Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Stylianos

Member
Μηνύματα
56
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?
Δεν ξέρω άν έχει γραφτεί για συγκεκριμένα ξενοδοχεία, αν ναι, ζητώ συγγνώμη. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο
http://el.hotels.com/hotel/details.html?tab=description&destinationId=712491&destination=Ρώμη,+Ιταλία&hotelId=512765&arrivalDate=13-11-2015&departureDate=17-11-2015&children[0]=2&rooms[0].childrenAges[0]=12&rooms[0].childrenAges[1]=15&rooms[0].numberOfAdults=1&roomno=1&validate=false&previousDateful=false&reviewOrder=date_newest_first&cur=EUR&wapa2=512765&locale=el_GR&rffrid=mdp.hcom.GR.112.158.02.kwrd=324004968&pos=HCOM_GR&hotelid=512765


http://el.hotels.com/hotel/details....15&q-room-0-adults=1&YGF=14&MGT=4&ZSX=1&SYE=3
Θα'μαι με δύο παιδιά (έφηβοι).γι'αυτό θέλω κάτι καλό οικονομικό κοντά στο κέντρο και σταθμούς. Έχω βρει πάρα πολλά σε αυτή τη τιμή, αλλά τελικά κατέληξα σε αυτά τα δύο. Είναι στο termini. Το πρώτο, όμως, είναι λίγο μακριά από σταθμό, αλλά είναι 3 *** Αξίζει να κοιτάξω και κοντά σε κάποιο άλλο σταθμό το μετρό, ή τελικά το termini βολεύει πιο πολύ?
Στην Ρωμη δεν χρειαζεσαι να εισαι κοντα στους συαθμους Μετρο!Δεν θα το χρησιμοποιησεις και πολυ!

Ηοtel clarin Rome !αυτη η περιοχη ειναι καλυτερη!
 
Last edited by a moderator:

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Είναι δυνατή η online κράτηση στο Μουσείο Βατικανού, τωρα με τους περιορισμούς, με ελληνική πιστωτική κάρτα;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Είναι δυνατή η online κράτηση στο Μουσείο Βατικανού, τωρα με τους περιορισμούς, με ελληνική πιστωτική κάρτα;
Θεωρητικά όχι, αλλά δεν δοκιμάζεις για να σιγουρευτείς;
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Θα το έκανα αλλά δεν ξερω προς το παρόν σίγουρη ημερομηνία. Μου έκανε εντύπωση που ο Θανάσης είπε ότι το έχει κάνει ήδη
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Θα το έκανα αλλά δεν ξερω προς το παρόν σίγουρη ημερομηνία. Μου έκανε εντύπωση που ο Θανάσης είπε ότι το έχει κάνει ήδη
Ναι σωστά, τώρα είδα την απάντηση του, τότε περίμενε να στο επιβεβαιώσει ο ίδιος.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Κοίτα, η Ρώμη είναι η κατ' εξοχήν πόλη που μπορείς άνετα να γυρίσεις το κέντρο της 2-3 φορές τη μέρα και να δεις σχεδόν τα πάντα! Σε μία ώρα μπορείς άνετα να περάσεις από Ναβόνα, Πάνθεον, Κάστρο Σαντ Αντζελο, Ισπανικά Σκαλιά κλπ χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις για να δεις κάτι! Για μένα δηλαδή δεν πρέπει να χάσεις αυτές τις μεγάλες βόλτες που αποπνέουν έναν αέρα μοναδικό, σε μία πόλη που συνδυάζει αρμονικά το μεγαλειώδες αυτοκρατορικό παρελθόν με την αναγεννησιακή δημιουργία και το σήμερα. Από εκεί και πέρα, είναι στη διακριτική σου ευχέρεια εάν θα πας στο Βατικανό (στα μουσεία) ή αν θα μπεις στο Κολοσσαίο. Μπορείς απλά να βγάλεις φώτο έξω από το Κολοσσαίο ή να πας στον Άγιο Πέτρο, χωρίς να μπεις στα μουσεία. Διάβασε το αρχικό μου ποστ στην πρώτη σελίδα για τα tips, ώστε να γλιτώσεις σημαντικό χρόνο και χρήμα! ΥΓ: Απόφυγε τις κεντρικές τρατορίες κι εστιατόρια που είναι τουριστικές παγίδες και εάν βαριέσαι να διαβάσεις τις προτάσεις μου, απλά ακολούθησε τον άγραφο κανόνα και να προτιμάς τα μαγαζιά που βλέπεις ντόπιους!
 

Fragkiska Pal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα στα μέλη του Travelstories.
Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Στις 19 Οκτώβρη με 23, οργανώνω το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην όμορφη Ρώμη μαζί με το αγόρι μου και θα ήθελα κάποιες προτάσεις για να είναι η διαμονή μας ακόμα πιο όμορφη.
Αρχικά είχα σκεφτεί σαν πρώτη μέρα, που θα έχουμε και όρεξη, να πάμε σε Κολοσσαίο, Fontana di trevi και γενικά να γυρίσουμε εκεί στο κέντρο. (Θα μένουμε στο AMM Suites κοντά στον σταθμό Manzoni αρκετά κοντά στο Termini, δεν είμαι σίγουρη πως λέγεται η περιοχή αν ξέρει καποιος ας μου πει :) )
Σαν δεύτερη μέρα σκεφτόμουν να πάμε απο τη μεριά του Βατικανού και να γυρίσουμε εκεί γύρω. Και μου έμενε κενή η 3η μέρα, και θα με ενδιέφερε μήπως μπορούμε να πάμε μονοήμερη κάπου, πχ στην Πίζα ή κάπου αλλού που αξίζει.
Αρχικά θα ήθελα να μου προτείνετε μαγαζιά για φαγητό, καφέ ή παγωτό στο κέντρο της Ρώμης που σας άρεσαν και επίσης αν έχετε να μου προτείνετε τρόπους για να γεμίσω την 3η ημέρα μας.

Ευχαριστώ πολύ! :)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Υπάρχουν άπειρα θέματα στο forum για τη Ρώμη, ρίξε μια ματιά και εδώ είμαστε για περαιτέρω συμβουλές-προτάσεις...
http://www.travelstories.gr/community/search/2026974/?q=ρώμη&o=date&c[title_only]=1
Μα καλά πιστεύεις ότι δε θα βρεις κάτι αξιόλογο να κάνεις 3 (μόνο) μέρες στη Ρώμη και ενδιαφέρεσαι για μονοήμερη εκτός?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πίζα δεν νομίζω να ενδυκνείται για ημερήσια.Για μένα αξίζει να ξοδέψεις 6 ώρες περίπου στο τρένο.Είναι πολύ μακριά.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Φραγκίσκα καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Εδώ βρίσκονται οι προτάσεις μου, μπορείς να πάρεις ιδέες! http://www.travelstories.gr/community/threads/tips-για-τη-Ρώμη.49514/

Για οτιδήποτε περισσότερο, μη διστάσεις να ρωτήσεις! Καλό ταξίδι στην υπέροχη Αιώνια Πόλη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom