Αυστρία Γερμανία Μόναχο - Σάλτσμπουργκ (Χριστούγεννα)

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Πρωτη φορα κλεινω ταξιδι χριστουγεννιατικο απο τωρα! :)

Εκλεισα για Μόναχο για να αλλαξω χρονο στο Salzburg της αυστριας. Θα νοικιάσω αυτοκινητο αναγκαστικα οπότε αυτο που σκέφτομαι να κανω ειναι το εξής.
Εχω μπροστα μου 5 διανυκτερευσεις, 1η μερα στο Μοναχο και 2η στο Fussen για να δω και το Neuschwanstein, επομενη μερα φευγω για 4 διανυκτερευσεις στο Salzburg


οποιαδηποτε πληροφορια σε φαγητο αξιοθεατα ή ιδεα θα με βοηθουσε!
Μοναχο τι αξιζει να δω για μια ολόκληρη μερα ?
στο Fussen θα δω σίγουρα το Neuschwanstein,
στο Salzburg εκτος απο καστρα κτλ λεω για μια ημερισια στο Hallstatt.
Ξερω ειναι αρκετα νορις αλλα ηταν ενας προορισμος που παντα ηθελα να παω και ψαχνομαι τωρα μιας που εχω κλείσει αεροπορικα!
Οποιος εχει παει και ξερει καλα τα μερη εκει ας μου πει καμια ιδεα!
Υπόψιν μου αρεσουν μνημεία κ μουσεία απο Β Παγκοσμιο !
εχω βρει αυτο πχ www.kehlsteinhaus.de/en/index.php
την εξοχική κατοικία του Hitler κατω απο το Salzburg.
ευχαριστω πολυ ! :clap::xalara:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Νομίζω ότι το αδικείς το Μόναχο με μια διανυκτέρευση και μάλιστα για να δεις το γλυκερό Νοισβανστάιν, εκτός αν έχεις ξαναπάει οπότε πάσο. Αφού σου αρέσει η ιστορία του ΒΠΠ θα ξέρεις ότι το Μόναχο είναι κάτι σαν γενέτειρα του Ναζισμού και υπάρχουν περίπατοι και ξεναγήσεις στα σημεία που ''μεγαλούργησε'' ο Χίτλερ. Επίσης τα Μουσεία του Μονάχου (η Γλυπτοθήκη είναι για μένα το ομορφότερο Μουσείο του κόσμου με ελληνικές αρχαιότητες) συγκρίνονται μόνο με τα Μουσεία των μεγάλων πρωτευουσών της Ευρώπης. Τέλος φυσικά το Νταχάου.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
και εγω το σκεφτηκα το μοναχο για 2 βραδια, δεν εχετε αδικο ειναι η αληθεια!
ετσι ομως θα προλαβω να δω λιγο Hallstatt?
επισης υπαρχουν περιοχες στο μοναχο που θα πρεπει να αποφύγω να μεινω?
θα χρειαστώ και σίγουρα πάρκινγκ για το αυτοκινητο !
αυτο για το Eagles Nest δεν το ηξερα!
σας ευχαριστω για τις ιδεες, οτι γνωριζετε θα με βοηθουσε!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
σκεφτομαι αφου θα ειμαι στο Neuschwanstein οταν πηγαίνω Salzburg να κανω αυτην την διαδρομη μεσω Innsbruck , νομιζω αξιζει η μια ωρα παραπανω !! :)
προς το παρων δεν ξερω τι αλλο εχει ενδιάμεσα εκτος απο το Innsbruck και το μουσειο Swarovski που θα με κανει να φτασω το βραδυ στο Salzburg.

 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
έχει κάποιος ιδέα αν λειτουργουν κανονικά τα τρένα αι γενικά τα μμμ στη γερμανια-αυστρια για 24/25/26 δεκεμβρη;

Επίσης για μία απλή εκδρομούλα για χαλάρωμα 2 βράδια στο Μόναχο και άλλα 2 στο Salzburg είναι αρκετά;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom