Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σύμφωνα με το site του LP: η σειρά "discover" δίνει τα highlights της χώρας για ταξιδιώτες που έχουν περιορισμένο χρόνο. Υποθέτω λοιπόν ότι θα είναι περίληψη του μεγάλου. Οι συγγραφείς άλλωστε είναι ίδιοι.
Ναι, βασικά είναι μόνο τα χάιλάιτς και πολύ περισότερες φωτό. Φάση οδηγών/λεύκωμα που καμία σχέση δεν έχουν με τους παλιούς καλούς LP. Πάλι με γερμανικούς οδηγούς θα τη βγάλουμε, ειδικά όσοι πάμε εκτός τουριστικών περιοχών...
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Υπαρχει καποια εφαρμογη που να καταγραφει μονο μεσω gps τη διαδρομη που κανω; Λογικα αυτο θ προυποθετει ν χω ηδη κατεβασει τους αναλογους χαρτες..
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Υπαρχει καποια εφαρμογη που να καταγραφει μονο μεσω gps τη διαδρομη που κανω; Λογικα αυτο θ προυποθετει ν χω ηδη κατεβασει τους αναλογους χαρτες..

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που το κάνουν αυτό, για ποιο λειτουργικό σύστημα ψάχνεις?

Δες το MyTracks της Google
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Για android. Αυτο σκεφτομουν, εχω δει φωτος που ανεβαζουν αλλα μελη απο ταξιδια με τη πορεια αποτυπωμενη σε χαρτη της google. Αυτο χρησιμοποιουν; Δηλαδη με το my tracks γραφει τη πορεια κ οταν βρεις δικτυο το φορτωνει στο χαρτη κανοντας export to ;
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Για android. Αυτο σκεφτομουν, εχω δει φωτος που ανεβαζουν αλλα μελη απο ταξιδια με τη πορεια αποτυπωμενη σε χαρτη της google. Αυτο χρησιμοποιουν; Δηλαδη με το my tracks γραφει τη πορεια κ οταν βρεις δικτυο το φορτωνει στο χαρτη κανοντας export to ;

Κάνει και Share και export
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο forum παλαιότερα, αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ για τουριστικές πληροφορίες για το Δουβλίνο, βρήκα αυτό το site:

http://www.visitacity.com/

Έχει πληροφορίες για τις περισσότερες πόλεις του κόσμου, αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι σου φτιάχνει ένα διαδραστικό ταξιδιωτικό οδηγό από 1 έως και 4 μέρες.
Σου αναφέρει όλα τα αξιοθέατα που περιλαμβάνει η πόλη που ενδιαφέρεσαι να επισκεφθείς με φωτογραφίες και πληροφορίες και εσύ προσθέτεις ή αφαιρείς από τον οδηγό αυτά που σε ενδιαφέρουν και ανάλογα με τις μέρες που προτίθεσαι να μείνεις φτιάχνεις το πλάνο της περιήγησης.
Σημειώνεις την ώρα που θέλεις να ξεκινήσεις την περιήγηση και σου προτείνει σε κάθε αξιοθέατο πόσο χρόνο χρειάζεται να διαθέσεις. Όλα αυτά τα εμφανίζει και στο χάρτη της πόλης με φωτογραφίες του κάθε αξιοθέατου καθώς και την απόσταση του ενός από το άλλο. Μπορείς να τυπώσεις όλο αυτό το πλάνο και να το έχεις μαζί σου.
Φυσικά εκτός από το σχεδιασμό μίας περιήγησης έχει και πλήθος άλλες πληροφορίες.
Στο: ''What's your destination'' πληκτρολογείς την πόλη ή τη χώρα που σε ενδιαφέρει και μόλις την εμφανίσει σου ζητά ''Create your city guide''
Όπως είπα και στην αρχή δεν ξέρω αν ήδη το γνωρίζετε αλλά το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο forum παλαιότερα, αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ για τουριστικές πληροφορίες για το Δουβλίνο, βρήκα αυτό το site:

http://www.visitacity.com/

Έχει πληροφορίες για τις περισσότερες πόλεις του κόσμου, αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι σου φτιάχνει ένα διαδραστικό ταξιδιωτικό οδηγό από 1 έως και 4 μέρες.
Σου αναφέρει όλα τα αξιοθέατα που περιλαμβάνει η πόλη που ενδιαφέρεσαι να επισκεφθείς με φωτογραφίες και πληροφορίες και εσύ προσθέτεις ή αφαιρείς από τον οδηγό αυτά που σε ενδιαφέρουν και ανάλογα με τις μέρες που προτίθεσαι να μείνεις φτιάχνεις το πλάνο της περιήγησης.
Σημειώνεις την ώρα που θέλεις να ξεκινήσεις την περιήγηση και σου προτείνει σε κάθε αξιοθέατο πόσο χρόνο χρειάζεται να διαθέσεις. Όλα αυτά τα εμφανίζει και στο χάρτη της πόλης με φωτογραφίες του κάθε αξιοθέατου καθώς και την απόσταση του ενός από το άλλο. Μπορείς να τυπώσεις όλο αυτό το πλάνο και να το έχεις μαζί σου.
Φυσικά εκτός από το σχεδιασμό μίας περιήγησης έχει και πλήθος άλλες πληροφορίες.
Στο: ''What's your destination'' πληκτρολογείς την πόλη ή τη χώρα που σε ενδιαφέρει και μόλις την εμφανίσει σου ζητά ''Create your city guide''
Όπως είπα και στην αρχή δεν ξέρω αν ήδη το γνωρίζετε αλλά το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.
Πολύ ενδιαφέρον! Έχω κατενθουσιαστεί! Σίγουρα θα το χρησιμοποιήσω!
Για Παρίσι κ Λονδίνο που έβαλα να το τεστάρω δίνει έως 7μέρες, για Βενετία έως 3. Πολύ χρήσιμο κ αυτό για να ξέρεις περίπου σε πόσες μέρες "βγαίνει" η κάθε πόλη.

Ευχαριστούμε!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μπορεί να έχει ξαναειπωθεί εδώ στο φόρουμ αλλά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό το site. Για την ακ΄ριβεια το βρίσκω τόσο ενδιαφέρον που αντί να μαζεύω πράγματα, κάθομια και κοιτάω προτεινόμενες διαδρομές. http://www.roughguides.com/destinations/
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Μπορεί να έχει ξαναειπωθεί εδώ στο φόρουμ αλλά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό το site. Για την ακ΄ριβεια το βρίσκω τόσο ενδιαφέρον που αντί να μαζεύω πράγματα, κάθομια και κοιτάω προτεινόμενες διαδρομές. http://www.roughguides.com/destinations/
Σ' ευχαριστούμε. Πολύ χρήσιμος οδηγός και με πολύ ωραίες φωτογραφίες!
Τον αποθήκευσα ήδη.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Απο οτι ακουσα οι explorer της dk σταματησαν να παράγονται στην Ελλαδα.
Ηδη τον οδηγο της Ιταλιας που ψαχνω δεν τον εχω βρει σε 20-30 βιβλιοπωλεια που ψαχνω
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Απο οτι ακουσα οι explorer της dk σταματησαν να παράγονται στην Ελλαδα.
Ηδη τον οδηγο της Ιταλιας που ψαχνω δεν τον εχω βρει σε 20-30 βιβλιοπωλεια που ψαχνω
Αν δεν το έχει το travelbookstore ή η ανάβαση (στην Αθήνα)καινούριο ψάξε σε βιβλιοπωλεία μεταχειρισμένων στο μοναστηράκι μήπως και το βρεις εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom