Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δεν νομιζω ότι τηρουν στη Τουρκια τους κανονες ασφαλειας σε θεματα τρομοκρατιας
Όταν πριν 1,5 χρόνο πήγα στην Κωνσταντινούπολη, γρήγορα διαπίστωσα ότι ο πραγματικός κίνδυνος δεν προέρχονταν από τις βόμβες των τρομοκρατών αλλά από τις βόμβες των...θερμίδων των φαγητών και των γλυκών που παραμόνευαν σε κάθε μου βήμα...πραγματικό ναρκοπέδιο:).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Μεσα στο Ντολμαμπαχτσε,ειναι το γραφειο του Εντοργαν...παντως δεν ειναι η πρωτη φορα που τον βαζουν στο ματι...
 

tasos_9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας γνωρίζει κανείς που κυμαίνονται οι τιμές των πάρκινγκ στην Κωνσταντινούπολη; Σχεδιάζω να πάω με το αυτοκίνητο απο τη Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ας ελπίσουμε ότι δεν θα τον ξαναβάλουν τουλάχιστον όταν πάω εγώ!
Από φαγητό τι προτείνετε; με ενδιαφέρει και η χλύδα και το πεζοδρόμιο (με την καλη εννοια):haha:
Επίσης ξέρετε από που μπορώ να πάρω βιολογικά μπαχαρικά, αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρπούς; στις αγορές πουλάνε συμβατικούς μονο; από τιμές; είμαι πολύ περίεργη να δω και να χλαπακιάσω τουρκικό φουντούκι το οποίο χρυσοπληρώνω εδώ!!!:rolleyes-80:
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Για μπαχαρικά υπάρχει ολόκληρη αγορά μπαχαρικών (Μισίρ Μπαζάρ ή Αιγυπτιακή Αγορά). Όταν πήγα για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη, καθόμουν έξω από τις βιτρίνες και χάζευα τα φαγητά και τα γλυκά! Οι τούρκοι έχουν αναγάγει σε επιστήμη την εμφάνιση των φαγητών και γλυκών. Φυσικά δεν έμεινα στο μάτι! Δούλεψαν και όλες οι υπόλοιπες αισθήσεις μου. Για μένα το Κέντρο της Πόλης είναι από τα πιο όμορφα μέρη του κόσμου. Μπορεί να φταίει και η μικρασιάτική καταγωγή μου, αλλά ένα σπίτι με θέα το Βόσπορο είναι το όνειρό μου. Οι ξηροί καρποί είναι ακριβοί και στην Τουρκία, ίσως γιατί κινούμαι πάντα στα τουριστικά μέρη. Μαγαζιά δεν θυμάμαι, γιατί κάθε φορά που πάω μπαίνω και κάπου αλλού. Ακολουθώ το μάτι και τη μύτη μου. Για ποτό το βράδυ είναι πολύ όμορφα τα roofgarden των ξενοδοχείων. στην πλατεία ταξίμ και λίγο παρακάτω και για καφέ τα μικρά καφενεδάκια στα στενάκια του πεζόδρομου του Πέραν!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Για μπαχαρικά υπάρχει ολόκληρη αγορά μπαχαρικών (Μισίρ Μπαζάρ ή Αιγυπτιακή Αγορά). Όταν πήγα για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη, καθόμουν έξω από τις βιτρίνες και χάζευα τα φαγητά και τα γλυκά! Οι τούρκοι έχουν αναγάγει σε επιστήμη την εμφάνιση των φαγητών και γλυκών. Φυσικά δεν έμεινα στο μάτι! Δούλεψαν και όλες οι υπόλοιπες αισθήσεις μου. Για μένα το Κέντρο της Πόλης είναι από τα πιο όμορφα μέρη του κόσμου. Μπορεί να φταίει και η μικρασιάτική καταγωγή μου, αλλά ένα σπίτι με θέα το Βόσπορο είναι το όνειρό μου. Οι ξηροί καρποί είναι ακριβοί και στην Τουρκία, ίσως γιατί κινούμαι πάντα στα τουριστικά μέρη. Μαγαζιά δεν θυμάμαι, γιατί κάθε φορά που πάω μπαίνω και κάπου αλλού. Ακολουθώ το μάτι και τη μύτη μου. Για ποτό το βράδυ είναι πολύ όμορφα τα roofgarden των ξενοδοχείων. στην πλατεία ταξίμ και λίγο παρακάτω και για καφέ τα μικρά καφενεδάκια στα στενάκια του πεζόδρομου του Πέραν!
ευχαριστώ τα περιέγραψες τέλεια!
Έλεγα μήπως υπάρχουν και βιολογικά μπαχαρικά, τα χύμα με τη σκόνη από το πεζουλάκι δώρο :shock: λίγο τα φοβάμαι και προσέχω πλέον τι βάζω στο στομάχι μου(έστω κι αν μου πήρε τόσα χρόνια):innocent:. Μη γελάς karfitsa σε βλέπω!:haha:
ΑΧ εμείς ήρθαμε από τον Πόντο και θα ήθελα να είχα το σπίτι του παππού μου που ήταν μεσα στις φουντουκιές, θα μου έβγαιναν και τσάμπα!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς είναι η Κωνσταντινούπουλη σε προεκλογική περίοδο; Έχω κλείσει για 28η Οκτωβρίου και, σαν να μην έφτασαν οι τζιχαντιστές που διακήρυξαν ότι θα καταλάβουν την Πόλη, οι Κούρδοι που ήραν την ανακωχή και οι πυροβολισμοί που πέφτουν μέρα μεσημέρι στο Ντολμαμπαχτσέ, προκηρύχθηκαν και εκλογές για 1η Νοεμβρίου... Βέβαια για αυτόν τον λόγο ίσως ηρεμήσουν τα πνεύματα εν αναμονή της νέας κυβέρνησης...

Πάντως, έχει κανείς ιδέα αν γίνονται προεκλογικές συγκεντρώσεις και πορείες, αν τα μνημεία και τα καταστήματα είναι ανοιχτά, αν οι ντόπιοι ασχολούνται με τους τουρίστες ή ζουν σε προεκλογικό οίστρο κτλ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς είναι η Κωνσταντινούπουλη σε προεκλογική περίοδο; Έχω κλείσει για 28η Οκτωβρίου και, σαν να μην έφτασαν οι τζιχαντιστές που διακήρυξαν ότι θα καταλάβουν την Πόλη, οι Κούρδοι που ήραν την ανακωχή και οι πυροβολισμοί που πέφτουν μέρα μεσημέρι στο Ντολμαμπαχτσέ, προκηρύχθηκαν και εκλογές για 1η Νοεμβρίου... Βέβαια για αυτόν τον λόγο ίσως ηρεμήσουν τα πνεύματα εν αναμονή της νέας κυβέρνησης...
Πάντως, έχει κανείς ιδέα αν γίνονται προεκλογικές συγκεντρώσεις και πορείες, αν τα μνημεία και τα καταστήματα είναι ανοιχτά, αν οι ντόπιοι ασχολούνται με τους τουρίστες ή ζουν σε προεκλογικό οίστρο κτλ;
Προεκλογικές συγκεντρώσεις γενικά θα υπάρξουν, αλλά ακόμη είναι νωρίς, καλύτερα δες σε κανένα μήνα από σήμερα για ημερομηνίες κλπ.
Είναι πολύ σημαντικές εκλογές, υπάρχει ένας σχετικός "αναβρασμός" στη χώρα, αλλά ευελπιστώ ότι δε θα υπάρξουν ακραία φαινόμενα...
Πληροφοριακά η 29η Οκτωβρίου είναι μεγάλη εθνική εορτή-αργία, με ότι αυτό συνεπάγεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom