Νορβηγία Περιηγηση στην Νορβηγια.

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Σε ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι κλείσαμε σήμερα τα εισιτήρια και δεν έχω ψάξει πολύ. Οφείλω να πω ότι αγχώθηκα λίγο γιατί διαβάζω στο φόρουμ ότι είναι πανάκριβα... Γνωρίζω ότι είναι σίγουρα ακριβότερα από άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, αλλά τόσο πολύ? Δεν μπορεί ένας φοιτητής να περάσει οικονομικά ένα 3ημερο?
Εμείς μέναμε σε σπίτι φίλων και τρώγαμε εκει...Αλλά όσες φορές χρειάστηκε να φάμε κάτι έξω, γιατί ήμασταν όλη τη μέρα στους δρόμους, τη βγάζαμε με Burger King που όπως είπε ο φίλος πιο πάνω κοστίζουν κοντά στα 7-8 euro, ή με συσκευασμένα σνακ απο κάποιο Kiosk (έχει πολλά και παντού)!Το Όσλο το αγάπησα πολυ!Εκτός απο αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω, εάν τα πας καλά με τις τέχνες και σου μείνει χρόνος να επισκεφθείς οπωσδήποτε το μουσείο του Munch και το μουσείο του Ibsen!Τέλος και το μουσείο Kon Tiki αξίζει μία επίσκεψη!Για να μάθεις περισσότερα διάβασε εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Kon-Tiki_expedition
Έχει γίνει και ταινία!
Αν θελεις να πάρεις μία γεύση απο τη φύση της Νορβηγίας μπορείς να πας για hiking στο Ostmarka, είναι κοντά στο όσλο και φτάνεις με το τραίνο.Ένα 3ωράκι αρκεί για να το γυρίσεις!Έιναι μία δασική έκταση με λίμνες!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο ακριβά όσο δε φαντάζεσαι! Εμένα ποιο ακριβά μου φάνηκε στο Όσλο παρά στην Ελβετία! Οικονομικά και φοιτητής το βλέπω λίγο δύσκολο αν αναλογιστείς ότι ένα burger στα Burger King κοστίζει περίπου 8,5 ευρώ. Στους καφέδες δε θα βρεις ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές απ'ότι εδώ ούτε και στα ποτά θα έλεγα αλλά στο φαγητό η αλήθεια είναι ότι μερίδα κάτω από 15Ε λίγο δύσκολα θα βρεις. Λέω σε ευρώ για να έχεις περίπου μια αίσθηση στο δικό τους νόμισμα.
Σίγουρα δε συγκρίνω με τιμές Ελλάδας. Πάντα στα ταξίδια μου όταν θέλω οικονομικό φαγητό υπολογίζω γύρω στα 10-15€. Αχ... δύσκολοι καιροί για ταξίδια...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αξέχαστο Όσλο! Περίπου 5 ευρώ ΤΟ ΜΙΚΡΟ μπουκαλάκι νερό :shock: Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα φαστ φουντ στο Aker brygge να διαφημίζει μπέργκερ με 15 ευρώ (σούπερ προσφορά). Όσο αδιάφορο, τόσο ακριβό το Όσλο...Ψάξε στην αναζήτηση πληροφοριών, είχε δώσει κάτι τιπς ο Yorgos για πιο οικονομικά.Από μένα ένα βιντεάκι από Όσλο τον πρόπερασμένο Αύγουστο
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Γύρισα από το Όσλο και δηλώνω ενθουσιασμένος με την πόλη! Είχα καιρό να νιώσω έτσι από ταξίδι. Φαντάζει ιδανική πόλη να ζεις. Δε γνωρίζω βέβαια τι γίνεται το χειμώνα...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Και εμένα μου άρεσε πολύ το Όσλο !!
Σίγουρα πολύ ακριβό...το πλήρωσα και εγω το μπέργκερ που αναφέρει η go2dbeach!
Αλλά νερό αγόρασα μόνο στο αεροδρόμιο,φεύγωντας απο Σκανδιναβία ..
Το νερό στην Σκανδιναβία πίνετε,όπου και να το βρεις...ετσι γεμίζοντας τα δικά μας μπουκαλάκια ,δεν το χρυσοπληρώσαμε...
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Και εμένα μου άρεσε πολύ το Όσλο !!
Αν και είμαι ολίγον off topic, κα Ιωάννα επισκεφθήκατε και τις τέσσερις πρωτεύουσες της Σκανδιναβίας?
Ποιά σας άρεσε περισσότερο? Εγώ βέβαια είχα την ευκαιρία μόνο τη Στοκχόλμη και την Κοπεγχάγη να δω και χωρίς δισταγμό θα έλεγα ωραιότερη τη Στοκχόλμη.
Διαβάζοντας τώρα για το Όσλο δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο πολύ ακριβές πόλεις οι υπόλοιπες της Σκανδιναβίας.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Επισκέφθηκα την Στοκχόλμη ,την Κοπεχγάγη,το Όσλο και το Μπέργκεν.
Δεν μου άρεσε πολύ η Κοπεχγάγη ...έχει βέβαια και πολύ όμορφα σημεία.
Η Στοκχόλμη είναι μέσα στην καρδιά μου!!
Αλλά και οι άλλες δύο πόλεις είναι μικρές και κουκλίστικες και τις καταευχαριστηθηκα!!
Πιό ακριβά απο τις τρεις χώρες είναι σίγουρα στην Νορβηγία .
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Επισκέφθηκα την Στοκχόλμη ,την Κοπεχγάγη,το Όσλο και το Μπέργκεν.
Δεν μου άρεσε πολύ η Κοπεχγάγη ...έχει βέβαια και πολύ όμορφα σημεία.
Η Στοκχόλμη είναι μέσα στην καρδιά μου!!
Αλλά και οι άλλες δύο πόλεις είναι μικρές και κουκλίστικες και τις καταευχαριστηθηκα!!
Πιό ακριβά απο τις τρεις χώρες είναι σίγουρα στην Νορβηγία .
Ακριβώς την ίδια άποψη σχημάτισα κι εγώ. Την Κοπεγχάγη αλλιώς τη φανταζόμουν, είχα πολλές προσδοκίες και κάπου με διέψευσε. Θέλει ψάξιμο για να ανακαλύψεις τις ομορφιές της.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Ετσι και εγώ,για την Κοπεγχάγη ...
Εντάξει,όλα όμορφα ήταν,περάσαμε υπέροχα!!
Να μας εχει ο θεός καλά και για άλλα ταξίδια...όσο μπορεί ο καθένας!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά θα σας σοκάρω αλλά καμια από αυτές δε λάτρεψα.
αν λάβει κανεις υποψη του ότι όταν ημουν μικρη ηθελα να ζησω στο βορα μαλλον απομυθοποιηθηκαν οι πολεις Ελσίνκι, Στοκχολμη, Οσλο, Κοπενχαγη και κυριως το μπεργκεν.
ομορφα, δε μετανιωσα φυσικα που πηγα και στο οσλο ξαναπηγα αλλα οι θησαυροι αυτων των χωρων πιστευω είναι τα χωρια στη μεση του πουθενα και οι λιμνες τα δαση..που θελει αμαξι δυστυχως για τα να δεις.την επομενη φορα..στη νορβηγια μου αρεσαν οι διαδρομες με το τρενο και το πλοιο. τωρα ζω περιμενοντας τα lofoten.o_O
είναι αρρωστημένα ακριβη η Νοβηγια αλλα αυτοι ζουν ανετότατα μιας κ ο κατώτατος μισθος είναι κοντα στα 4.000.τους λυπάμαι :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom