τι παιζει??? δεν μιλαω για ξεφρενα παρτυ και ρυμθουσ τρελους αλλα να κινειτε κοσμος....
παμεκαι 23αυγουστου....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Βασικα οιπαραλιες μας ενδιαφερουν πολυ!και το αν μπορουμε ευκολα να παμε στα δυο νησακια απεναντι στη νικουρια και τη γαμβουσα που διαβασα οτι εχουν ωραιες παραλιες! και αποζωη τι παιζει??? δεν μιλαω για ξεφρενα παρτυ και ρυμθουσ τρελους αλλα να κινειτε κοσμος....
παμεκαι 23αυγουστου....
Καλησπέρα.
Σίγουρα δεν έχει την ποικιλομορφία της Μήλου στις παραλίες, αλλά σίγουρα είναι ένα μοναδικό νησί που θα το καταευχαριστηθείτε από όλες τις απόψεις.
Με λίγο διάβασμα στο συγκεκριμένο τόπικ αλλά και στα υπόλοιπα της Αμοργού, θα αντλήσεις αρκετές πληροφορίες! Ελπίζω να έκλεισες διαμονή Χώρα, η οποία δε παίζεται...
Στα βασικά τώρα που ρωτάς, τα νησάκια είναι πολύ εύκολα προσβάσιμα και έχουν δρομολόγια συνέχεια. Η μεν Νικουριά απο Αγ.Παύλο, η δε Γραμβούσσα απο Καλοταρίτισσα. Αξίζει το κόπο και στα δύο.
Στις παραλίες must του νησιού, Μούρος & Αγ.Αννα έχουν το πρώτο λόγο
Τώρα, ζωή φυσικά και παίζει. Αμοργός είναι αυτή, μην ανησυχείς! Κυρίως χώρα και Αιγιαλή.
 
Last edited:

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες!!! Δωματια μαλλον στην Αιγιαλη θα κλεισουμε. Εκει βρισκω τα πιο οικονομικα! αν και οπως και να χει οπου και να μενουμε το νησι θα το γυρισουμε οοοοολο. ως συνηθως φυσικα!!! και σιγουρα τη χωρα θα την επισκεφθουμε πολλες φορες!!!!! :)

Πείτε μου λίγο ρε παιδιά οι αποστάσεις στο νησί πόσο μεγάλες είναι γιατί οι απόψεις διιστανται! Σκεφτόμαστε να μείνουμε Αιγιαλη γιατί στη Χώρα τα καταλυματα είναι λίγα και με τσιμπημένες τιμές αλλά βλέπω οτι όλες σχεδόν οι παραλίες είναι στο νότιο κομμάτι θα έχουμε αυτοκίνητο βέβαια αλλα μη μας φάνε και οι αποστάσεις.
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πείτε μου λίγο ρε παιδιά οι αποστάσεις στο νησί πόσο μεγάλες είναι γιατί οι απόψεις διιστανται! Σκεφτόμαστε να μείνουμε Αιγιαλη γιατί στη Χώρα τα καταλυματα είναι λίγα και με τσιμπημένες τιμές αλλά βλέπω οτι όλες σχεδόν οι παραλίες είναι στο νότιο κομμάτι θα έχουμε αυτοκίνητο βέβαια αλλα μη μας φάνε και οι αποστάσεις.
Ναι είναι σεβαστή η απόσταση (πάνω απο 20λεπτο), και ο δρόμος δεν είναι οτι καλύτερο, ειδικά το βράδυ.
Ωστόσο δεν είναι άσχημη η επιλογή της Αιγιαλής για διαμονή, αρκεί να προσαρμοστείς σε αυτό! Βέβαια σαν τη χώρα δεν έχει, κακά τα ψέματα..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Πείτε μου λίγο ρε παιδιά οι αποστάσεις στο νησί πόσο μεγάλες είναι γιατί οι απόψεις διιστανται! Σκεφτόμαστε να μείνουμε Αιγιαλη γιατί στη Χώρα τα καταλυματα είναι λίγα και με τσιμπημένες τιμές αλλά βλέπω οτι όλες σχεδόν οι παραλίες είναι στο νότιο κομμάτι θα έχουμε αυτοκίνητο βέβαια αλλα μη μας φάνε και οι αποστάσεις.
Εγώ γι' αυτό το λόγο έμεινα Ξηλοκερατίδι και δε το μετάνοιωσα. Είναι η περιοχη απέναντι απο το λιμάνι των Καταπόλων. Πολύ πιο γραφικά και όμορφα απο τα Κατάπολα με την χώρα και τις παραλίες στα πόδια σου (μαλτέζι, Αγ. Αννα, μούρο, νεκροταφείο, καλοταρίτισσα, παραδείσσια).
Το μοναστήρι και το διάσημο ναυάγιο είναι και αυτά νότια. Το νησάκι Γραμβούσα επίσης. Η ακρόπολη της αρχαιας Αρκεσίνης νότια. Ο προφήτης Ηλίας με θέα όλο το νησί είναι πάνω απο την χώρα. Ο αγιος Παύλος είναι και η Νικουριά είναι περίπου στη μέση του νήσιου οπότε δεν έχεις θέμα.
Τα μόνα που βρίσκονται βόρεια είναι η Αιγιάλη, τα χώρια Ποταμός και Θολάρια και οι παραλίες της Αιγιάλης και της Λεμβρωσου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom