Γενικά Πτήση με μωρό

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε αυτο δεν σου πεφτει λογος. Τι ειναι χρησιμο για το μωρο το ξέρουν οι γονεις του καλυτερα. Η τοπικ σταρτερ ρωτησε συγκεκριμενα πραγματα, για το καροτσι και τα εγγραφα. Ηθικολογιες και νουθεσιες προς γονεις απο άλλους γονεις η χειροτερα απο εργενηδες δεν χωρουν εδω.
Και εσένα δε σου πέφτει λόγος αν είμαστε γονείς ή εργένηδες για να κρίνεις τι θα προτείνουμε και τι όχι. Η ύπαρξη παιδιών σε αεροπλάνα έχει απασχολήσει τη βιομηχανία από παλιά και νομίζω πρόσφατα η MH εισήγαγε kids-free ζώνες στα Α380 της. Επίσης έχουν υπάρξει πολλά περιστατικά που πιλότοι έχουν αποβιβάσει γονείς με παιδιά επειδή έκαναν υπερβολική φασαρία κατά την απογείωση. Άρα το θέμα υφίσταται.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Καλέ @coco_ σας παρακολουθώ, σας παρακολουθώ! :) Απλά επειδή η ώρα κατάκλησής μου πλέον είναι "άγρια χαράματα" και ο ύπνος μου με "λόξυγγα", η ώρα έγερσης είναι "άντε μεσημέριασε!" :haha:

@Samion αυτό που αναφέρεις δεν το έχω ξανακούσει. Για πες παραπάνω. Κατ' αρχάς άμα όντως κλείσω θέση για το μωρό, και το ζητήσω να πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο και το καθισματάκι αυτοκινήτου, θα με αφήσουν; Αναρωτιέμαι επίσης πως μπορεί να δεθεί το καθισματάκι με την ζώνη του αεροπλάνου, γιατί αυτά τα καθισματάκια θέλουν ζώνη 3 σημείων για να δεθούν. Έχεις κάποιο link ή κάποια φωτογραφία με το πως γίνεται;
@Krazykat ,@fenia42 και @vrea ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.


Πάντως, τόσα χρόνια στα ιντερνετικά φόρουμ, πρώτη φορά καταφέρνω να ξεκινήσω flamewar :xalara:Τώρα που ολοκληρώθηκα ως γυναίκα (=γέννησα) και ως ιντερνετική περσόνα (=ξεκίνησα flamewar), μπορώ πλέον να πεθάνω ήσυχη! χιχιχι:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλέ @coco_ σας παρακολουθώ, σας παρακολουθώ! :) Απλά επειδή η ώρα κατάκλησής μου πλέον είναι "άγρια χαράματα" και ο ύπνος μου με "λόξυγγα", η ώρα έγερσης είναι "άντε μεσημέριασε!" :haha:

@Samion αυτό που αναφέρεις δεν το έχω ξανακούσει. Για πες παραπάνω. Κατ' αρχάς άμα όντως κλείσω θέση για το μωρό, και το ζητήσω να πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο και το καθισματάκι αυτοκινήτου, θα με αφήσουν; Αναρωτιέμαι επίσης πως μπορεί να δεθεί το καθισματάκι με την ζώνη του αεροπλάνου, γιατί αυτά τα καθισματάκια θέλουν ζώνη 3 σημείων για να δεθούν. Έχεις κάποιο link ή κάποια φωτογραφία με το πως γίνεται;
@Krazykat ,@fenia42 και @vrea ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.


Πάντως, τόσα χρόνια στα ιντερνετικά φόρουμ, πρώτη φορά καταφέρνω να ξεκινήσω flamewar :xalara:Τώρα που ολοκληρώθηκα ως γυναίκα (=γέννησα) και ως ιντερνετική περσόνα (=ξεκίνησα flamewar), μπορώ πλέον να πεθάνω ήσυχη! χιχιχι:bleh:
Η βαση του flamewar δεν προηλθε φυσικα απο σενα, μην εχεις και τυψεις,

Φυσικα και σε αφηνουν να παρεις το καθισματακι. Δες προδιαγραφες στην εταιρεία σου. Πχ.:
http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/taxidiotikes-plirofories/taxidi-me-vrefi/
Και ενδεικτικα μια σειρα καθισματων που μπαινουν σε ολα τα αεροσκαφη (σελ 90 των οδηγιων):
http://www.chiccousa.com/nextfit/features-chicco-nextfit.aspx
Τελος μπορεις να χρησιμοποιησεις και θηκη. Πχ της Stokke:
http://www.stokke.com/en-gr/strollers/stokke-prampack/191400.html
 
Last edited by a moderator:

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Η βαση του flamewar δεν προηλθε φυσικα απο σενα, μην εχεις και τυψεις,

Φυσικα και σε αφηνουν να παρεις το καθισματακι. Δες προδιαγραφες στην εταιρεία σου. Πχ.:
http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/taxidiotikes-plirofories/taxidi-me-vrefi/
Και ενδεικτικα μια σειρα καθισματων που μπαινουν σε ολα τα αεροσκαφη (σελ 90 των οδηγιων):
http://www.chiccousa.com/nextfit/features-chicco-nextfit.aspx
Τελος μπορεις να χρησιμοποιησεις και θηκη. Πχ της Stokke:
http://www.stokke.com/en-gr/strollers/stokke-prampack/191400.html
πωπω @Samion χίλια ευχαριστώ. Θα αναζητήσω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα.
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν καταλαβες τι ρωτησα, μεταφορικη ηταν η ερωτηση,
Δεν με ενοχλει το κλαμα,, αλλα ποιος ο λογος που κλεει....γιατι να υποβαλεις ενα μωρακι 3 μηνων σε μια δοκιμασια ,που δεν ξερεις πως θα καταληξει,οταν αυτο το ταξιδι μπορεις να το κανεις σε ενα χρονο μετα. Και να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες αρρωστιας του μωρου. Οι απαντησεις εχουν μπερδευτει γιατι εχουν ανοιχτει πολλα topink Η κωσταντινουπολη δεν ειναι ο ιδανικος τοπος για διακοπες με βρεφος. Πολυς κοσμος, ζεστη κ υγρασια τον Σεπτεμβρη, και πολλα μικροβια στους κλειστους
Χ ωρους πχ Μεγαλο παζαρι, Αιγυπτιακη αγορα...συ νηθως στο Αντατουρκ κανεις μιαμιση με 2 ωρες να βγεις απο ελεγχο κ αεροδρομιο...ποσες χιλιαδες κοσμος θα ειναι γυρω σου κρυωμενος?κλπ,κλπ
 
Last edited:

Athenais

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με τα καροτσια των μωρο..

Εμενα ο γιος μου θα ειναι 22 μηνων και θα παμε Λονδινο..

Ηθελα να ξερω αν πρεπει να δηλωσω το καροτσι την ωρα που θα κανω κρατηση εισητηριων η αν πρεπει να το δηλωσω στο αεροδρομειο εκεινην την ωρα..

Και το αλλο θεμα ειναι.. 5 ωρες ταξιδι αραγε πως μπορω να κρατησω το παιδι στο αεροπλανο.. υπαρχει περιπτωση να δικαιουτε καθησμα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Δεν είναι 5 ωρες, μάλλον υπολογίζεις τη διαφορά ώρας. Αν θελεις καρεκλάκι, υποψιάζομαι ότι θα πληρώσεις τη θέση που θα καταλάβει.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με τα καροτσια των μωρο..

Εμενα ο γιος μου θα ειναι 22 μηνων και θα παμε Λονδινο..

Ηθελα να ξερω αν πρεπει να δηλωσω το καροτσι την ωρα που θα κανω κρατηση εισητηριων η αν πρεπει να το δηλωσω στο αεροδρομειο εκεινην την ωρα..

Και το αλλο θεμα ειναι.. 5 ωρες ταξιδι αραγε πως μπορω να κρατησω το παιδι στο αεροπλανο.. υπαρχει περιπτωση να δικαιουτε καθησμα?
3 ωρες και 45 λεπτα ειναι, οχι 5 ωρες. Παρε παιδικα παραμυθια με ηχους η παιδικα τραγουδακια και παραμυθια σε cd player. Θα κοιμηθει ισως στο αεροπλανο... Ε θα περπατησει κιολας κατα μηκος του διαδρομου, θα το παιξουν αρκετοι επιβατες!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με τα καροτσια των μωρο..

Εμενα ο γιος μου θα ειναι 22 μηνων και θα παμε Λονδινο..

Ηθελα να ξερω αν πρεπει να δηλωσω το καροτσι την ωρα που θα κανω κρατηση εισητηριων η αν πρεπει να το δηλωσω στο αεροδρομειο εκεινην την ωρα..

Και το αλλο θεμα ειναι.. 5 ωρες ταξιδι αραγε πως μπορω να κρατησω το παιδι στο αεροπλανο.. υπαρχει περιπτωση να δικαιουτε καθησμα?
Εξαρτάται την αεροπορική, στην Αegean πάντως όταν κλείνεις το εισιτηριο για το βρέφος, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο απλά το δίνεις στην είσοδο του αεροπλάνου.
Για να έχει δική του θέση πρέπει να πληρώσει κανονικό εισιτηριο όπως γίνεται από +2 χρονων
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με τα καροτσια των μωρο..

Εμενα ο γιος μου θα ειναι 22 μηνων και θα παμε Λονδινο..

Ηθελα να ξερω αν πρεπει να δηλωσω το καροτσι την ωρα που θα κανω κρατηση εισητηριων η αν πρεπει να το δηλωσω στο αεροδρομειο εκεινην την ωρα..

Και το αλλο θεμα ειναι.. 5 ωρες ταξιδι αραγε πως μπορω να κρατησω το παιδι στο αεροπλανο.. υπαρχει περιπτωση να δικαιουτε καθησμα?
Οταν ταξίδεψα με τον ενος ετους γιο μου το καθισμα το ειχα δηλώσει όταν έκλεισα τα εισητήρια με την Rynair. Oσον αφορά στο πως θα το απασχολησεις, παραμυθάκια και να εχεις μαζι σου καποιο αγαπημενο σνακ να ξεχνιεται.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
αν υπάρχει tranfer και αναμονή 3-4 ώρες στο αεροδρόμιο μέχρι την απογείωση της επόμενης πτήσης σου δίνουν ξανά το καρότσι που είχαν πάρει κατά την απογείωση στο πρώτο αεροδρόμιο?
 
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη-Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλό θα ήτανε να μιλήσεις με την εταιρεία απευθείας γιατί πολλά πράγματα αλλάζουν από εταιρεία σε εταιρεία! Εγώ γεννάω τον άλλο μήνα και πρέπει να ταξιδέψω θεσνικη-Σάμο στον 40σμο.. Αναγκαστικά θα πάρω αεροπλάνο και ευτυχώς η Άστρα είναι συνεννοήσιμη εταιρεία κ πολύ εξυπηρετική σε όλα! Πχ στο καροτσάκι δεν χρειαζόταν ενημέρωση από πιο πριν (σε μία κυρία που ταξιδεύαμε πριν).. Στην aegean αν δε κάνω λάθος χρειάζεται! Για να μη σε πάρει κάποιος στο λαιμο Του επικοινώνησε με την εταιρεία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom