Ρουμανία Ρουμανία Help!!!

Son

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία ή Πόντος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού- Κόυβα- Χιλή
Καλημέρα από Κρήτη
Προγραμματίζω εδώ και μήνες ένα ταξίδι 17 ημερών στην Ρουμανία με σκοπό να κάνουμε το γύρο της χώρας. Θα είμαστε 2 ή 3 άτομα. Έχω ήδη βρεί οικονομικά εισιτήρια με Aegean από Ηράκλειο (περίπου 120€ μετ επιστροφής). Σκοπεύουμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο στο Βουκουρέστι. Επίσης, λέμε να μην κλέισουμε ξενοδοχεία απο πριν καθώς θέλουμε να είμαστε όσο το δυνατόν αυτόνομοι, παρά μόνο για την πρώτη μέρα.
Παραθέτω το πρόγραμμα (είναι ακόμα υπό διαμόρφωση). Όποιες συμβουλές/ αλλαγές/ προτάσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
1η μέρα Ηράκλειο (πρωινη πτήση) Βουκουρέστι (άφιξη γύρω στις 1030πμ) παραλαβή ενοικιαζόμενου και ΞΕΚΙΝΑΜΕ!!! Mogosaia- Snagov- Ploiesti- Constanta (διανυτέρευση)
2η μέρα Constanta- Babantag- Tulcea- Δέλτα Δουναβη (θα κλείσω εκδρομή από τοπικό γραφείο μου είπαν περίπου 50€ το άτομο)
3η μερα Tulcea- Galati- Iasio (διανυκτέρευση)
4η μέρα Iasio -Piatra Neamt- Agapia- targu neamt- suceava- Botosani- Suceava (διανυκτέρυση)
5η μερα Suceava- Arbore- Sucevita- Manastirea Homurului- Voronets- Moldovita- Bistrita (Διανυκτέρευση)
6η μέρα Bistrita- Σαξωνικά χωριά- Sighisoara- Biertan- Medias- Sighisoara (διανυκτέρευση)
7η μέρα Sighisoara- Viscri- Brasov- Prejmer- Brasov (διανυκτέρευση)
8η μέρα Brasov- Poiana Brasov- Rasnov- Bran- Sinaia- Peles- Sinaia (διανυκτέρευση)
9η μερα Sinaia- Arefu- Pitesti (διανυκτέρευση)
10η μέρα Arefu- Fagaras castle- Sibiu (via transfagarasan) (διανυκτέρευση)
11η μέρα Sibiu- Mount Apuseni (διανυκτέρευση στην πανσιον Mama Uta)
12η μέρα Apuseni- Cluj Napoca- Sapanta (διανυκτέρευση)
13η μέρα Sapanta- Timisoara (διανυκτέρευση)
14η μέρα Timisoara- Bigar- Hunendoara (διανυκτέρευση)
15η μέρα Timisoara- Curtea de Agres- Bucharest (διανυκτέρευση)
16η μέρα Bucharest (διανυκτέρευση)
17η μέρα Αναχώρηση για Ηράκλειο με πρωινή πτήση.


Για αυτοκίνητο έχουμε επιλέξει Dacia Logan diesel από το γραφείο amd cars 2 go. Το ξέρει κανείς? Η τιμή είναι περίπου 350€ για το σύνολο των ημερών και 200€ εγγύηση. Αν κάποιος έχει άλλη πρόταση.....

Προγραμματίζουμε το ταξίδι για αρχές Οκτώβρη ώστε να είναι ο Transfagarasan ανοικτός.

Για την διαμονή θα επιλέξουμε ξενοδοχεία 3* και πανσιον. Το κόστος ξεκινάει από 25€ έως 70 (στο Σιμπίου) ανά δωμάτιο. Λέω να μην κλείσω ώστε να είμαστε ευέλικτοι. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί στον δρόμο.

Παρακαλώ στείλτε μου τις προτάσεις/ γνώμη σας. Είναι το πρώτο ταξίδι εξωτερικού που πραγραμματίζω μόνη (συνήθως πηγαίναμε με group) και θα είναι τεράστια βοήθεια για μένα.
Ευχαριστω
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Έχεις βάλει πάρα πολλά μέρη..θα κουραστείτε πολύ , θα σας φάνε οι δρόμοι και δεν θα το ευχαριστηθείτε..επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι θα είναι ανοιχτός ο transfagarasan Οκτώβρη..κάντο Σεπτέμβρη αν μπορείς.Οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η ώρα που πρέπει να υπολογίζεις η διπλάσια λόγω κίνησης, κάρων κλπ.Κόψε τα ανατολικά και δέλτα Δούναβη για άλλο ταξίδι.Στα κάστρα υπολόγιζε ότι θα φας από κανα δύωρο στο καθένα.Ξενοδοχεία κλείναμε ένα βράδυ πριν και δεν είχαμε πρόβλημα εκτός από Παρασκευές-Σάββατα που ήταν περιορισμένα..το δικό μας (οδικώς από Αθήνα) ήταν:
Sofia 1
Bukuresti 2
Sibiu 2
Brasov 3
sighisoara 1
Gura humorului 2
sighetu marmatiei 1
sighisoara 1
Bechet 1
Aγκιστρο 1
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Διαβασε εναν τουριστικο οδηγο για να δεις τι πραγματικα σε ενδιαφερει να δεις απο Ρουμανια. Βουκουρεστι θελεις σιγουρα 2 μερες αρα 3 διανυκτερευσεις. Πολλες πολεις που εχεις βαλει εχουν ενα μικρο ενδιαφερον που μαλλον μπορεις να παραλειψεις. Η κρουαζιερα στο δελτα ειναι 8 ωρες και ξεκιναει πρωι, αρα και στην tulcea θελεις 2 διανυκτερευσεις ( μην την χασεις αξιζει ).
Ενοικιαση αυτοκινητων να δεις και τι ασφαλεια παρεχει.
http://gr.autoeurope.com/car.cfm
Ειναι καλυτερα να εχετε κλεισει ξενοδοχεια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν κατάλαβα τη μέρα 9. από sinai, Pitesti (????) και μετά sibiu από Transfagarasan? γιατί? επίσης το timosara bucharest σε μια μέρα? χμμ. μην τα βάζεις μόνο στο χάρτη και τα βλέπεις. να σου μιλήσω για έναν άξονα που τον έχω κάνει 3-4 φορές, Galati- Iasi αν σου τύχει καμιά νταλίκα, βράστα. θα σου παίξουν και τα διαόλια...
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Αν έχεις περιθώριο λίγων ημερών θα σου δώσω πληροφορίες. Έχω μαθητές από τη Ρουμανία (το Φετέστι στα Καρπάθια) και θα μπορούσα να πάρω πληροφορίες. Όμως έρχονται στις 15/9 λίγο μετά τον αγιασμό στα σχολεία. Έχω και mail τους, αλλά δεν τους έχω στείλει ποτέ μήνυμα μέσα σε καλοκαίρι, για να ξέρω αν έχουν ίντερνετ στη Ρουμανία για να βλέπουν τα μηνύματά τους. μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για το Φετέστι, γιατί κάναμε κάποιες δράσεις ένταξης και γνωριμίας με τα παιδιά αυτά και τον τόπο τους.
 

Son

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία ή Πόντος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού- Κόυβα- Χιλή
Αν έχεις περιθώριο λίγων ημερών θα σου δώσω πληροφορίες. Έχω μαθητές από τη Ρουμανία (το Φετέστι στα Καρπάθια) και θα μπορούσα να πάρω πληροφορίες. Όμως έρχονται στις 15/9 λίγο μετά τον αγιασμό στα σχολεία. Έχω και mail τους, αλλά δεν τους έχω στείλει ποτέ μήνυμα μέσα σε καλοκαίρι, για να ξέρω αν έχουν ίντερνετ στη Ρουμανία για να βλέπουν τα μηνύματά τους. μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για το Φετέστι, γιατί κάναμε κάποιες δράσεις ένταξης και γνωριμίας με τα παιδιά αυτά και τον τόπο τους.
Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι έχω χρονο. Εκτιμώ πολύ την βοήθεια. Ο,τι πληροφορία μπορείς να μου δώσεις είναι ευπρόσδεκτη.

δεν κατάλαβα τη μέρα 9. από sinai, Pitesti (????) και μετά sibiu από Transfagarasan? γιατί? επίσης το timosara bucharest σε μια μέρα? χμμ. μην τα βάζεις μόνο στο χάρτη και τα βλέπεις. να σου μιλήσω για έναν άξονα που τον έχω κάνει 3-4 φορές, Galati- Iasi αν σου τύχει καμιά νταλίκα, βράστα. θα σου παίξουν και τα διαόλια...
Έχεις δίκιο τα έβαζα στο χάρτη και υπολόγιζα +2 για κάθε διαδρομη. Γενικά είμαστε της ταλαιπωρίας αλλά αν μου λες ότι είναι δυσκολο..... τι θα πρότεινες να αφαιρέσω? Έχω μπερδευτεί πολυ. Διάβασα διάφορους οδηγούς και ότι σχετικό βρήκα στο νετ. Γενικά μ έχει πιάσει μανία να δω όσα πιο πολλά μπορώ . Έχω συνολικά 16 ημέρες στη χωρα. Λες να βγάλω τελείως την ανατολική ρουμανια και να αφήσω Βουκουρέστι Καρπάθια και μοναστηρια? Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά όλα στο μυαλό μου είναι κουβάρι αυτή τη στιγμη. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοηθεια.

Διαβασε εναν τουριστικο οδηγο για να δεις τι πραγματικα σε ενδιαφερει να δεις απο Ρουμανια. Βουκουρεστι θελεις σιγουρα 2 μερες αρα 3 διανυκτερευσεις. Πολλες πολεις που εχεις βαλει εχουν ενα μικρο ενδιαφερον που μαλλον μπορεις να παραλειψεις. Η κρουαζιερα στο δελτα ειναι 8 ωρες και ξεκιναει πρωι, αρα και στην tulcea θελεις 2 διανυκτερευσεις ( μην την χασεις αξιζει ).
Ενοικιαση αυτοκινητων να δεις και τι ασφαλεια παρεχει.
http://gr.autoeurope.com/car.cfm
Ειναι καλυτερα να εχετε κλεισει ξενοδοχεια.
Ποιες κατά τη γνώμη σου είναι οι πόλεις που έχουν μικρό ενδιαφέρον?

Έχεις βάλει πάρα πολλά μέρη..θα κουραστείτε πολύ , θα σας φάνε οι δρόμοι και δεν θα το ευχαριστηθείτε..επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι θα είναι ανοιχτός ο transfagarasan Οκτώβρη..κάντο Σεπτέμβρη αν μπορείς.Οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η ώρα που πρέπει να υπολογίζεις η διπλάσια λόγω κίνησης, κάρων κλπ.Κόψε τα ανατολικά και δέλτα Δούναβη για άλλο ταξίδι.Στα κάστρα υπολόγιζε ότι θα φας από κανα δύωρο στο καθένα.Ξενοδοχεία κλείναμε ένα βράδυ πριν και δεν είχαμε πρόβλημα εκτός από Παρασκευές-Σάββατα που ήταν περιορισμένα..το δικό μας (οδικώς από Αθήνα) ήταν:
Sofia 1
Bukuresti 2
Sibiu 2
Brasov 3
sighisoara 1
Gura humorului 2
sighetu marmatiei 1
sighisoara 1
Bechet 1
Aγκιστρο 1
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Να τα αφήσεις τα ανατολικά εντελώς! Constante, Tulcea (μπλιαχ), Galati. Δέλτα δεν έχω πάει αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, εκτος αν είσαι φυσιοδίφης. Το Iasi κρατά το αλλά κάντο προσεγγίζοντας το από laku rosu/piatra neamt
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Son οι μαθητές μου από Ρουμανία έχουν έρθει. Πες μου τι ακριβώς θἐλεις να τους ρωτήσω τη Δευτέρα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το πρόγραμμά σου είναι απιστευτα κουραστικό και θέλοντας να τα δεις όλα στο τέλος δε θα δεις τίποτα!Οι αποστάσεις που έχεις βάλει ανά ημέρα δε σου δινει χρονο να δεις καμιά πόλη παρα μονο δρόμους.Συμφωνώ με τον Kalspiro η Κωνστανζα είναι χασιμο χρόνου,η Tulcea και το δέλτα για μένα που λατρεύω τη φύση εχουν πολυ ενδιαφέρον αλλά θες δυο διανυκτερεύσεις τουλάχιστον.Επίσης στην Suceava αν θες να δεις κάποια μοναστήρια χρειάζεσαι 3 διανυκτερεύσεις διότι εκτείνονται απο το Ιασι και πανω αλλα οχι τοσο κοντά το ενα με το αλλο οσο φαντάζεσαι.
Στο Pitesti ουτε καν να πας πόσο μάλλον να διανυκτερεύσεις!Στο Brasov και στη Sighisoara οπωσδηποτε απο δυο διανυκτερεύσεις.Μια να φτάσεις το βραδυ και την επομενη να τα δεις!Πολλά χιλιόμετρα για Timisoara,δεν αξιζουν!Μιλαμε για 8 ωρες απο Βουκουρέστι σε δυσκολο δρόμο.
Η sapanta ειναι ενα μικρό χωριό ανευ σπουδαιας ομορφιάς.Αξιζει το χαρούμενο νεκροταφείο και το μοναστήρι.Καλύτερα να μείνεις στα χωριά κοντά στη Baia mare,πολύ ωραία πολη παρεμπιπτόντως, κι απο κει σαν ορμητήριο να γυρισετε την περιοχή που λέγεται Maramures.Απο τις ωραιότερες περιοχές στη Ρουμανία με ξύλινα σκαλιστά κτίσματα και παραδοσιακές περιτεχνες εκκλησιές που δε θα δεις πουθενά αλλού!
Οπότε προτείνω μετά τη Sighisoara να ανεβείτε προς Maramures κι επειτα Cluz Napoca με διανυκτέρευση ή χωρίς κι απο κει Sibiu.Sibiu παλι 2 διανυκτερεύσεις τουλάχιστον κι αν ο Transfagarasan ειναι ανοικτός(δύσκολο αρχές Οκτώβρη,αύριο θα μαθω αν ειναι) θες μια ολοκληρη μερα απο Sibiu για Βουκουρέστι εκτός αν το σπάσεις με διανυκτέρευση στο Curtea de Arges που δεν ειναι καθολου κακή ιδέα.
Για ξαναδες το πρόγραμμα,θέλει αποσυμπίεση!
 

Son

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία ή Πόντος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού- Κόυβα- Χιλή
Son οι μαθητές μου από Ρουμανία έχουν έρθει. Πες μου τι ακριβώς θἐλεις να τους ρωτήσω τη Δευτέρα.
Son οι μαθητές μου από Ρουμανία έχουν έρθει. Πες μου τι ακριβώς θἐλεις να τους ρωτήσω τη Δευτέρα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω αν είναι ανοιχτός ο transfagarasan γύρω στις 17 με 20 Οκτωβρίου. Επίσης τι καιρό έχει εκεί στα μέσα του Οκτώβρη. Έχω ενοικιάσει ένα dacia πετρέλαιο από ένα γραφείο στο Βουκουρεστι AMD cars 2 go, για 10 ημέρες με 180 ευρώ συν 200 εγγύηση. Έχω ανησυχήσει λίγο γιατί με πιο επισταμένη έρευνα , μου φαίνεται φτηνό. Αν μπορείς να ρωτήσεις αν ξέρουν το γραφειο. Δύσκολο βέβαια, το καταλαβαίνω, αλλά αν κάτι ξερουν.... με έχει ψιλοαγχωσει το θεμα. Επίσης την πρώτη μέρα λέμε να πάμε από otopeni mogosaia snagov και μετά ιασιο. Αξιζει? Ή να φύγουμε κατευθείαν για ιασιο? Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την προσπάθεια να με κατατοπίσεις.
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Αύριο θα τους ρωτήσω!Τα παιδιά είναι πολύ καλά και έδειξαν αμέσως ενδιαφέρον να σε ενημερώσουν. Βέβαια είναι παιδιά και κάποια τέτοια πράγματα μπορεί να μην τα γνωρίζουν ακόμη. Αλλά θα ρωτήσουν και τους δικούς τους και θα μου πουν. Επίσης αν θέλεις κάτι από μοναστήρια (κάπου νομίζω το ανέφερες), πες μου για ποιο και πού και θα τους ρωτήσω. Το Pitesti δεν έχει καμία σχέση με το Fetesti, όπως πίστευα εγώ (τους ρώτησα).
 

Son

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία ή Πόντος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού- Κόυβα- Χιλή
Αύριο θα τους ρωτήσω!Τα παιδιά είναι πολύ καλά και έδειξαν αμέσως ενδιαφέρον να σε ενημερώσουν. Βέβαια είναι παιδιά και κάποια τέτοια πράγματα μπορεί να μην τα γνωρίζουν ακόμη. Αλλά θα ρωτήσουν και τους δικούς τους και θα μου πουν. Επίσης αν θέλεις κάτι από μοναστήρια (κάπου νομίζω το ανέφερες), πες μου για ποιο και πού και θα τους ρωτήσω. Το Pitesti δεν έχει καμία σχέση με το Fetesti, όπως πίστευα εγώ (τους ρώτησα).
Τα μοναστήρια που λέμε να επισκεφθούμε είναι Arbore- Sucevita- Manastirea Homurului- Voronets- Moldovita- βέβαια ξέρω ότι είναι μακριά το ένα από το άλλο και ίσως να μην προλάβουμε να τα δούμε ολα. Ποια θα πρότειναν να επισκεφθούμε οπωσδήποτε? Επίσης αν είναι κλειστός ο transfagarasan , κάπου διάβασα ότι υπάρχει ένα τελεφερίκ που σε ανεβάζει μέχρι τη λιμνη. Αν μπορούσαν να σου πουν σχετικά με αυτό, από που ξεκινάει, ώρες κλπ θα με βοηθούσε πολύ για να το έχω ως εναλλακτική. Σε ευχαριστώ και πάλι και ευχαρίστησε και τα παιδιά εκ μέρους μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom